Modelism - RHC Forum: Propunere competitie planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Propunere competitie planoare ceva simplu si popular

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 11:33 AM

Planoarele se preteaza foarte bine la competitii caci sunt singurele la care se poate concura MOM (men on men) adica toti concurentii simultan. In lume (si foarte putin la noi) exista nenumarate clase si formate. La noi competiile sunt restranse la nivel de miute (miutze) din cauza numarului foarte mic de participanti.

E adevarat ca acei putini participanti sunt insa meseriasi atat ca manuta cat si ca modele dar, din nou, sunt extrem de putini.

Noul concurs propus de cei din Iasi:

http://www.rhcforum....ru-planoare-rc/

este foarte OK dar cu sanse minime sa se ridice peste nivelul de miuta (asta daca se tine) din acelasi motiv simplu - participantii. Cati au planoare mici de tras la sandou ?

Plecand de la aceste observatii evidente ma gandesc sa facem cumva o competitie deschisa catre cele mai populare modele - si anume cele din clasa EzGlider.

Pentru asta ma gandesc la ceva gen LMR (limited motor run) sau ALES (Altitude Limited Electric Soaring) in care in principiu urci tras de motor max. 30secunde pana la maximum 200m.

Dupa care planezi cat de tin curelele (dar nu mai mult de 10 minute) si aterizezi la punct fix.

Ca sa fie concursul pe bune pana la capat e nevoie de asa ceva:

http://www.wingedsha...m/skylimit.html - dispozit care taie motorul si care a ajuns foarte ieftin.

Eu ma gandesc la o astfel de competitie la care toti partipantii sa plateasca o taxa (gen 30-50 RON) banii se pun la un loc si din ei se dau premiile. Mai mult se poate negocia cu magazinele de RC din RO ca aceste premii sa fie sub forma de bonuri de cumparaturi in magazin si eventual sa adauge si ei ceva ca sa fie mai consistent. Astfel locul I o sa isi poata cumpara de la oricare din magazinele participante produse in valoare de 300 RON de exemplu (200 RON de la participanti si 100 RON de la magazin). Mai mult se poate negocia ca toti participanti sa aibe dreptul la o cumparatura cu discount de 10% la aceste magazine - in felul asta pot justifica participarea in ochii nevestelor si magazinele mai fac ceva vanzare cu preturi de distribuitor.

Cum vi se pare ideea?

Eu zic ca numai in Bucuresti sunt cateva zeci care au un Ezglider/Arcus/Diamond cu care pot participa cu succes.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 19 May 2012 - 12:10 PM

0

#2 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 19 May 2012 - 11:52 AM

Mie ca neposesor de planor mi se pare suuuuuuuuuper... ca cineva se gandeste sa faca mai accesibil acest hobby si mai ales cum sa adune (in mod concret) mai multi iubitori ai planorismului impreuna.

Sper ca si magazinele de modelism au prins ideea - pentru ca mai multi pe camp inseamna mai multi si pentru ei.

O sa urmaresc cu interes concretizarea acestei idei bune. :(
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#3 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 May 2012 - 12:17 PM

- faceti reguli clare
- organizati-o la o intilnire consacrata
- vedem rezultatele peste citiva ani

Observatie: FRMD-ul are intilniri de planoare in calendar. Au reguli si au arbitrii. Si totusi... lumea merge la ripa.

Eu unul dorm foarte bine cu gindul ca Ion sau Jon zboara mai bine sau mai mult, nu am asa o motivatie sportiva. Nu vreau sa merg la Brasov de exemplu ca sa cumpar de 300 de ron i-mi scapa motivatia pecuniara. Ca distanta, Bucurestiul e la aceeasi distanta de Oradea ca Oradea de Bucuresti, daca voua va e greu sa zburati la Oradea (constatare statistica), la fel de greu i-mi vine si mie sa zbor la Bucuresti. Chair mai mult, daca as avea dorinte de afirmare sportiva, de mine (in Oradea)e muuult mai aproape Ungaria, au autostrazi, din cauza limitelor lincvistice ma cert cu mult mai putini acolo, sunt deja mai multi la intilniri.

In orice caz, cred ca merita incercat. Ar putea sa mearga daca are suport on-line corespunzator.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 12:30 PM

Principalul scop ar fi sa zburam (planam) impreuna, sa ne simtim bine. Premiile in bani pentru cumparaturi modelistice ar avea mai mult rolul de suport moral si justificare in fata familiei (draga am castigat un premiu de 200RON, pot sa-mi cumpar acum planorul ala meserias de 1800 RON ?)

Distantele mari (in ore de condus) intre orase sunt o problema serioasa.

Eu as fi supermultumit sa aibe zero legatura cu federatia si "sportivii" - e pentru cei pasionati, adica hobisti.

Am lansat-o la nivel de idee. E o varianta buna sa fie organizata la intalniri consacrate de genul funfly (RapaRosie, Aeropower Fly-in, Alba Iulia, Brasov, etc)
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 May 2012 - 01:26 PM

Dispozitivul de taiat motorul se poate face in tara, la 15$ pretz piese din care mai mult de jumate 8-9$ e barometrul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 May 2012 - 02:10 PM

Incerc sa va impartasesc ceva experienta (cupe de planoare), exceptind activitatea sportiva (observati fuga de tamiie), ideea a fost incercata:

Cu niste ani in urma, wabo a avut amabilitatea, dorinta si putinta sa organizeze in cadrul intilnirii de la Bistrita, a unui concurs de planoare (separat de moto-planoare, avioane, automodele, liber lansate...). Noi (oradenii) am fost 3 sau 4 la prima intilnire, le-am luat cupa (de planoare) cu o termica pe ploaie (am concurat pe ploaie slaba), si cam atit. Nu este fezabil sa facem n Km pentru doua zboruri (asta daca se trag doua manse), am eu banuiala ca si altii au aceeiasi problema ca de zburat inca se zboara planor. Vorbiti cu wabo de ce si cum s-a terminat, ce a mers si ce nu. Avem (intre noi) experienta organizarii si participarii, trebuie doar sa o valorificam.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 06:37 PM

La 15 USD pret piese + inca cel putin 10 USD pret manopera CAM-ul de la wingedshadow la 39 USD imi pare foarte rezonabil ca pret avand in vedere ca transportul e 2 USD.

Eu o sa-mi cumpar unul cu siguranta. Cel de 39 USD are cam toate functiile necesara unui asemenea concurs, pare o buna investitie.

Eu ma gandesc ca pana la a avea participanti din Oradea la Bucuresti (si viceversa) e drum lung. Eu as fi fericit sa facem asta in Bucuresti, cu bucuresteni deocamdata (si altii separat daca vor pe zona lor).

Putem sa punem ceva bani la un loc sa cumparam astfel de unitati de tip CAM pe care sa le trimitem in tara la cei care vor sa faca o astfel de competitie amicala.

Pana la coada as putem sa cumpar eu 5 unitati, din banii mei, si sa le pun la dispozitia celor care vor sa faca concurs (eventual contra unui sume modice sa-mi scot paguba in timp)

Daca ne strangem 5 oameni cu motoplanoare intr-un WE (si cu ceva amici/neveste pe post de helper) ar putea sa iasa ceva foarte placut (2-3-4 manse).

Daca primele ies bine, toata lumea e fericita, cu siguranta o sa o facem in continuare si interesul o sa creasca. Avantajul e ca oricine poate participa, toti avem acasa un motoplanor. Faptul ca ar fi in afara federatiei ar trebui sa ii sporeasca atractia pentru non sportivi.

Concursul organizat de wabo in ce format era ?
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 May 2012 - 07:19 PM

Bravo, felicitari pentru incurajarea electronicii locale... mai bune ale altora.
Si imi propusesem sa scot un vario la jumatate din pretul aluia care ti se pare tie chilipir, dar acum mi-a trecut.
Sau il dau numai la export.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 19 May 2012 - 07:20 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 07:33 PM

Nu te supara, pentru mine interesant e concursul (inca in faza de ce-ar fi daca ar fi) nu electronica ajutatoare. Daca construiesti un CAM decent la un pret decent (nu e vario) si competitia ajunge sa se tina (chestie cu sanse relativ mici, ca de la vorba la fapta e distanta) o sa fie folosit cu maxima satisfactie si unul facut in RO.

Atentie, are destul de multe functii:

http://www.wingedsha...m/skylimit.html

unele din ele importante.

De pilda competitiile recente pentru spor de adrenalina permit lansarea de la inaltimi mai mici de 200m (lansezi de mai jos ai mai multe puncte dar e evident mai greu sa faci timpul) unitatile trebuie sa permita citirea inaltimii de lansare dupa terminarea mansei.

Vezi postarearenatoa, la 19 May 2012 - 07:19 PM, a spus:

Bravo, felicitari pentru incurajarea electronicii locale... mai bune ale altora.
Si imi propusesem sa scot un vario la jumatate din pretul aluia care ti se pare tie chilipir, dar acum mi-a trecut.
Sau il dau numai la export.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 20 May 2012 - 10:18 AM

0

#10 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 May 2012 - 08:47 AM

Cu toate ca nu am nicio experienta in DLG-uri, insa sunt fascinat de aceasta proba si am in constructie cateva modele, cum spune si titlu... exista vreo sansa ca aceasta categorie sa fie inclusa in calendarul FrMD, ca si competitie ?
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2012 - 03:55 PM

Pai eu aici vorbeam de o competitie non-FrMD.

Dar si cu si fara frmd trebuie sa va adunati cativa, macar 4-5 ori eu nu sunt convins ca sunt 4-5 in toata tara care zboara DLG-uri in mod constant.

Intocandu-ma la competitia propusa, pentru planoristii de duminica cu motoplanoare din spuma din care sunt sute si sute in tara asta (si zeci sau sute in Bucuresti) dupa raspunsul entuziast la aceasta propunere cred ca sansele unei miute competitive sunt foarte mici.

Asta ma face sa cred ca topicul scandalos inceput putin inainte chiar are o baza solida.
http://www.rhcforum....ar-planorismul/


Vezi postareaZippo, la 21 May 2012 - 08:47 AM, a spus:

Cu toate ca nu am nicio experienta in DLG-uri, insa sunt fascinat de aceasta proba si am in constructie cateva modele, cum spune si titlu... exista vreo sansa ca aceasta categorie sa fie inclusa in calendarul FrMD, ca si competitie ?

0

#12 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 22 May 2012 - 07:34 PM

Poate că de fapt ar fi de luat în calcul pe lângă pasiunea pentru zbor şi cheltuielile colaterale legate de deplasarea eventualilor competitori sau de posibilitatea existenţei timpului fizic pentru deplasarea la astfel ce competiţii. Indiferent cum ar fi undeva în suflet cel puţin pentru mine, locul planoarelor este bine definit. Mult succes pentru organiarea unei astfel de activităţi şi poate cine ştie voi reuşi să şi particip. Succes şi zboruri line.
Sultan Eduard
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2012 - 08:17 PM

Tocmai aici ar fi spilul, costurile de deplasare ar fi zero daca am face-o pe plan local, cel putin la inceput.

In orasele mari sigur nu ar fi o problema. Singura chestie de cost ar fi unitatile care taie motorul la inaltime fixa ca sa fie competitia cum trebuie dar astea odata cumparate le putem plimba de la unii la altii.

Deocamdata insa initiativa mea e in mod clar moarta. Interesul pentru asa ceva pare ca nu exista.

Vezi postareaedisultan, la 22 May 2012 - 07:34 PM, a spus:

Poate că de fapt ar fi de luat în calcul pe lângă pasiunea pentru zbor şi cheltuielile colaterale legate de deplasarea eventualilor competitori sau de posibilitatea existenţei timpului fizic pentru deplasarea la astfel ce competiţii. Indiferent cum ar fi undeva în suflet cel puţin pentru mine, locul planoarelor este bine definit. Mult succes pentru organiarea unei astfel de activităţi şi poate cine ştie voi reuşi să şi particip. Succes şi zboruri line.

0

#14 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 08 June 2012 - 08:44 PM

...ba exista. Hai sa incercam sa facem o astfel de intalnire, sau o astfel de sedinta de zbor cu planoare sau motoplanoare.

Putem incepe la Fly-in..de exemplu.
facem doua clase---
cumparate si construite. Putem sa ne impartim pe sub-grupe (greutati si anverguri, sau incarcare pe aripa....indiferent..)

Ideea poate fi urmatoarea - se lanseaza modelele impreuna..si se foloeste motorul maxim 2-3 minute (o singura data). Care planeaza cel mai putin da berea celorlalti...sau ceva de genul asta!.

Hai ca nu-i greu. :drinks:
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2012 - 02:23 PM

E o idee buna, nu stiu daca e musai sa ne impartim in mai multe grupe. Din pacate pe 24 Iunie cand e intalnirea Aeropower eu nu sunt in tara.

Imi place ideea cu ultimul loc e cel mai important (caci el da berea).

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 June 2012 - 02:23 PM

0

#16 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 10 June 2012 - 07:50 PM

..daca se accepta - cred ca o sa cam dau beri!. Nu se compara guppy-ul meu cu Ava ale celorlalti. Nici macar cu Easygliderul ala cu aripi marite!. De aia trebuie impartite pe clase.

Ps - nici nu ma gandesc ca al meu nu e cel mai bun...(din punctul meu de vedere)... :lol:
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2013 - 08:45 PM

A mai trecut ceva timp, am mai vorbit, am mai discutat si facem primul pas catre niste competitii prietenesti tip F5J - planoare cu motor.

Primul pas este cumpararea unor altimetre/limitatoare:
Hobbyking Altitude/Time Limiting System for R/C Airplane - 38.56 USD
http://hobbyking.com...C_Airplane.html

sunt simple, se monteaza usor, au o mie de functii utile nu doar la concurs.

O sa fac comanda zilele astea. Cine doreste unul sa-mi dea de stire pe topic sau PM.

Pentru inceput ne vom distra in Bucuresti in WE la Chitila sau Aeropower.

Regulile de baza sunt extrem de simple:

Se lanseaza planoarele simultan. Limitatorul taie motorul la 200m inaltime sau dupa 30 secunde (care se intampla primul).

Dupa asta planezi 10 minute (daca poti).

Dupa asta aterizezi cat mai aproape de un punct fix. Fiecare concurent are punctul lui fix. Se vor folosi sepcile din dotare pentru marcarea punctului. Se masoara distanta cu pasul, peste 15 metri nu primesti puncte pentru aterizare.

Se calculeaza scorul si dupa 3-6 runde se alege castigatorul.

Castigatorul face cinste celorlalti cu bere, suc, seminte, biscuiti, ce are prin masina caci datorita bunavoitei noastre, celor care am facut efortul sa participam a ajuns el castigator.

Timpul de zbor si-l masoare fiecare cu timerul de pe statie.

Timpul general il da un Iphone cu boxe si un soft special pentru F3J.

Poate participa orice planor cu motor de la EzStar la HyperAva. Experienta altora a aratat ca nu e suficient un planor scump pentru a castiga.

Sa zbori cu planorul e o placere, sa zbori cu planorul intr-o competitie prieteneasca e de 10 ori mai misto.
0

#18 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 08 October 2013 - 09:09 PM

Am luat locul doi acum duminica la f5j la Cupa Prieteniei Deva . :) Este super propunerea .

Regulile au fost : 20 sec. motor , 5 min. planare maxim , aterizare la punct fix.

Aceasta postare a fost editata de AdrianDim: 08 October 2013 - 09:10 PM

Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2013 - 09:18 PM

Lansarea simultana ar insemna ca toata lumea sa aiba divais limitator, ceeace ar putea limita numarul de participanti.
Lansarea pe rand sau in pachete poate favoriza pe unii in functie de ce termica sau vant prind.

Daca vreau lansare nemotorizata ?
Daca vreau sa folosesc altimetrul meu care nu are limitator, sub supervizarea cuiva care sa confirme ca am taiat motorul la 200m ?
Este permisa folosirea variometrelor acustice ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2013 - 09:19 PM

Vezi postareaAdrianDim, la 08 October 2013 - 09:09 PM, a spus:

Am luat locul doi acum duminica la f5j la Cupa Prieteniei Deva . :) Este super propunerea .

Regulile au fost : 20 sec. motor , 5 min. planare maxim , aterizare la punct fix.


Ati anuntat-o aici ? Am intrebat prin vara daca se mai face ceva la Deva... :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2013 - 09:41 PM

Este vorba de competitii prietenesti, regulile se pot ajusta pe loc, nu dam socoteala nimanui.

Am facut la Chitila cateva zeci de manse cu Bogdan, amandoi cu Radian, urcam simultan si la un moment dat unul zice e destul; oprim motoarele si dau drumul la timerul de pe statie. Zero divaisuri, merge brici.

Dar ne vom inmulti si vor fi si alte planoare cu alte anverguri, alte motoare asa ca investitia in limitatoare merita. Azi am vazut o Ava Pro de 3.2m in lucru, nu zic la cine.

Merita si fara competitii, sunt foarte bune, au loger si alte functii.

Cati concurenti au fost la Deva ?
0

#22 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 09 October 2013 - 09:19 PM

Vezi postareastiganas, la 08 October 2013 - 09:41 PM, a spus:

Este vorba de competitii prietenesti, regulile se pot ajusta pe loc, nu dam socoteala nimanui.

Am facut la Chitila cateva zeci de manse cu Bogdan, amandoi cu Radian, urcam simultan si la un moment dat unul zice e destul; oprim motoarele si dau drumul la timerul de pe statie. Zero divaisuri, merge brici.

Dar ne vom inmulti si vor fi si alte planoare cu alte anverguri, alte motoare asa ca investitia in limitatoare merita. Azi am vazut o Ava Pro de 3.2m in lucru, nu zic la cine.

Merita si fara competitii, sunt foarte bune, au loger si alte functii.

Cati concurenti au fost la Deva ?


Sambata au fost 6 concurenti la F3J (4 din BV.)

Dumineca am fost 8 la f5j si vreo 3 la f3a .

Aceasta postare a fost editata de AdrianDim: 09 October 2013 - 09:20 PM

Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#23 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 09 October 2013 - 09:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 October 2013 - 09:19 PM, a spus:

Ati anuntat-o aici ? Am intrebat prin vara daca se mai face ceva la Deva... :(


Eu nu am anuntat .Insa am intrebat organizatorii si ei au spus ca toata lumea a fost anuntat si stie .
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2013 - 09:22 PM

Poate cei trei de pe podium :) care trebuia
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 09 October 2013 - 09:24 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 October 2013 - 09:22 PM, a spus:

Poate cei trei de pe podium :) care trebuia


Doar din Brasov au venit si ei au luat intr-adevar 1 si 2 cred .
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#26 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2013 - 10:05 PM

Concursul nu a fost anuntat pe forum caci cei care fac/participa la competitiile de planoare nu prea au treaba cu forumul (nu au nici macar cont unii).

Eu am stiut de concursul de F3J si urma sa ma duc daca nu aveam probleme in familie, habar nu aveam ca a fost si un concurs de F5J. Anul trecut nu a fost asa ceva.

Da mai multe amanunte despre cum a fost, regulament, modele, chestii din astea practice, sa ne inspiram si noi.

Si marea intrebare:

Cum ati facut lansarea ? Pana la ce inaltime, dupa ce reguli ?

Ca eu fara limitatoare nu stiu cum se poate face.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 October 2013 - 10:06 PM

0

#27 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 October 2013 - 06:53 AM

Vezi postareastiganas, la 09 October 2013 - 10:05 PM, a spus:

Concursul nu a fost anuntat pe forum caci cei care fac/participa la competitiile de planoare nu prea au treaba cu forumul (nu au nici macar cont unii).

Eu am stiut de concursul de F3J si urma sa ma duc daca nu aveam probleme in familie, habar nu aveam ca a fost si un concurs de F5J. Anul trecut nu a fost asa ceva.

Da mai multe amanunte despre cum a fost, regulament, modele, chestii din astea practice, sa ne inspiram si noi.

Si marea intrebare:

Cum ati facut lansarea ? Pana la ce inaltime, dupa ce reguli ?

Ca eu fara limitatoare nu stiu cum se poate face.


In fiecare an a doua zi este concurs de f5j . A fost si anul trecut . Lansarea s-a facut asa : 20 de secunde motor apoi planare maxim 5 minute si aterizare la punct fix.
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2013 - 06:22 PM

Cam asa ne jucam si noi pe camp. Problema e ca planoarele/motoarele nu sunt la fel.

Unul cu EZ*2 abia urca 100m in 20s in timp cu unul cu Kontronik si gearbox poate sa urce si 300-400m. Daca respectivul mai are si un planor meserias (sa dea bine cu motorul) are nevoie de peste 10 minute sa vina jos fara pic de termica.

Vezi postareaAdrianDim, la 10 October 2013 - 06:53 AM, a spus:

In fiecare an a doua zi este concurs de f5j . A fost si anul trecut . Lansarea s-a facut asa : 20 de secunde motor apoi planare maxim 5 minute si aterizare la punct fix.


Am dat comanda pentru 4 bucati limitatoare complete cu tot cu cutiuta de programare si o interfata bluetooth pentru telefon.

Sa speram ca apucam sa le testem in ceva intreceri sportive inainte sa vina iarna.
0

#29 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 October 2013 - 06:31 PM

Sintem limitati la acumulator . Doar 2 celule . :)

Sint curios si eu de limitatoare .Cred ca voi lua si eu .

Aceasta postare a fost editata de AdrianDim: 10 October 2013 - 06:32 PM

Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2013 - 06:36 PM

Asta e formatul speed 400.

Este o lista cu motoare admise echivalente cu un axi mic si baterie 2s, se merge pe planoare de 2m. Este un subformat la F5J/LMR.

Dar tot se folosesc limitatoare.

Vezi postareaAdrianDim, la 10 October 2013 - 06:31 PM, a spus:

Sintem limitati la acumulator . Doar 2 celule . :)

Sint curios si eu de limitatoare .Cred ca voi lua si eu .

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro