Modelism - RHC Forum: FAI WORLD CHAMPIONSHIPS FOR ELECTRIC MODEL AIRCRAFT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

FAI WORLD CHAMPIONSHIPS FOR ELECTRIC MODEL AIRCRAFT

#1 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 09 May 2012 - 09:05 PM

Anul asta are loc in Romania, in perioada 16-21 septembrie.

Anuntul oficial: http://www.frmd.ro/F...F5B/F5B&F5D.htm

In buletinul informativ 2 gasiti tabelul cu tarile participante.
Daca Australia si Japonia vin la lupta, ar putea si concetateni sa vina macar sa asiste.

Se anunta un spectacol impresionant.
Locatia este langa Buzau, totul este mentionat in buletinul 2.


Avand in dotare ceva componente cumparate in 2009, am zis ca merita sa cumpar si ce lipsea, adica un avion.
Evit sa cumpar din alte spatii decat UE, ca sunt taxe prea mari, asa ca am ales firma STRATAIR si modelul RW4: http://www.stratair....aspx?ArtId=1122
In 2009 ravneam la un RW2b, dar mi se parea prea scump (dupa ce cheltuisem pe componente nu spun cat).

In fine se anunta un fel de concurs, evaluare pentru stabilirea unei echipe din Romania la campionatul national de F3J. Concurs nu se poate face pentru ca e prea complex. Practic elvetianul Emil Giezendaner este cel care a dezvoltat logistica de arbitraj, ii apartine si practic, fara d-lui nu stiu daca exista competitie de F5B pe undeva prin lume.

Pe rcgroups e o discutie foarte aprinsa si interesanta referitoare la acest model si alte chestii. Se poate gasi la high performance electric models, sau ceva de genul asta. Acolo intervin Rainer Stratberger, patronul firmei producatoare si Steve Neu, producator de motoare si acumulatori de performanta.

Modelul este un fel de ARF: are servourile gata instalate. Pe cel din fuselaj mai poti sa-l scoti, dar pe cele din aripa nu, pentru ca sunt lipite acolo cand se lipesc cojile intre ele.

Trebuie sa mai pui motor, ESC, limitator de energie, receptor, alimentare separata, con, elice si sa-i dai bice.

Reglementul este pe site la FAI.
Nu se va admite in concurs decat 2.4GHz.

Ce am pentru model:
-motor Neu 1510 1.5D F5B
-motor Kontronic 600-30

-2 ESC CastleCreations 180A
-2 limitatoare de energie Steve Neu

-baterii 5S

-NeuEnergy 3700mAh 2009 - inca n-am introdus-o in fuselaj, dar sper sa se poata
-Kokam 3600mAh care nu intra in fuselaj sub nici o forma
-2 Turnigy NanoTech 3300mAh cam greu cu intratul

Sper sa il echipez si sa il incerc cat de curand.

Intre timp, la altii e cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010101.JPG

Aceasta postare a fost editata de mvpricop: 09 May 2012 - 09:08 PM

Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2012 - 10:04 PM

Pricoape esti super tare. O sa fac tot ce pot sa fiu prezent ca spectator.

Din poza aceea as zice ca deja ai cumparat modelul. Nu fi zgarcit pune niste poze la sectiunea de planoare, sigur nu sunt prea multe in RO. Daca nu le pui tu vin eu, fac pozele si le pun asa ca oricum ar fi nu scapi.
0

#3 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 10 May 2012 - 06:42 AM

Pai evident am cumparat modelul.
Daca vrei, poti sa fii helper. :D

Sunt vreo 100Km pana la un campionat mondial.
Nu stiu daca o sa pot concura. Sunt niste zboruri de calificare, trebuie sa ma prinda concursul cu modelul intreg, componentele inca functionale, etc.

Se cam vine in echipa si daca te uiti pe rcgroups, vezi ca echipele vin cu multe modele, baterii, etc. Acolo sunt poze la greu.
E un fel de sport extrem.

Cine vrea sa faca, poate sa comande modelul la Stratair. Cred ca au in stoc.
Componente gasiti la eflight.ch sau in alte locuri. E cam problema cu TVA-ul la vama, dar asta e.
La Lindinger sunt pale, conuri (ma rog, pe ultimul de 32mm s-ar putea sa-l fi comandat deja).

Sunt convins ca sunt multi care isi pot permite si care ar fi interesati. Sunt niste baieti pe la Cluj cu modele bune, dar nu prea sunt prin cluburi afiliate. Calificare pentru echipa Ro: 21-24 iunie la Brasov, vedeti frmd.ro. Banuiesc ca se pot gasi cluburi care sa adopte niste motoplanoristi. Deci Stefan, poate mergem impreuna la Bacau, sa dam si cu F3J-urile. Io te trag pe tine, tu ma tragi pe mine. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de mvpricop: 10 May 2012 - 06:43 AM

Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#4 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 May 2012 - 05:58 AM

Acum am gasit topic. Saptaman ce vine imi comand modelul. Sa pare ca este ieftin, daca conssider ca este Aproape RTF si cu servouri montate.
Ai zbruat cu el? Ce statie ai si ce fel de programare, mixere, curse ai instalat?
Pentru califcare romanesc, ce trebuie facut? trebuie sa fi membru la un club?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 May 2012 - 06:13 AM

Trebuie sa fii legitimat la un club afiliat FRMd si sa primesti licenta FAI pentru inceput.
Romania nu are echipa/concurenti inscrisi la cest concurs dar probabil ca inca se mai poate face ceva.
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 19 May 2012 - 10:20 AM

Vezi postareawabo1, la 19 May 2012 - 05:58 AM, a spus:

Acum am gasit topic. Saptaman ce vine imi comand modelul. Sa pare ca este ieftin, daca conssider ca este Aproape RTF si cu servouri montate.
Ai zbruat cu el? Ce statie ai si ce fel de programare, mixere, curse ai instalat?
Pentru califcare romanesc, ce trebuie facut? trebuie sa fi membru la un club?


Pai pe 21-24 iunie e anuntat concurs de selectie echipa: http://www.frmd.ro/C...eromodelism.htm
Nu am montat avionul inca, dar o sa respec indicatiile din manual. Statie Graupner MC-22 40MHz si Jeti. Numai ca in MHz este interzis(scrie in buletinul 2), iar in 2.4 trebuie sa mearga statia cu doua receptoare simultan, din care unul e la juriu. Cum cu Jeti nu se poate asta, o sa imprumut o Futaba FX-30.

Da, trebuie sa fii membru in club afiliat, e absolut normal.
Trebuie limitator de energie F5B Steve Neu sau Unilog probabil, scrie tot in buletinul 2.

Trebuie neaparat citit regulamentul de la FAI pe 2012, ca e complicata chestia si tehnic si ca zbor.

Am vazut pe forumul bulgaresc ca exista "F5B Gas Box" pentru arbitraj. E foarte mic si probabil destul de simplu de folosit.

Cum "ma destainuiam" cuiva, bulgarii sunt cu decenii in fata "noastra" la aero RC, planorism/electroplanorism.

Aici e poza cu F5B Gas Box: http://modelistika.c...?t=20557&page=2
Undeva era si fisierul de iesire. Nu stiu daca se anuleaza turele in timp real sau dupa cele 200s si cine face asta: aparatul, sau juriul.

http://modelistika.c...ead.php?t=22469
http://modelistika.c...ead.php?t=21094
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#7 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 20 May 2012 - 08:00 AM

da, trebuie citit mult. Incepem cu model si dupa ce am zburat o vedem daca mergem mai departe.
Foarte multe reguli costizitoare...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#8 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 23 May 2012 - 01:04 PM

Suna cum a murit idea, nu primesc raspuns de la producator...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#9 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 24 May 2012 - 01:08 PM

De fapt, raspunde cand se face comanda pe site. Il puteti si suna.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#10 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2012 - 01:18 PM

A raspuns pana la urma iar termen de livrare este lung.
A trebuie fost comandat deja macar in luna aprilie.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#11 Useril este offline   steelnox 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 25-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Ahlen, NRW

Postat 28 May 2012 - 10:22 AM

Ma bucur ca misca ceva si in Romania. la Cluj, nu stiu sa fie niciun model F5b, exista doar unul F5F, al meu. Din pacate l-am rupt :). Anul asta am in plan Avionik si inca un model care participa acum la campionatul de F5B din Austria (Oberpullendorf) chiar weekendul asta, dar care in prezent este doar prototip.

Ca dotari eu am avut Hacker B50L Carbon cu ESC CC Icelite 200A, elice de la Georgi Mirov 17,5x17,5 cu 7 grade twist, baterii Billowy 4 cel 4300Mah. Cu setupul asta am reusit urcari de 60-70m/sec, maxim 5,2KW, 450A peak. Ca servouri am avut Hyperioane DS95 pe aripa si DS11GCB pe Vtail.
Ce se poate face mai mult cu setup asta: duce si 6 Celule, dar n-am avut curaj. Nu am folosit niciun limitator de putere intrucat l-am avut pentru fun.

Pe Avionik voi folosi acelasi setup, si voi risca cu 5 Celule. Alternativa la motor este unul ce vine din Cehia si anume Castor; amicii mei din Austria si Cehia le vorbesc de bine.


Modelul cantarea 1,8kg.
0

#12 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 May 2012 - 06:22 PM

E vorba de limitator de energie, nu de putere, la toate clasele electrice.
Ai facut treaba buna cu ce ai incercat.

Cu limitator nu cred ca e mai putin fun. De fapt, cel mai fun posibil cu putinta e sa mergi la concursuri. Obligatoriu in afara, dar poate si pe la Ro din cand in cand. :clapping:

La F5B bulgarii si-au facut un Gas Box si cred ca daca cineva vrea, se mai poate face una si vinde. :lol:
Putem vorbi cu ei.

Aceasta postare a fost editata de mvpricop: 28 May 2012 - 06:25 PM

Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#13 Useril este offline   steelnox 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 25-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Ahlen, NRW

Postat 28 May 2012 - 07:06 PM

inteleg ce zici tu...

dar cand facem o liniuta? :drinks:

vii la highfly?
0

#14 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 May 2012 - 07:22 PM

Nu-s gata cu modelul si sunt foarte aglomerat. Abia reusesc sa merg la competitii.
Ce zici de Brasov 21-24 iunie? S-ar putea sa fie si altii.
Si mie mi-e cam frica sa nu ard ce-i de ars prin avion, sau chiar sa-l bag in pamant. N-am decat unu' si pana fac project,matrita si prima bucata mai dureaza.

Am vorbit cu un bulgar. A ars 10 ESC pana acum, in general CC 180. Face 28-29 ture, deci pe la coada, dar face ceva.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#15 Useril este offline   steelnox 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 25-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Ahlen, NRW

Postat 28 May 2012 - 07:52 PM

nu pot veni din pacate, m-am mutat pe termen nedefinit in germania. sunt in tara pana in 8 iunie.

eu mi-am propus ICE180 cu 6 celule si 16x16. sau nemtesc este acum YGE, insa e nemtesc si la pret.

vii la alba? am la mine dlg-uri :drinks:
0

#16 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 May 2012 - 08:25 PM

Nu pot sa vin, dar o sa ma uit ca de obicei la ce se intampla acolo. O sa fie cel putin +1 la vizualizat filmele de pe youtube de la mine si asemenea la poze.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#17 Useril este offline   Nicu Diaconescu 

  • Aviația dă senzația ...
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1410
  • Inregistrat: 03-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Aeromodele - Rachetomodele - Drone...

Postat 08 September 2012 - 12:15 AM

ORGANIZERS: Romanian Modelling Federation in cooperation with Sporting Club “CSM Buzau”, Sporting Club “Vointa Buzau”, Modelling Association of Buzau, City Hall Buzau, City Hall of Costesti, local authorities.
DATE: 16-21 September 2012: World Championships
14-15 September 2012: Open International Contest “Buzau Cup”, F5B, F5D
SITE LOCATION: The World Championships will take place on a large field 10 km S-W of Buzau, the same place which hosted 2011 European Spacemodels Championships. The field is grass covered, 4 x 8 km, alongside the European E85 road.
PARTICIPANTS: Each NAC/National Federation may enter a team of 3 senior competitors and 1 junior competitor in each class, Team Manager, helpers, supporters and press representatives. The World Champions at 2010 World Championships are invited to defend their title.
FAI LICENSES: All competitors and Team Managers must possess a FAI License valid for 2012.
FAI JURY:
- Dr. Andras REE, Hungary, the 3rd CIAM Vice President, President of the Jury
- Dr. Manfred LEX, Austria, Jury Member
- Marius CONU, Romania, Jury Member
RESERVE:
- Dipl.Eng. Srdjan PELAGIC, Serbia, Chairman of SM S/C
CONTEST DIRECTOR F5B: Emil GIEZENDANNER, Switzerland, Chairman of F5 S/C
CONTEST DIRECTOR F5D: Silvestru VITIKAN, Romania
EVENT MANAGER: Cringu Alexandru POPA, Romania
OFFICIAL LANGUAGE: English and Romanian
RULES: The FAI Sporting Code General Section, Sporting Code Section 4, F5 relevant amendments.
AWARDS: The Organizer will offer FAI medals and diplomas, cups to the first three in individual and team classification (including the Team Manager).
The following trophies will be awarded:
- F5B Individual, “Puffin Models of Bristol Trophy”, present holder Mr. G. Reub, Germany;
- F5D Individual, “The British Electric Flying Association Trophy”, present holder Mr. G. Mayr, Austria;
ENTRY FEES:
- 300 EUR/ senior competitor and Team Manager;
- 150 EUR/ junior competitor;
- 60 EUR/ helpers, supporters;
- 40 EUR/ competitor in International Contest “Buzau Cup” (optional);
- 35 EUR/ person, banquet
PROTEST: 35 EUR
PROVISIONAL SCHEDULE
- 14th September, Friday morning: registration in “Buzau Cup” F5B and D, eventually F5F
Friday afternoon: Round 1 F5B and Rounds 1-2 F5D
- 15th September, Saturday: Rounds 2-3 F5B and Rounds 3-6 F5D
- 16th September, Sunday: Registration for World Championships, model processing from 09:00 to 22:00
Sunday: Team Managers Meeting, at 20:00
- 17th September, Monday-20th of September, Thursday: WCh F5B (* Rounds) and WCh F5D (16 Rounds)
- 21st September, morning: reserve day;
evening: banquet
- 22nd September: departure of participants after breakfast.
WEATHER CONDITIONS
- Temperature high: 330C
- Temperature low: 110C
- Average temperature: 200C
- Visibility: 10 km
- Average wing velocity: calm to 5 m/s
- Average precipitation: 0,5-1,5 cm/m2
RADIO FREQUENCY INFORMATION: Only transmitters on 2,4 GHz RC systems are permitted. All radio equipment must be ECC certified. It is contestant’s responsibility to assure that all equipment meets this requirement. In rare cases, other transmitters may be permitted.
INTERNATIONAL CONTEST “BUZAU CUP”: The International Contest “Buzau Cup”, Open F5B and Open F5D Contests will be conducted on Friday afternoon and Saturday, 14th and 15th September. All World Championships participants are invited to attend and fly in this event. This event will give the World Championships competitors the opportunity to practice on the official flying site.
LOCAL RULE: Competitors of the glider classes F5B and F5F must bring an additional receiver to the competition, on the same frequency they are using.
F5B The limit is checked by an electronic limiter/logger from SM-Modellbau or Steve Neu that stops the motor after a preset energy level. Logger data may be compared against the recorded signaling where any violation is penalized. The wiring and signaling will be checked also and must be according to the manual without any doubt. This is checked immediately after the flight by the organizer. After checking the logged data and the confirmation of the organizer that everything was within the rules the pilot has the right to request that the logged data have to be deleted immediately. F5D The limit is checked by an electronic limiter/logger from SM-Modellbau or Steve Neu that stops the motor after a preset energy level for at least 10 sec. Logger data may be read out and checked by the organizer. Any violation is penalized. The wiring and signaling will be checked also and must be according to the manual without any doubt. This is checked immediately after the flight by the organizer. After checking the logged data and the confirmation of the organizer that everything was within the rules the pilot has the right to request that the logged data have to be deleted immediately.
BOARD AND LODGING
1. Hotel “Sport B90” **:
www.b90.ro/b90h@tvsatrm.ro
70 persons capacity;air conditioner, internet, TV, cable TV, telephone, bathroom
-double room, breakfast included: ~22 EUR/pers.
-triple room, breakfast included: ~17 EUr/pers
-double room as single, breakfast included: ~33 EUR/pers
-dinner: ~11 EUR
2. Hotel “Cring” **:
www.hotelcrang.ro/rezervari@hotelcrang.ro
13 single rooms, 27 double rooms, 10 apartaments, air conditioner, refrigerator, TV, cable TV, bathroom
-single room, breakfast included: ~ 35 EUR
-double room, breakfast included: ~22 EUR/pers
-dinner: ~11 EUR
3. Hotel “Pietroasa” ***:
www.hotelpietroasa.ro/receptie@hotelpietroasa.ro
-single room, breakfast included: 75 EUR
-double room, breakfast included: 45 EUR/pers
-dinner: ~15 EUR
LUNCH AT THE CONTEST SITE offered by the Organizer: ~ 8 EUR/pers, including: two dishes, dessert, mineral water.
ANTI DOPING
Quote from the FAI Anti-Doping regulations:
If you regularly take medication prescribed by your doctor and this medication is on the WADA Prohibited List, you need to get a form called a TUE (therapeutic use exemption) filled out by your doctor. International level
athletes must send the form to the FAI Secretariat, National level athletes send it to their National Air Sport Control.
PRELIMINARY ENTRIES: we are kindly asking all the NAC/Federations to send the preliminary entry forms on the attached forms until the 15th of February 2012.
Information Bulletin no 2 will be posted on www.frmd.ro on the 30th of March 2012.
ENTRY FEES should be payd in EURO only bay bank transfer to the below mentioned bank, no later than the 15th of June 2012. Later payments will be subject to a fine, as follows:
15th June-15th July: 10% fine
15th July-15th August: 15% fine
15th of August-14th September including payment cash upon registration: 20% fine
The fees for lunch on the flying site and banquet will be not subject to a fine.
All the fees should be sent to:
BANCA ROMANA PENTRU DEZVOLTARE
SUCURSALA CALDERON COD 0003
Str.J.L.Calderon No.31, sector 2 BUCURESTI
COD SWIFT: BRDE ROBU
IN FAVOAREA: FEDERATIA ROMANA DE MODELISM
CONT IBAN: RO42BRDE410SV18443524100
TITLE: WCH F5 BUZAU
NOTE: payment by cheque is not accepted.
The commission for money transfer is in charge of sender.
All participants must possess a medical and accident insurance.
CONTACT ADDRESS:
FEDERATIA ROMANA DE MODELISM
O.P.-6, C.P.-56
BUCURESTI, ROMANIA
Tel/fax: +4031 805 7471/+4021 316 2454
E-mail:
conu@rdsmail.ro/ conumarius@gmail.com
cringupopa@gmail.com
On behalf of the Organizing Committee,
Marius Conu
Secretary General
Popa Alexandru Cringu
0

#18 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 September 2012 - 04:05 PM

Sunt curios cati competitori vor fi cu ajutoare cu tot,ca mi se pare cam mare taxa de participare si pana la urma pe ce se vor cheltui banii din taxa de participare?
Ciao Sorin
0

#19 Useril este offline   Nicu Diaconescu 

  • Aviația dă senzația ...
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1410
  • Inregistrat: 03-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Aeromodele - Rachetomodele - Drone...

Postat 08 September 2012 - 10:22 PM

Treaba cu curiosi, e cunoscuta din timpuri vechi. :) :D
0

#20 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 September 2012 - 07:03 PM

As fi participat si eu ca tocmai mi-am terminat modelul,nu l-am zburat inca da ma descurcam cumva ca am vreo 1000 de ore de zbor, dar in 16.09. trebuie sa particip la un miting aviatic la Caransebes cu 2 avioane ultrausoare unde se asigura cazare, masa si benzina pt. transport si evolutii si nu e nici taxa de participare asa ca prefer sa particip la Caransebes ca nu am buget.
Da, Treaba cu curiosi , ramane valabila.
Ciao Sorin
0

#21 Useril este offline   Nicu Diaconescu 

  • Aviația dă senzația ...
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1410
  • Inregistrat: 03-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Aeromodele - Rachetomodele - Drone...

Postat 09 September 2012 - 09:07 PM

Ok,sper sa ne vedem la Buzau.
Bafta. <_<
0

#22 Useril este offline   Nicu Diaconescu 

  • Aviația dă senzația ...
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1410
  • Inregistrat: 03-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Aeromodele - Rachetomodele - Drone...

Postat 16 September 2012 - 03:02 PM

Poze Cupa Mondiala Buzau.

F5B - F5D

:D Felicitari organizatorilor,felicitari FRMd si echipei de orgnizatori.Se stie. :angry:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00527.JPG
  • Imagine atasata: DSC00548.JPG
  • Imagine atasata: DSC00525.JPG
  • Imagine atasata: DSC00536.JPG

0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2012 - 09:42 PM

Am fost azi in vizita. Foarte multe lume buna din modelism atat de afara:

- Steve New, Sergey Sobakin, Rudy Freudenthaler si altii pe care nu ii stiu eu

cat si de la noi:

- Silviu, Andrei, Cat (ei au muncit pe rupte la organizare) si vizitatori: Marinestii, AlexSky, Berceanu si altii pe care ii cunosc de pe diverse intalniri dar nu le stiu numele.

Probele F5D si F5B sunt spectaculoase dar in mod clar nu e ceea ce imi place mie. Pana la urma castiga cel care are cel mai bun management al energiei (pe langa mana buna, model de top, helperi buni, bani, etc) caci la ambele probe energia disponibila e limitata.

Te dai cu motorul prea tare la inceput, ramai fara suflu la sfarsit.

La F5D e o cursa nebuna intre doua repere. O proba de modelism la care toata lumea (piloti si arbitrii) poarta casca de protectie de santier iti da de gandit.

La F5B intai faci circuite intre doua repere (bagand din cand in cand motor) si dupa aceea 10 minute de termica cu aterizare la punct fix cu cat mai putin motor.

O secunda de motor te duce la 200m care iti asigura 4-5 minute de planare in aer mort.

Silviu a facut o gramada de poze si are o gramada de povesti, sper sa aibe energia sa puna cate ceva pe forum dupa ce se termina campionatul mondial. Deocamdata muncesc de dimineata pana seara. Bag si eu o poza doar asa sa se vada ca am fost acolo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5681.jpg

0

#24 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 20 September 2012 - 06:51 PM

Sunt rupt de oboseala,asa ca in seara asta doar doua poze,din sutele de poze facute .
A fost extrem de obositor,dar extraordinar.Lupta intre concurenti este ceva incredibil pentru titlul pus in joc.
O sa revin cu poze,filme si povesti.
Azi la ultimul zbor in campionatul de F5D s-a inregistrat un nou RECORD MONDIAL.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01493.JPG
  • Imagine atasata: DSC01536.JPG

flying is my life...
0

#25 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2012 - 06:31 AM

Silviu, nu chiar. Recordul este 55:09 iar timpul lui Marcel Schlage (CH) a fost 55:39. DOAR 0,3 sec au lipsit, doar D-zeu stie daca chiar au lipsit dar, pana una-alta, asa s-a consemnat. Ideea e ca tipul a facut o ultima cursa EXTRAORDINARA, sa ne ramana in amintire pana la urmatorul campionat. Iar reactia lui de dupa cursa, starea emotionala a impresionat pe toata lumea
0

#26 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 September 2012 - 10:22 AM

Imi pare rau ca nu am avut timp sa dau o fuga sa vad si eu live.
Avea unul din colegii nostrii un model pentru asa ceva dar nu tasnea
cu asa viteza in acea secunda( secunde )de motor .....

Grea proba ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#27 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2012 - 11:43 AM

Intr-adevar nu a fost record mondial,desi asa parea la momentul la care am postat.
Poze in ordine cronologica,cand am un pic de timp o sa urc si niste filme pe youtube.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01363.JPG
  • Imagine atasata: DSC01365.JPG
  • Imagine atasata: DSC01369.JPG
  • Imagine atasata: DSC01371.JPG
  • Imagine atasata: DSC01373.JPG
  • Imagine atasata: DSC01380.JPG
  • Imagine atasata: DSC01383.JPG
  • Imagine atasata: DSC01385.JPG

flying is my life...
0

#28 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2012 - 11:58 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01388.JPG
  • Imagine atasata: DSC01395.JPG
  • Imagine atasata: DSC01396.JPG
  • Imagine atasata: DSC01397.JPG
  • Imagine atasata: DSC01403.JPG
  • Imagine atasata: DSC01410.JPG
  • Imagine atasata: DSC01416.JPG
  • Imagine atasata: DSC01419.JPG
  • Imagine atasata: DSC01422.JPG
  • Imagine atasata: DSC01426.JPG
  • Imagine atasata: DSC01427.JPG
  • Imagine atasata: DSC01430.JPG

flying is my life...
0

#29 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2012 - 12:04 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01432.JPG
  • Imagine atasata: DSC01444.JPG
  • Imagine atasata: DSC01446.JPG
  • Imagine atasata: DSC01450.JPG
  • Imagine atasata: DSC01451.JPG
  • Imagine atasata: DSC01452.JPG
  • Imagine atasata: DSC01461.JPG
  • Imagine atasata: DSC01478.JPG
  • Imagine atasata: DSC01482.JPG
  • Imagine atasata: DSC01483.JPG
  • Imagine atasata: DSC01485.JPG
  • Imagine atasata: DSC01486.JPG

flying is my life...
0

#30 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2012 - 12:09 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01488.JPG
  • Imagine atasata: DSC01493.JPG
  • Imagine atasata: DSC01495.JPG
  • Imagine atasata: DSC01504.JPG
  • Imagine atasata: DSC01509.JPG
  • Imagine atasata: DSC01510.JPG
  • Imagine atasata: DSC01525.JPG
  • Imagine atasata: DSC01529.JPG
  • Imagine atasata: DSC01532.JPG
  • Imagine atasata: DSC01536.JPG

flying is my life...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro