Modelism - RHC Forum: Radiocomenzi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Radiocomenzi Emitatoare si receptoare

#61 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:45 PM

Cablaj3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj3.jpg

0

#62 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:46 PM

Cablaj4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj4.jpg

0

#63 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:47 PM

Cablaj5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj5.jpg

0

#64 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:48 PM

Cablaj6

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj6.jpg

0

#65 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:49 PM

Cablaj7

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj7.jpg

0

#66 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:50 PM

Cablaj8

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj8.jpg

0

#67 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 12:51 PM

SFARSIT
0

#68 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 03:08 PM

Emilare ti-am raspuns aici la mesaji.
Am scris exact ce srie si in carte.


Radioreceptorul E4
marimea distantei dintre operator si midelul telecomandat a condus la constructia radioemitatoarelor cu doua etaje, adica un oscilator pilotat cu cristal de coart si un etaj final echipat cu unul sau doua tranzistoare.
oscilatorul este construit (fig. 76) cu un tranzistor P 401, in al carui colector este montat un circuit acordat pe frecventa de 27,12 MHz, avind aceleasi caracteristici cu celdescris anterior. Curentul de radiofrecventa este aplicat prin bobinaL2 pe baza tranzistorului P402 (prevazute cu radiator) montate cu emitorul la masa. Circuitul oscilant L3C3 este de asemenea acordat pe frecventa oscilatorului semi-variabil cu aer de 25pF.
Pentru a elimina armonicile semnalului (multiplii sau submultiplii frecventei radioemitatorului), cuplarea etajului final cu antene se face printr-o bobina L4 si Lc.
Etajul final este modulat printr-un tranzistor SFT124, avind doua oscilatoare de audiofrecventa ce pot cuplate independent, prin butoanele I2 si I3, asigurindu-se astfel un numar sporit de comenzi (acest radioemitator poate sa fie utilizat cu radioreceptorul tip F). Reglarea radioemitatorului se face incepind cu acordarea circuitului oscilant L1C1 pe frecventa de rezonanta a cristalului de cuart. Acordul perfect se constata prin obtinerea onei luminozitati mexime a unui bec (2,3v/0,007A) legat intre punctele a si b fara a avea montete tranzistoarele din etajul final. Pentru a face acordul etajului final, se detasaza bobina Lc, cuplindu-se in punctul c un fir de Cu diam.1-2mm, lung de 2,76m, printr-un bec de 2,5v/0,007A. Se pun sub tensiune raduiemitatorul si unul din oscilatoarele de audiofrecventa, cautind sa se obtina luminozitatea maxima a becului prin modificarea caoacitatii condensatorului C3.
Dupa aceasta operatiune se cupleaza bobina Lc in punctul c, iar becul cu antena telescopica, in punctul d, miezul bobineiLc fiind reglat aproximativ la 1/2 din cursa sa, luminozitatea maxima a becului obtinindu-se prin modificarea pozitiei miezului bobinei Lc. Reglajul definitiv se realizeaza cu un masurator de cimp cautindu-se sa se obtina o deviatie maxima a acului instrumentului de masura. Circuitul se realizeaza pe o placuta cu circuit inprimat, plansa X, montajul fiind dispus intr-o caseta metalica. Cuplarea oscilatoarelor de audiofrecventa se realizeaza prin doua chei telefonice.
Sursa de alinentare o constituie trei bateri de 4,5v/500mA/ora. Puterea acestui radioemitator este de circa 400mW la un consun de 70mA, iar legatura sigura fata de radioreceptorul tip F se face la o distanta de 150-200m. reglajul generatoarelor de audiofracventa se face cu potentiometrele de 50Kohmi, astfel ca la fiecare semnal, sa actioneze cate in releu al radioreceptorului tip F.

Radioreceptorul tip F


In tehnica pilotajului modelelor reduse este necesar sa se dea mai mult de doua comenzi si chiar comenzi simultane. Realizarea acestor performante se face cu radioreceptoare prevazute cu mai multe filtre, acordate pe cate o frecventa audio.
Pastrind acelasi montaji al radioreceptorului tip E, dar folosind de exemplu un alt selector, cu doua sau trei circuite acordate (fig.67), veti avea posibilitatea sa obtineti trei comenzi distincte si anume: stinga, dreapta, inainte si eventual stop. Un astfel de receptor poate fi la telecomanda unei salupe.
Bobinele filtrului sunt realizate pe carcasa tip b avind 1 800, 2 100 si 2 400 spire cu sirma de diam. 0,08 CuEm, iar condensatoarele vor fi de 2,2 nF, 4,7 nF si 6,8 nF (stiroflex). Principal etajul selector este asemanator tipului anterior, avind in plus u etaju amplificator. Cele trei comenzi distincte se obtin din jocul contactelor R1 si R2 conform tabelului nr. 6. iar comanda stop este data de releul R4 al unui al treilea circuit acordat.
Se actioneaza servomecanismul SM1 se roteste epre dreapta (contactele 1-3; 7- 8 ), iar cand releul R2, figura 68, este actionat, se schimba sensul de rotatie al axului servomecanismului (contactele 1-2; 4-6). Pentru a executa comanda navei "inapoi" trebuie atrase ambele relee R1 si R2( contactele 1-3; 7-9) care inchid circuitul de alimentare al releului R3, ce schimba polaritatea tensiuli de alimentare a motorului de propulsie MP al navei.
Schema de cablaji este data in plansa VI.

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 31 March 2003 - 03:11 PM

0

#69 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

  Postat 31 March 2003 - 03:16 PM

Mai sus scrie care receptor cu care emitator se potrivesc.
Mai jos este textul unei scheme asemanatoare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: recG.jpg

0

#70 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 03:18 PM

continuare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rec2G.jpg

0

#71 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 03:20 PM

si ultima

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rec3G.jpg

0

#72 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 03:35 PM

mai sus sunt textele a doua scheme mai complexe si mai puternice.
0

#73 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 31 March 2003 - 04:21 PM

Buna mey maniacilor! vad ca vreti sa faceti telecomenzi! va vorbeste unu care chiar lucreaza la una ce da semne de viatza consistente! 4 canale proportionale cu uC, FM etc etc
Deoarece nu e gata (mai am nitzel de lucru) nu am sa va pun nimic dar sunt oleaca contrariat mey GIGI dece ai pus numai scheme de receptoare mai vechi ca tine (alea sunt scheme de 30 de ani!!)
Problema mai mare e ca nu sunt telecomenzi de modelism sunt pt telesemnalizare!!! una singura parca avea o iesire proportionala si aia aiurea rau!
Toate receptoarele alea sunt cu "superreactie" vai de ele pai sa stiti ca la distante mai mari de 100m nu prea o sa mearga! eu am facut ceva forte asemnator in liceu si de abia mergea prin casa (10m :) ) am fortzat nota ceva ceva dar de geaba Acum in facultate am abandonat ideea respectiva si asta e clar mult mai buna.
Pana acum a iesit parea de codare si decodare a canalelor si modularea/demodularea ASK, cu o viteza de 200bauzi (am ales o viteza mica pt a avea o imunitate la zgomot buna).
Momentan lucrez la partea de emitzator FM si receptie! (pt pasionati va sugerez sa studiati integratele dedicate pt a fi receptoare: TDA7000 (pt FM banda larga) si MC3362 (pt FM banda ingusta, si care e mult mai performant ca primul)!
0

#74 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 31 March 2003 - 04:28 PM

si pt Bitex si gasca cu GSM!
ideea e buna sa folositi telefoane dar prin soft nu o sa scapati de factura aia usturatoare :)
Daca cineva are un telefon cu cent pe el eu sunt salvat pt ca rezolv automat partea de receptie si emisie folosint una bucata de cablu gigea pt "hands free", si nu o sa am nici o treaba cu softul din telefon pe care nu-l prea putem modifica dupa plac... ce ati auzit voi cu decodatul aia e o chestie mai diferita :D
0

#75 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 March 2003 - 05:24 PM

Mai spatialule revino pe pamint nu mai sta pe marte sa te uiti la noi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif .
Schemele alea sunt pentru modelele reduse (toate).
Este adevarat ca sunt foarte vechi, sunt dintr-o carte pentru asa ceva.
Mai inainte ma vaitam ca nu am scheme cu integrate si ca am numai cu tranzistori iar cineva persoana importanta (nu spun cine) mi-a cerut cateva scheme iar eu baiat bun am zis sa profite si alti oameni interesati si le-am pus pe forum. Acum acea persoana mi-a cerut cateva explicati despre o schema si am pus si ceva text.
Daca te crezi asa tere aterizeaza pe la noi cu neva scheme cu CI si poate dam si noi o bere in loc de combustibil sa te duci inapoi.

Bitex vrea sa faca legatura intre doua telefoane fara sa foloseasca antenele lor.
cablu de date pentru telefon gasesti iar daca esti indeminatic il faci si tu iar ca soft poti folosi o gramada de programe care sunt gratis.
0

#76 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 31 March 2003 - 08:42 PM

Am sa pun ceva frumos cand o sa fie gata!
0

#77 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 April 2003 - 10:09 AM

Nu va mai agitati asa, ca nu se merita. Ideea era ca daca un telefon la mâna a doua este asa de ieftin, poate merge folosit si la altceva decât transmiterea de voce. Adica daca dau pe el cât pe un modul de emisie dar telefonul are acoperire mult mai mare ca folosesc reteaua care exista deja, (indiferent de costul "convorbirii"), poate se preteaza si la altceva. Nu ma refer la functionare continua gen radiomodem, ci la ceva de avertizare, control sau comanda. Ca daca trec pe alte frecvente ajung si la alte cheltuieli (autorizatie, certificat, propagare etc.), cu distractia de rigoare. Si initial doream sa folosesc doar partea de RF din mobil, dar mi-am dat seama ca asta chiar nu se merita ca ramân in banda GSM si am probleme acolo. Cam asta era. Asa ca punct si de la capat. Chestia cu legatura fara antena sau fir n-am zis-o eu, din pacate. Musai sa fie ceva intre ele.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#78 Useril este offline   Doberman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 01 April 2003 - 11:14 AM

Ca bine zici bitex!

Eu studiez posibilitatea de a controla tastatura unui mobil cu un microcontroler pentru a putea trata un apel sau un SMS (primite sau emise). Ma gandesc si la posibilitatea de a realiza si o interfata cu dispay-ul mobilului (doar pentru a "citi" mesaje codificate trimise de mine). Deocamdata caut un telefon cu un afisaj cat mai simplu (sa nu fie grafic), la care sa pot identifica semnalele de control si de date. In momentul in care o sa gasec asa ceva sistemul va "reactiona" doar la sms-urile trimise de mine si va ignora orice apeluri sau sms-uri "straine".
Din pacate nu am mult timp disponibil sa ma ocup de acest proiect. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif

Doberman
0

#79 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 April 2003 - 01:17 PM

Multumesc Gigi si tuturor celor care vor mai pune pe forum scheme sau solutii CLARE la problemele sau ideile noastre. Am vazut ca-s vechi dar nu se stie niciodata la ce le folosim sau la ce-s bune...
Pt Gigi: nu sunt cumva schemele dintr-o carte de modele radiocomandate foarte veche, un format patrat de carte atipica pentru biblioteca ? in aceeasi serie era si una de rachetomodelism pe care o am.
Adevarul e ca ma interesa mai mult scheme cu tranzistori proportionale dar din cauza ca aici pe forum toti se lauda ca au si ca fac dar nimeni nu pune nimic concret, am cerut si eu sa vad cateva scheme.
Iti multumesc inca o data si apreciez gestul si efortul pe care l-ai depus pentru a ma lumina pe mine si, cine stie, si pe vre-un incepator in ale modelismului...
Asteptam cu nerabdare pe MrSpace...
0

#80 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:30 PM

uite am fisierele de OrCad daca poti sa le vezi?
Daca fac print screen devin neinteligibile pt ca-s mari!!
1. receptor cu TDA7000 si acord cu varicap! (pt posturi fm 88-108Mhz) la telecomanda o sa pun o bobina mai mare sa scada frecventa la cea dorita -72Mhz... detalii despre bobina mai jos nitzel

Fisiere atasate


0

#81 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:36 PM

Acum decodorul ASK, primeste semnal de la montajul de sus, programul uC-ului am sa-l pun aici desi nu e complet (e o varianta de test)

Fisiere atasate


0

#82 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:40 PM

Transmitzatorul.
Partea de codare a pozitiei manselor, transmisia seriala e OK cat si modulatia ASK! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Sa nu sariti la partea de emisie RF deoarece va suferii modificari consistente!!!

Fisiere atasate


0

#83 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:44 PM

Am sa va pun fisierele cu programele in asamblare, pt ca se vede si cu notepad! Va sugerez sa downloadati de pe www.atmel.com programul AVRstudio4AVRstudio 4

aici e programul pt receptie
Inca nu e implementat modul PWM care va fi necesar pt comanda motorului si alte "nimicuri" absolut necesare unei telecomenzi ce se respecta http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 01 April 2003 - 06:47 PM

0

#84 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:50 PM

acum si programul pt transmitzator:
Sa nu sariti expertilor pe mine ca nu-s optimizate! sunt in varianta de test!!!! (beta version http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif )
Si comentariile sun cam aiurea puse! sa nu va uitati la ele!!!
Un lucru e sigur legatura intre codor si decodor merge super!!!!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 01 April 2003 - 06:52 PM

0

#85 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 06:55 PM

ASA v-am avertizat ca o sa va pun ceva frumos cand o sa fie gata dar voi nuuu!
Sa va descurcati cu astea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
0

#86 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 April 2003 - 07:33 PM

Nu fi si tu gogoman, ca de o luna astept minunea asta. S-o vad macar pe sticla. Mai vorbim. Daca esti urâcios, am sa ma rog zilnic sa se desfaca dopul bidonului ala cu pulbere de aluminiu când ti-o fi lumea mai draga. De tine depinde textul rugaciunilor...
Sper sa ne vedem ceva mai des. Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#87 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 April 2003 - 08:29 PM

Hai nu va suparati!!! mai glumim si noi!!!
Promit ca o sa revin cu informatii suplimentare
0

#88 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 April 2003 - 08:40 AM

Bitex cred ca trebuie sa-i rogi de sanatate si sa-i tina Dumnezeu obiceiul asta cu publicatul pe forum...
Eu zic ca MrSpace merita tot respectul pentru ce a facut.
Acum e randul nostru sa ne apucam de treaba...si sa ne prindem urechile in codurile alea de la 8515 http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
0

#89 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 April 2003 - 09:49 AM

Abia astept sa vad ce si cum face. Sper sa am un motiv in plus sa trec la microcontrolere.
Am avut onoarea sa-l cunosc pe MrSpace si stiu ca merita tot respectul. Chiar m-as supara daca n-am mai glumi uneori.
O sa ne prindem binisor urechile la inceput dar trebuie. Mai vorbim.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#90 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 02 April 2003 - 12:38 PM

OK hai sa va spun cum sa incepeti cu uC-urile!!!
1. adunati documentatie cat cuprinde dar nu orice:
de pe www.Atmel.com va luati AVRstudio4 - in el veti scrie programele in "asamblare". puteti sa va bateti capul si cu faimosul C. dar eu nu am mare experienta cu el (na sunt electronist nu programator)
2. luati datasheet-urile uC cu care vreti sa lucrati (eu am AT90S8151 si AT90S4433) tot de acolo
3. va construiti un programator!!!! singurul care mi-a mers bine este AT-Prog pe seriala (merge si pe paralela dar numai in win 98 si win95, in NT, 2000, XP paralela face figuri)!


ATprog

setul de instructiuni este in Avrstudio4 la help! sunt date super bine! iar in datasheet-uri sa fiti atentzi la registrele de control ale nucleului, si ale perifericelor!!!



Sercon2-mini (pe asta il folosesc eu!)

P.S. voi vedeti fisierele astea OrCAD???

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 02 April 2003 - 01:17 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro