Modelism - RHC Forum: YAK 54 Depron - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

YAK 54 Depron

#1 Useril este offline   ClearSkies86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 18-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Petrosani(HD)
  • Interests:aeromodelism, Parapanta

Postat 26 May 2012 - 03:18 PM

De ceva timp am pus ochii pe modelul YAK 54 din EPP .Fisier atasat  Yak54-Kit-EPP.jpg (80.62K)
Number of downloads: 209 L-am vazut zburand si la RR anul acesta si mi-a ramas gandul la el. M-am gandit sa incerc sa mi-l fac singur din extrudat. Am cautat planurile, le-am gasit, le-am tiparit, m-am apucat. Am ales extrudat de 3 cm. Planul este simplu, problema este ca dupa ce am decupat fuselajul, mi s-a parut ca arata aiurea avand aceeasi grosime de la bot pana la deriva. Asa ca am luat firul incis si l-am ingustat spre deriva. Nu mi-a iesit asa cum ma asteptam, sunt incepator si in ale construitului, si pilotatului si taiatului cu fir incins. Am mai uniformizat si cu banda abraziva,tot nu-i cum as vrea eu. Cred ca am sa il refac.Stie cineva vreo metoda buna? A doua problema este cu aripile, carora as vrea sa le dau profil. Dupa ce profil sa tai? exista oare ceva programe in care sa bag dimensiunile aripii si sa imi creeze profilele interior si exterior pe care sa le pot lista pe A4 ? sau alte metode.Fisier atasat  IMG079.jpg (71.96K)
Number of downloads: 212Fisier atasat  IMG083.jpg (68.09K)
Number of downloads: 231
Easy Glider PRO
Piper J3 Cub 1.8 m - MVVS 6.5 cc
Yak 54 - depron -1 m
Edge 540 -depron
Turnigy 9X (V2) - er 9X

Zborul, ce fericire!
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 May 2012 - 04:49 PM

ALo...moderatorii..mutati-l la kit rewiew...


Ps - moelul e excelent. L-am vazut si eu...zbura excelent. ?Ma bate gandul sa-mi fac si eu unul...
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 May 2012 - 04:55 PM

Legat de profile - un profil simetric clasic va face fata fara probleme. Unghiul de incidenta zero. E simplu. Daca poti taia cu fir cald, faci doua profile de placaj, unul pentru centru si unuo pentru varf si gata. Ai un plan..adica ai coarda la baza si la varf. Poti incepe cu grosimea profilului de 3 cm la baza si , sa zicem, 1,5cm la varf. Zic si eu...gasesti planuri de modele cu aripa mediana, si profil simetric cate vrei....

PS - modele cu profil simetric construite de mine - Ultron 3D, Cloud Dancer, si Acro speed 400 plane. - ai planurile la Kit review la fiecare in parte.

Sa ne zici, sau sa ne arati cum zboara. Poate ne corupi si pe noi!!!
0

#4 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 26 May 2012 - 11:22 PM

Vezi postareaClearSkies86, la 26 May 2012 - 03:18 PM, a spus:

De ceva timp am pus ochii pe modelul YAK 54 din EPP .Atasament Yak54-Kit-EPP.jpg L-am vazut zburand si la RR anul acesta si mi-a ramas gandul la el. M-am gandit sa incerc sa mi-l fac singur din extrudat. Am cautat planurile, le-am gasit, le-am tiparit, m-am apucat. Am ales extrudat de 3 cm. Planul este simplu, problema este ca dupa ce am decupat fuselajul, mi s-a parut ca arata aiurea avand aceeasi grosime de la bot pana la deriva. Asa ca am luat firul incis si l-am ingustat spre deriva. Nu mi-a iesit asa cum ma asteptam, sunt incepator si in ale construitului, si pilotatului si taiatului cu fir incins. Am mai uniformizat si cu banda abraziva,tot nu-i cum as vrea eu. Cred ca am sa il refac.Stie cineva vreo metoda buna? A doua problema este cu aripile, carora as vrea sa le dau profil. Dupa ce profil sa tai? exista oare ceva programe in care sa bag dimensiunile aripii si sa imi creeze profilele interior si exterior pe care sa le pot lista pe A4 ? sau alte metode.Atasament IMG079.jpgAtasament IMG083.jpg


Din proprie experienta ( atat cat e ) eu ti-as recomanda :

1.Fuselaj construit dintr-un 'miez' de polistiren A50 - A70 subtiat posterior - imbracat in depron ( izoflor etc.) de 3 sau de 6 mm. Zonele sensibile ( batiu motor - zona de prindere a acumulatorului - tren aterizare etc.) acoperite ( minim ) cu placaj de 0.8-1mm .
2.Aripi - ori taiate dupa profile ( NACA 0012-13 baza si 009 varf ) din A70 ori din depron de 6 mm indoit de-a lungul unui lonjeron .
3.Ampenaje - depron de 6 mm intarit cu baghete din balsa ...

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 26 May 2012 - 11:23 PM

0

#5 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 26 May 2012 - 11:26 PM

Acum ceva timp am modelat un YAK 'scandurica' . Daca exista interes ii crosetez un plan . Uite cum arata ( modelat 3D ) :

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (119.59K)
    Number of downloads: 116
  • Fisier atasat  2.jpg (61.78K)
    Number of downloads: 111
  • Fisier atasat  3.jpg (58.08K)
    Number of downloads: 101
  • Fisier atasat  4.jpg (35.69K)
    Number of downloads: 113

0

#6 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 26 May 2012 - 11:29 PM

...si un YAK 55 ( chinn ) :

si

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (153.24K)
    Number of downloads: 83
  • Fisier atasat  2.jpg (97.63K)
    Number of downloads: 78
  • Fisier atasat  3.jpg (76.08K)
    Number of downloads: 69
  • Fisier atasat  4.jpg (78.07K)
    Number of downloads: 73
  • Fisier atasat  5.jpg (146.16K)
    Number of downloads: 75
  • Fisier atasat  6.jpg (151.59K)
    Number of downloads: 80

0

#7 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3599
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 26 May 2012 - 11:31 PM

www.profili2.com

Cu acest program iti poti genera profile.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#8 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 27 May 2012 - 01:14 AM

Vezi postareaClearSkies86, la 26 May 2012 - 03:18 PM, a spus:

De ceva timp am pus ochii pe modelul YAK 54 din EPP .Atasament Yak54-Kit-EPP.jpg L-am vazut zburand si la RR anul acesta si mi-a ramas gandul la el. M-am gandit sa incerc sa mi-l fac singur din extrudat. Am cautat planurile, le-am gasit, le-am tiparit, m-am apucat. Am ales extrudat de 3 cm. Planul este simplu, problema este ca dupa ce am decupat fuselajul, mi s-a parut ca arata aiurea avand aceeasi grosime de la bot pana la deriva. Asa ca am luat firul incis si l-am ingustat spre deriva. Nu mi-a iesit asa cum ma asteptam, sunt incepator si in ale construitului, si pilotatului si taiatului cu fir incins. Am mai uniformizat si cu banda abraziva,tot nu-i cum as vrea eu. Cred ca am sa il refac.Stie cineva vreo metoda buna? A doua problema este cu aripile, carora as vrea sa le dau profil. Dupa ce profil sa tai? exista oare ceva programe in care sa bag dimensiunile aripii si sa imi creeze profilele interior si exterior pe care sa le pot lista pe A4 ? sau alte metode.Atasament IMG079.jpgAtasament IMG083.jpg


Daca se poate nu puteti urca cumva planurile sau sa ne indrumati spre locul de unde le-ati luat, m-as apuca si eu de unul. Multumesc si numai bine.
0

#9 Useril este offline   ClearSkies86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 18-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Petrosani(HD)
  • Interests:aeromodelism, Parapanta

Postat 27 May 2012 - 09:28 AM

Vezi postareapinti2d, la 27 May 2012 - 01:14 AM, a spus:

Daca se poate nu puteti urca cumva planurile sau sa ne indrumati spre locul de unde le-ati luat, m-as apuca si eu de unul. Multumesc si numai bine.


Cu mare placere.

Fisiere atasate


Easy Glider PRO
Piper J3 Cub 1.8 m - MVVS 6.5 cc
Yak 54 - depron -1 m
Edge 540 -depron
Turnigy 9X (V2) - er 9X

Zborul, ce fericire!
0

#10 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 27 May 2012 - 10:24 AM

Multumesc frumos pentru promptitate. As incerca din experiata sa va dau cateva sfaturi, in ceea ce priveste fuzelajul ii puteti face din spuma expandata de 5cm ca sa aveti "carne" destula sa indepartati cu firul cald sau chiar si cu cuterul, apoi pentru rigiditate ii puteti "impacheta" pe ambele parti cu depron de 3mm sau 6mm, depinde de preferinte. Depronul oricum se muleaza foarte bine dupa suprafetele pe care este aplicat. Pentru eventualele probleme legate de taiere, decupare, modelare, decorare a polistirenului si tot ce tine de el incercati sa luati legatura cu domnul Robert (pccdtk). Se pricepe extraodrinar de bine. Acum despre aripi as sugera si eu ce s-a zis mai sus, aceleasi valori dar aplicate la 2 profile, unul pentru centrul aripi si celalalt pentru extremitati. Numai bine.
0

#11 Useril este offline   ClearSkies86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 18-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Petrosani(HD)
  • Interests:aeromodelism, Parapanta

Postat 09 July 2012 - 01:47 PM

Am mai mesterit cate ceva la model, sper sa il scot in scurt timp la zbor , am sa si filmez ...sper sa am ce.

Fisiere atasate


Easy Glider PRO
Piper J3 Cub 1.8 m - MVVS 6.5 cc
Yak 54 - depron -1 m
Edge 540 -depron
Turnigy 9X (V2) - er 9X

Zborul, ce fericire!
0

#12 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 06 August 2012 - 12:49 PM

deci se mai si lucreaza...aeromodelistii stiu ei de ce..pasiunea este cea care face viata frumoasa...
am lucrat si eu unul si pot spune ca zboara perfect...anv 900 mm,motor bl 2208,acc 2200,11,1v...recomand aripa din doua placi de 3 mm,fuselaj de 30 mm...usor profilat...in rest zboruri fara crashuri...si iata cum arata al meu:
Fisier atasat  DSCN1932.jpg (158.76K)
Number of downloads: 144
Fisier atasat  DSCN1934.jpg (168.79K)
Number of downloads: 146
o recomandare:evitati locasurile in zona de jos a fuselajului,intrucat la o aterizare mai dura se va rupe
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro