Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#2101 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 December 2020 - 05:40 AM

Asa am facut la RES-ul meu. Doar ca nu aveam magnet si spoilerul era apasat de curentul de aer pe bratul servo-ului. Magnetul era folosit doar la sfarsit.
Aceasta varianta imi place mai mult. Multumesc frumos.
0

#2102 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 December 2020 - 07:10 PM

Super Simbad 4m:

http://youtu.be/G0pTriSsU6E

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 29 December 2020 - 07:11 PM

0

#2103 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 14 January 2021 - 05:44 PM

Si un micro BOT RC (70 cm anvergura, 37 grame gata de zbor):

Fisier atasat  Screenshot from 2021-01-14 17-43-35.png (480.67K)
Number of downloads: 39

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2104 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 January 2021 - 04:08 PM

https://www.rcsoarin...opeSoaringNews/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2105 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2021 - 08:53 PM

Foarte misto. Si Slope Soaring News si micro BOT-ul
0

#2106 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2021 - 12:29 AM

Am citit toti de noul record mondial DS (548 mph) si cred ca mai toti am vazut clipurile.

Am dat peste o prezentare misto, serioasa, pentru ingineri de la tipul care face lucrurile astea, Spencer Lisenby.



merita vazuta, sunt multe lucruri interesante pentru planoristi in general.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 February 2021 - 05:22 PM

0

#2107 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 January 2021 - 01:48 PM

Carbunoase...

https://shop.cn-models.com/carboweave/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2108 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 February 2021 - 02:36 PM

Au mai crescut putin recordul...


... cu picioarele pe pamant ...
0

#2109 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 February 2021 - 05:16 PM

Ce F5J ...baietii astia cu DS in regimuri trans-sonice au planoare "adevarate". Servo-uri tzapene sa reziste la load, aripi facute dintr-o bucata, reflexe bune (sa se calcul\eze cat parcurge planorul in 1 secunda)...
Imi aduc aminte ca la un campionat mondial de F5J a fost un elvetian care si-a facut cele 10 minute facand DS deasupra unui palc de copaci ...si a primit aplauze la sfarsit. Probabil asta se antrena la DS linga cabana lui din Alpi...
0

#2110 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 February 2021 - 12:37 PM

Metoda sa faci balsa transparenta: apa oxigenata si epoxy.
https://www.cbc.ca/r...glass-1.5902739
https://advances.sci...nt/7/5/eabd7342
0

#2111 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 February 2021 - 12:53 PM

Vezi postareaender67, la 09 February 2021 - 12:37 PM, a spus:

...balsa transparenta...


Si grea ca porcu'...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 February 2021 - 12:53 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#2112 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 February 2021 - 01:06 PM

da mai...da' un porc TRANSPARENT ...
0

#2113 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2021 - 06:40 PM

Am dat peste un topic legat de "bataia" receptoarelor si mi-am adus aminte de intrebarea pusa de Dan. Raspunsul la intrebare e simplu. Receptoarele cu antena interna bat pe cele clasice.

https://www.rcgroups...&postcount=8115

The Lemon SDR receiver with the single wire antenna had the shortest range when tested in Range Test mode at about 150m. This is still much more than the Spektrum minimum range of "30 paces" - often interpreted as 28m or 92 ft.
The two Lemon diversity receivers, the CYPRESS and SDR StabPlus, had about the same range at 180m. My conclusion was that the new SDR design had sacrificed nothing in range over the dedicated Cypress equivalent.
The interesting result was the Spektrum AR620. It was still working reliably at 270m


Aproape 300m in "range check" mode este uimitor de mult. Receptoerele Spektrum (si clonele hobbyking) banale cu greu bateau cei 30 de pasi. E la o putere de emisie de app. 1mW din ce tin eu minte.







Vezi postareadan_mitea, la 14 June 2020 - 12:45 AM, a spus:

Dragii mosului, ce parere aveti despre receptoarele Spektrum fara antena exterioara? Se lauda cu full range. Iar pozitia in model?
Multumesc frumos.

https://www.spektrum...ProdID=SPMAR620
https://www.spektrum...ProdID=SPMAR410

0

#2114 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 February 2021 - 10:52 PM

Ramane in continuare problema fuselajelor din carbon.
Acolo cum stam cu receptoarele astea noi?
Par promitatoare!
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#2115 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 February 2021 - 11:32 PM

Pai stam. incap foarte bine, pot sa le pui oriunde ca nu ai nevoie de mustati. Cu receptia stam mai prost ca sunt ecranate. Singurul loc in care poti avea o urma de semnal ar fi in canopia de fibra de sticla (daca aveti asa ceva).
0

#2116 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2021 - 12:14 AM

Stam rau. Spektrum au admis cu juma de gura ca nu (mai) au deocamdata un RX dedicat planoare carbon (dar cica o sa aibe). Si cand o sa fie o sa fie scump de tot (cine are bani de carbon are si de RX).

Deocamdata singurul care se califica e chinezaria CM703. Despre care inca nu stiu daca are ambele antene active. O sa fac ceva experimente pe genunchi zilele astea. L-am bagat in seara asta in niste oale metalice dar merge beton asa ca trebuie sa gasesc altceva.

Dar tot a iesit ceva bun. Am descoperit ca receptorul antic DSM1 - AR6000 se binduieste cu statia JR11X (care e DSMX) desi nu ar trebui sa o faca. Cu statia OpenTX nu s-a binduit.

Receptorul asta a fost primul si singurul DSM (din anul 2005 cand a inceput revolutia 2.4Ghz). La numai un an a aparut DSM2. Receptorul a fost overengineered. Erau pe bune 2 receptoare in aceeasi cutie fiecare cu antena lui (antena lunga nu de 32mm ca cele moderne). Cei de la Spektrum nu erau siguri cum merge 2.4Ghz in lumea reala si au fost foarte tematori la inceput. S-a dovedit ca tehnologia merge si e beton

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 01 March 2021 - 12:32 AM

0

#2117 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2021 - 10:08 AM

Motorul DualSky direct drive pentru F5J comandat pe 18 noiembrie (ca inlocuitor pentru XPower care a ajuns la Stefan) a sosit in sfarsit dupa mai bine de 3 luni si l-am ridicat ieri de la posta vamala.
60 de dolari motorul, vreo 9-10 dolari transportul, 53 de lei TVA si vreo 8 lei taxa de magazinaj. Cam 340 de lei iese motorul, comparabil cu Xpower dar un pic mai ieftin.
Doar ca a intervenit ceva...si sunt intr-o mare dilema morala.
Aliexpress de unde l-am luat (prin plata cu cardul de credit, nu prin Paypal) are un sistem ceva gen Escrow, o garantie de livrare a produselor in 90 de zile, Nu prea cumpar de pe aliexpress chestii scumpe sau la preturi incredibil de bune ca te poti pacali. Am luat vreo 2 spume de 2 m care erau la 50 de dolari in loc de 120 si bineinteles ca nu au fost livrate, plus chestii de acvaristica, module laser, piese de schimb pentru Jumper si RadioMaster.
Deci, se apropie cele 90 de zile, contactez vanzatorul, le arat informatii din tracking (" 2020.12.28 18:30 (GMT-7): Arrived at destination country , 2020.12.03 16:48 (GMT-7): Departed country of origin") , cer banii inapoi. Intra si aliexpress pe fir, imi zice aliexpress "nu s-au facut inca cele 90 de zile, mai asteapta 3 zile", eu le zic "ba s-au facut ca decembrie si ianuarie au fost de 31 de zile...dar daca am asteptat 3 luni pot sa mai astept 3 zile"..ma rog, pe 19 februarie im dau banii inapoi pe card.
Si vinerea trecuta ma trezesc cu SMS de la posta ca sa vin sa imi ridic pachetul.
Asa ca am o mare dilema. De fapt doua.
Una de aritmetica: cat naiba a costat motorul asta...69 de dolari din China sau 69 de lei cat am platit la posta vamala si vreo 2-3 bilete de autobuz?
Si a doua morala: eu ce fac acum? Le dau chinezilor banii inapoi...sau zic "bogdaproste si sa fie in contul preturilor umflate din ultima vreme"?
Mi-e ca daca pun motorul in fuselajul nou de Xplorer fara sa le dau banii chinezilor are Xplorerul karma proasta din start...
Motorul e asta varianta de KV 1370.

https://www.aliexpre....6d914c4dweCFij
Si e foarte OK, mult mai bine ambalat ca XPower, cutie cu tzipla cu holograma, folie cu bule foarte groasa pe interior, bine lucrat, rulmenti de calitate. Doar ca nu poate fi filosit de "juniori" ca scrie pe cutie ca nu e pentru copii si e pentru peste 14 ani :).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 March 2021 - 10:10 AM

0

#2118 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 03 March 2021 - 10:31 AM

Am patit ceva similar dar cu carti din USA. Am asteptat 2 luni, apoi le-am scris ca nu au venit, (una era de la amazon, alta de la o librarie). Am primit inapoi banii fara nici o problema. Plata fusese facuta cu Paypal. Dupa alte 4 luni sau mai bine le-am primit pe amandoua, la o diferenta de cateva saptamani. Le-am scris ca am prmit cartile. Amazon, mi-a spus ca rar au vazut client atat de fairplay, si au spus ca nu trebuie sa mai platesc nimic. Libraria nu mi-a raspuns nici pina azi.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#2119 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2021 - 12:16 PM

Dilema mea morala e de fapt si o dilema tehnca. La Banggood treaba e simpla, cumpar direct de la ei, le platesc lor prin Paypal, nu am treaba cu terti. La aliexpress e diferit, nu platesc prin paypal ci au sistemul lor direct de plata ca bag direct datele de pe card si astia de fapt sunt intermediari, ei nu vand direct marfa. Deci eu in tranzactiile de pe card nu vad datele vanzatorului ci doar de la AliExpress. Si daca mai platesc odata catre acelasi cont banii ajung iar la aliexpress si nu la vanzatorul cu motorul. Adica per total eu as fi primit marfa platita, vanzatorul ar fi ramas cu paguba si aliexpress ar fi avut castig de 70 de dolari degeaba. Si decat sa fie vanzatorul cu paguba si aliexpress cu castig nemeritat mai bine sunt eu cu constiinta incarcata si pastrez astia 70 de dolari in contul marfurilor de aproape 200 de dolari nelivrate la timp si care au necesitat zeci de mailuri sa imi recuperez banii ...si piese electronice de vreo 80 de dolari si care ar fi trebuit in mod nomal sa ajunga si pentru care iar va trebui sa ma rog sa imi dea banii.
De aia nu imi place sa iau marfa de pe aliexpress dar unele chestii le gasesti doar acolo...
Aaaa.. si respect pentru posta romana...trackingul arata ca a sosit pe 28 decembrie pachetul in tara si eu primesc notificare la sfarsitul lui februarie...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 March 2021 - 12:18 PM

0

#2120 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2021 - 06:57 PM

Posta Romana nu prea are vina din ce stiu eu. Buba e la vama. Karma e periculoasa.
0

#2121 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 March 2021 - 08:45 AM

S-a rezolvat si cu karma. I-am trimis ieri un mesaj vanzatorului in mesageria aliexpress si l-am intrebat de un cont de Paypal, mi l-a dat (peakhobby@gmail.com), i-am trimis banii dimineata asta. Motorasul are acum karma pozitiva si e numai bun de montat in fuselajul nou (dar care asteapta de vreo 2 ani cred) de Xplorer.
0

#2122 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 March 2021 - 11:53 PM

Traversarea Atlanticului

http://youtu.be/Q20uRLcvKjM


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 March 2021 - 12:36 AM

0

#2123 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2021 - 12:35 AM

Fantastica realizare. Am gasit ceva in plus despre model. Nu am gasit planurile.

Vezi postareadan_mitea, la 07 March 2021 - 11:53 PM, a spus:

Traversarea Atlanticului

http://youtu.be/Q20uRLcvKjM

Fisiere atasate


0

#2124 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 14 March 2021 - 12:52 PM

Salutare,
O intrebare despre mix-uri pentru flapsuri :
- se pot face/se folosesc pe undeva mix-uri de genul : functia primara de flapsuri si secundar, sa dubleze/copieze eleroanele cand ai nevoie de mai multa autoritate pe roll ?
O asemenea capabilitate ar fi un motiv bun sa trec la open tx !

Fisiere atasate


0

#2125 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 14 March 2021 - 01:22 PM

Da, se poate face. Discuția este pe topicul "Moduri de zbor". Eu folosesc ceva asemănător la toate planoarele pe care le am.
Pe planoare utilizez un Turnigy 9x cu softul ER9x.
Sultan Eduard
0

#2126 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 14 March 2021 - 03:19 PM

Vezi postareaedisultan, la 14 March 2021 - 01:22 PM, a spus:

Da, se poate face. Discuția este pe topicul "Moduri de zbor". Eu folosesc ceva asemănător la toate planoarele pe care le am.
Pe planoare utilizez un Turnigy 9x cu softul ER9x.

Multumesc,caut acolo !
0

#2127 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 02 May 2021 - 10:01 AM

Sunt curios daca se poate taia un kit dupa fisier pdf ?

Este vorba de un planor mai vechi "Miles", era vandut kit-ul de fineworx.net cu ani buni in urma.

Fisierul pdf si planul le-am gasit AICI.

Fisier atasat  milesweb3.jpg (68.17K)
Number of downloads: 10

Aceasta postare a fost editata de popad: 02 May 2021 - 10:01 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2128 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2021 - 10:47 AM

Da, se poate. Am vorbit si eu fix pentru Miles cu Bogdan (aka LaserCut) acum ceva ani.

Vezi postareapopad, la 02 May 2021 - 10:01 AM, a spus:

Sunt curios daca se poate taia un kit dupa fisier pdf ?

Este vorba de un planor mai vechi "Miles", era vandut kit-ul de fineworx.net cu ani buni in urma.

Fisierul pdf si planul le-am gasit AICI.

Atasament milesweb3.jpg


Miles nu este un planor oarecare. Este proiectat de Philip Kolb unul din cei mai buni proiectanti/contructori/planoristi (foarte activ in continuare) pe vremea cand locuia in Turcia si kitul a fost facut in Turcia. Este modelul care se spune ca a inceput noul val de planoare clasice si F3-RES. Dupa standardele actuale e un pic prea solid/greu - cred ca merge tras si la troliu.
0

#2129 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 May 2021 - 10:59 AM

Mi s-a mai pus aceasta intrebare: poti sa tai un kit daca ai un fisier PDF? Si raspunsul este: DEPINDe de format. PDF e un fel de container, piate sa contina si o imagine gen raster (adica un fel de bitmap) sau gen vectorial. Majoritatea planurilor de pe outerzone sunt scanari de pe planuri din reviste si nu pot fi prelucrate pentru taiere. Planurile mai noi sunt obtinute prin programe gen CAD si potrivire pentru taiere. Cum le deosebiti? Un zoom nesimtit intr-o zona de interes. Daca vedeti o gramada de puncte..ghinion. Daca inca vedeti linii...se poate prelucra pentru taiere.
Urmatoarea etapa e sa folositi un program de conversie PDF catre DXF. Si dupa aia QCAD, scalari, traslatari, rotiri... Scalarile sunt necesare uneori pentru conversia din unitati "imperiale" in "metrice" (din inch in mm).
0

#2130 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 May 2021 - 11:07 AM

Unul dintre motivele pentru care nu am facut un kit cu Miles e ca sunt foarte multe grosimi de balsa si placaj.
In general am facut kituri de balsa de 2 mm, eventual cu dublarea pieselor de rezistenta. 2 bucati de balsa de 2mm lipite intre ele cu tesatura si aracet sau alifatic si nu aveti nevoie de mai multa rezistenta la planoare de 2 m.
Kitul de Dynamo facut cu doar 5 placi de balsa cred ca e cel mai bun exemplu de utilizare eficienta a placilor de balsa.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 02 May 2021 - 11:09 AM

0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro