Modelism - RHC Forum: Lilka - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Lilka

#1 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2012 - 10:22 PM

Salutare. Aceasta este o alta nava la care lucrez. Mi s-a parut interesanta in conditiile in care as fi vrut de fapt sa lucrez un remorcher. Din anumite motive era cat pe ce sa o arunc la gunoi, insa am ras tot si am pastrat doar coca. Apoi am luat-o de la inceput cu rabdare si a fost ok. Am cautat pe net ceva poze cu nave asemanatoare si i-am scimbat spatele cabinei. Initial avea pe laterale 2 banci care intrau in interiorul cabinei, dar am preferat sa o fac mai simpla. Atasez si cateva poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lilka-1.jpg
  • Imagine atasata: lilka-2.jpg
  • Imagine atasata: lilka-3.jpg
  • Imagine atasata: lilka-4.jpg
  • Imagine atasata: lilka-5.jpg
  • Imagine atasata: lilka-6.jpg
  • Imagine atasata: lilka-7.jpg

0

#2 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2012 - 02:22 PM

Salutare . Am reusit sa termin cu balustrada. Cam fara tragere de inima pentru ca am folosit un adeziv pe care desi se spunea ca lipeste si metal se pare ca nu o face prea bine. Daca cineva foloseste un adeziv care lipeste in mod real metal pe metal si este dispus sa-mi spuna ii multumesc anticipat. Si cateva poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lilka 8.jpg
  • Imagine atasata: lilka 9.jpg
  • Imagine atasata: lilka 10.jpg
  • Imagine atasata: lilka 11.jpg

0

#3 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 20 May 2012 - 02:15 PM

Salutare ,simpatica barcuta poti sa ne spui mai multe despre lungime ,motorizare ce statie vei pune pe ea.
Incerca sa finisezi mai mult in aceasta faza,si unele piese este bine sa le adaugi pe suprastructura dupa vposire.
Toate cele bune si multa ,multa bafta.
0

#4 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2012 - 06:51 PM

Vezi postareadj.bobo, la 20 May 2012 - 02:15 PM, a spus:

Salutare ,simpatica barcuta poti sa ne spui mai multe despre lungime ,motorizare ce statie vei pune pe ea.
Incerca sa finisezi mai mult in aceasta faza,si unele piese este bine sa le adaugi pe suprastructura dupa vposire.
Toate cele bune si multa ,multa bafta.



Salutare. Lungime= 24cm, latime= 6cm, inaltime= 12cm, greutate= :drinks: . Asa cum spuneam la Transilvania nu am timp pentru iesit la balta, prin urmare navele, barcile la care lucrez vor fi statice deocamdata. Da unele piese le pun dupa vopsire, iar in ce priveste finisarea voi mai lucra la ea inainte de vopsire. Multam de sfat. Orice alt sfat este acceptat cu placere.
0

#5 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 20 May 2012 - 09:53 PM

Vezi postareador33, la 20 May 2012 - 06:51 PM, a spus:

Salutare. Lungime= 24cm, latime= 6cm, inaltime= 12cm, greutate= :) . Asa cum spuneam la Transilvania nu am timp pentru iesit la balta, prin urmare navele, barcile la care lucrez vor fi statice deocamdata. Da unele piese le pun dupa vopsire, iar in ce priveste finisarea voi mai lucra la ea inainte de vopsire. Multam de sfat. Orice alt sfat este acceptat cu placere.

Da aici ai dreptate timpul leber este o mare problema dar pantre pecaturi se mai gaseste si de o iesire la balta,totusi la marimea modelului ar fi loc si de o mica motorizare asta in fuctie de posibilitati si cum esti acum in stadiu constructiei este bine sa-l pregatesti si pentru eventuala punere pe apa,lucru care mai tarziu cu modelul gata v-a fi mai greu de infaptuit.
Toate cele bune si multa,multa bafta .
0

#6 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2012 - 09:59 PM

Vezi postareadj.bobo, la 20 May 2012 - 09:53 PM, a spus:

Da aici ai dreptate timpul leber este o mare problema dar pantre pecaturi se mai gaseste si de o iesire la balta,totusi la marimea modelului ar fi loc si de o mica motorizare asta in fuctie de posibilitati si cum esti acum in stadiu constructiei este bine sa-l pregatesti si pentru eventuala punere pe apa,lucru care mai tarziu cu modelul gata v-a fi mai greu de infaptuit.
Toate cele bune si multa,multa bafta .



Destul de greu acum cu motorizarea deoarece coastele nu sunt decupate in interior. Daca o sa am timp o sa transform si o sa postez o poza, doua de la inceputul constructiei. Numai bine
0

#7 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2012 - 01:17 PM

Salutare. Are cineva poze sau idee de un site cu privire la interiorul unei astfel de nave? Multumesc anticipat :)
0

#8 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2012 - 08:21 PM

Dupa ce am vazut la amicul dj.bobo(felicitari pt ce-a iesit :rolleyes: ) mi s-a cam taiat cheful sa mai postez ceva. Dar na, fiecare cu nivelul sau. Am reusit sa lucrez putin la colaceii de salvare si la mana curenta de pe cabina plus scara de acces deasupra cabinei. In ce priveste coloratul este o deformare profesionala dar va iesi in final ok. Numai bine

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lilka 15.JPG
  • Imagine atasata: lilka 12.JPG
  • Imagine atasata: lilka 13.JPG

0

#9 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2012 - 08:24 PM

:rolleyes: ( tot pentru amicul dj.bobo)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lilka 14.JPG

0

#10 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 10:03 PM

Vezi postareador33, la 26 June 2012 - 08:24 PM, a spus:

:rolleyes: ( tot pentru amicul dj.bobo)

Felicitari si nu te descuraja dai bataie inainte ,cred ca si tu ti-ai fript un pic degetele la scara aia dar cu timpul te vei obisnui si nu vei mai baga in seama aceste incidente minore satisfactia vine la urma cind termini modelul :D
0

#11 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2012 - 08:24 PM

Vezi postareadj.bobo, la 26 June 2012 - 10:03 PM, a spus:

Felicitari si nu te descuraja dai bataie inainte ,cred ca si tu ti-ai fript un pic degetele la scara aia dar cu timpul te vei obisnui si nu vei mai baga in seama aceste incidente minore satisfactia vine la urma cind termini modelul :o



Multumesc si aici. De fript am fript mai mult nervii, de stateam si ma gandeam daca are rost sa o mai fac ca oricum n-o s-o foloseasca nimeni :rofl: si pe langa asta m-ai am si alte proiecte incepute care par mai interesante.Am folosit un lipici universal care sa o tina cat de cat la o lalta dupa care am uns-o cu un lac cu uscare rapida. E facuta ca si balustradele din agrafe de birou. Oricum incerc sa ma las calauzit de un proverb care spune:"Mai bun sfarsitul unui lucru, decat inceputul lui". Numai bine "tutulor" ^_^ UTC-isti stiu de ce :rofl:
0

#12 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 11 July 2014 - 01:21 PM

Salutare, frumusica barca!De fapt Lilka e nava ce deserveste porturile , mai precis o pilotina.nu te lasa descurajat. As vrea sa fac un model ( temporar static pana gasesc fondurile s-o fac full R/C) dar mult mai mare undeva la 500-725 mm. Am gasit ceva planuri pe net dar au o rezolutie prea mica pentu a fi transpuse pe un A!- A2 pentru punerea un opera.

Aceasta postare a fost editata de Valeron: 11 July 2014 - 01:25 PM

Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#13 Useril este offline   hoinar 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 10-December 13
  • Gender:Male

Postat 27 November 2014 - 06:22 PM

Poate va ajuta cu ceva

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lilka plan.jpg
  • Imagine atasata: lilka.jpg
  • Imagine atasata: pilot boarding.jpg
  • Imagine atasata: lilka-pilot-boat.jpg

0

#14 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2014 - 07:38 AM

La ce sa ajute pozele astea miniaturale? Pune linkul ca doar nu e secret, si tu tot de pe acest forum l-ai aflat. La fel si pentru Blue Nose ai pus aproape niste thumbnails.

Planul este http://www.mo-na-ko....LILKAplanek.jpg luat de pe http://www.mo-na-ko....lode-planky.htm unde gasiti o groaza de alte modele civile. Pentru militare consultati http://www.mo-na-ko....ode-planky2.htm .





0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro