Modelism - RHC Forum: FPV RTF ?? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

FPV RTF ?? ...exista sisteme for dummies ?

#1 Useril este offline   too late? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 27-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 10 May 2012 - 11:15 AM

:diablo: adica pentru pasionati care vor sa iasa direct la zbor, fara a mai lipi, construi si improviza sisteme de receptie, OSD-uri si display-uri...am gasit un SpyHawk...RTF cu telecomanda care continea toate gadgeturile...dar mai exista si altceva?...testat?

http://www.firstpers...o-fly-fpv-plane
0

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2012 - 11:56 AM

La banii aia nu e un capat de tara chiar daca se va dovedi o porcarie.. As mai astepta totusi niste review-uri inainte de achizitie..

http://flitetest.com...les/Spyhawk_FPV
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 12:57 PM

In loc sa va prostiti cu ieftineli din astea, mai bine puneti mana pe un CNC-ist, il bateti bine sa nu fuga, si nu ii dati drumul pana nu face asta:



O sa vanda o gramada ! Eu iau doua de acum !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   too late? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 27-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 10 May 2012 - 01:36 PM

Vezi postareaMaverick, la 10 May 2012 - 11:56 AM, a spus:

La banii aia nu e un capat de tara chiar daca se va dovedi o porcarie.. As mai astepta totusi niste review-uri inainte de achizitie..

http://flitetest.com...les/Spyhawk_FPV


Pare ok...si din acest tet, si din cele filmate de ei...e un easy star mai mic...si complet echipat cu FPV, gyro, OSD, RTH si toate cele...deci cred ca e un model ok for dummies... :drinks: desigur nu cred ca poti sa bati recorduri cu el, dar pe langa casa (cap) cred ca-l poti plimba frumusel...daca te prinde mai dezvolti :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de too late?: 10 May 2012 - 01:38 PM

0

#5 Useril este offline   too late? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 27-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 10 May 2012 - 01:40 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 May 2012 - 12:57 PM, a spus:

In loc sa va prostiti cu ieftineli din astea...


Hai Renatoa, vrem o parere obiectiva a acestui produs...o minianaliza, ceva spus de un profesor... :drinks:
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 02:19 PM

Am scris in partea cealalta deja, nu ai citit?
Ce fpv e ala cu un avion de 83 cm, nu vezi ca lumea vrea sa care la greu ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 10 May 2012 - 02:20 PM

Oare il aduce cineva la noi in tara? Magazine?
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 02:29 PM

Ti se pare grozav, nu ?
L-ai lua si acum daca s-ar vinde undeva... :drinks:

Un mic detaliu, din multele chestii intrebatoare la un asa sistem... in China poluarea e asa mare ca ei traiesc permanent intr-un fel de negura.
Mr.Fu de la foxtech, in dialogurile avute legate de testarea acelei camere la RR, imi spunea ca el nu poate face un zbor cu soarele in cadru, ca nu l-a mai vazut de o luna... Le convine sa zboare cu ecran in cazul asta, incearca la noi ziua in amiaza mare...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 02:37 PM

Vezi postareatoo late?, la 10 May 2012 - 01:40 PM, a spus:

Hai Renatoa, vrem o parere obiectiva a acestui produs...o minianaliza, ceva spus de un profesor... :drinks:


Analiza de la un profesor adevarat, cu barba :yahoo:


... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   too late? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 27-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 10 May 2012 - 04:00 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 May 2012 - 02:37 PM, a spus:

Analiza de la un profesor adevarat, cu barba :yahoo:



looks preaty cool to me...working fine in a small area...si mosul ala cu barba se chinuie sa puna in 3 zile un review :blush:

Aceasta postare a fost editata de too late?: 10 May 2012 - 04:00 PM

0

#11 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 10 May 2012 - 04:18 PM

Pentru câți bani face, atâta pește... sunt destui care nu vor să meșterească ore întregi ca la sfârșit să schimbe polaritatea la Tx/Rx și să se ducă pe râpa roșie niște bani.
Eu zic că sistemul e perfect pentru începători / profani. Cei care au timp și pricepere nu au decât să proiecte super sisteme IEFTINE fpv & altele...

Ăia vând așa ceva pentru că există clienți și au intuit cererea... eu dacă îmi cumpăram de-a gata niște zburătoare eram mult mai fericit și cu mai mulți bani în buzunar...
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 04:46 PM

Cererea e intuita de mult, doar ca RTF-ul in FPV este fata morgana.
Exista o firma cu nume sugestiv readymaderc, care si-a propus de ani buni sa scoata o oferta de FPV RTF, si nu a reusit sa aduca cererile la un numitor comun.
Sa zicem ca apare maine la publicitate personala cineva cu o asemenea oferta, cat ati fi dispusi sa platiti omului manopera pentru un setup de avion FPV la cheie ?
...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 10 May 2012 - 04:47 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 May 2012 - 04:46 PM, a spus:

Sa zicem ca apare maine la publicitate personala cineva cu o asemenea oferta, cat ati fi dispusi sa platiti omului manopera pentru un setup de avion FPV la cheie ?
...

100...150 lei
0

#14 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 10 May 2012 - 09:47 PM

Sincer, mie mi se pare o idee foarte buna, duda asta FPV din multe puncte de vedere, printre care criteriul cel mai apreciat de mine:
- faptul ca este extrem, extrem de anti-prost, raportat la orice alta solutie FPV existenta la ora actuala pe piata.
Daca adaugi si pretul, lucrurile tind sa devina si mai atragatoare.

Nu realizezi recorduri, nu ... face pluta pe spate si tucahara intinsa, nici nu ... rezolva probleme existentiale, doar zboara p-aci p-aproape, filmeaza in zbor, emite semnalul video catre un monitor, inregistreaza imaginea filmata si ... cam asta este.

Probabil (mai mult ca sigur) ca partea electronica poate fi mutata pe un alt aeromodel capabil sa care mai multa greutate si mai vazubil in aer; in mod cert, sistemul de emisie receptie poate fi "inginerit" si "tunat" astfel incat raza de actiune a acestuia sa creasca. Poate ca i se poate atasa un modul GPS pentru a spori complexitatea sistemului in sine, poate ca ... nu atat de usor.

Ideea este ca produsul este destul de bun atat pentru cei care doresc sa "guste" FPV-ul, dar la fel de bun si pentru cei care considera ca FPV-ul performant nu este pentru ei, pentru ce isi doresc ei de la aeromodelism. Oricum, sistemul in sine, asa la prima vedere, imi pare ca-i mai bun decat un aeromodel cu o camera pe el, fie chiar si un GO PRO HD.
As vrea sa spun de rau si de ochelarii aia FAT SHARK care nu au posibilitatea de a regla dioptriile, astfel ca un purtator de ochelari cu dioptrii consistente (cazul meu concret) il ia ameteala in nici 3 minute de vizionare, ruinand orice placere.
Raportat la duda asta RTF, sistemele FPV bazate pe ochelarii tip FAT SHARK - fara psobilitatea reglarii dioptriilor, sunt pur si simplu ... degeaba. Macar duda asta RTF are un monitoras "integrat" care permite vizionarea imaginii prin ... ochelarii beneficiarului si acesta se poate bucura de placerea FPV-ului.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#15 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 May 2012 - 09:51 PM

Vezi postareaPaunFD, la 10 May 2012 - 09:47 PM, a spus:

Macar duda asta RTF are un monitoras "integrat" care permite vizionarea imaginii prin ... ochelarii beneficiarului si acesta se poate bucura de placerea FPV-ului.

Se poate bucura in casa...
It's difficult to make things simple!
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 10:00 PM

Vezi postareaPaunFD, la 10 May 2012 - 09:47 PM, a spus:

Sincer, mie mi se pare o idee foarte buna, duda asta FPV
...
Macar duda asta RTF are un monitoras "integrat" care permite vizionarea imaginii prin ... ochelarii beneficiarului si acesta se poate bucura de placerea FPV-ului.


Asta daca presupui ca totul merge ca in filmuletzul de prezentare.
Dar daca nu am cunoaste personajul Alishan Mao, cu al sau fan club de entuziasti care nu vad bubele care la altii sar in ochi, nu am mai carcoti...

Vezi postareaZen, la 10 May 2012 - 09:51 PM, a spus:

Se poate bucura in casa...


Sau cu un tricou negru pe cap si monitor, genul camera de epoca :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 May 2012 - 10:01 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 10 May 2012 - 10:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 May 2012 - 10:00 PM, a spus:

Asta daca presupui ca totul merge ca in filmuletzul de prezentare.
Dar daca nu am cunoaste personajul Alishan Mao, cu al sau fan club de entuziasti care nu vad bubele care la altii sar in ochi, nu am mai carcoti...

Sau cu un tricou negru pe cap si monitor, genul camera de epoca :yahoo:


Având în vedere că firmele îi dau produsele ca să facă review-uri concrete, e clar că omul e meseriaș și foarte avizat în domeniu. A făcut peste 1000 de review-uri. 99% îl recomandă, la fel ca la Râpă... s-au găsit 1% care să nu le placă atmosfera... :p
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2012 - 11:19 PM

Sa analizam putin ce ai scris acolo... acum un an tipul era un necunoscut, 1000 review-uri... 3 pe zi ?
Hai sa fim seriosi, nici nu le despachetezi in ritmul asta...
Nici un review de produs serios nu se face sub o saptamana.
Daca te uiti la ce simulacru de review a incercat sa faca la FPVraptor, o sa vezi ca s-a scremut sa il monteze 2 saptamani, si nu era in stare sa raspunda la intrebari elementear despre ce motoare intra in montura pilonului, nu avea habar de clase de motoare 28, 35...
Deja i s-a dat cu flit pe rcgroups, ii da like numai cine nu pricepe ce circ face acolo.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 May 2012 - 11:20 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 11 May 2012 - 07:55 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 May 2012 - 11:19 PM, a spus:

Sa analizam putin ce ai scris acolo... acum un an tipul era un necunoscut, 1000 review-uri... 3 pe zi ?
Hai sa fim seriosi, nici nu le despachetezi in ritmul asta...
Nici un review de produs serios nu se face sub o saptamana.
Daca te uiti la ce simulacru de review a incercat sa faca la FPVraptor, o sa vezi ca s-a scremut sa il monteze 2 saptamani, si nu era in stare sa raspunda la intrebari elementear despre ce motoare intra in montura pilonului, nu avea habar de clase de motoare 28, 35...
Deja i s-a dat cu flit pe rcgroups, ii da like numai cine nu pricepe ce circ face acolo.



În zilele astea aproape că nu întâlnesc om care să vadă meritul cuiva, neajutat de altul...

PS.1 Facem analiză la ce am scris ? Are peste 25.000 de subscriberi / aproape 40 mil de vizualizări = cunoscător în domeniu, nu atoateștiutor...

PS.2 Quot capita, tot sententiae.
0

#20 Useril este offline   too late? 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 27-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 11 May 2012 - 10:25 AM

:p poi ala e testerul sau producer-ul ?...ca nu mai inteleg nimic...avem probleme cu testerul? :)
0

#21 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2012 - 11:28 AM

Nu cred ca se asteapta nimeni sa faca performanta cu asa ceva, dar pe principiul ieftin si de-a gata ar putea fi o solutie pentru cine vrea sa inceapa FPV..
Stiu multi care s-au apucat de heli sau aero dupa ce s-au jucat cu porcariile din supermarket-uri si acum au ajuns la nitro/benzina, etc.

Dupa mine nu e o idee de respins. Vezi daca te prinde.. Daca te prinde te apuci de studiat riguros, investit riguros, experimentat riguros, dezvoltat, etc.. Fiecare dupa posibilitati si cat de tare arde dorinta in el..

Din nou, ca la multe aletele... pana nu si-l ia cineva de pe plaiurile locale toata lumea isi da cu parerea.
Sa il ia cineva, sa vada ce ii poate sufletelul, sa il dea si la altii la pipait si atunci va exista o parere "locala".
Pana atunci sunt doar presupuneri.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#22 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 11 May 2012 - 09:03 PM

Am presupus din start ca totul merge ca in filmuletul de prezentare. Acuma ca mai toate filmele de prezentare sunt "sponsorizate" si "regizate" sa iasa produsul cat mai ... bun, sunt constient si imi imaginez ca pot fi o gramada de lucruri care sa nu fie ca in film.

Cum spuneam mai sus, in mod cert dimensiunile aeromodelului nu-i permit unui chior ca mine sa-l ridice 200m deasupra capului si sa-l mai si vada ... si evident se cere ceva mai mare, pentru a fi vazubil. Banuiesc/presupun ca semnalul emitorului de pe model se poate "ingineri" si mari puterea. Un amplificator de putere, chiar nu mi se pare o asa mare inginerie de realizat la o greutate pretabila pentru zbor.

Intr-o perioada, chiar am maturat net-ul cautand o pereche de ochelari gen FAT SHARK care sa aibe dioptrii ajustabile si ... spre rusinea mea, n-am gasit.

Cu tricou negru pe cap si cu monitor ... mmm sincer nu-mi surade ideea, nu de alta da' pe camp, cand sunt singur, mai sunt si caini care ... le-ar face o deosebita placere sa guste din pantalonii mei.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro