Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#61 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 11 October 2012 - 03:21 PM

Vezi postareastiganas, la 30 September 2012 - 10:49 PM, a spus:

- statii care stiau nativ planoare bine (nu Futaba 7c, nu Hitec Optic, nu Spektrum DX6, DX7, DX8, etc)
- convertite in 2.4 cu module diverse dar unele ramase in FM.



Nu uita Airtronics SD-10G. Sint inca citeva locuri unde poti sa cumperi pe la 275$ cu un receptor de 10 canale. Si Airtronics stiu cum sa faca un radio pentru palnor dar nu se opresc acolo. Programul de elicopter si de avion motorizat sint la fel de puternice.
Da nu are LCD in culori sau cu ecran tactil sau cu telemetrie dar eu nu am dat niciodata doua parale pe chestiile alea. In schimb are 4 Moduri de zbor independente orice buton si mansa pot fi programate are 2 sliding si un potentiometru deasupra trimuri pe 6 canale care sint independente (cind schimbi Modul de zbor isi aduce aminte de trimuri la modul respectiv si retrimeaza modelul automat cind schimbi Modul) tote butoanele pot fi programate sa faca orice ce sa zic la banii aia se merita.
Un lucru nu face si as vre sa faca micul dejun dar poate in viitor o sa-l faca si pe ala :).
Daca ai un buget mic si vrei sa cumperi un radio care face treaba eu as recomada acset radio la oricine. Cumperi o data si ai terminat pentru citiva ani buni. Eu cred ca este mai bine sa cumperi odata si bine decit de 10 ori si rau in special daca iti place ce faci si planuiesti sa stai in pasiunea asta.
0

#62 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 11:15 PM

De Airtronics am citit numai de bine.

Au aparut niste planoare adevarate clasice la phoenixmodels.

Bird of Time kit si ARF, SIG Riser de 2.5m kit. Astea sunt de top. Preturile sunt OK. Mie mi-ar placea un SIG Riser.
0

#63 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 October 2012 - 03:11 PM

Am doua BoT pe drum, a fost comanda mea si probabil Kele a mai adus cateva in plus sa vada daca prind.
Cautam mai de mult sa gasesc unul la un pret mai omenesc si tare am fost surprins sa vad ca la Pelikan au cel mai mic pret, chiar mai mic decat in state daca se ia in considerare transportul, vama nu o mai pun.
Acestea ies la 172 Euro, fata de 219 in Germania, sau 225$ din state cu transport cu tot, fara vama.

Cine vrea sa mai clateasca ochii cu ceva Ave, Supre si alte compozite, cateva poze de la un festival de soaring recent.
http://www.rcgroups....d.php?t=1736402
... cu picioarele pe pamant ...
0

#64 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2012 - 03:58 PM

AM avut un SIG Riser si nu mi-a placut tare mult. De fapt Albatrosul lui Puiu Craioveanu este foarte similar ba chiar mai bun cred. Mai de graba ia miste planuri daca gasesti si fa-l singur ca este foarte usor de facut. Riser are fuselaj facut din placaj usor si este cam greu zic eu si profilul este un Clark. Parerea mea este ca Riser este un model ideal sa inveti sa construiesti si pentru incepatori este excelent in special cu un motor electric pe el.
BOT este un model ieftin pentru un ARF si n cel mai rau caz ai un fuselaj composit pe care poti mai tirziu sa pui o aripa cu un profil mai bun etc, dar pretul este foarte bun si modelul este performant. Eu personal am fost dezamagit mai totdeauna cind am cumparat ARFuri. Mai degraba mi-as face eu singur decit sa cumpar un ARF. Dar eu sint si asa mai pretentios la sculele care le am.
0

#65 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2012 - 09:41 PM

Interesant, acum am observat. BOT kit nu e la fel ca BOT ARF.

ARF-ul vine cu fuselaj din fibra, kit-ul e numai lemn.

Devine foarte tentant BOT ARF. 789 RON inseamna 170 EUR. La www.der-schweighofer.com este 220 EUR.
0

#66 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2012 - 10:19 PM

Gata, acum ai prins drag si de aripa structura clasica, o vechitura, care nu mai face nimeni... :pardon:
Ce EZ* II, ce compozite...

Ai cu ce sa il lansezi? ca asta ca sa il faci electric este belea mare, vine deja cu vreo 200 grame de plumb in "bot", inglobate in epoxy, acolo unde ar trebui sa fie motorul, nu e chiar o placere retezarea nasului.
Plus ca fuselajul e oval in sectiune, ca o inima, nu rotund, si e o provocare montarea motorului ca sa nu loveasca palele in fuselaj la pliere si depliere.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#67 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2012 - 11:05 PM

De boicei ne intorcem cu totii unde am inceput. Eu as face un Albatros de Caioveanu. Cu citeva schimbari binenteles.
0

#68 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2012 - 11:26 PM

De ce sa ii tai botul ? Are carlig de lansare. Am sandou, am troliu. Eu nu fac FPV si filmari aeriene, nu am nevoie de motor.

Si compozitele sunt vechituri, se fac de foarte multi ani. Singura noutate e spuma. Imi plac toate, singura conditie e sa planeze bine.

BOT ma tenteaza, pune si tu poze si vorbe cat mai multe cand primesti kitul.

Acum am vazut ca am facut aceeasi comparatie de pret pe care ai facut-o si tu, nu am fost atent.
0

#69 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2012 - 08:27 AM

M-am abtinut sa nu iti mai zic si de pretz :)

La sandou da, cam singura varianta recomandata, iese sub 2kg, deci e lansabil cu sando-urile de care ai scris.

La troliu, depinde de putere si nervozitate. BoT este cunoscut pentru problemele de imbinare a jumatatilor sectiunii centrale, la multi s-a rupt aripa la o lansare prea dura, vezi si notita apendix de la Dynaflite.

L-am primit deja. Poze... nu sunt destule pe rcgroups? Cine a fost interesat de un planor mare il are deja in lista pana acum, cine nu a auzit de el pana acum, o mai zic odata: personal cred ca este cel mai bun planor constructie clasica de F3J care se poate lua ARF la marimea si banii astia.
O sa pun poze la partea de transformare in electric a nasului, aici chiar nu prea sunt solutii multe, si ce am vazut pana acum nu imi place, asa ca o sa incerc sa vin cu ceva nou.

Nu sunt la primul contact cu o anumita parte din BoT, am deja aripa de aproape un an si am zburat-o pe alt fuselaj, am pus poze aici.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#70 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2012 - 08:41 AM

Pune poze si aici. Am citit manualul si se vede ca a fost proiectat cu multi ani in urma.


Cel mai tare ma supara ca are lipit in fuselaj balastul. Daca il fac si iese mult mai usor (servo mici, lipo pe receptie) si e greu de bot, cum scap de greutatea din nas ?
0

#71 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2012 - 09:12 AM

Cu un dremel cu cablu flexibil, e loc de bagat 3 degete si frezat o leaca.
Dar cantitatea de acolo este rezonabila, nu pusa la fix ca sa ai CG cu servo-ul indicat de ei.
Caci altfel nu mai dadeau un saculetz de bile suplimentar de inca 2-300 grame...

Servo poti pune mai mic doar in fata, in spate este loc la fix pentru ce indica ei, adica ceva clasa 16-18 grame 2-3kg forta, care este valabil numai in ARF-ul modern, aparut in anii 90, cel de lemn original din anii 70 nu avea servo in coada, nu exista ceva asa mic si puternic la vremea aia.
Bateria nu iti va schimba CG pt ca este prevazuta sa fie sub aripa, nu in carlinga.

Am cantarit acum, fuselajul BoT are 667 grame fata de unul aproape identic care are 272 grame. Rezulta ca ar fi aproape 400 grame diferenta, dar BoT mai are cel putin 100 grame in ranforsari de placaj ale fuselajului in zona aripii. Deci se pare ca sunt cam 300 grame de plumb in fata, usor de compensat cu un motor + con + pale de 150 grame si o baterie de 2200 200 grame.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 October 2012 - 09:14 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#72 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2012 - 09:17 AM

Multam, deschide te rog un topic separat la planoare ca aici se pierde si e pacat. Pune poze, greutati, comentarii, asa se deschide apetitul pentru planoare clasice.
0

#73 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2012 - 10:23 AM

Ce se mai aude de Graupner Electro Junior? Vad ca nu mai zice nimeni un cuvant, nu il mai vrea nimeni ?

E de vanzare peste tot in Europa inclusiv in Romania.
0

#74 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2012 - 11:45 PM

Copiat din manualul Cularis Multiplex:

If you wish, you can install a towhook: cut a piece of 15 x 15
mm square hardwood (e.g. obechi) and glue it to a plywood
spreader plate as shown. Glue this in the battery well inside
the fuselage at a point 54 mm aft of the wing root leading
edge using plenty of cyano and activator. The towhook itself is
a standard cup hook. The parts for the towhook are not inclu-
ded in the kit, as fewer than 0.5% of all customers use one
.
0

#75 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2012 - 07:45 AM

Vezi postareastiganas, la 24 October 2012 - 10:23 AM, a spus:

Ce se mai aude de Graupner Electro Junior? Vad ca nu mai zice nimeni un cuvant, nu il mai vrea nimeni ?

E de vanzare peste tot in Europa inclusiv in Romania.


L-ai distrus tu cu Radianul... :pardon:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#76 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2012 - 09:32 AM

Bai de cand caut poza asta:

Fisier atasat  SUPRA-competition-WingTest-600.jpg (76.21K)
Number of downloads: 126


Graupner Electro Junior avea multi fani. Se pare ca l-am distrus eu cu Radianul.
0

#77 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 645
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 30 October 2012 - 11:02 AM

Salutare baieti
Mi se zburda si acum parul pe spate cand va citesc!
Indragostit....de planoare mi-am adus aminte de vremurile bune.
Eram undeva in facultate si la vorbele lui Ovidiu, Bigu' pe intelesul tuturor...imi zice: Mestere...lasa motorul du-te la planorism...ai sa vezi ca e mai bine.
Cu chiu cu vai...am facut tranzitia dar a meritat din plin....stie Bigu ce stie! Frogs can fly!
Primul zbor de acomodare...mosor...cablu intins, trage! Ma baga cu parasuta cu tot in scaun...filam si incepe panta de urcare. Ajungem in momentul declansarii, coboara botul, simt si acum golul acela de aer din stomac...tremuram tot din cauza adrenalinei...eram cumva confuz...posteriorul imi statea pe ceva, ochii vedeau doar aer.
trec cateva secunde..aud ceva in spate...nu bag de seama...ma gandesc ca erau paraziti in statie...dupa ce inghit...se desfunda urechile si intructorul zbiera la mine sa pun mana pe mansa. Ce a urmat dupa a fost de vis...de abia asteptam sa se faca 5 juma dimineata sa ma trezesc sa fug la aerodrom. Si culmea...le faceam pe toate, zburam, lucram si aveam timp si de scoala si bere. Acum din pacate parca totul s-a strans in jurul a cateva ore in care trebuie sa faci lucruri supraomenesti.
Vara asta...am simtit dupa cativa ani aceeasi stare...de copil cu o jucarie noua cand dupa ceva vreme ne-am reintalnit cu Bigu si ne-a aratat noua, mie si prietenilor mei frumusetea zborului liber..multumim Ovi si sa stii ca nu uitam! :yahoo:

Prin RC am trecut prin toate...am zburat elicoptere, ceva sport, spume si am incercat 3D..dar niciunul nu mi-a oferit aceleasi simtiri ca un planor...sa le vezi atat de elegante in aer...sa le auzi pe unele ca suiera sau altele ca trec pe langa tine si auzi doar servourile.
Sunt atat de multe de povestit...cazaturi pe camp, bagat prin maracini dupa model, scos zdrentuit din cauza spinilor...si modelul si persoana, mirarea celor care nu au vazut asa ceva, zboruri line si relaxante, altele dinamice cu morcovu pana la frunze bagat in dos...cate si mai cate.
Cel mai frumos zbor l-am avut acum cativa ani buni...am ajuns pe camp...undeva pe la 3...si pana la 8 am stat in aer. A fost cred pentru prima data cand am prins o termica...lina ca vorba mamei si puternica ca palma lu tata! :) a fost perfect. Zburam atunci un facut in casa planoras, balsa si folie, 1.6m echipat de zbor undeva pe la 400-500gr. Credeti-ma...urca singur!!!!am pus telecomanda pe pamant si ma uitam la el cum spiraleaza singur. Acum imi este frica sa-l zbor...fiind primul meu model de care m-am atasat. Poate sunt singurul si am piticii mei...poate mai sunt si altii care fac ca mine.

De 3 ani ma tot chinui sa fac un Breguet 905 "Fauvette"...cu planuri din toate colturile internetului, poze, teste, dar nu am reusit...spre rusinea mea...si dupa cum spunea stiganas...oarecum spumele au distrus modelismul. Plug and play si hai la camp! Sunt bune, le zbor cu placere, dar cateodata asa imi vine sa mesteresc unul mare, doar balsa si folie...ca pe vremuri.

Imi cer scuze ca v-am stricat topicul vasuzem ca ati inceput sa discutati despre altele...dar credeti-ma ca nu m-am putut abtine! :yahoo: sa ne mai auzim si daca e sa ne vedem, sa ne vedem cu bine si sanatosi.
Cu sincera stima,
Rares
0

#78 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 09:12 AM

Sunt foarte incantat ca incet, incet se misca sectiunea de planoare a forumului. Sunt foarte multi pasionati, putini sunt prezenti activ pe forum.

Am postat mai mult decat era cazul la planoare in speranta ca rotitele vor incepe sa se miste si pare ca asta se intampla.

Multumesc celor care au postat pana acum.

Aduc in mod repetat vorba despre planoarele compozit facute de Vali din Brasov. Nu sunt agentul sau distribuitorul lui dar ii fac reclama fara perdea.

Vali o sa faca planoare atata timp cat cineva o sa vrea sa zboare cu ele. Cu cat o sa faca mai multe cu atat vor fi mai bune (deja sunt diferente majore intre planoarele de acum doi ani si cele facute acum) si eventual mai ieftine. Avem o mare sansa cu Vali si e pacat sa o irosim.

Sunt convins ca un compozit de 1500 EUR e mai atent lucrat, mai bine finisat. Dar diferenta la zbor in mainile unuia care e la primul planor performat nu se simte. Mai bine faci scoala (si rupi) un planor de la Vali decat unul care te lasa fara bani pentru un an sau mai mult.

Vali are o matrita de fuselaj pentru un planor de 2,2-2.6m, deja am vazut un fuselaj, arata foarte bine, e usor si spatios. Poate fi facut planor pur sau motorizat. Am vorbit sa faca si o serie de aripi ieftine din polistiren taiat cu firul cald dar placate cu fibra de sticla si intarite (deci tot compozit) astfel incat sa rezulte un planor foarte accesibil (ceva mai scump decat un EzGlider), usor de carat, rezonabil de solid (cat sa reziste la sandou).

Ar fi fenomenal, eu sigur as cumpara unul.
0

#79 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 645
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 31 October 2012 - 02:55 PM

Stiganas...rotitele se miscau si inainte doar ca erau undeva acolo in background. Eu personal, la inceputurile carierei mele de forumist eram foarte activ :) ...si acum ma mai minunez ce bazaconii si aberatii puteam scrie!
Si poate prin natura noastra, personalitate, cei care se dau cu planorul sunt mai linistiti...asa de felul lor de la natura! :D Vorbesc in numele meu si nu doresc sa insult ceilalti colegi de forum.

Va intreb pe voi, toti sau doar eu sunt dezordonat...e ca ma apuc de ceva si intre timp ajung sa fac altceva. Acum stau un dubii daca sa-mi iau o alula?! Cand ma asteapta un DG1000 (3m) sa fie bibilit si zburat si un GreenSleeve sa fie reinfoliat, pus dop in bot si servourile,Easyglidere doua bucati, plus alte 2 fuselaje si cateva aripi de terminat...

Dar nu zic nu, la un planorul de-a lui Vali.
0

#80 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 31 October 2012 - 06:48 PM

Stefan, azi am vorbit cu Vali asa la modul general, si eu am 2 matrite de fuselaje unul e de la Simplex un model frumos de F3B cu ampenaj in V si unul pentru planoare de 2- 2,6 m dar cu ampenaj clasic pentru termica sau acrobatie,poate iarna asta fac ceva fuselaje.
Ma bate gandul sa fac matritele si pentru aripi la Simplex 2,9 m anvergura,cu toate ca e un model de F3B din anii 90 (am documentatia completa) da as mai schimba cate ceva la el as face fuselajul mai suplu si as umbla putin la aripa, as schimba profilele RG si as face aripa un pic mai eliptica .Crezi ca modelul e depasit?d
CNC ul meu stie sa faca modelul pe care voi face matrita.Acuma cum va zbura nu stiu dar oricum nu va fi rau, nu vreau sa fac competitie cu Vali da parca ar fi fain sa fac un planor mai performant .Nici nu ar costa foarte mult matritele numai un pic de timp.
Modelul l-am vazut zburand in 1995 si era grozav imbunatatit un pic ar fi performant o sa incerc sa pun si ceva poze.

Ciao Sorin

Fisiere atasate


0

#81 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 31 October 2012 - 07:16 PM

Nu imi ia pozele si au cam 460 Kb

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 31 October 2012 - 09:28 PM
Motiv editare: rezolvat cu pozele

0

#82 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 31 October 2012 - 07:59 PM

Iata cu ce m-am "distrat" aproape zi de zi toata vara.Ce pot spune: este superb sa "cauti" termice .Anul viitor sper sa pot experimenta si planoare nemotorizate.Am inceput sa zbor doar in aprilie anul acesta si din pasiune si curiozotate am "evoluat" atat eu cat si zburatoarele.Am inceput cu EZ 2 ....apoi un planor home-made .Cand am zburat cu planorul am stiut! E ceva superb. Si am cumparat un Specter 1800 de la HK cu ampenaj in V , apoi a urmat firesc :rolleyes:)) (zic eu) un model "adevarat" .Acum 3 saptamani am luat un model de la un coleg (el nu il mai zbura si nu stiu de ce).Este un ION PRO+ de la JP MODELS ,un hotliner superb.Cu acest model m-am indragostit definitiv de planoare.Aproape "gaseste" singur termicele, si cand le gaseste......
Sper ca din acest post se poate vedea cat de grava e "boala" asta si cat de rapid evolueaza. :))))

Stima ,
ADI
Deva
http://s14.postimage.org/s2za7dc7h/DSC0236.jpg http://s14.postimage.org/ko9yezqbx/DSC0336.jpg http://s14.postimage.org/jn9ppv9cd/DSC0347.jpg http://s14.postimage.org/bvszrb571/DSC0348.jpg http://s14.postimage.org/68wmtu2od/DSC0352.jpghttp://s14.postimage...m4x/DSC0153.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdrianDim: 31 October 2012 - 08:02 PM

Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#83 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 08:17 PM

Arata foarte bine planorul home made. Poate faci un topic separat precum Mihai_supy, se inspira si altii.
0

#84 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 31 October 2012 - 10:10 PM

Ati vazut ce baiat frumos eram in 1995 ? (in una din cele 3 poze de mai sus) da si azi sunt frumos gras am vreo 20 kg in plus.
Da oricum planorul e fain si zbura super.
Ciao Sorin
0

#85 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 10:47 PM

Am zero cunostinte de aerodinamica, nu sunt potrivit sa-mi dau cu parerea despre performantele unui model anume. (dar pot sa am o parere citind ce au scris altii in tema).

Bird of Time a fost proiectat in anii 70 (de catre o legenda a modelismului) ca planor de F3B !!! , se vinde si este apreciat si astazi.

Multe din progresele ultimilor ani pare ca au venit din tehnica de constructie mai mult decat din progrese in design.

Supra are planurile originale ale lui Marck Drela pe net (planuri digitale nu pdf-uri chioare) impreuna cu tehnici amanuntite de constructie. Asadar il poate face oricine si multi l-au si facut (dl. zambitor din poza e Feri din Cluj cu Supra facut de manuta lui)
Fisier atasat  IMG_4241.jpg (244.76K)
Number of downloads: 80

http://www.charlesri...supra/supra.htm

Valdimir Models il vinde cu 1500 EUR. E un planor cat se poate de modern. Daca vrei sa il faci, fa mai multe ca vreau si eu unul.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 31 October 2012 - 10:47 PM

0

#86 Useril este offline   lipitorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 29-December 07
  • Location:puerto galera
  • Interests:Playing cards

Postat 31 October 2012 - 11:19 PM

Cred ca bantuie un virus prin aer...
Hop si eu cu calul meu:Fisier atasat  IMAG0087.jpg (47.24K)
Number of downloads: 55il chiama FLING are 1240 mm si 220 grame si este ala micu' a lu' Great Planes. Vine si cu putin sandou: 10 m tub de 6mm + vreo 40 m fir textil + inele de prindere + tarus din plastic dur.
Surpriza imensa pentru mine, care 5 ani am zburat numai cu motoare, care de care mai puternice si mai zgomotoase...este fulminanta lansarea la sandou si miraculos zborul la termica si panta. Bineinteles ca din cand in cand mai ridic de throttle...
Ca si element de noutate, pentru alimentare am folosit 2 baterii CR2 pentru aparate foto, legate in serie, asa cum am vazut pe rcgroups. In felul asta am putut pune alimentarea in "nas" si nu am mai adaugat deloc plumb. Din cate se spune bateriile ar trebui sa tina 30 de ore, deci ar trebui inlocuite dupa 20 de ore pentru siguranta. Le voi masura si le voi folosi pana ajung la 3V fiecare (noi au avut 3,3V).
0

#87 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 29 December 2012 - 09:01 AM

Puteti sa-mi spuneti careva unde gasesc mai multe date legate de acest planor? Si eventual unde pot gasi si restul planului caci aici nu am profilele aripii

Fisiere atasate


Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#88 Useril este offline   ionutz_csu galati 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 15-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 09:27 AM

Vezi postareap_cipri, la 29 December 2012 - 09:01 AM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti careva unde gasesc mai multe date legate de acest planor? Si eventual unde pot gasi si restul planului caci aici nu am profilele aripii



salut,nu inteleg ce data iti mai trebuiesc , deoarece vad ca planul este destul de complex.Ai planul la scara 1:1, ai scris pe fiecare din piese din ce balsa sunt facute, ampenajele nu sunt profilate, si ai si nervura mare cu care poti sa lucrezi aripa pana la diedre.Iar pentru semiplane, cu ajutorul sablonului nervuri mari scoti sablonul nervurii celei mai mici(cea din capatul aripi),iar apoi in pachet lucrezi nervurile pentru semiplanul drept respectiv stang.
spor la lucru.
0

#89 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 29 December 2012 - 02:09 PM

Da ma refeream ca nu am "coastele" pentru semiaripi acolo unde acestea se ingusteaza. nu stiu daca grsimea lor ramane aceeasi respectiv dimensiunile lor.
Plus ca mi-ar placea sa vad unul zburand.

Aceasta postare a fost editata de p_cipri: 29 December 2012 - 02:09 PM

Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#90 Useril este offline   ionutz_csu galati 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 15-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 03:42 PM

Vezi postareap_cipri, la 29 December 2012 - 02:09 PM, a spus:

Da ma refeream ca nu am "coastele" pentru semiaripi acolo unde acestea se ingusteaza. nu stiu daca grsimea lor ramane aceeasi respectiv dimensiunile lor.
Plus ca mi-ar placea sa vad unul zburand.


pai iti faci 2 sabloane de placaj de la nervurile din extremitati (unul pentru nervura mare si unul pentru cea mica), le dai pe cant cu creionul(te ajuta la slefuit sa vezi de unde ai luat mai mult si unde nu), bagi pe 2 same subtiri numarul de nervuri de balsa necesar(toate trasate si decupate doar dupa nervura mare), la capete bagi si sabloanele de placaj si slefuiesti tot pachetul deoadata . uite 2 poza asa informaative

a si sa nu uit : 1. sa aliniezi sabloanele pe sarme in asa fel incat sa respecte geometria din plan, adica de ex in planul tau ai scadere doar pe bordul de atac si bordul de fuga drept, deci sablonul mare sa corespunda cu sablonul mic pe aceasi linie la bordul de fuga.

2 sa nu faci 2 pachete de aceasi parte

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro