Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#1411 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2017 - 09:02 AM

Vezi postarearenatoa, la 12 October 2017 - 07:57 AM, a spus:

Pe tema asta, nu pot intelege entuziasmul celor care popularizeaza varianta constructiva fara dbox, cu BA din folie, unde alterarea profilului este cea mai vizibila si importanta... :unsure: alea ar trebui sa fie cele mai putin aerodinamice aripi si totusi cei ce le au par incantati de ele... :unsure:

Pentru ca apreciaza faptul ca se construiesc usor (lipirea D-box-ului nu e simpla nici cu bala nici cu compozit) si nu prea conteaza pierderea de performanta (la F3RES conteaza mai mult sa iti admire vecinul manopera si sa iti vada "desuurile" sub folia transparenta"). Fii sigur ca in afara de F3RES nu prea mai gasesti solutia asta constructiva in competitii.




0

#1412 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 October 2017 - 09:48 AM

In competitii nu, dar topmodelscz o folosesc de ani la toate modelele lor care nu sunt spuma placata, chiar la +3m.
Si acolo chiar e rau... la f3-res ca sa minimizeze curbura au ajuns sa puna si trei seminervuri, la 15mm una de alta, in zona BA.
Si nu cred ca insirarea si alinierea lor pe teava rotunda si pe tija de BA este mai simpla ca lipirea unui d-box... :unsure:
Intr-adevar, cred ca factorul bling apropo de cum arata este cel care prevaleaza... mai ales ca s-a demonstrat ca teava pe post de lonjeron este inferioara unei structuri in I.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 October 2017 - 09:50 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1413 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2017 - 11:04 AM

Vezi postarearenatoa, la 12 October 2017 - 09:48 AM, a spus:

Si nu cred ca insirarea si alinierea lor pe teava rotunda si pe tija de BA este mai simpla ca lipirea unui d-box... :unsure:



Uite de aia sunt fan pentru structura lonjeron/nervura tip "pieptene" ca la Dynamo...daca ai taiat kitul corect nu ai probleme de pozitionare si mai poti sa faci si washout.
0

#1414 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2017 - 11:52 AM

S-a terminat dezbaterea de "solidcore vs hollow" si incepe dezbaterea "aripi vopsite pe extrados vs carbon bling"
https://www.rcgroups...n-the-Sun/page2
0

#1415 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2017 - 08:29 AM

In cazul in care nu ati observat si comandat pana acum, la HK NL "s-a bagat" cauciuc albastru, cel mai apropiat de cel cerut de standardele de lansare F3-RES.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1416 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 October 2017 - 09:33 AM

Bigger is better... daca ai cu ce si unde...


... cu picioarele pe pamant ...
0

#1417 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 October 2017 - 01:11 PM

Smaller it’s beautiful, but bigger it’s powerful.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 October 2017 - 01:12 PM

0

#1418 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2017 - 07:20 PM

Azi la Chitila am pus capat sezonului de zbor cu Explorer, a fost o zi superba, am facut un singur zbor de 30 minute, una ca a fost o termica monstru (tot timpul m-am luptat sa cobor) si doi ca mai jos era aglomeratie mare de aeromodele si drone.

Acum bag elicoptelele (eventual o sa tin si Radian in masina) si trebuie sa mai construiesc un kit.
0

#1419 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 November 2017 - 01:13 PM

Cel mai elegant se iese din termica daca zbori in linie dreapta.
0

#1420 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 November 2017 - 03:59 PM

MINIMOA arata extraordinar. Mi-ar placa sa fac unu dar nu am timp pentru el. Am alte proiecte pe planseta.
0

#1421 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2017 - 09:31 AM

O ciudatenie care merita impartasita... canard cu aripi pivotante integral !

https://www.hoellein...c=12327&p=12327

Winter is coming... ma arde la mana sa apas butonul :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1422 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 November 2017 - 11:12 AM

Vezi postarearenatoa, la 08 November 2017 - 09:31 AM, a spus:

O ciudatenie care merita impartasita... canard cu aripi pivotante integral !

https://www.hoellein...c=12327&p=12327

Winter is coming... ma arde la mana sa apas butonul :D


Interesant. Foarte.
De ce să apeși butonul ? Se poate construi destul de ușor. Nu are compozit. Fuselajul e simplu. Aș încerca o anvergură mai mare.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1423 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 November 2017 - 12:38 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 08 November 2017 - 11:12 AM, a spus:

Interesant. Foarte.
De ce să apeși butonul ? Se poate construi destul de ușor. Nu are compozit. Fuselajul e simplu. Aș încerca o anvergură mai mare.


Mai usor cu "anvergura mai mare" ca nu e asa de simplu. Aripa aia de 1m e ca un stabilizator pendular supradimensionat si care este actionata de 2 servo-uri separat pe fiecare parte.
Ca sa scalezi chestia aia pentru anverguri mai mari trebuie sa se intample 2 chestii:
- sa "scalezi" structura de rezistenta...si asta nu se face liniar (incarcarea variaza cu patratul lungimii)
- sa ai 2 servo puternice, fara joc...si foarte fiabile (cele 2 servo sunt singurele modalitati de control...ai probleme cu un servo e stop game, ai pierdut modelul).
Cred ca as putea incerca sa fac un "Canard Dynamo"dar in varianta de 1.5 m...nu stiu daca pentru 2 m iese foarte usor.
0

#1424 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2017 - 02:06 PM

Cam la asta m-am gandit si eu... si cat de sensibila poate sa fie la actionarea uneri intregi aripi si cu o fractiune de grad... la servo-urile ieftine care sar din doua in doua grade, neavand mai mult de 100 pasi rezolutie
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1425 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 09 November 2017 - 10:40 PM

Am avut eu ceva de genul asta, cu aripa pivotanta diferential, ampenaj in V (fix). Il mai am pe undeva. Cred ca il cheama Crow de la topmodel. O chinuiala de planor...
FROGS CAN FLY!
0

#1426 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 November 2017 - 12:07 AM

Vezi postareaender67, la 09 November 2017 - 12:38 PM, a spus:

Mai usor cu "anvergura mai mare" ca nu e asa de simplu. Aripa aia de 1m e ca un stabilizator pendular supradimensionat si care este actionata de 2 servo-uri separat pe fiecare parte.
Ca sa scalezi chestia aia pentru anverguri mai mari trebuie sa se intample 2 chestii:
- sa "scalezi" structura de rezistenta...si asta nu se face liniar (incarcarea variaza cu patratul lungimii)
- sa ai 2 servo puternice, fara joc...si foarte fiabile (cele 2 servo sunt singurele modalitati de control...ai probleme cu un servo e stop game, ai pierdut modelul).
Cred ca as putea incerca sa fac un "Canard Dynamo"dar in varianta de 1.5 m...nu stiu daca pentru 2 m iese foarte usor.


Adevărul este că nu am construit nimic în viața mea așa că habar nu am despre ce se vorbește. :rofl:

Lăsând gluma la o parte, am spus că este interesant = provocare. Anvergură mai mare... se poate opri și la 1,5 m. Oricum, pentru distracție-recreere nu ai nevoie de mai mult și dacă omu' tot are nevoie de o ocupație pe timp de iarnă, mai mult ca sigur că poate trafora și singur niște nervuri.
Din ce se poate observa, profilul aripii nu este unul special. Poate fi un Klark, un Gottingen, Scheeberger, sau un Eppler, ori PLADUSCA. Aripa pare a avea o oarecare curbură, dar nu cred să fie o problemă dacă e dreaptă, sau cu planuri puțin trapezoidale.
Soluția asta, cu planuri mobile în loc de suprafețe de comandă este aplicabilă la modele de viteză foarte mică. În orice caz, cursele pe comenzi nu pot fi foarte mari pentru că ar fi greu de controlat. Văd că s-au folosit servo-uri normale din gama HS.
De fapt, conta concluzia. Constructorul îți trimite "surcele" pe care trebuie să le asamblezi și pe care trebuie să le foliezi cu ce ai, sau ce cumperi. În cazul ăsta nu s-ar justifica să dai 99 euro plus transport. Ieși mult mai ieftin să cumperi materiale și să faci un pachet, sau două, de nervuri.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 10 November 2017 - 12:08 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#1427 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 November 2017 - 12:24 AM

Renato, dacă tot ți s-a părut interesant modelul ăsta, ai putea încerca o variantă de RM2 (planorul lui Manicatide). Am făcut ceva de genul ăsta prin 1993 prima dată și pe urmă, pentru Max Indoor, prin 2005.
La ambele am ales profil Eppler 385 pentru aripă și 387 pentru ampenajul orizontal (rață).
Rezultatele au fost peste așteptări.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1428 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 November 2017 - 08:55 PM

https://www.youtube....r/gdmax5/videos
O serie de filmulete in care Joe Wurts explica cum e treaba cu termicele ...
0

#1429 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 November 2017 - 09:01 PM

...si daca vi se pare prea teroretic uite ceva mai practic ...
...cum se face un stabilizator...

https://youtu.be/XzfyGs_1Vg0
https://youtu.be/Ywf5Q-uiAgk
https://youtu.be/OPqjyzxJciU
... si cum se face o aripa SynerJ

https://youtu.be/Jbsdvhs-Xcs
https://youtu.be/9k--kMwfMHg
https://youtu.be/ttBJtCrT0VI

0

#1430 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 21 November 2017 - 08:18 AM

Si o aparitie de ultima ora:

https://www.rcgroups...6&postcount=285

Aires Ultra V4 DLG de data aceasta free ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1431 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 December 2017 - 11:21 AM

A aparut DLG-u Raven de 1.5 m:
https://hobbyking.co...-plane-pnf.html
Cred ca iarna asta voi scoate un kit de asa ceva , incerc cu Synergy2.
0

#1432 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2017 - 11:30 AM

Daca l-ar da cu vreo 3 cozi de rezerva... poate.
M-am saturat sa rup stilul asta de cozi.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1433 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 December 2017 - 01:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2017 - 11:30 AM, a spus:

Daca l-ar da cu vreo 3 cozi de rezerva... poate.
M-am saturat sa rup stilul asta de cozi.

Daca prin coada te referi la boom gasesti la "pasarica" => Aeromodele => Piese de schimb => Diverse
Adevarul ca astea chinezesti sunt extrem de fragile (cred ca sunt facute cu roving in spirala) si nu le strica un strat de epoxi suplimentar sau o bandajare cu scoci.
Pe mine ma enerveaza stilul asta de stabilizatoare montate sub boom: inteleg (oarecum/partial) motivele aerodinamice dar nu ma impac cu idee ca folosesti stabilizatorul pe post de coasa.
Inteleg si motivul pentru care deriva e (oarecum) simetrica sus-jos (ba chiar inteleg si de ce la modelele de competitie nu e un profil simetric ci portant) dar tot nu imi place ca trimti deriva la muncile campului pe post de plug.
E drept ca DLG-ul ar trebui sa fie usor si sa il prinzi in mina dar pina ajungi la nivelul ala cam faci agricultura cu el ...si asta se simte la cozi.
As incerca sa fac vreo 2 DLG-uri in constructie clasica: am D-box-uri fine de compozit de 57 si 77 cm lungime (le-am prezentat intr-un topic acu cativa ani), mai am vreo 2 fuselaje de Trotter si as face vreo 2 DLG mai pentru incepatori cu ampenaje in V. Ba chiar as incerca un sistem de ampenaje in V si X demontabile, sa poti sa faci upgrade de la V la X.



0

#1434 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 08 December 2017 - 01:21 PM

Am o rugaminte adresata celor care stiu (evident mai mult ca mine):

Creati un topic undeva cu link-uri de modele taiabile laser (gratuit). Kit-uri, taiabile, free.

Multumesc.
0

#1435 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2017 - 02:05 PM

La deriva ma refeream, se rupe, se desprinde, asta cand aterizezi drept.
Daca vii cu vant din laterala si coada se face matura, atunci despica si boom-ul in 2.

La DLG este musai sa fie asa, datorita fortelor de la aruncare.
La HLG sau lansare sandou nu mai are nici un rost sa o prelungesti sub boom.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1436 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 December 2017 - 02:37 PM

Vezi postareavlad1, la 08 December 2017 - 01:21 PM, a spus:

Am o rugaminte adresata celor care stiu (evident mai mult ca mine):

Creati un topic undeva cu link-uri de modele taiabile laser (gratuit). Kit-uri, taiabile, free.

Multumesc.


Fara falsa modestie...dar altele nu stiu:
http://www.rhcforum....e-taiere-laser/
http://www.rhcforum....kituri-de-ripi/

Ce vrei tu e extrem de greu de gasit: in general poti gasi pe net o gramada de PDF-uri dar de aici pina la fisiere pregatite pentru taiere e cale lunga.
PDF-urile alea pot sa contina imagini scanate ale planurilor (gen bitmap) si nu curbe vectoriale. Si chiar daca printr-un miracol contin asa ceva trebuie sa faci conversia inapoi spre DXF sau DWG sau CDR.
Daca tin bine minte parca acum un an ai fost unul dintre colegii care au descarcat planurile de taiere. Nu stiu daca ai folosit programul de proiectare kituri aripi ....as fi fost interesat de impresii si critici constructive.



0

#1437 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 December 2017 - 05:41 PM

Vezi postareaender67, la 08 December 2017 - 01:01 PM, a spus:

[...]
As incerca sa fac vreo 2 DLG-uri in constructie clasica: am D-box-uri fine de compozit de 57 si 77 cm lungime (le-am prezentat intr-un topic acu cativa ani), mai am vreo 2 fuselaje de Trotter si as face vreo 2 DLG mai pentru incepatori cu ampenaje in V. Ba chiar as incerca un sistem de ampenaje in V si X demontabile, sa poti sa faci upgrade de la V la X.


Cam așa e cu "coasa", dar asta e... . Toate DLG-urile pe care le-am studiat sunt slabe în coadă, motiv pentru care am "mârâit" la frezarea făcută la Libelle.
Înveți să-l prinzi în mână. :D Sau să-l scapi din mână. :rofl: Vorbesc din experiență. Am schimbat deja două ampenaje verticale.
Am găsit pe la începuturi variante cu ampenaj în "V" și am aflat care e problema. La lansare pleacă glisat și are tendința să penduleze, ceea ce-i ia foarte mult din momentul inițial și modelul nu urcă destul.
Ampenajul în "X" nu are efectul la care se așteaptă mulți și mărește și greutatea pe coadă. Trebuie luat în considerare că suprafața reală a ampenajului este de fapt dată de proiecțiile în plan orizontal și vertical. Am studiat problema cu ampenajul în "X" pentru că vreau să fac o machetă Coandă 1910. La simulări mi-a dat cu "virgulă", iar la o imitație sumară din depron... surprize mari. Ampenajul în "X" are eficiență foarte mică în zbor orizontal.

Spor la meșterit.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1438 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 December 2017 - 09:04 PM

Pai ampenajul in X (sau de fapt in +, cel clasic) e mai eficient decat cel in V (si asta nu o zic eu, era un articol al lui Marc Purjol tipul cu Genoma si care a demosntrat ca singura configuratie la care ampenajul in v e superior este cel pentru zbor drept orizontal ...adica atunci cand nu ai nevoie de control).
Si ampenajul in V va fi folosit la etapa de "incepator", cand te doare in bascheti ca pierzi 10 m la lansare dar te doare al naibii la buzunar cand strici coada la lansare.
Fuselajul de Trotter nu e foarte usor dupa standardele "actuale" de DLG (are 47 de grame la 87 cm lungime) dar e solid facut. Si pentru ca am 2 bucati voi face unul cu coada in V si unul cu coada in X, sa nu ma mai complic cu chestii demotabile care adauga greutate in coada).
Cam asta e ideea, vor fi ceva gen ELf dar cu anvergura ceva mai mare (120 cm si 150 cm).
0

#1439 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 December 2017 - 09:20 PM

Ampenajul in V are totusi un + major... este singurul cu care mai ajungi jos daca ti s-a blocat o jumatate ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1440 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 December 2017 - 09:02 AM

Ender, tocmai ce-ți spuneam că nu are sens să consumi energie, timp și materiale pentru experimente și calcule făcute de alții înainte. Nu degeaba e folosită actuala configurație la DLG-uri. Nu merge altfel. Când am rupt primul ampenaj vertical m-am gândit să-l las așa pentru că se dusese doar o bucată de dedesupt. L-am îndreptat/șlefuit și am zis că merge așa. Nu a mers. În lansare, modelul ava tendința să pună botul în pământ și se răsucea puțin. Cu mixaje de compensare a mers, dar nu mai obțineam cine știe ce înălțime în lansare așa că am făcut comandă de ampenaj nou. :pardon:
Configurația în cruce (+) la DLG este utilă doar pentru lansare și pentru că aceasta este importantă în obținerea unei înălțimi cât mai mari. Pentru restul evoluției, acest tip de configurație nu are avantaje suplimentare, iar aterizarea se încheie, teoretic, în mână; practic... mai vii cu el și pe iarbă, sau vii cu el în mână și-l scapi în coadă. Asta e. :)
Până la urmă faci cum dorești că nu dă nimeni cu parul dacă ții musai să experimentezi. :drinks:
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro