Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#31 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2012 - 01:12 AM

Sa zic si eu ceva
Nici EG (clasic, fara motor) nu se mai face. Pro-ul e nitel altceva, are bot rotund, fata de botul plat de la clasic. Planoristii mesteri (Big) zic ca e diferenta in favoarea clasicului. Eu nu pot sesiza diferentele astea la zbor, dar naiba stie.
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2012 - 06:55 AM

Asa este. Initial Multiplex a scos doua variante de Ezglider: cu motor si fara motor. Cel cu motor avea clasicul Permax cu reductor. Cel fara motor e ceea ce am eu.

Ulterior l-au inlocuit cu Ezglider Pro (cel aflat deocamdata in productie) care pe langa alte modificari/imbunatatiri poate fi motorizat sau nu dupa preferinte. In final fuselajul difera putin (asa cum zice Men) dar nu cred ca influenteaza zborul sesizabil.

In cutie e tot ce trebuie sa il faci planor pur (con de elapor, carlig de sandou). Nu dai nici un ban in plus.

Daca il vrei cu motor (precum marea majoritate) trebuie sa bagi din nou mana in buzunar pentru conul dedicat si pale (nu vorbesc de esc/motor, servo) care sunt 25% din pretul planorului.

Eu as mai cumpara unul dar ma abtin pentru ca sunt convins ca Multiplex o sa scoata un nou Ezglider in genul EasyStarII (cu coada demontabila). Atunci o sa-l cumpar.
0

#33 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2012 - 10:54 AM

Tomnai voiam sa va indemn sa tabarati pe campuri cu planoarele, dupa ploaia asta, racorire, etc, e termica cu galeata....
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2012 - 03:20 PM

Si ce termica.

Am lipsit o saptamana de pe camp (plecat cu familia) dar azi am recuperat. Pe Chitila termica cu galeata. Prima oara cand vad o punga zburand in termica. A fost excelent caci m-am luat dupa ea si am mai tras o urcare.

Cel mai bun zbor a fost de 20 minute cu Ezglider. Mai tarziu cand zburam cu heli am prins si un stol de gunoaie care urcau invartindu-se voios intr-o mare termica. De departe pareau pasarele, de aproape pareau gunoaie dar asa in aer tot bine aratau.

Se pare ca a inceput sezonul nostru.

Stie cineva ceva de un concurs F3B acest WE la Brasov ?

Vezi postareaBogdanStancu, la 28 August 2012 - 10:54 AM, a spus:

Tomnai voiam sa va indemn sa tabarati pe campuri cu planoarele, dupa ploaia asta, racorire, etc, e termica cu galeata....

0

#35 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2012 - 02:02 AM

Azi (adica ieri 05.09) NU a fost termica la Chitila, in schimb vant slabut dinspre groapa aia ecologica. Doamne, ce duhori. . .
Trecand peste eroismul nostru de a sta acolo, eu cu Alula standard (am ramas dator cu un review de zbor, dar asta la subiectul respectiv, cand oi avea timp), Serban cu Alula home made trasa in fibra. Mai mare in anvergura (1000), mai grea cu ca 100 gr, dar foarte zburabila si cu finete foarte buna. La panta cred ca merge excelent (ramane de testat). La termica, cred ca cea standard se descurca mai bine.

Am lasat la sfarsit desertul: maiden la DLG home made. Am ramas cu gura cascata dar, neavand termen de comparatie, poate nu inseamna mare lucru. Oricum, e impersionant cum zboara, ce finete, ce mai, INCANTARE. La una din . . . aterizari (am pus puncte pentru ca nu a aterizat) a fost prins in mana in momentul in care, realmente, SE OPRISE. Da, da, ati citit bine , S-A OPRIT IN AER. Impropriu pentru un aeromodel, nu? Dar real, DLGistii vechi stiu ce spun.

Sa nu uit: autori si piloti Focke si Grig. Astia doi fac treaba buna, a-a vazut. Poate un topic separat. . .
0

#36 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2012 - 09:28 PM

E ora, draga Watson, e ora. Eu am fost la pranz.

Am vazut si eu DLG-ul home made. Meserias, nu credeam ca poate sa iasa atat de bine.

Poate se indura focke si ne pune cateva poze intr-un topic separat. Pana atunci pun eu cateva poza cu Fox-ul Multiplex vazut la Men (adica cel care a postat un rand mai sus). Meserias, opera de arta - si asta merita un mic topic.

De muste si miros nu mai zic nimic.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 September 2012 - 09:29 PM

0

#37 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 September 2012 - 12:39 PM

Postez aici ca sa nu mai deschid un topic. Vreau sa pun o intrebare. Nu stiu daca este "tampita" sau nu, dar am o idee.
La un remorcaj submotorizat, in urma unei angajari, am rupt fuselajul la ventus 2BX la 4cm de ampenajul vertical. Acum am timp sa-l repar si ma gandeam, ca tot a mai fost rupt de doua ori acolo, ce ar fi daca scurtez fuselajul cu 4-6cm in coada? Avantajul ar fi ca scap de aprox. 200gr de plumb din bot, devine mai usor, probabil va zbura si cu viteza mai mica si poate si alte avantaje. E o idee buna? Caci altfel nu cred ca mai merita sa mai repar acest fuselaj. Oricum am inca un planor identic nemontat.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 11:52 AM

Si eu am o dilema similara, putin diferita...
Doua seturi de aripi, 2.1m, spuma placata cu obechi, identice.
Doua fuselaje din fibra, coada T, pe care aripile se aseaza bine, doar ca... sunt diferite ca lungime, cam cu 10cm.
Diferenta de lungime nu e doar din coada, si botul este proportional mai scurt.
Ma intreb care o fi diferenta de comportament, si pe care sa il pastrez...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 12 September 2012 - 12:01 PM

Sa ma bag si eu in seama :). Eu as face asa. Mi-as instala XFLR5 care e gratis si as face ceva simulari. Dupa aia as face teste in zbor si m-as juca cu CG pana ar zbura cum vreau eu. Nu are ce sa iasa prost din afacerea asta doar poate cateva probleme de stabilitate ... Singurul lucru care s-ar schimba ar fi CG-ul dar nu in mod radical (asta depinde cat anume din vechea lungime se scurteaza, daca e 50% atunci e o problema).

Ciao,
Silviu

Aceasta postare a fost editata de matei_silviu: 12 September 2012 - 12:05 PM

0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 12:04 PM

Cred ca nici CG nu se schimba la Radu, lipirea cozii implica ceva greutate adaugata, nu o faci cu doua picaturi de CA...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 12 September 2012 - 12:10 PM

Bineinteles, ca va fi greutate adaugata dar si bratul fortei va fi mai mic. Deci depinde foarte mult de lucrarea care o va face :).
Spor la treaba.
0

#42 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 05:24 PM

Vezi postareaRadu_, la 10 September 2012 - 12:39 PM, a spus:

Postez aici ca sa nu mai deschid un topic. Vreau sa pun o intrebare. Nu stiu daca este "tampita" sau nu, dar am o idee.
La un remorcaj submotorizat, in urma unei angajari, am rupt fuselajul la ventus 2BX la 4cm de ampenajul vertical. Acum am timp sa-l repar si ma gandeam, ca tot a mai fost rupt de doua ori acolo, ce ar fi daca scurtez fuselajul cu 4-6cm in coada? Avantajul ar fi ca scap de aprox. 200gr de plumb din bot, devine mai usor, probabil va zbura si cu viteza mai mica si poate si alte avantaje. E o idee buna? Caci altfel nu cred ca mai merita sa mai repar acest fuselaj. Oricum am inca un planor identic nemontat.



ori nu am fost eu atent la ce s-a scris ori nu s-a scris

un fuselaj mai scurt va aduce avantajele scrise de Dvs, dar va mai aduce si un dezavantaj mai mare - cresterea instabilitarii. Un fusleaj mai scurt duce la un model mai "fasnet". (e verificata la mine la Manta)
0

#43 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2012 - 01:29 PM

Gata, am comis-o. Degeaba am planoare compozit din carbon daca nu am receptoare sa mearga in ele.

Am cumparat 2 bucati:

Spectrum AR9300 DSM2 9-Channel Carbon Fuselage Rx

care costau pana nu demult 199 USD. Acum a aparut varianta DSMX si stocurile vechi se lichideaza la 69.99 USD.

La Amainhobbies transportul e 0.69 USD. Am luat doua bucati.

M-am uitat pe net, nu a cazut la nimeni niciodata, daca ar fi cazut se afla sigur caci se pune in planoare de 1000-2000 USD.

Sambata primesc si troliul de la Brasov, am linie de 1.28mm din UK de la Acemodels.
0

#44 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 September 2012 - 07:15 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
Fuselajul are 1190mm. Scurtarea se va face cu vreo 50mm imediat dupa ampenajul vertical. Deci cam 4,5%
http://www.rhcforum.ro/uploads/monthly_01_2009/post-2638-1231686002_thumb.jpg
Acesta este inculpatul.

Aceasta postare a fost editata de Radu_: 13 September 2012 - 07:16 PM

Invata repede si aplica...tot repede!
0

#45 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 14 September 2012 - 08:40 AM

@RADU - Si eu am rupt o data cam din acelasi loc coada la planor in timpul transportului. Repararea a fost foarte usoara am lipit deasupra rupturii doua straturi de tesatura de fibra de sticla (110 gr/m^2) (cu fibra la 45 de grade) si nu s-a mai rupt nici o data acolo. Eforturile in zona aceia sunt destul de mici deci fii atent sa adaugi cat mai putina greutate. Poate ar merita sa incerci sa usurezi si ampenajul orizontal sau directia sau .... daca zici ca este prea greu de coada.

Bafta,
Silviu

P.S. Eu cred ca o sa zboare mai bine dupa aceasta reparatie:)
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2012 - 08:31 AM

Un poll despre ce statii se folosesc in planorism:

http://www.rcgroups....d.php?t=1732320

Poate participati, eu am votat.
Interesant, 25% nu isi mai folosesc sistemul RF original al statiei ...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 September 2012 - 11:29 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2012 - 08:31 AM, a spus:

.................................................
..... eu am votat.......
.................................................




Naspa ... vine DNA -ul ?!

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 15 September 2012 - 11:29 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#48 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2012 - 11:52 AM

Da, iti dai seama cand va apare legea cu denuntul fiscal... cum va sari pensionarul de la 3... e suspect, domnu inspector, de unde a avut bani de meze...l... El de ce nu poate sa manance cu soia ca noi... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#49 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 15 September 2012 - 05:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2012 - 08:31 AM, a spus:

Un poll despre ce statii se folosesc in planorism:

http://www.rcgroups....d.php?t=1732320

Poate participati, eu am votat.
Interesant, 25% nu isi mai folosesc sistemul RF original al statiei ...


17%HITEC da... da .... :good: :) :yahoo:
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#50 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 September 2012 - 07:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2012 - 11:52 AM, a spus:

Da, iti dai seama cand va apare legea cu denuntul fiscal... cum va sari pensionarul de la 3... e suspect, domnu inspector, de unde a avut bani de meze...l... El de ce nu poate sa manance cu soia ca noi... :good:


D'aia o sa ies din casa doar noaptea ... cu 14-le in sac de iuta ....
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#51 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2012 - 09:11 PM

A mai aparut o intalnire/competitie de planoare:
Cupa Brasov 6 octombrie 2012
http://www.rhcforum....natul-de-panta/

Eu am fost ca vizitator anul trecut si a fost excelent. Anul asta nu cred ca pot sa vin si imi pare rau caci anul asta as fi indraznit sa ma inscriu la concurs.

Fiind pe 6 Octombrie vremea e de baza, daca e buna e misto, daca e nasoala nu are rost sa va duceti decat cel mult pentru carnat. Anul trecut a batut un vant napraznic din directia buna.



acum, privind in urma, as fi zburat cu EzGlider de nu aveam aer.
0

#52 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2012 - 08:36 PM

Au venit receptoarele AR9300 Carbon de la amainhobby.

Arta foarte bine, foarte compacte, intra in orice planor (mai putin DLG). Primesti in cutie de toate:
- receptor carbon
- satelit carbon
- doua cabluri de legare satelit, unul lung, unul scurt
- ghiduri (tevi) plastic rigid pentru antene cu tot felul de cleme fixare (3 bucati)
- carte, DVD, etc.

Inca mai au tot la acelasi pret.
0

#53 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2012 - 09:46 PM

Si tot azi am busit EzGlider cu receptorul original Spektrum AR6110e. E drept a dat tot felul de semne pe care le-am ignorat asa ca o merit.

Azi s-a blocat si planorul e venit fix in bot. A fost insa construit ca un tanc rusesc asa ca nu a patit mare lucru. Deja este reparat cu epoxi si pus la uscat.

Socul a fost atat de puternic incat tija s-a facut franjuri la mijloc. Si ea este reparata dar pentru siguranta am comandat una noua la hobbyrc.

Receptorul este mort - mort. Nu mai misca nimic, nu se mai aprind ledurile. Pe camp mai misca putin un servo.

Imediat dupa crash am sunat la hobbyrc hotarat sa cumpar un Ez nou (adica eram pregatit sa ma sui in masina si sa-l iau) dar nu mai aveau pe stoc. Acum, dupa ce l-am reparat pe asta iar o sa ma scarpin.

Sunt superstitios. Mi-e frica ca iau unul nou si nu zboara la fel de bine ca asta peticit.
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2012 - 04:37 PM

Cam asa arata un sondaj de statii relevant:
Fisier atasat  106311935-R-C-Soaring-Digest-Nov-2007.jpg (198.59K)
Number of downloads: 93

Vezi postarearenatoa, la 15 September 2012 - 08:31 AM, a spus:

Un poll despre ce statii se folosesc in planorism:

http://www.rcgroups....d.php?t=1732320

Poate participati, eu am votat.
Interesant, 25% nu isi mai folosesc sistemul RF original al statiei ...

0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2012 - 05:12 PM

Relevant pentru cine?
Nu am observat nici o cifra, poate numeri tu statiile si ne spui concluzia.
In polul de mai sus intre timp au votat 295, cat nu se prea aduna la carnat la panta prin multe locuri.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2012 - 08:56 PM

Relevant pentru cine zboara planoare.

Se uita pe sondajul rcgroups si nu rezulta mare lucru. Merge (sau doar vede ceva poze) la o intalnire (la Deva de exemplu) de planoristi adevarati (nu din categoria EzGlider cu motor de 600W) si se lamureste care sunt statiile de planoare.

Poza respectiva e din 2007 asa ca nu mai e actuala dar ati prins ideea (oricum am spus-o ca poanta nu polemic)

E un topic interesant pe rcgroups legat de statiile 9X si programarea pentru planoare. Din ce am citit se poate programa orice dar nu foarte simplu. Planuiesc sa cumpar urmasul lui 9X si o sa ma delectez cu programarea.

Vezi postarearenatoa, la 30 September 2012 - 05:12 PM, a spus:

Relevant pentru cine?
Nu am observat nici o cifra, poate numeri tu statiile si ne spui concluzia.
In polul de mai sus intre timp au votat 295, cat nu se prea aduna la carnat la panta prin multe locuri.

0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2012 - 09:34 PM

Din contra, de la MPX 4000, care e un adevarat mit, pentru ca pe vremea aceea nu existau procesoare programabile facil ca astazi, si care a fost scoasa din fabricatie odata cu moartea cel care a programat-o, lovit de tramvai, deoarece nu a lasat nimic in urma lui scheme sau programe, cica... deci, de la aceasta statie nu a mai existat ceva mai flexibil si bine gandit ca ceeace a evoluat in acest moment in open9x.
Vezi pe forumurile de planoare full house cum povestesc ca fac in 5 minute ce le ia sa faca pe Aurora in jumatate de ora. Lumea nu s-a trezit inca, pentru ca softul asta inca nu ruleaza pe cutii cu nume sonore pe ele, dar se desfasoara o revolutie tacuta de care aia mari cred ca nici nu banuiesc ce ii paste... ce a fost Linuxul, asa va fi si aici. Va fi piata si pentru "Microsoft" in continuare pentru cei care se agata de etichete sau de argumente ca au o sacosa de receptoare, dar cei care zboara pe 9X au tot dreptul sa se uite de sus de acum la unele brand-uri.
Daca vrei sa te delectezi cu ceva, poti lua de acum linistit un 9x si sa il duci la EBA pentru transformare, abureala care o vinde mr.Hand nu iti va oferi nimic deosebit in plus, decat mult "portocaliu".
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2012 - 09:55 PM

Sondajul ala spune destule, pentru cine vrea sa citeasca ceva acolo, dar probabil unora nu le convin concluziile.
Revenind la sondaj... parca chiar din relatarea ta am retinuta ca la intalnirea aia de la Deva au fost cam vreo ... 5 - 10 participanti / concurenti.
Deci ai pretentia ca acestia, cat de adevarati ar fi, au in mana o imagine relevanta a ce ar trebuie sa folosim ca sa... ce ? Sa ne simtim mai adevarati? Eu nu ma simt Florin100%, cat as avea eu aceasi statie ca fosta lui, si am ales-o dupa criterii foarte precise, nu fiindca zboara X sau Y cu ea.
Mult mai educativ mi s-ar parea, daca vrei sa fii formator de opinie, sa lamuresti potentialul incepator care consuma rezultate de astfel de sondaje, ce sa ceara de la o statie, in functie de ce isi imagineaza el ca va zbura vreodata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#59 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2012 - 10:49 PM

Aici sunt chiar mai entuziast decat tine. Cred ca softuri precum open9x sunt doar inceputul. Astept statia noua pentru ca e compatibila cu receptoarele mele si pentru ca la actualul 9x nu imi place prea tare mecanica.

Peste asta nu am nevoie de o noua statie asa ca pot sa mai astept.

La intalnirie de planoristi adevarati am vazut ca in genere erau destul de putin preocupati de statie. Asa la modul general aveau:

- statii destul de vechi
- statii care stiau nativ planoare bine (nu Futaba 7c, nu Hitec Optic, nu Spektrum DX6, DX7, DX8, etc)
- convertite in 2.4 cu module diverse dar unele ramase in FM.

Asta e de altfel singura chestie relevanta din sondaj. Planoristii au statii vechi. La heli toti au statii foarte noi cu modulul/codarea producatorului si pot sa fie orice marca cat timp e Spektrum sau Futaba.

Pentru ca programarea avansata a planoarelor e dificila merge foarte bine sfatul: cumpara ce au cei din clubul/gasca ta.

Ai un planor minunat, il rogi pe guru local sa te ajute si el iti spune, meh, statia ca a ta nu are nimeni nu am timp/chef/energie sa o invat.

Peste asta pentru statiile consacrate de planoare exista foarte multa documentatie, de pilda biblia pentru JR9303:
http://www.rcsoaring.../9303knight.pdf

sau gasesti direct programarea pentru model:
http://www.schmierer...xhtml/index.htm
http://www.dl1sdr.de..._thermik_xl.pdf

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 30 September 2012 - 10:51 PM

0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 October 2012 - 01:11 PM

Celebrul kapteinkuk, creatorul controlerului de multicopter KK loveste din nou.
De data asta cu un vario DIY, relativ usor de facut de multa lume, dar nu chiar asa de ieftin in final, cam 50$ plus receptorul de la sol.

http://www.rcgroups....d.php?t=1749208
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro