Modelism - RHC Forum: Rustler vs. E-Firestorm - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Rustler vs. E-Firestorm Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Tudorb 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 25-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures
  • Interests:Automodelism, MTB, si uitatul cu telescopu' la stele :D

Postat 20 April 2012 - 09:53 PM

Am un prieten care doreste sa cumpere un automodel. A ajuns la decizia de a cumpara un truggy, 2WD deci eu i-am recomandat un Traxxas Rustler(brushed) sau un Hpi E-Firestorm(tot brushed). Vreau sa specific ca o doreste strict pentru bashing. Care dintre masini ma sfatuiti sa i-o recomand? As dori sa fie luate in considerare criteriile: sa fie usor de folosit, sa fie RTR si sa fie usor de intretinut. Bugetul este de maxim 1000 RON. El vrea sa fie truggy (dar ii plac si truck-urile) deci daca aveti si alte sugestii, ascult.
1/8-Hpi Hellfire-SS DONE!
1/10 Hpi Blitz-Racing Beast (Work In Progress)

May contain traces of nitro, human flesh and craziness.
0

#2 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 20 April 2012 - 09:59 PM

Da un search, exista topic destul de dezvoltat legat de aceasta intrebare.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#3 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 10:01 PM

Vezi postareaTudorb, la 20 April 2012 - 09:53 PM, a spus:

Am un prieten care doreste sa cumpere un automodel. A ajuns la decizia de a cumpara un truggy, 2WD deci eu i-am recomandat un Traxxas Rustler(brushed) sau un Hpi E-Firestorm(tot brushed). Vreau sa specific ca o doreste strict pentru bashing. Care dintre masini ma sfatuiti sa i-o recomand? As dori sa fie luate in considerare criteriile: sa fie usor de folosit, sa fie RTR si sa fie usor de intretinut. Bugetul este de maxim 1000 RON. El vrea sa fie truggy (dar ii plac si truck-urile) deci daca aveti si alte sugestii, ascult.

e`firestorm TOTAL , eu am avut , stiu ce poate , chiar daca am avut varianta flux , si cu brushed o sa se distreze destul de mult , piesele sunt ieftine , usor de intretinut si de folosit , eu o curatam cap coada in aprox 1 ora (laveta si pensula )... daca o sa fie waterproof in 2 min e curata , luna ! acuma asteapta si alte opinii :)

Seara Buna , Manu ! :drinks:
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#4 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 20 April 2012 - 10:02 PM

Vezi postareaRapperul, la 20 April 2012 - 10:01 PM, a spus:

e`firestorm TOTAL , eu am avut , stiu ce poate , chiar daca am avut varianta flux , si cu brushed o sa se distreze destul de mult , piesele sunt ieftine , usor de intretinut si de folosit , eu o curatam cap coada in aprox 1 ora (laveta si pensula )... daca o sa fie waterproof in 2 min e curata , luna ! acuma asteapta si alte opinii :)

Seara Buna , Manu ! :drinks:

Manule, nu vb. daca nu le-ai avut pe ambele;)

stima,
Radu

Aceasta postare a fost editata de radu94: 20 April 2012 - 10:02 PM


Custom CNC parts GNS Racing
0

#5 Useril este offline   Tudorb 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 25-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures
  • Interests:Automodelism, MTB, si uitatul cu telescopu' la stele :D

Postat 20 April 2012 - 10:05 PM

Mie mi se pare e-firestorm-ul un pic cam "plasticaros"...rustler-ul pare mai tare.
1/8-Hpi Hellfire-SS DONE!
1/10 Hpi Blitz-Racing Beast (Work In Progress)

May contain traces of nitro, human flesh and craziness.
0

#6 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 10:07 PM

Vezi postareaTudorb, la 20 April 2012 - 10:05 PM, a spus:

Mie mi se pare e-firestorm-ul un pic cam "plasticaros"...rustler-ul pare mai tare.

ma nu mi se pare :drinks: eu l`am lovit cateodata destul de tare si n`a avut nici pe naiba ....

intr`adevar radule , eu tin cu firestormul normal , am avut stiu ce poate :) tu esti cu traxxas eu sunt cu hpi :)
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#7 Useril este offline   MarinMircea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 20-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Automodelism
    Ciclism (in portii moderate)

Postat 20 April 2012 - 10:20 PM

Traxxas cred ca are plasticul mai bun ca la firestorm , cel putin la slash e foarte rezistent , banuiesc ca se foloseste acelasi :drinks:

Si firestorm am si e rezistent , bun , nu am avut electric ca sa pot face o comparatie si mai buna , dar se descurca binisor.. (nu e de iarba mai mare de 5 cm... si nici rustler , sunt mult prea joase

Rustler se poate sa aiba esc si motor mai bune , mai rapide , pe varianta stock , acum depinde unde te uiti.. , la e-firestorm flux / rustler vxl , sau versiunile brushed , oricum se apropie foarte mult.

In alta ordine de idei , pt firestorm s-ar putea sa gasesti mai repede piese , desi cred ca la Auto-rc se gasesc destule si pt rustler

Si ar mai fi o chestie si anume prezentarea grafica a caroseriei si estetica a modelului , la care zic eu ca firestorm este putin superior

Aceasta postare a fost editata de MarinMircea: 20 April 2012 - 10:22 PM

Firestorm 10t - la vanzare
Traxxas slash ultimate 4x4 VXL
0

#8 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 10:27 PM

Vezi postareaRapperul, la 20 April 2012 - 10:01 PM, a spus:

e`firestorm TOTAL , eu am avut , stiu ce poate , chiar daca am avut varianta flux , si cu brushed o sa se distreze destul de mult , piesele sunt ieftine , usor de intretinut si de folosit , eu o curatam cap coada in aprox 1 ora (laveta si pensula )... daca o sa fie waterproof in 2 min e curata , luna ! acuma asteapta si alte opinii :)

Seara Buna , Manu ! :drinks:

scuzati`mi greseala in legatura cu " e`firestorm TOTAL " am gresit intr`adevar , am vazut multe review`uri si despre firestorm dar si despre rustler , ambele de bine ! am avut firestorm , votez pentru firestorm ...

Sa il ajutam pe om cu posturi utile !
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#9 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 20 April 2012 - 10:32 PM

Vezi postareaTudorb, la 20 April 2012 - 09:53 PM, a spus:

El vrea sa fie truggy (dar ii plac si truck-urile) deci daca aveti si alte sugestii, ascult.


Din ce am citit pe forumurile din afara si din ce am auzit si de la posesorii de pe plaiurile mioritice, pentru bashing cred ca cel mai potrivit ar fi un Slash 2wd (zic unii ca ar fi o masina indestructibila - si nu sunt deloc putini)

Despre cele doua, cred ca sunt foarte apropiate si echilibrate si ca performante si ca rezistenta si ca acces la piese. Nu o sa dau o parere pentru ca nu am avut Firestorm, sunt posesor de Rustler si mi-a facut o impresie foarte buna.

Despre partea cu curatatul, nu sunt de acord cu Rapperul, cand a zis ca daca este waterproof masina si ca o cureti in 2 minute banuiesc ca s-a referit la a baga dusul in ea. Mie sincer mi se pare o uzura mult prea mare a pieselor metalice (suruburi rulmenti etc). Daca faci treaba asta, termini cu curatatul in 2 minute si dupa aia stai inca 2 ore sa o desfaci pe toata si s-o iei la WD40. Personal prin waterproof inteleg niste picaturi de apa in niciun caz scufundari in noroi si apa. Daca iti place sa stai s-o desfaci si s-o asamblezi dupa fiecare iesire...poate e ok :drinks:
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#10 Useril este offline   Tudorb 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 25-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures
  • Interests:Automodelism, MTB, si uitatul cu telescopu' la stele :D

Postat 20 April 2012 - 10:36 PM

Dar totusi, un Rustler si un E-Firestorm costa amandoua aprox. 900RON, iar prima vine cu baterie inclusa, cealalta nu. De ce?
1/8-Hpi Hellfire-SS DONE!
1/10 Hpi Blitz-Racing Beast (Work In Progress)

May contain traces of nitro, human flesh and craziness.
0

#11 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 10:37 PM

Vezi postareaUzzy, la 20 April 2012 - 10:32 PM, a spus:

Din ce am citit pe forumurile din afara si din ce am auzit si de la posesorii de pe plaiurile mioritice, pentru bashing cred ca cel mai potrivit ar fi un Slash 2wd (zic unii ca ar fi o masina indestructibila - si nu sunt deloc putini)

Despre cele doua, cred ca sunt foarte apropiate si echilibrate si ca performante si ca rezistenta si ca acces la piese. Nu o sa dau o parere pentru ca nu am avut Firestorm, sunt posesor de Rustler si mi-a facut o impresie foarte buna.

Despre partea cu curatatul, nu sunt de acord cu Rapperul, cand a zis ca daca este waterproof masina si ca o cureti in 2 minute banuiesc ca s-a referit la a baga dusul in ea. Mie sincer mi se pare o uzura mult prea mare a pieselor metalice (suruburi rulmenti etc). Daca faci treaba asta, termini cu curatatul in 2 minute si dupa aia stai inca 2 ore sa o desfaci pe toata si s-o iei la WD40. Personal prin waterproof inteleg niste picaturi de apa in niciun caz scufundari in noroi si apa. Daca iti place sa stai s-o desfaci si s-o asamblezi dupa fiecare iesire...poate e ok :)

slash`ul intr`adevar e masina buna ! no comment in legatura cu ea :|

nu m`am referit la dush ( e prea mica presiunea :)) ) o spalatorie ceva... n`am incercat asa ceva deci nu stiu ce repercursiuni ar putea avea asupra sasiului , suruburilor , etc.
eu unu ma saturam dupa un anumit timp si chiar imi doream sa fie waterproof sa ma scap odata de curatat :drinks:
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#12 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 20 April 2012 - 10:39 PM

Ar trebui sa tin partea Rutler-ului ca si posesor nu? Acum fie vorba intre noi, iti convine sa te joci 10-15 minute si sa incarci 8 ore? Probabil acumulatorul si un incarcator DECENT vor fi primele upgradeuri indiferent de alegere :drinks:
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#13 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 10:42 PM

Vezi postareaUzzy, la 20 April 2012 - 10:39 PM, a spus:

Ar trebui sa tin partea Rutler-ului ca si posesor nu? Acum fie vorba intre noi, iti convine sa te joci 10-15 minute si sa incarci 8 ore? Probabil acumulatorul si un incarcator DECENT vor fi primele upgradeuri indiferent de alegere :)

total ! n`are niciun farmec ( la mine nu are ) sa ma joc cu ea 20 de min si sa stea la incarcat 6-7 ore...
sau sa isi cumpere mai multe pack`uri de ni`mh si termina balciul :drinks: dar tot o sa dureze ...
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#14 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2012 - 10:45 PM

O marunta corectie, nici E-Firestorm si nici Rustler nu sunt Truggy-uri, sunt Stadium Truck-uri.
Dupa parerea mea sunt echivalente din cam toate punctele de vedere, ramane pana la urma o chestie de gust. Nu cred ca gresesti alegandu-l pe oricare din ele.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#15 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 20 April 2012 - 10:46 PM

Si cu siguranta la toti e la fel. Deci treaba cu bateria inclusa am rezolvat-o chiar daca inseamna un plus pentru Traxxas, oricum o sa fie alti bani dati pe un acumulator si un charger.
Despre treaba cu spalatul cu apa, gandeste-te numai la rulmentii din fuzete, cam ce se petrece acolo daca lasi apa aia sa stea acolo....Este clar o solutie simpla si care da rezultate din punct de vedere al curatarii, dar pe termen lung nu este chiar ok. Sa-l citez pe un user mai experimentat si anume Alfa "apa, curentul electric si metalul nu prea se inteleg" :drinks:
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#16 Useril este offline   Andrasxpp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 06-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 20 April 2012 - 10:46 PM

Si eu am E-firestorm si eu zic ca e tare masna si merita am avut varianta brushed mere bine .. in varianta asta nuoa electronica e Waterproof deci nu e problem :drinks:
Hpi E Firestorm 10T
Team Associated B4.1
0

#17 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 20 April 2012 - 10:59 PM

Vezi postareaovidiugm, la 20 April 2012 - 10:45 PM, a spus:

O marunta corectie, nici E-Firestorm si nici Rustler nu sunt Truggy-uri, sunt Stadium Truck-uri.
Dupa parerea mea sunt echivalente din cam toate punctele de vedere, ramane pana la urma o chestie de gust. Nu cred ca gresesti alegandu-l pe oricare din ele.

Sustin parerea lui Ovidiu! Este o chestie de gust, seamana extrem de mult cele doua modele.
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#18 Useril este offline   Tudorb 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 25-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures
  • Interests:Automodelism, MTB, si uitatul cu telescopu' la stele :D

Postat 20 April 2012 - 11:04 PM

M-am gandit si eu la chestia cu acumulatorii, si din cate stiu cei de la Traxxas au niste mufe mai speciale...banuiesc ca exista adaptori pentru mufa traxxas in deans sau tamya in Romania, nu?
1/8-Hpi Hellfire-SS DONE!
1/10 Hpi Blitz-Racing Beast (Work In Progress)

May contain traces of nitro, human flesh and craziness.
0

#19 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 20 April 2012 - 11:07 PM

Normal ca exista : traxxas-tamiya .
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#20 Useril este offline   MarinMircea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 20-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Automodelism
    Ciclism (in portii moderate)

Postat 20 April 2012 - 11:16 PM

pai ce am zis eu e acelasi lucru :drinks:

Daca te uiti mai mult la look firestorm e masina

Acum , dupa cum uzzy bine a spus la rustler ai un plus cu bateria si incarcatorul

Bateria avand 3000 mah timpul de joaca este sa zicem cu 5-10 minute prelungit , dar iti pot garanta ca vei dori mai mult si deci nu e un plus foarte mare.
Firestorm 10t - la vanzare
Traxxas slash ultimate 4x4 VXL
0

#21 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 21 April 2012 - 09:38 AM

Vezi postareaUzzy, la 20 April 2012 - 10:46 PM, a spus:

... Sa-l citez pe un user mai experimentat si anume Alfa "apa, curentul electric si metalul nu prea se inteleg" ;)



Ca si gluma, scuze de offtopic, alaturarea celor trei se numeste: sudura subacvatica la carena vapoarelor ;)
acolo cele trei se "inteleg" de minune ;)
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#22 Useril este offline   Tudor Daniel 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 11-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Automodelism
    Baschet
    Limbi straine

Postat 21 April 2012 - 09:45 AM

Vezi postareaTudorb, la 20 April 2012 - 11:04 PM, a spus:

M-am gandit si eu la chestia cu acumulatorii, si din cate stiu cei de la Traxxas au niste mufe mai speciale...banuiesc ca exista adaptori pentru mufa traxxas in deans sau tamya in Romania, nu?

Daca ai brushless, nu e indicat sa le pui adaptor tamiya-traxxas pentru ca s-ar putea sa se topeasca plasticul de la cel tamiya, mufa tamiya nefiind aurita si opune o rezistenta mai mare trecerii curentului. La traxxas-deans nu ar trebui sa fie o problema asa de mare.
0

#23 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 21 April 2012 - 10:54 AM

Vezi postareafasconal, la 21 April 2012 - 09:38 AM, a spus:

Ca si gluma, scuze de offtopic, alaturarea celor trei se numeste: sudura subacvatica la carena vapoarelor :)
acolo cele trei se "inteleg" de minune :)


;) ;) ;) ;)
Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro