Modelism - RHC Forum: Inlocuire filtru IR camera Pixim Seawolf - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Inlocuire filtru IR camera Pixim Seawolf

#1 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 18 July 2012 - 10:31 AM

Dupa cum unii s-ar putea sa stie deja, camerele Pixim Seawolf vandute inainte de 26 oct 2011, au fost livrate fara filtru IR (infrared) cut, ele fiind destinate in principal supravegherii INTERIOARE.
Eu facand comanda pt camera in 6 oct 2011, am prins lotul vechi, care totusi au un filtru, dar nu IR.....
Efectul lipsei filtrului IR este ca in lumina naturala puternica, la soare, etc, camera nu reproduce perfect culorile, adica verdele nu e verde, galbenul nu e galben 100%.
Nestiind de la inceput acest aspect, am incercat luni de zile diverse setari din OSD ul camerei, inclusiv am gasit un meniu ,,ascuns", etc dar nu am reusit ....
In urma cu cel mul t 1 luna de zile am dat din intamplare peste niste forum-urio din strainatate, pe care majoritatea din FPV le cunoasteti.....si acolo am aflat de problema filtrului IR.
Cel mai bun lucru a fost ca in urma numeroaselor sesizari de la cumparatori, firma respectiva a dovedit ca are un Customer service ireprosabil si a decis sa trimita tuturor celor care au cumparat camera inainte de
26 oct 2011, filtre IR GRATUIT..............inclusiv trasnport gratuit.........
In concluzie, mi-a incercat si eu norocul si le-am scris un mail la care au raspuns in cateva ore si mi-au trimit filtrul respectiv fara nici o obiectie sa comentariu.......
Ieri mi-am luat inima in dinti si am desfacut camera in vederea inlocuirii filtrului... Eram stresat in principal de lipsa unui atelier lipsit de praf si alti contaminanti, stiid ca urma sa lucrez direct pe suprafata unui senzor foto.......
Dupa demontare, am rasuflat usurat, vazand ca senzorul in sine este acoperit complet, adica sigilat sub o carcasa de sticla, deci nu aveam cum sa il contaminez sau afectez......:clapping:
Cu grija am dezlipit filtrul existent, am curatat cu o vatoneta si alcool lipiciul ramas, am degresat bine filtrul nou . In colet, pe langa filtrul nou , am primit si niste dublu adeziv 3M, care are forma dreptunghiulara, mai mare decat suprafata efectiva a senzorului si are decupare in mijloc.
Am aplicat primul sticker dar de emotie nu l-am pozitionat perfect asa ca doar la a 2a incercare am reusit........Apoi am aplicat filtrul nou peste dubul adeziv si am apasat si miscat usor filtrul nou, pt aderenta maxima.
Inca nu am probat camera cu filtrul nou dar pana atunci va ataseza niste poze, poate ajuta si pe alti posesori de Pixim Seawolf...

...



...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05602_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05600_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05601_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05603_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05604_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05609_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05605_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05606_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05607_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05614_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05611_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05612_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05620_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05615_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05616_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05618_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC05619_1.jpg

0

#2 Useril este offline   RaresG 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-March 23

Postat 01 April 2023 - 08:45 AM

Incearca Reparatii service drone dji drona https://dronedoctor.ro/
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 April 2023 - 03:31 PM

Sa le dea lectii cum sa faca asta, probabil... ma indoiesc ca exista operatii de finetea asta in repararea unei drone dji.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 03 April 2023 - 09:13 AM

Sergiu trebuie sa dau și eu mail
Am și eu o cameră luată în vara lui 2011.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#5 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 03 April 2023 - 09:18 AM

Vezi postareacasper20, la 03 April 2023 - 09:13 AM, a spus:

Sergiu trebuie sa dau și eu mail
Am și eu o cameră luată în vara lui 2011.

Da, succes !
Eu am facut atunci rapid solicitare, in urma informatiilor primite de la altii pe RCgroups parca.....(dupa ce Pixim a recunoscut oficial problema).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro