Modelism - RHC Forum: Probleme de turnatorie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme de turnatorie Utilajul de injectie si matrita.

#1 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 11 March 2003 - 01:45 PM

Cum pot copia o carcasa din material plastic?
Stiu ca trebuie sa fac mai multe pozitive si negative.
De exemplu ma gindeam sa torn ipsos peste carcasa din plastic si sa obtin o matrita de ipsos. In aceasta matrita sa torn o piesa din metal care se topeste la o temperatura peste 700 grade iar peste piesa asta sa torn aluminiu si sa obtin o matrita din alumuniu in care pot sa torn cite piese vreau eu din plastic. Alumuniu am reusit sa-l topesc la aragaz la temeratura de 660 grade. Aragazul ajunge doar la 700-800 grade iar cuprul se topeste la 1083 grade. Imi trebuie un material care sa se topeasca la aragaz dar temperatura lui de topire sa fie peste 660 grade ca atunci cind torn aluminiu peste el sa nu se topeasca.
Daca are cineva alte idei sau stie cum pot sa fac il rig sa ma ajute.


(Big cred ca tu poti sa ma ajuti cu un sfat "cu eforturile de riguare" am auzit ca ai pe cineva care ar sti dar se extrag cam greu informatiile, cred ca sti de cine zic :angry:)

Oricum eu vreau sa fac o carcasa (defapt mai multe) identica cu una pe care o am.

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 11 March 2003 - 01:46 PM

0

#2 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 March 2003 - 01:53 PM

E mai usor sa o faci din fibra de sticla sau fibra de carbon. Si matrita se poate face tot din fibra. Daca vrei mai multe informatii, tr pot ajuta, dar numai teoretic, ca practic nu am lucrat :angry: :( :(
Vivi
0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 11 March 2003 - 02:00 PM

Si fibra asta cum sa o folosesc?
Poate ajunge in stare luchida sa o pot turna?
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 March 2003 - 05:30 PM

Nu prea ajunge in stare lichida asa usor, dar se poate modela... E ca o foaie subtire care poate "imbraca" destul de usor diferite forme. Cu ajutorul unei rasini, o poti "intari" asa cum vrei. Nu e usor dar nici greu. Ai nevoie de rasina, fibra, ceva de curatat mâinile si sculele folosite, multa rabdare si timp (eventual s-o iei de la capat daca dai gres). Nu prea e cazul ca totul e la vedere si ai timp berechet.
Acum, o metoda eleganta poate fi prin modelare cu o "matrita", o pompa de vid, folia de plastic (sa-i spunem asa ca nu moare nimeni) si ceva cunostinte despre metoda. E curata, rapida dar rentabila pentru productie de serie.
Hai pa si spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 11 March 2003 - 05:58 PM

Bitex tu sigur sti cum pot face o matrita. Aparatul cu care sa injectez plastic este usor de construit dar matrita nu prea stiu cum s-o fac.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 March 2003 - 07:39 PM

Un fel de rezumat: se face o matrita cu gaurele, se inchide etans o cavitate, cu ajutorul foliei, se face "vid" intre folie si matrita si folia se va lipi de matrita si va copia forma acesteia. Nu se injecteaza.
Ca la sistemele de vidat pungi, la ambalare, dar o parte este materialul de modelat iar cealalta parte este matrita. E un rezumat din rezumat, ca intervin multe alte amanunte, dar poti ghici principiul. E fain.
Am vazut matrite din aluminiu, dar pentru inceput si probe, poti incerca cu fibra de sticla. Nu prea cunosc amanunte despre temperaturile care intervin, ca-s in functie de folie. Dar se poate afla totul...
Spor la treaba. Sper sa nu gresesc.

PS. Matrita o faci usor, daca ai modelul 3D intr-un program serios si o masina cu comanda numerica, asa cum avem noi la scoala. Ce ghinion ca nu stie nimeni de aici sa o foloseasca... Eu nu-s interesat.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 March 2003 - 04:54 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro