Modelism - RHC Forum: Camera pentru FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Camera pentru FPV pareri

#1 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 15 June 2012 - 12:10 AM

Salutare.

1. Care vi s-a parut cea mai potrivita camera pentru pilotarea FPV a unui multicopter !?

Spre deosebire de colegii nostri cu aripi, care mananca kilometri de cer liber, un multicopter se vrea pilotat printre si pe langa obstacole, si la joasa altitudine. Eu am experienta doar pe doua camere, un 1/3" CCD cu 85 grade deschidere, si GoPro. CCD-ul ma impinge intotdeauna mai sus, si ma pacaleste rau cand vin spre aterizare. Cred ca e unghiul mic de vina.

2. Care vi s-a parut cea mai buna pozitie si orientare a camerei de FPV la un multicopter ?

Experienta mea e foarte mica, am zburat cu camera fie sub baterie, fie deasupra FC-ului. Dar parca as experimenta un 3rd-person-view cu ea deasupra eliciilor din spate :D
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 June 2012 - 06:22 AM

Mi se pare ciudat ce spui cu pacaleala, ar trebui sa fie exact invers... :D
La 85 grade perspectiva este mai aproape de cea corespunzatoare unei focale normale, cu unghi de deschidere de 53 grade, care se atinge cand focala lentilei este egala cu diaginala senzorului, 8mm in cazul unui 1/3".
Cu impinsul in sus te inteleg, vrei sa vezi mai mult, si de asta te ridici, dar cu aterizarea... eu am inceput FPV cu lens de 6mm si cel putin cu avionul as putea zice ca aterizarile sunt de naturaletea 1:1, pacalicioase sunt alea cu lentile peste 120 grade, la care practic distantele sunt dublate, zici ca esti la 4m si tu de fapt esti la inaltimea unui om...

Nu trebuie sa te duci asa mult in spate ca sa iti apara bratele din fata integral in cadru, la camera mea HD de 110 grade, apar integral daca o pun cu lentila in centru. Si e normal, doar bratele fac un unghi de 90 grade si cuprinderea camerei este mai mare.
Plus ca vei avea probleme de echilibrare a platformei, ar trebui sa faci o montura speciala pentru baterie in fata ca sa contrabalanseze camera.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 18 June 2012 - 10:17 AM

Da, subscriu la ce zice Renato, eu am lentila de 2,8mm focala si pot confirma ca in aer unghiul larg e interesant si perspectiva e larga de tot dar un pic rotunjeste imaginea si la aprecierea distantelor e super nasol,
nu as incerca sincer o aterizare asa intrucat iti faca impresia ca esti mult mai sus decat de fapt...
O chestie care nu stiu inca daca e pozitiva sau negativa e senzatia ca peisajul si miscarile in aer se petrec mult mai incet decat in realitate, mie imi parea ca zbor extrem de lent si de fin si stabil cand de la sol in strigau baietii sa nu iau asa viraje bruste........LOL
Am de gand sa incerc lentile de 6 sau poate 8mm.........
0

#4 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 30 June 2012 - 11:16 AM

Merita camera asta cumparata ?

Nu am bani de un Gopro HD2 dar pare destul de apropiata de ea mai ales la ce filmulete am vazut pe net.


http://www.foxtechfp...rder-p-498.html
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#5 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 30 June 2012 - 11:34 AM

Ca sa iti faci o idee http://rcexplorer.se.../HoryzonHD.html !
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 June 2012 - 12:10 PM

Vezi postareaAlexandru E-ZG, la 30 June 2012 - 11:16 AM, a spus:

Merita camera asta cumparata ?

Nu am bani de un Gopro HD2 dar pare destul de apropiata de ea mai ales la ce filmulete am vazut pe net.


http://www.foxtechfp...rder-p-498.html


Am primit-o eu la testare la lansare, gasesti toate detaliile incepand cu aceasta pagina:

http://www.rhcforum....a/page__st__120

Daca merita, e greu de zis...
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro