Modelism - RHC Forum: DLG - Etape de constructie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DLG - Etape de constructie Planor compozit, de la 0

#31 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 14 June 2012 - 09:15 PM

Scuzati background-ul, se lucreaza :good:

...

...
0

#32 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 14 June 2012 - 09:18 PM

Cel mai mult ma bucura faptul ca am reusit sa fac profundorul demontabil, se monteaza foarte usor prin tensionarea V-ului care il sustine.
Acum nu stiu daca e bine sa trag comenzi pull-spring la profundor, avand in vedere ca este deasupra si nu jos (firul trage profundorul in jos, arcul il ridica).
0

#33 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 June 2012 - 04:29 PM

Zippo o sa ai probleme cu stabilizatorul orizontal. Puctul de pivotare ar trebui sa fie pe la 20% distanta de la bordul de atac. Se pare ca este mult prea in spate.
Altfel sint impresionat de lucrare. Inca o data eu zic ca este mai bine sa folosesti tije de .8mm in cozi.
0

#34 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 15 June 2012 - 07:12 PM

Perfect de acord, punctul de pivotare va fi mult in fata , momentan este fixat provizoriu cu scoci dublu adeziv pentru a regla cursa la comenzi.
La directie am pull-spring iar la profundor am optat pe fir otel in camasa lui, de la un tub bowden .
Greutatea totala complet evhipat ( receptor, servo si acc nimh) 142 grame, unde probabil voi mai adauga ceva pentru centraj.
Urmeaza aripa unde am ceva emotii.
0

#35 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 June 2012 - 01:03 AM

Da berea lu` Drinky UNDE-I???
:)
Bre sa ma frec.. eu mi-am cumparat unu si nu am reusit sa ajung unde ai ajuns tu ..
se pare ca tot tu il zbori inaintea mea ..
bv bv .. misto tare ce ai realizat.. baga in continuare.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#36 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 June 2012 - 01:58 AM

Vezi postareaZippo, la 15 June 2012 - 07:12 PM, a spus:

Perfect de acord, punctul de pivotare va fi mult in fata , momentan este fixat provizoriu cu scoci dublu adeziv pentru a regla cursa la comenzi.
La directie am pull-spring iar la profundor am optat pe fir otel in camasa lui, de la un tub bowden .
Greutatea totala complet evhipat ( receptor, servo si acc nimh) 142 grame, unde probabil voi mai adauga ceva pentru centraj.
Urmeaza aripa unde am ceva emotii.


Suna bine. Ce bine ca era tinut cu scoci. Ma gindeam ca ti-ai tras o plasa.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 16 June 2012 - 02:00 AM

0

#37 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 16 June 2012 - 08:56 PM

Vezi postarearou162, la 16 June 2012 - 01:03 AM, a spus:

Da berea lu` Drinky UNDE-I???
:pardon:
Bre sa ma frec.. eu mi-am cumparat unu si nu am reusit sa ajung unde ai ajuns tu ..
se pare ca tot tu il zbori inaintea mea ..
bv bv .. misto tare ce ai realizat.. baga in continuare.

Nu te prosti, ia si-l termina, cand vii le centram pe amandoua :ph34r:
0

#38 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 17 June 2012 - 10:45 AM

Ce fibra recomandati pentru laminarea aripilor? Acum am doar de 33 g/mp insa mi se pare cam subtire si ma gandeam sa pun cate doua straturi pentru a intari suprafata mai mult.
Miezul va fi ranforsat cu un jonjeron de carbon iar pe intrados si extrados cate o fasie de carbon subtIre impregnata cu epoxy, formand o sectiune dublu T.
La bordul de atac un strat mulat de fibra de 33g.
Daca aveti alte recomandari va rog sa spuneti. Din pacate nu dispun de kevlar si va trebui sa ma descurc cu ce am.
0

#39 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 22 June 2012 - 07:06 AM

Primul esec, am realizat sabloanele pentru taiere la dimensiunile exacte si bineinteles ca aripa rezultata era cu 2 cm mai mica cu un bord de scurgere cat o foita, mai tai si aia si de la 180 cm, a a juns la 160.
Orice gresala e invatata asa ca trebuie sa fac alte sabloane cu toleranta mai mare si alt polistiren stricat.
La bordul de atac m-am gandit sa pun balsa si aripa intarita cu platbanda de carbon 0.3 grosime.
Sper sa-mi iasa de data asta, e prima aripa taiata si nu am prins toate trucurile.
0

#40 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 June 2012 - 05:52 PM

Vezi postareaZippo, la 22 June 2012 - 07:06 AM, a spus:

Primul esec, am realizat sabloanele pentru taiere la dimensiunile exacte si bineinteles ca aripa rezultata era cu 2 cm mai mica cu un bord de scurgere cat o foita, mai tai si aia si de la 180 cm, a a juns la 160.
Orice gresala e invatata asa ca trebuie sa fac alte sabloane cu toleranta mai mare si alt polistiren stricat.
La bordul de atac m-am gandit sa pun balsa si aripa intarita cu platbanda de carbon 0.3 grosime.
Sper sa-mi iasa de data asta, e prima aripa taiata si nu am prins toate trucurile.


Fibra de Sticla 1.6oz/Yd Kevlar 1.7oz/yd pozitioneaza la 45 de grade. Eu prefer Kevlar pentru ca este nul mai dur si flapsurile nu se torsioneaza dupa ce tai balamaua. Kevlar deasemenea este mai simplu pentru ca nu adaugi balama.
0

#41 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 22 June 2012 - 10:05 PM

Vezi postareaF2B, la 22 June 2012 - 05:52 PM, a spus:

Fibra de Sticla 1.6oz/Yd Kevlar 1.7oz/yd pozitioneaza la 45 de grade. Eu prefer Kevlar pentru ca este nul mai dur si flapsurile nu se torsioneaza dupa ce tai balamaua. Kevlar deasemenea este mai simplu pentru ca nu adaugi balama.

Merci de info, am fibra de 50g pe care o voi aplica la 45, insa la balama pentru ca nu am kevlar , voi folosi scoci dupa ce separ flapsurile.
0

#42 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 28 June 2012 - 07:12 AM

Salutari din nou!
Am mai avansat un pic, in sensul ca astazi scot aripile de la vacuumat si sunt tare curios ce-a iesit ! :D
F2B, ai cea mai mare experienta si de aceia mai am cateva nelamuriri, sa incep pe rand:
- cum fac canalul pentru fire prin aripa? am vazut ca unii procedeaza cu o tija lunga pe care o forteaza in polistiren.
- decupajul pentru servo cred ca imi va da batai de cap, cu freza nu m-as risca si mi-e frica sa nu ajung pe partea cealalta
- dupa taierea eleroanelor, mai este necesar ca in urma taierii sa mai aplic vreun strat de fibra?
Scuze daca sunt prea multe intrebari.
Mult succes si multumiri !
0

#43 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 28 June 2012 - 11:10 AM

Am urmarit topicul. Superb! Abea astept sa vad aripa!
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#44 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 June 2012 - 02:23 PM

Vezi postareaZippo, la 28 June 2012 - 07:12 AM, a spus:

Salutari din nou!
Am mai avansat un pic, in sensul ca astazi scot aripile de la vacuumat si sunt tare curios ce-a iesit ! :clapping:
F2B, ai cea mai mare experienta si de aceia mai am cateva nelamuriri, sa incep pe rand:
- cum fac canalul pentru fire prin aripa? am vazut ca unii procedeaza cu o tija lunga pe care o forteaza in polistiren.
- decupajul pentru servo cred ca imi va da batai de cap, cu freza nu m-as risca si mi-e frica sa nu ajung pe partea cealalta
- dupa taierea eleroanelor, mai este necesar ca in urma taierii sa mai aplic vreun strat de fibra?
Scuze daca sunt prea multe intrebari.
Mult succes si multumiri !


cum fac canalul pentru fire prin aripa? am vazut ca unii procedeaza cu o tija lunga pe care o forteaza in polistiren
Eu pun gaura cu sirma incinsa care topeste polistirenul. Daca vreau sa trag numai firele atunci flosesc o sirma de vreo 2-3mm. Daca vreau sa trag mufa cu fire atunci folosesc o lama de vreo 1mm pe 4-5mm. lipeste un miner de lemn pe fier sa nu te arzi la mina sau fa-l suficient de lung sa nu ajunga caldura sa te arda. Pe planseta su masa unde faci operatia fa un dispozitiv care te va ajuta sa tii sirma (fierul) in mijlocul aripii si cu un perete sau doi sa poti avansa sirma (fierul)in directie dreapta.

decupajul pentru servo cred ca imi va da batai de cap, cu freza nu m-as risca si mi-e frica sa nu ajung pe partea cealalta
Este usor pune servoul pe aripa si deseneaza marginea cu creion. Taie fibra de sticla si cu un bisturiu ascutit taie spuma si scobeste-o afara. poti scobi pina ajungi in partea opusa. Fa locasul un pic strins pe servo. Inserteaza servoul in locas si pune scoci pe el sa il tii in loc.

dupa taierea eleroanelor, mai este necesar ca in urma taierii sa mai aplic vreun strat de fibra?
Este o ideie bun ade fapt citva piloti o fac oricu sa reduca fater in timpul lansarii dar mai este si alt motiv. Pentruca folosesti fibra de sticla flaperoanele se torsioneaza usor, in special daca nu ai dublat (tipic 40% be la bordul de atac al flaperoanelor). Si mai mult daca nu ai pus 2 straturi pe zona eleroanelor (ambele la 45 de grade) poti zice ca trebuie sa faci eleroane nou.


Traian
0

#45 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 28 June 2012 - 09:11 PM

Iata si aripa:


Pentru prima incercare a iesit binisor, in sensul ca e foarte tare si dreapta. Suprafata nu este excelenta pentru ca folia folosita a fost un sac ordinar din polietilena.
Pana acum are 120 grame, un pic grea dar am preferat sa o fac mai rigida. Urmatoarea va fi mai ok.
M-ai cam speriat F2B cu eleroanele, sper sa nu le fac elice dupa ce le tai pentru ca nu le-am dublat cu fibra. :clapping:
0

#46 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2012 - 10:22 PM

Zippo, arata foarte bine, cel putin in poze.
Ai pus kevlar in zona "balamalelor"?
Stii despre Disser?
120 gr. nu e chiar asa de mult, daca e OK ca si rigiditate.
Felicitari!

PS

Stii DVD-urile lui Phil Barnes "Vacuum Bagging Made Easy"?
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#47 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 29 June 2012 - 03:56 AM

120g este foarte bine dar ma tem ca daca nu ai folosit spuma dura o sa trebuiasca sa le faci din nou. Numai flapsurile trebuiesc facute.
Ce mi sa intimplat mie este ca eu am crezut ca am pus torsiune in aripi, in timpul pungii cu vid, pentru ca de fiecare data flpsurile erau torsionate suficient sa imi faca ziua amara. Cind am schimbat la Kevlar cu aceiasi procedura nu am avut nici o torsiune de unde an tras concluzia ca fibra de sticla nu are suficienta duritate sa faca treaba. De cind am scimbat pe kevlar nu mai am nici o problema.

Am o intrebare? ce ai pus pe capatul aripii?

Si apropo pune unghi negativ de la 0 la baza panoului eterior la -1.5 la virful aripii. Panoul interior este 0-0. Torsiunea este numai in panoul exterior.
0

#48 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 June 2012 - 07:21 AM

Kevlar nu am, doar fibra de sticla de 50g/mp, lonjeroanele sunt platbanda carbon de 0.3 ingropate in miez pe ambele fete, si stratimat de carbon pe capete (un soi de foita foarte subtire din fire de carbon, asemanator cu japica).
Spre capat unde vine pinul, voi mai intari suplimentar cu un petec de carbon insa pinul va veni in vecinatatea lonjeronului si nu cred ca voi avea probleme.
Ca si rigiditate, este foarte tare, nu se poate indoi deloc, iar la torsiune la fel datorita fibrei la 45.
Bordul de scurgere este foarte drept insa cred ca voi avea probleme dupa ce tai eleroanele. Pentru a elimina torsiunea, m-am gandit ca eleronul, sa-l fixez pe o planseta dreapta si la incastrare, sa-i lipesc o platbanda de carbon care il va mentine drept.

Legat de unghiul negativ spre capat, din pacate nu am, doar din profil am incercat sa-i slefuiesc BA mai tare pentru un soi de torsiune aerodinamica insa nu garantez.

Disser stiu cum se face, cel putin din poze am inteles procedeul, insa nu este necesar pentru ca aripa este suficient de rigida si mai mult, la disser daca nu am fire subtiri, folia imi va copia textura si nu va mai iesi suprafata uniforma. Cred ca Disser este recomandat pentru matrite si nu la vacuum unde volia copiaza toate imperfectiunile de pe miez.


De DVD-uri nu stiu, am urmarit doar in linii mari cum se face din imagini si tutoriale de pe net. La urmatorul model, voi trece pe alte materiale insa momentan experimentez pe ce am.
0

#49 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 June 2012 - 02:51 PM

O vedere de ansamblu. A doua aripa a iesit mai bine, 110 g si la fel de rezistenta.
Pana acum, tot modelul in jur de 250g, la care se mai adauga ceva pentru centraj.



0

#50 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 June 2012 - 02:57 PM


0

#51 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2012 - 04:24 PM

250 de gr. gata de zbor sau numai structura?

Nu mai tin minte daca ai spus mai inainte: arunci cu stanga?

Aceasta postare a fost editata de Valteras: 30 June 2012 - 04:27 PM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#52 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 June 2012 - 04:56 PM

Vezi postareaValteras, la 30 June 2012 - 04:24 PM, a spus:

250 de gr. gata de zbor sau numai structura?

Nu mai tin minte daca ai spus mai inainte: arunci cu stanga?

250g tot, inclusiv acc 4xAAA de 1A. Ceea ce mai adaug va fi rasina la incastrarea aripilor, suruburile si pinul.
Cu siguranta va mai fi ceva de pus in bot insa foarte putin, avand in vedere ca am optat pe acc mai grei pentru a nu completa cu plumb.
Sunt dreptaci, sper sa nu pun pin pe stanga :drinks: , asta dupa ce am mai patit sa fac 2 semi-aripi pe aceiasi parte de-mi venea sa....
0

#53 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 June 2012 - 05:03 PM

Nu stiu daca are legatura insa presupun ca m-ai intrebat daca sunt stangaci sau dreptaci pentru ca la directie comanda e taman invers, aduca la o aruncare mai zdravana, arcul poate sa traga directia , e destul de tarisor insa sper sa nu fie vreo problema.
Trebuia echia pe exterior pusa.
0

#54 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2012 - 05:57 PM

Vezi postareaZippo, la 30 June 2012 - 05:03 PM, a spus:

Nu stiu daca are legatura insa presupun ca m-ai intrebat daca sunt stangaci sau dreptaci pentru ca la directie comanda e taman invers, aduca la o aruncare mai zdravana, arcul poate sa traga directia , e destul de tarisor insa sper sa nu fie vreo problema.
Trebuia echia pe exterior pusa.



Da...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#55 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 06 July 2012 - 07:17 AM

Pana la urma se pare ca m-a furat cantarul si gata de zbor, cu toate surubelele si sarmulitele, 300g. Am comis-o in schimb cu doua servo SF31 Pico din care a iesit fum (l-am desfacut si un SMD care parea a fi un stabilizator, era complet carbonizat, la fel si carcasa din plastic topita). Nu inteleg cum , posibil sa fi alimentat pentru o sec invers insa ma indoiesc sa nu aibe niciun fel de protectie. Ce parere aveti despre aceste servo?
Oricum s-au topit si era sa-mi ia foc aripa, dupa ce s-au bracat la maxim flaperoanele. Pentru inceput am sa pun ceva no name si mai vedem.
Duminica sper sa-l zbor !

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 06 July 2012 - 07:22 AM

0

#56 Useril este offline   steelnox 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 25-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Ahlen, NRW

Postat 06 July 2012 - 12:00 PM

eu nu recomand acest servo pentru eleroane din 2 motive:
1. pentru ca suprafata eleronului la dlg e mare, si e nevoie de forta...
2. e nevoie de mai multa cursa in jos decat in sus (aterizare) deci, trebuie un brat mai lung care e foarte flexibil...

am stricat 2 astfel de servouri pe eleron cu dlg de 280grame (si era sa stric si o aripa cand l-am scos afara). E drept...aveam 60 grade in jos...la cluj se stie ca nu am nici un model pentru acrobatie si folosesc ca urmare DLG-ul :))

pe eleron eu am si recomand asa:
Graupner C261 sau C281
Hitec HS45HB
Hyperion DS09AMD sau GMD (merg si in aripa, au pana in 9mm)
Futaba FS 61.


pe toate dlg-urile mele am FS31 pe directie si la unele pe profundor.

aici am barbierit un FS31. nu se vede dar se aude chiar la sfarsit.

Aceasta postare a fost editata de steelnox: 06 July 2012 - 12:04 PM

0

#57 Useril este offline   ccatalin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 July 2012 - 01:45 PM

Vezi postareaZippo, la 06 July 2012 - 07:17 AM, a spus:

Pana la urma se pare ca m-a furat cantarul si gata de zbor, cu toate surubelele si sarmulitele, 300g. Am comis-o in schimb cu doua servo SF31 Pico din care a iesit fum (l-am desfacut si un SMD care parea a fi un stabilizator, era complet carbonizat, la fel si carcasa din plastic topita). Nu inteleg cum , posibil sa fi alimentat pentru o sec invers insa ma indoiesc sa nu aibe niciun fel de protectie. Ce parere aveti despre aceste servo?
Oricum s-au topit si era sa-mi ia foc aripa, dupa ce s-au bracat la maxim flaperoanele. Pentru inceput am sa pun ceva no name si mai vedem.
Duminica sper sa-l zbor !

Eu cred ca acele servo au facut o baita inainte ..ca de'! caldura mare...Ai testat daca receiverul mai merge?Marea majoritate a mecanismelor servo , daca sunt cuplate invers nu se intampla nimic.Receiverul era binduit la statie , pt ca daca nu era la power este posibil ca bratul sa brackeze , iar daca cursa este intrerupta (sa presupunem ca nu toata miscarea este executata si servo este fortat) atunci ...exista posibilitatea ca electronica sa ia foc!?
Ori ai bagat prea multi volti ....ori scurt de la umezeala...ori miscarea a fost fortata si in loc sa cedeze mecanica ca la toate servourile din china , a cedat electronica.
ZMR 250
Easystar/Bixler
Arcus Airy
Radjet 800
Zagi 1000/1200
0

#58 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 06 July 2012 - 02:04 PM

Nu este prima data cand lucrez cu RC, insa mi s-a parut suspect sa cedeze asa repede si brusc.
Este si gresala mea ca trebuiau scoase echiile , insa la primele teste cu o zi inainte, am adus bratul pe 0 si nu trebuia sa se intample asta.... Ce este ciudat, e ca s-au dus ambele in acelasi timp, iar al doilea nu a apucat sa fie fortat.
Alimentarea a fost facuta cu 4xAAA NiMh.
Firele trase prin aripi sunt de la o magistrala de HDD, izolate, masurate si nu prezinta vreun scurt, asta avand in vedere ca servo functionau cu o zi inainte.
0

#59 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 July 2012 - 02:14 AM

Cred ca ai avut polarizarea inversa sau ceva fire incurcate.
Se pare ca servourile sint o copie de D47 ceea ce ar trebui sa faca treaba dar sint cam la limita cu puterea. Daca le lovesti un pic pierzi dintii la servo. Hyperion DS09 sint mult mai bune.
0

#60 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 07 July 2012 - 10:28 PM

L-am zburat si sunt oarecum multumit. Ne-trimat, pentru ca nu am mai avut rabdare l-am lansat de cateva ori insa mai am mult de lucru, mai ales la mixaje si trimari, dar planeaza foarte frumos, finete mare si ascultator.
Lansarile au fost foarte timide....
:clapping:

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 07 July 2012 - 10:31 PM

0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro