Modelism - RHC Forum: Elicopterele mele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Elicopterele mele

#1 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 06 June 2012 - 08:04 AM

Anul trecut am cumparat un elicopter Angel 300 de la magazinul din Botosani. Voiam sa vad cu ce se "mananca" heli. Sincer am cam fost dezamagit. Practic nu am reusit sa "stapanesc" acest elicopter. Desi se spune ca tipul asta e super stabil ... hm, mie nu mi se pare. Am incercat sa il stabilizez din trimmere dar tot nu sta fix. Ba o ia in spate, ba se roteste in jurul axei sale ... deja am reusit sa ii stric un rand de pale, acum zbor cu cele de rezerva. Cu rotitul in jurul axei sale am reusit sa il stabilizez din trimmer dar cu datul in spate nu - desi trimmerul e dat la maxim, trebuie sa il tin putin si din mansa. Si tot nu reusesc sa il tin. Cam asa arata heli-ul Angel 300:
Imagine atasata: DSCF0123.JPG
Imagine atasata: DSCF0124.JPG
Imagine atasata: DSCF0125.JPG
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#2 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 06 June 2012 - 08:06 AM

Bun. Mai demult citeam pe net despre Syma S 107. Mi s-a parut destul de haios. Si nici exagerat de scump. Si am zis: hai sa mai incerc un heli. Chiar daca e cam jucarie. Asa ca ieri mi-a venit noul heli. Si am ramas uimit. Este un elicopter foarte stabil, si foarte foarte manevrabil. Ca sa va dati seama cat e de manevrabil: dupa numai doua zboruri cu el, eu, ca incepator reuseam ceva manevre deosebite, gen trecut cu heli pe sub si printre picioarele unui scaun, aterizatul cu heli pe o unitate PC, strecuratul heli-ului prin cele mai ciudate locuri. Nici vorba sa fac asa ceva cu Angel 300. Ce mai, e foarte stabil si manevrabil.
Bile albe la Syma S107: elicopter foarte stabil, foarte manevrabil;
Vine cu o groaza de piese de schimb : un set de pale (4 buc), doua elici coada, tren de aterizare, si inca o piesa pe care se prind palele de deasupra;
Bile negre: cam mica durata de zbor, numai 5 minute si trebuie sa il pui din nou la incarcat. Ma gandesc serios la un upgrade de baterie.
Alta chestie ciudata, nu vrea sa se incarce sub nici o forma de pe USB-ul calculatorului. Totusi aici banuesc PC-ul de vina; am bagat cablu intr-un charger USB si merge perfect (ultima poza);
Imagine atasata: DSCF0464.JPG
Imagine atasata: DSCF0465.JPG
Imagine atasata: DSCF0468.JPG

Alte poze:
Imagine atasata: DSCF0470.JPG
Imagine atasata: DSCF0471.JPG
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#3 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 06 June 2012 - 08:12 AM

Si acum intrebarea care ma framanta: Cum e posibil ca un elicopter ieftin (cum e Syma) este extrem de stabil, si unul mai scump (Angel 300) e mai greu de stapanit? Ce e de vina, pilotul sau heli?
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#4 Useril este offline   adi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Fly

Postat 06 June 2012 - 09:39 AM

Syma are 3 canale este mai mic, mai usor. Angel are 4 canale are platou (swashplate) si este putin mai instabil decat Syma dar odata ce te obisnuiesti cu Angel vei vedea ca este mai manevrabil decat Syma. Un clasament dupa dificultatea pilotajului ar fi urmatorul:
3CH coaxial
4CH coaxial
4CH single rotor
6CH CP(pas colectiv)
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 June 2012 - 09:52 AM

Vezi postarealazardominte, la 06 June 2012 - 08:12 AM, a spus:

Si acum intrebarea care ma framanta: Cum e posibil ca un elicopter ieftin (cum e Syma) este extrem de stabil, si unul mai scump (Angel 300) e mai greu de stapanit? Ce e de vina, pilotul sau heli?


Stabilitatea nu tine de pret.
Probabil angel-ul are jocuri in lantul cinematic, altfel ar trebui sa fie mai stabil decit ce mic.

Asta e o problema a jucariilor zburatoare (inclusiv coaxialele), sunt stabile si nu inveti sa pilotezi cu ele. Nu te ajuta (nu-ti creaza reflexele necesare) si nu-ti ofera senzatiile de pilotaj al elicopterului RC. Cind te apuci de elicopter, nu numai ca trebuie s-o iei de la capat, chiar trebuie sa-ti corectezi unele deprinderi (reflexe) gresite.
0

#6 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 06 June 2012 - 04:34 PM

Azi dupa ce m-am "jucat la greu" cu Syma S107, am incercat din nou Angel 300. Se pare ca "pilotatul" jucariei Syma m-a ajutat. Am reusit sa ridic Angel-ul. Problema Angel-ului e faptul ca nu e asa stabil in punct fix. Daca Syma il poti "tine" foarte usor intr-un punct fix, cu Angel-ul nu e la fel. Se misca mereu si trebuie corectat din radio. Alta problema la Angel este ca "nu stie" sa se miste incet. Daca dai de mansa inainte pleaca destul de repede. Spre deosebire de syma care pleaca cu incetinitorul. Angel-ul are nevoie de spatiu, nu prea poate fi pilotat intr-o sufragerie de 3,5 pe 4,5 cum am eu. Syma se multumeste si cu un spatiu de 1 x 1.
O sa incerc sa fac un test cu Angel-ul intr-o sala mai mare (ceva gen sala de sport, sa vad cum ma descurc).
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#7 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 06 June 2012 - 05:09 PM

Cu termicele ce ai mai facut?Sunt gata?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#8 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 06 June 2012 - 05:29 PM

Doua din ele (Sonic si Dragon Fly) sunt gata montate, asteapta doar zborul. Sedona mai am doar sa ii fixez rezervorul si e gata. Problema mare e vremea, aici in nord sunt coduri galbene, ploi cat cuprinde ... asa ca mai am de asteptat :D . Inca nu am reusit sa ridic nici unul in aer.
Dar in fine asta e alta poveste, acum sa revenim la heli (astea zboara in casa chiar daca sunt 10 coduri galbene) :) !

Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 06 June 2012 - 05:30 PM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#9 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 07 June 2012 - 09:30 AM

Syma asta este bestial. Este cel mai bun mijloc de scapat de stres. Il folosesc inclusiv la serviciu in birou ... Placerea mea sa il aterizez in cele mai ciudate locuri (dulapuri, calculatoare, etc). Singurul inconvenient ... bateria. Pe bateria originala scrie 3,7 v 150 ma. Banuesc ca e vorba de un Lipo 1S. Cu ea nu merge mai mult de 5 minute. Si e cam putin ... Am masurat "locasul" unde intra bateria, precum si bateria actuala. Ar merge ceva de maxim 26 mm lungime, 7 mm latime si vreo 20 mm inaltime. Apoi am cautat pe HK. Singura care s-ar incadra la dimensiuni ar fi asta: http://www.hobbyking...ngle_cell_.html . Are 240 ma. Oare daca cu o baterie de 150 ma zboara 5 minute, cu cea de 240 ma cam cat ar zbura?
Imagine atasata: DSCF0472.JPG
Imagine atasata: DSCF0473.JPG

Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 07 June 2012 - 09:31 AM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#10 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 11 June 2012 - 09:13 AM

Asa zboara heli-ul:

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#11 Useril este offline   Vlad S. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 29-January 12

Postat 12 June 2012 - 11:15 PM

Eate mult prea linistit si o sa te plictisesti repede de el. Eu la inceput am avut un heli in 3canale dar nu coaxial si cand am pus intr-un supermarket mana pe un coaxial volitation 9053 mi s-a parut ca nu fac nimic sa-l conduc pt ca statea singur pe loc si era foarte docil in manevrare iar vanzatorul mi-a spus ca am trecut de nivelul coaxialelor. Dupa aceea mi-am luat msr cel normal care e mult mai manevrabil avand 4canale dar deja dupa 3luni si astea cu pauze cam lungi deja am inceput sa simt ca vreau si altceva. Baietii au scris mai sus ce trebuie. Daca nu faci nimic sa-l pilotezi, sa-l ti pe loc, parca nu are farmec. Atentie la durata de zbor. Genul asta de elicoptere nu sunt facute sa zboare mai mult decat tin bateriile din fabrica pt ca o sa ai surprize la partea electrica daca abuzezi.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro