Modelism - RHC Forum: Comparatie ARF slow fly - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Comparatie ARF slow fly Care credeti ca este cel mai manevrabil

#1 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 18 April 2012 - 05:28 PM

As dori sa pun in discutie 3 modele slow fly:
1. Wing Dragon III, Anvergura 1120 mm, masa 650g
2. Wing Dragon Sporter V2, Anvergura 1180 mm, masa 680g
3. A5 Seaplane, Anvergura 1090 mm, masa 490g
Care se comporta cel mai bine din punct de vedere al manevrabilitatii: zbor cu viteza mica, zbor la joasa altitudine, aterizari usoare, redresare in urma unei manevre gresite, capacitate de planare cu motorul oprit.
Sincer sunt interesat de parerile voastre pentru ca stau in cumpana pe care sa-l achizitionez. Poate mai sunt si altii pe care i-ar putea interesa opiniile voastre.
Eu mi-am facut ucenicia pe un Sky Eagle (cu care m-am inteles nemaipomenit de bine) si am facut greseala sa sar direct la un Cessna 182 seria 500 (pentru care primul zbor a insemnat si primul crash). As vrea sa trec prin ceva intermediar pana sa pun mana iar pe Cessna.
Dintre cele de mai sus ma tenteaza ca design "A5 seaplane". Ca manevrabilitate insa, inclin spre "Wing Dragon III". Din pacate are comenzi doar pe directie si profundor. Datorita acestui lucru pare tentant "Wing Dragon Sportser V2" cu comenzi pe directie, profundor si eleroane, dar nu stiu cum se comporta fata de "Wing Dragon III".
Voi pentru care ati opta?
Poate unii chiar aveti astfel de modele si imi puteti da detalii semnificative.

Fisiere atasate


Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#2 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 18 April 2012 - 05:41 PM

Eu am primele doua modele. Ce pot sa iti spun, este faptul ca Wing Dragon 3 zboara foarte fain. Este perfect pentru cineva "la primul zbor". Zboara incet, poti sa ii pui o camera mica pe el. Anul trecut mi-a murit motorul in aer, si l-am adus la sol fara probleme. Chiar am filmat chestia asta (cu motorul oprit in aer) aici:

Din nefericire dintr-o prostie de-a mea saptamana trecuta l-am accidentat. Mi-a placut atat de mult modelul incat am luat altul nou.
A5 Icon ... eu am modelul de la HobbyKing. Pe asta pana acum nu l-am zburat, insa din ce am citit pe discutiile de pe HK nu prea zboara grozav. Un user de acolo spunea "zboara ca o caramida". Acum nu stiu ce sa zic ... cum prind o zi il zbor si pe asta.

Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 18 April 2012 - 05:44 PM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#3 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 18 April 2012 - 06:01 PM

Primul meu zbor cu WD III BL:



in acel moment experienta mea de zbor erau 6 zboruri cu WD varianta galbena, si cateva zboruri cu primul paramotor HX-255.

Fata de WD galben, WD III BL se comporta mult mai bine.

Fisier atasat  SUNP0003.jpg (74.33K)
Number of downloads: 26
Aterizari fericite !

PopaD
0

#4 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 18 April 2012 - 08:53 PM

Multumesc pentru interesul acordat subiectului deschis. Pana acum vad ca se confirma parerea mea ca Wing Dragon III are o manevrabilitate excelenta. Astept si alte comentarii / opinii. Poate cineva ne poate da detalii si despre celelalte doua modele.
In principiu cred ca un model este cu atat mai manevrabil cu cat raportul masa/suprafata portanta este mai mic (adica incarcarea alara este mai mica. Ex. masa=500 g, suprafata portanta=20 dm2, rezulta incarcarea=500/20 = 25 g/dm2). De asemeni cred ca modelul se controleaza mai usor, mai ales in conditii de vant,daca are o masa mai mare. Sunt sigur ca exista si alti factori care fac un model mai manevrabil decat altul: pozitia aripii (sus sau jos), unghiul diedru, etc.
Cred, de asemeni ca este foarte important pentru un model, cat de usor poate fi aterizat. Aterizarea reprezinta un moment critic. Pentru un incepator este dificil sa controleze viteza si rata coborarii. Ideal ar fi sa poti pune motorul pe zero si sa vii in zbor planat jongland din profundor pentru a ridica putin botul modelului la contacul cu solul. Eu cel putin asa fac.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#5 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 18 April 2012 - 09:06 PM

 lazardominte, la 18 April 2012 - 05:41 PM, a spus:

Eu am primele doua modele. Ce pot sa iti spun, este faptul ca Wing Dragon 3 zboara foarte fain. Este perfect pentru cineva "la primul zbor". Zboara incet, poti sa ii pui o camera mica pe el. Anul trecut mi-a murit motorul in aer, si l-am adus la sol fara probleme. Chiar am filmat chestia asta (cu motorul oprit in aer) aici:

Din nefericire dintr-o prostie de-a mea saptamana trecuta l-am accidentat. Mi-a placut atat de mult modelul incat am luat altul nou.
A5 Icon ... eu am modelul de la HobbyKing. Pe asta pana acum nu l-am zburat, insa din ce am citit pe discutiile de pe HK nu prea zboara grozav. Un user de acolo spunea "zboara ca o caramida". Acum nu stiu ce sa zic ... cum prind o zi il zbor si pe asta.

Din alta postare de-a ta am inteles ca ai si un A5 Seaplane. Poti sa-mi spui cum se comporta? Sincer are un look mai interesant ca Wing Dragon. Plus de asta cu echiparea standard (vine si cu roti), poate fi folosit si pe apa si pe teren solid. Cel putin teoretic...
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2012 - 10:10 PM

A5-ul chiar e nereusit, si nu din vina lor, au vrut prea mult sa fie scale si genul asta de avion nu se scaleaza bine in jos.

Cat despre manevrabilitate, cred ca se confunda cu stabilitatea. Faptul ca este usor de pilotat de catre un incepator si vine singur jos nu cred ca se cheama manevrabilitate.
Eu as asocia manevrabilitatea mai mult cu acrobatia. Manevrabil inseamna inerent instabil, capabil sa schimbe brusc directia in orice moment.
Dar am inteles idea, si votul meu tot catre WD III merge.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 April 2012 - 10:10 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 19 April 2012 - 05:14 AM

 sorr, la 18 April 2012 - 09:06 PM, a spus:

Din alta postare de-a ta am inteles ca ai si un A5 Seaplane. Poti sa-mi spui cum se comporta? Sincer are un look mai interesant ca Wing Dragon. Plus de asta cu echiparea standard (vine si cu roti), poate fi folosit si pe apa si pe teren solid. Cel putin teoretic...

Am scris gresit in postul de mai sus. Era vorba de A5 Seaplane. Si nu l-am zburat, inca.
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#8 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 21 April 2012 - 07:06 AM

Multumesc tuturor celor care s-au implicat si au raspuns. Pentru ca observ ca interesul pentru acest topic s-a epuizat, il voi inchide.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro