Modelism - RHC Forum: Turnigy Trackstar 150A ESC. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Turnigy Trackstar 150A ESC. Are cineva ?

#1 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 18 April 2012 - 07:09 PM

Buna prieteni modelisti.

Adreses o intrebare celor care au avut sau au pe mana acest ESC : Turnigy Trackstar 150A.
Chiar se ard asa repede cum vad ca se plange multa lume pe diferite forumuri ?
Ce-i drept posturile gasite sunt de anul trecut si traiesc cu speranta ca poate au mai inbunatatit baietii de la Turnigy ceva la ele.

Am facut prostia de a comanda unul din viteza doar pentru ca era pe stoc si acum stau ca pe cuie ca am comandat o duda.


Multumesc anticipat.
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#2 Useril este offline   snowmann 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 April 2012 - 08:36 PM

Vezi postareaelbutchos, la 18 April 2012 - 07:09 PM, a spus:

Buna prieteni modelisti.

Adreses o intrebare celor care au avut sau au pe mana acest ESC : Turnigy Trackstar 150A.
Chiar se ard asa repede cum vad ca se plange multa lume pe diferite forumuri ?
Ce-i drept posturile gasite sunt de anul trecut si traiesc cu speranta ca poate au mai inbunatatit baietii de la Turnigy ceva la ele.

Am facut prostia de a comanda unul din viteza doar pentru ca era pe stoc si acum stau ca pe cuie ca am comandat o duda.


Multumesc anticipat.



Salut , am un esc din asta luat , de aici , de la un coleg de pe forum , am trecut prin el cam 10 seturi de acumulatori . Si eu ca si tine am avut aceeasi temere , de aia am fost un pic reticent in a-l pune pe 6s (doar 2 randuri de acumulatori au fost pe 6s restu pe 4s ) , dar nu am avut PANA ACUM probleme cu esc-ul. Il am pus pe savage flux , dar nu cu motorul original , cu unul mai slab care are undeva la 1900 KV , poate si de asta a tinut pana acum .
0

#3 Useril este offline   snowmann 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 April 2012 - 11:04 PM

Rapperul a spus:

1334774792[/url]' post='563580']
ma bag si eu in seama , in legatura cu trackstaru` vruiam sa`l iau si eu , dar citind "n" forumuri mi`am dat seama ca nu e ceea ce caut eu ... vruiam sa`l iau pentru savage`u meu ... daca o sa`l folosesti in 6s cauta alt esc , il vei folosi in 4s ia`l :)

snowman , ia zi`mi si mie , in 4s faci wheely lejer cu motorul ala ? pe o scara de la 1 la 10 , ce cifra e wheely tau ?

O Seara Buna , Manu !


Nu e problema de wheelie...se comporta similar cu motorul de la castle (l-am avut si pe ala ) doar ca nu are atata viteza(e si normal are kv mai mic ) , face si backflip cu gearing stock.
0

#4 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 19 April 2012 - 11:47 AM

Vezi postareasnowmann, la 18 April 2012 - 11:04 PM, a spus:

Nu e problema de wheelie...se comporta similar cu motorul de la castle (l-am avut si pe ala ) doar ca nu are atata viteza(e si normal are kv mai mic ) , face si backflip cu gearing stock.

scz de off`topic elbutchos ! eu vreau sa`mi iau un motor de 2100kv pe savage... si deaia te`am intrebat ca eu am gearingu de 14t si 47t.. si de asta ma interesa....

Ms de raspuns !
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#5 Useril este offline   snowmann 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 April 2012 - 03:49 PM

Si inca o "lamurire" chiar daca se arde nu am nici un gand sa nu il desfac .....esti in Romania ...aici "totul" se repara. Serios acum , toate piesele ce sunt in el le poti gasi pe la noi prin magazinele de profil sau cu comanda de pe alte meleaguri , nu cred ca e "dracu asa de negru" incat sa nu gasesti ce se arde .
0

#6 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 19 April 2012 - 04:13 PM

Vezi postareasnowmann, la 19 April 2012 - 03:49 PM, a spus:

Si inca o "lamurire" chiar daca se arde nu am nici un gand sa nu il desfac .....esti in Romania ...aici "totul" se repara. Serios acum , toate piesele ce sunt in el le poti gasi pe la noi prin magazinele de profil sau cu comanda de pe alte meleaguri , nu cred ca e "dracu asa de negru" incat sa nu gasesti ce se arde .

CORECT , domnul EBA ne este coleg :D repara orice problema :wacko:
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#7 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 21 April 2012 - 06:15 PM

Citind mai multe review`uri despre acest esc , am alfat ca SUPORTA 6s dar cu motor sub 2200kv... acuma nu stiu cat este de adevarat dar mai multe persoane au afirmat acest lucru si au incercat .... acuma voi alegeti daca va riscati sau nu !
PS:motorul (trackstar ) suporta doar 5s !

Stima , Manu !

Aceasta postare a fost editata de Rapperul: 21 April 2012 - 06:15 PM

> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#8 Useril este offline   snowmann 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 21 April 2012 - 06:21 PM

Vezi postareaRapperul, la 21 April 2012 - 06:15 PM, a spus:

Citind mai multe review`uri despre acest esc , am alfat ca SUPORTA 6s dar cu motor sub 2200kv... acuma nu stiu cat este de adevarat dar mai multe persoane au afirmat acest lucru si au incercat .... acuma voi alegeti daca va riscati sau nu !
PS:motorul (trackstar ) suporta doar 5s !

Stima , Manu !



Si eu pot confirma acest lucru ...6S cu 1900 KV si inca mai merge !
0

#9 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 21 April 2012 - 07:43 PM

Vezi postareasnowmann, la 21 April 2012 - 06:21 PM, a spus:

Si eu pot confirma acest lucru ...6S cu 1900 KV si inca mai merge !

nu stiu ce sa fac .... sa`mi iau si eu un trackstar ... nu mai intra pe stock esc care vruiam sa`l iau ... si pana la urma o sa ma enervez si o sa iau trackstaru ...

@snowmann , cate iesiri ai cu savage`u in 6s ? :rolleyes:
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#10 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 21 April 2012 - 09:01 PM

Azi am dat prima tura cu el cu 4S cu motor de 35-65 2300KV. ESC-ul a fost rece tot timpul.
Initial am setat punch controlul la 100% dar intarzierea de acceleratie e prea mare asa ca l-am pus la 50%.
Timingul l-am setat la 0 deoarece am pinion de 21T si mi s-a parut ca motorul se incalzeste un pic prea tare cu setarea default.
Am sa incerc cu pinion de 19 si timing normal. Oricum ma declar foarte multumit de el. Sper sa tina cat mai mult.
Pentru E-savage e cam "overkill" si imi va termina prematur ori ambreiajul, ori planetarele dar asta este ... am sa incerc sa fiu cat mai finut cu acceleratia.

@snowmann - cand ajunge la limita de voltaj cum se comporta ? Pur si simplu se opreste ?
Eu din pacate intr-o ora nu am reusit sa termin un set de 5000.(cu mici pauze de ajustare)
Cat ai setat limita de voltaj ? Eu am pus la 3.4V doar sa fiu sigur.

@Rapperul - ce ESC vroiai sa iei ?

Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de elbutchos: 21 April 2012 - 09:01 PM

HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#11 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 21 April 2012 - 09:42 PM

Vezi postareaelbutchos, la 21 April 2012 - 09:01 PM, a spus:

Azi am dat prima tura cu el cu 4S cu motor de 35-65 2300KV. ESC-ul a fost rece tot timpul.
Initial am setat punch controlul la 100% dar intarzierea de acceleratie e prea mare asa ca l-am pus la 50%.
Timingul l-am setat la 0 deoarece am pinion de 21T si mi s-a parut ca motorul se incalzeste un pic prea tare cu setarea default.
Am sa incerc cu pinion de 19 si timing normal. Oricum ma declar foarte multumit de el. Sper sa tina cat mai mult.
Pentru E-savage e cam "overkill" si imi va termina prematur ori ambreiajul, ori planetarele dar asta este ... am sa incerc sa fiu cat mai finut cu acceleratia.

@snowmann - cand ajunge la limita de voltaj cum se comporta ? Pur si simplu se opreste ?
Eu din pacate intr-o ora nu am reusit sa termin un set de 5000.(cu mici pauze de ajustare)
Cat ai setat limita de voltaj ? Eu am pus la 3.4V doar sa fiu sigur.

@Rapperul - ce ESC vroiai sa iei ?

Multumesc anticipat.

3.2v sau 3.4 , ambele sunt alternative bune :crazy:
trackstar vreau sa`mi iau daca nu intra esc care`l astept eu pe stock :yahoo:
eu mi`am cumparat planetare super heavy duty , cupe super heavy duty mai trebe diff si tranny ....
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#12 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 22 April 2012 - 06:58 PM

un mic ajutor , un review de la un cumpatator al acestui ESC :
I also bought this combo (it arrived today) and in the manual it is clearly stated that on 5S and 6S the kv of the motor should not exceed the 2200Kv.

DECI , IMI IAU SI EU UNU :)

ce zice`ti sunt mai sigur cu motor de 1900kv sau 2100kv ? ambele sunt sub 2200kv deci ar trebui sa mearga mult si bine ... deci ce zice`ti ? :)

o seara buna , Manu !
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro