Modelism - RHC Forum: Modele lansate din mana...DLG sau HLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modele lansate din mana...DLG sau HLG care-i parerea noastra despre ele ???

#1 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 12 May 2008 - 09:46 AM

am vazut ca au o priza tot mai mare peste hotare...lansari de genul discus launch sau hand launch pentru planoare de dimensiuni relativ mici, confectionate din toata gama de materiale, inclusiv modele cu anvergura de 1.5 metri din carbon/kevlar cu greutati aproximative de 200 grame...ceva de genul acesta...

http://youtube.com/watch?v=k2Nhk0S54iE

Aceasta postare a fost editata de EZ*: 12 May 2008 - 09:48 AM

0

#2 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 12 May 2008 - 09:50 AM

Uite I-ez-ule:

Producator: Horenjsi Cehia http://www.horejsi.cz/english/modely/longs...ot2/ls2text.htm

Caracteristici:

Anvergura: 1490 mm
Lungime: 1130 mm
Profil: AG set
Greutate RTF: 290 grame

Cind l-oi zbura ti-oi zice ca-i la mine in curte.

PS: Valterashu-i mester la dastea!
0

#3 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 12 May 2008 - 09:59 AM

fain modelul...dar de ce n-am vazut la panta de la RR nici unul...sau doar n-am vazut io, si au fost...hmmm...
ma cam bate un gand la asa ceva...da acum astept o statie mai competenta ca a mea de la EZ...apoi unul din asta imi iau...
cat a fost cu transportul inclus pana la tine?...cand il lansezi?
0

#4 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 12:53 PM

Pai nu te-ai uitat... Si Paguletz a avut unul. "Bolnavi" sunt de mult la noi, vezi Valteras, Luci (Red Sky), si alti zburatori.

E o chestie faina, singurul lucru prost e ca trebuie sa alergi pe pista cu el, sa te fereasca toti cand vin la aterizare.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#5 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 May 2008 - 01:01 PM

am si eu in lucru ceva de genul : http://www.rcgroups....ad.php?t=614246 .. insa momentan lipsesc fondurile pentru teava de carbon ...
0

#6 Useril este offline   dragos_avramescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 26-September 03

Postat 13 May 2008 - 09:32 PM

macsimc, aripa ai facut-o cum zice Doug Montgomery, sau ai schimbat ceva pe la ea ?
Am inceput si eu una, insa am stricat-o cand am incercat sa o plachez cu balsa, pe partea cu denivelarea, ca sa dau o rezistenta suplimentara. Am folosit adeziv spray bison, insa nu am lasat sa se usuce si a atacat materialul. Inca nu mi-am gasit timp sa refac aripa. Am recuperat doar platbanda de carbon.
BTW, se zice ca se poate folosi tronson de undita pentru coada din carbon. Eu am intrebat la un magazin de pescuit si nu au decat undite intregi. Are cineva experienta cu asa ceva? se poate face rost de o bucata suficient de usoara ?
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 May 2008 - 09:42 PM

Gasesti si elemente separate in piata la cei care vand produse pentru pescuit. Merge negociat, loc este destul...
Nu stiu daca ce-i pe piata e chiar carbon sau ceva destul de negru si frumos care imita bine, eventual o fibra de sticla mai finuta, dar pana la urma e cam aceeasi marfa, facuta prin aceleasi locuri.
Imparti pretul unditei la numarul de elemente si oferi mai putin decat rezulta din calcul. Ca toti vor sa scape de elementele ramase de la cele defecte dar nici moca nu le-ar da. E logic.
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 May 2008 - 09:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 May 2008 - 09:47 PM

La noi exista varfurile la vanzare.
Adica ultimul segment din telescop, cel care este plin, restul fiind tzeava.
Se gasesc si sticla si carbon. Sticla este cam 3-4 RON, carbonul prohibitiv, mult mai ieftin pe piata de modelism.
Sunt numai conice, cam 2.5mm diametru la baza si 1mm la varf.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 May 2008 - 10:01 PM

Parca e bun al doilea element de la varf (poate chiar al treilea), dar Valteras ar da un sfat mult mai bun. As merge pe mana lui, numai sa apara.
Presupun ca merge si fibra de sticla...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 May 2008 - 10:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 May 2008 - 11:44 PM

dragos_avramescu, la 13 May 2008, 21:32, a spus:

macsimc, aripa ai facut-o cum zice Doug Montgomery, sau ai schimbat ceva pe la ea ?
Am inceput si eu una, insa am stricat-o cand am incercat sa o plachez cu balsa, pe partea cu denivelarea, ca sa dau o rezistenta suplimentara.

Momentan am taiat doar aripa ... restul in momentul achizitionarii batului ... sper sa faca fata unul de 6 pentru ca cel de 8 e prea scump.
Constructiv probabil vor fi multe modificari, eu neavand acces la materialele lor... probabil diedrul facut cu teava de aluminiu .. si prinderea suprafetelor cu niste blocuri de balsa. Am insa dubii ca o sa faca fata prea multor aruncari, fortele fiind destul de mari.
Sau te referi la profil? Eu mi-am facut un trainer( http://picasaweb.google.com/macsimc/Pasaro...807274332153250 ) cu aripa KFm si sunt super-incantat de cum se comporta (poti face ture in jurul lui uneori si tot nu intra in stall ;) ) ... Vreau sa-mi incerc norocul si cu un planoras de 2-2.4 metri cu un profil asemanator.
Am vazut si filmuletele cu DLG-ul facut de Doug si pare sa planeze frumos. Profilul KFm3 planeaza ceva mai bine.. nu stiu de ce nu a folosit acel profil ...
Nu stiu ce varianta de aripa ai ales, in thread-ul respectiv sunt mai multe alternative, cu pasul sus, cu pasul jos si diferite dimensiuni ale acestuia. Varianta cea mai buna a ramas cu pasul sus (KFm2) la 50% din chord. (eu ma gandeam sa o fac KFm3 - inca un pas de 3mm la 75%)

Legat de undita ... probabil va trebui sa merg cu un cantar in bazar sa vad care e si ieftina si usoara .. am niste bete de GF dar sunt prea grele pentru asa ceva. Pe hobbycity am vazut preturi mult mai bune la CF, sper sa reuseasca un amic sa-mi aduca niste bete cand vine ...

O alta problema pe care o am sunt bateriile. Momentan la modelele nemotorizate folosesc 4xAAA 750mah si au cam 60g ... mult prea mult. Am incercat cu 4 elementi dintr-o baterie de 9V(~20g) si nu au suficienta putere. Alternativa o vad cu un lipo si bec extern.. ~40g.
0

#11 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 14 May 2008 - 04:52 AM

Profilul respectiv (Kline-Fogleman) ar trebui sa se numeasca George Gramaticescu, acesta avand brevet obtinut in Elvetia sau Franta in 1912-1913 pt el, pe cand K-F a fost "brevetat" (adica furat) in 1973. Cine nu crede sa studieze cartile d-lor Dan Antoniu & George Cicos si Matei Oroveanu.

Scuze de interventie, dar fara americanii astia destepti nu cobora omenirea din copac.
Marius-Dan Morcov
0

#12 Useril este offline   gigelus2k3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 15-February 07

Postat 14 May 2008 - 10:10 AM

Mi-a cazut falca atunci cand am vazut poza aia. Google n-a dat la iveala mai nimic. Stii ceva mai multe despre D-ul Gramaticescu?

Serban
0

#13 Useril este offline   gigelus2k3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 15-February 07

Postat 14 May 2008 - 10:18 AM

si, apropo, cartile despre care vorbesti, cat de vechi sunt? de unde pot fi cumparate?
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 May 2008 - 10:24 AM

1913 Gramaticescu monoplane
Country of Origin: Rumania/France Designed by G. Gramaticescu (he died before the plane was finished) Built by M. Herbster in France
Span: 27'11" Length: 23'
Picture courtesy L.E.Opdycke author French Aeroplanes before the Great War

http://modelflight.r...ybirds/1913.htm
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 14 May 2008 - 11:02 AM

Sa nu va luati Fling de la Greate Planes de pe tower.

Eu am avut si cu toate eforturile nu am reusit sa-l usurez suficient ca sa te poti da cu el cum trebuie. Il aruncam, urca sus f bine dar venea jos rapid de tot...era prea greu. Ce are Valterasu este cu totul altceva si este mult mai usor. DAca sapati pe net dupa fling o sa vedeti ce greutati se vehiculeaza si cat de greu este acest model.


Ajunsesem sa-i pun un speed 400 sa-l pot transforma in motoplanor...degeaba...nu are suprafata portanta sa care un speed 400 cu acumulator cu tot...cu motorul in plin zbura doar orizontal....panta de urcare f mica, nu urca.
0

#16 Useril este offline   gigelus2k3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 15-February 07

Postat 14 May 2008 - 04:42 PM

renatoa,

da, asta am gasit si eu, dar cam asta este tot (mai era un website polonez cu aceeasi poza). Nimic despre om.

Serban
0

#17 Useril este offline   gigelus2k3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 15-February 07

Postat 14 May 2008 - 06:25 PM

charlie, la 14 May 2008, 11:02, a spus:

Sa nu va luati Fling de la Greate Planes de pe tower.

Eu am avut si cu toate eforturile nu am reusit sa-l usurez suficient ca sa te poti da cu el cum trebuie. Il aruncam, urca sus f bine dar venea jos rapid de tot...era prea greu. Ce are Valterasu este cu totul altceva si este mult mai usor. DAca sapati pe net dupa fling o sa vedeti ce greutati se vehiculeaza si cat de greu este acest model.


Ajunsesem sa-i pun un speed 400 sa-l pot transforma in motoplanor...degeaba...nu are suprafata portanta sa care un speed 400 cu acumulator cu tot...cu motorul in plin zbura doar orizontal....panta de urcare f mica, nu urca.

Charlie,

Este intr-adevar ciudat ca tower hobbies sustine ca asta este un DLG. Incarcarea pe care o specifica ei pe website este excesiva (5.1 la 5.9 oz/ft^2). Un DLG trebuie sa aiba cel mult 3 oz/ft^2. E greu de crezut ca modelul poate fi usurat pana la aproape jumatate din greutate...

Serban
0

#18 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 14 May 2008 - 07:16 PM

:) exact asta am aflat si eu dupa ce am inceput sa usurez avionul ca am mult de scazut sa ajung la 200-250g . Am pus cei mai mici acumulatori pe care ii aveam de doar 270ma care aveau (toti 4) 9g. Am pus cele mai mici servo-uri pe care le-am gasit de 7g. restul era avionul. si la ala nu aveam ce face...nu am mai lipit nici actibildele de pe aripi. :) Tot greu era.
0

#19 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 23 May 2008 - 08:19 PM

Salut! Am dat peste un plan al lui mark drela-supra f3j si ma gandesc sa il adaptez si sa ii pun un motor. Tipul din cate am citit pe net e un profesionist,totusi as avea cateva intrebari despre calitatile de zbor ale hlg-urilor in general.
0

#20 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 23 May 2008 - 08:31 PM

Modelul de care vorbesc are 3.4 m anvergura si greutate minima1370g,iar cea maxima undeva pe la 1900g. Tocmai ecartul asta de greutate m-a facut sa ma gandesc ca i-as putea adapta un motor.
0

#21 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 23 May 2008 - 08:40 PM

Si pentru ca s-a vorbit mai sus de greutate pe suprafata portanta la anvergura asta vi se pare ok 22g/dm2?
Ma opresc aici deocamdata,daca vreti sa discutam la ce solutii constructive m-am gandit,ce nelamuriri am etc.v-as ramane recunoscator.
0

#22 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 24 May 2008 - 09:10 AM

Teleflyer, la 23 May 2008, 20:40, a spus:

Si pentru ca s-a vorbit mai sus de greutate pe suprafata portanta la anvergura asta vi se pare ok 22g/dm2?
Ma opresc aici deocamdata,daca vreti sa discutam la ce solutii constructive m-am gandit,ce nelamuriri am etc.v-as ramane recunoscator.

din ce am pacasa ala de la Horenji care e momentan in constructie iti pot zice ca la o anvergura de 1500 si o latime medie de aripa de 150 mm o sa aiba estimativ 290 grame .... :D
Sa zicem ca o sa-mi iasa o tzira mai greu ... mai estimez o suplimentare de fo 15... 20 grame deci:
- in cel mai fericit caz o sa aiba 13 grame/ dmp
- sau 14 g/dmp daca are 310 grame

.... pina la 22 grame/dmp e cale lunga



Teleflyer, la 23 May 2008, 20:19, a spus:

Salut! Am dat peste un plan al lui mark drela-supra f3j si ma gandesc sa il adaptez si sa ii pun un motor. Tipul din cate am citit pe net e un profesionist,totusi as avea cateva intrebari despre calitatile de zbor ale hlg-urilor in general.


Cit despre profilele lui Drela sunt superok numai ca daca te uiti la forma aripilor, la marea majoritate e eliptica ceea ce inseamna ca nu prea pot fi taiate la fir cald.

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 24 May 2008 - 09:16 AM

0

#23 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 May 2008 - 03:29 PM

Din planurile pe care le am suprafata portanta este de 67.8 dm2 si greutatea minima de 1360 g deci ar iesi la 20.2/dm2. Eu nu stiu aerodinamica dar incarcarea pe suprafata cred ca trebuie privita si in raport cu anvergura. Dv.spuneti de o incarcare de 13gr la 1.5m,eu am vazut un plan tot al lui drela cu 15gr la 2m,si supra f3j/td pe care il iau eu de model cu 20.2 la 3.4m anvergura(greutate minima).
0

#24 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 May 2008 - 03:47 PM

Eu vreau sa il fac cu anvergura de 4.08m(+20%) si am marit proportional toate dimensiunile-anvg.,coarda etc-este corect ce am facut? Isi pastreaza modelul calitatile de zbor?
0

#25 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 May 2008 - 03:56 PM

Citisem pe undeva de nr lui reynolds care variaza in functie de dimensiunile profilului parca,dar cred ca 20% in plus nu ar schimba prea mult datele problemei.
0

#26 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 24 May 2008 - 03:59 PM

@teleflyer
baga frate linku catre modelul ala a lui drela daca nu-i secret ... :unsure:

si ca tot mi-aduse-si aminte mai ceteste pici discutzii interesante: drela si aripa

PS: pentru " mi-aduse-si" iau 7 sau 15 zile de nepostare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif
.... ca in gramatica si cu gogu am cautat o juma de ora iar feciorul e inca in clasa a 3 deci n-am ajuns la lectia asta! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_13.gif

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 24 May 2008 - 04:14 PM

0

#27 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 May 2008 - 08:16 PM

Dragut adresa este www.charlesriverrc.org/articles.htm
imi poti spune cat te-a costat planorul si cum e chit sau arf?
Ps. Pentru mi-aduse-si ii trebuie moderatorului un consultant pe probleme de gramatica si astia e scumpi.....ups
0

#28 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 25 May 2008 - 09:26 AM

Teleflyer, la 24 May 2008, 20:16, a spus:

.....  
imi poti spune cat te-a costat planorul si cum e chit sau arf?
...........

Planorul e spre 200 euroi si e arf, in schimb zic ca merita fiecare euroi!
lucratura o s-o admiri la cimp.

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 25 May 2008 - 09:28 AM

0

#29 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 25 May 2008 - 03:51 PM

Dragut- Costa ceva dar pare sa fie un model deosebit. Profilul din cate vad este aproape plan convex. Am observat la modelele lui drela acelasi lucru,ba chiar la cele motorizate profilele sunt plan convexe. Ma nedumereste un pic lucrul asta,mie mi-au ramas la inima planoarele de acum 15 ani,cu profile foarte curbate,cu viteza de infundare mica.
in alta ordine de idei v-ati uitat careva la planurile de la adresa pe care am dat-o? Stau in cumpana intre supra si ava. Poate stiti un plan mai deosebit?
0

#30 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 28 May 2008 - 03:20 PM

Am inteles,nu va place supra f3j dar eu m-am hotarat sa il fac. Maine cred ca imi vin si materialele asa ca daca are cineva ceva de spus sa spuna acum sau sa taca pt.vecie
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro