Modelism - RHC Forum: Doresc sfaturi achizitie off road termic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Doresc sfaturi achizitie off road termic doar pentru distractie

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2012 - 07:57 PM

Vreau un sfat privind achizitia unui off road termic. Masina este in principiu destinata pentru cel mic. Acum am un trugy ultraieftin klmodell care nu o sa mai tina mult. Oricum frecandu-l acum cam stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca masina:

- sa fie de off-road si sa fie nitro (electrica nu are haz)
- sa fie mai degraba mica dacat mare, motor mic, consum mic, nu conteaza performanta (de genul ce viteza prinde, cat de sus sare)
- pull start, nu vreau sa car nimic inafara de incalzitorul de bujie si combustibil
- sa fie cat mai simpla si usor de surubarit
- caroseria sa fie pusa si scoasa usor, ideal sa o pot alimenta cu combustibil fara sa o dau jos
- sa nu se rupa ceva ori de cate ori se da peste cap (asta pateste klmodel), sa fie robusta
- sa fie cat mai raspandita, banala, cu componentele cele mai comune, astfel incat sa pot cumpara din romania sau de afara piese pentru ea si acum si peste 5 ani. Asta inseamna ca nu vreau de la o firma muribunda, fosta glorie si nici de la o firma prea tanara.

Am avut si un Savage 25, da era mare, greu si consuma mult (altfel era grozava). KLmodel o bag intr-o plasa de panza cu combusitbil si statie si e buna de mers la camp. Partea competitionala nu ma intereseaza deocamdata deloc, daca o sa-i placa mult de tot si o sa vrea competitii o sa ne gandim, pana atunci trebuie o masinuta buna de mers la picnic.

Nu e musai sa o cumpar noua, pot sa o cumpar si de pe forum dar trebuie sa ma lamuresc ce e mai potrivit.

Banuiesc ca subiectul a tot fost frecat dar daca e mai vechi de un an nu stiu daca mai e valabil si nici nu vreau sa citesc tot forumul.

-

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 17 April 2012 - 08:02 PM

0

#2 Useril este offline   Tudorb 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 620
  • Inregistrat: 25-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures
  • Interests:Automodelism, MTB, si uitatul cu telescopu' la stele :D

Postat 17 April 2012 - 08:20 PM

Ati putea incerca cu un HPI Bullet 3.0. E micuta, daca e reglata corect consuma putin, e robusta si rezistenta, motorul e usor de intretinut si de orice piesa ati avea nevoie, o aveti in Romania. E scara 1/10, deci nu ocupa mult spatiu, 4x4 si e numai buna de scos la "iarba verde". Sper ca v-am ajutat.
1/8-Hpi Hellfire-SS DONE!
1/10 Hpi Blitz-Racing Beast (Work In Progress)

May contain traces of nitro, human flesh and craziness.
0

#3 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2012 - 08:32 PM

Stefan, ti-as recomanda un Short Course 1/10. Modelele sunt practic indestructibile, proiectate in asa fel incat in caz de impact caroseriile si bumperele specifice preiau enorm din socuri (rotile si basculele sunt sub caroserie). Modelele celor de la Traxxas si HPI sunt foarte bune si proiectate special pentru bashing si se comporta foarte bine la abuzuri (poate cu un usor avantaj al Traxxas-ului la rezistenta). Piese usor accesibile si in tara, daca totusi nu gasesti ceva in tara, sigur gasesti pe-afara.

Imi pare rau ca nu alegi un model electric, practic ar insemna mai multa distractie si mai putina mentenanta, cel mic ar avea practic mai mult timp de joaca. Mai ales ca stii si tu ca daca ai vreo 3-4 LiPo poti folosi modelul practic continuu, unul pe model si restul la incarcat.

Un Short Course foarte bun termic ar fi Traxxas Slayer 4x4.
http://traxxas.com/p...907slayerpro4x4
La electrice gama e mult mai larga, ai de unde alege: Traxxas Slash 4x4, Slash 2WD, HPI Blitz 2WD etc.

Ar mai fi modelele 1/16 dar capabilitatile lor de off-road sunt extrem de limitate, e ca si cum ai iesi cu un heli din ala mic-mic afara...daca nu bate deloc vantul poate e ok, dar in rest mai bine scoti Trex-ul :unknw:.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#4 Useril este offline   hamsterik 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 05-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Automodelism , offroad,
    onroad/drifting.
    Ciclism XC.

Postat 17 April 2012 - 08:36 PM

Hpi firestorm 10T este o optiune care indeplineste toate criteriile :unknw:
Auto : Hpi firestorm flux.
Navo : Homemade.
Aero : Piper J3 cub.
0

#5 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2012 - 08:37 PM

Vezi postareahamsterik, la 17 April 2012 - 08:36 PM, a spus:

Hpi firestorm 10T este o optiune care indeplineste toate criteriile :unknw:

Sustin, e un model foarte reusit :unknw:.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2012 - 09:51 PM

Multumesc de sfaturi, am totul electric la heli dar la masini n-au nici un haz astea electrice, am si un buggy electric, amarat, si nici macar cel mic nu il mai vrea. Daca ar fi vorba de competitii ar fi altfel dar pentru distractie pura prefer nitro.

Am o intrebare: ce inseamna Short Course ?
0

#7 Useril este offline   lamav4 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1133
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 2

Postat 17 April 2012 - 09:59 PM

As exclude HPI Bullet, nu este asa rezistent si raspandit, mai bine un HPI Trophy 3.5
Fan Nokia.
0

#8 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2012 - 10:12 PM

Short Course Truck-urile radiocomandate sunt modelate dupa Trophy Truck-urile 1:1 ce participa la curse pe circuite de off-road inchise, special amenajate, in state. Au avut mare susces in ultimul timp deoarece arata si se comporta foarte realist.

Modelele reale 1:1 sunt pur si simplu niste monstri cu motoare de 700-800 de cai putere, duse la extrem din toate punctele de vedere, cu niste capabilitati off-road impresionante.

http://en.wikipedia....Off-Road_Racing
http://en.wikipedia....ki/Trophy_Truck

Si un filmulet cu 2WD si 4WD la gramada, scara 1:1


Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#9 Useril este offline   MarinMircea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 20-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Automodelism
    Ciclism (in portii moderate)

Postat 18 April 2012 - 01:33 AM

1: Firestorm 10t (nitro)

Azi am mers cu firestorm 10t dupa ce aproape de un an nu prea m-am dat cu ea
Desi eu mai am cateva probleme , pe care sigur maine le rezolv , la reglaje , pot spune ca este un model mai mult decat reusit , mai putin avantajos pe pietris .. chiar azi mi-a intrat una intre spur si pinionul de la ambreiaj si noroc ca s-a oprit imediat , dar puteam sa rup probabil ambreiajul...

Daca iei un firestorm 10t as recomanda imediat sa schimb servo-ul...
Abia azi am observat.. in mers nu prea face fata cerintelor , ba chiar aproape vireaza in directia opusa asta ca si imagine , dar controlul e mai mult decat satisfacator pentru o masina de 12 milioane , acum chiar 10 , daca o mai vinde careva noua...

Eu o am la vanzare , dar probabil ma razgandesc , oricum pana nu rezolv bine motorul , nu vreau sa dezamagesc pe nimeni sa-mi sara in cap ca i-am dat ceva stricat..

2: Slash ultimate 4x4 VXL (electric)

E bestial , putere din plin .. , nu e el Mamba Monster sau savage , sa tina li-po de 6s si inca nu l-am testat pe 3s , dar pot spune ca pe 2s mananca pamantu' , e foarte rezistenta , aproape indestructibila masina , dar ... ghiolban din fire nu prea am mila .. (si cand o rup nu mai stiu cum sa o mai apar dupa de frica...)
Dupa forjat , umflat de li-po (era cam slab ce-i drept..) , sarituri de 4-6-8 m (poate pentru unii nu e asa spectaculos , dar totusi e un SC) , am reusit intr-un final , incercand sa fac Backflip (rostogolire in aer) , sa rup o bascula :clapping: si asta pentru ca am cazut intr-un unghi numai bun de rupt bascule si cateodata si mai mult , dar calitatea si-a facut datoria

Sper ca am fost de ajutor, as fi vrut sa mai spun , dar nu e asa important
As recomanda si savage flux hp sau x4.6 (astea le recomanda toti... de altele as spune , dar daca nu am avut in mana de ce sa mananc smantana maro) , dar daca faci economie la combustibil nu stiu cat de bine o sa te distrezi.

Stima ,
Mircea
Firestorm 10t - la vanzare
Traxxas slash ultimate 4x4 VXL
0

#10 Useril este offline   Stuffy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 430
  • Inregistrat: 06-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti
  • Interests:Automodelism
    Sporturi de Iarna

Postat 18 April 2012 - 11:27 PM

Eu cred ca kinderul ar fi mai mult decat fericit cu un Short Course 4wd nitro.. sunt foarte realiste si rezistente. Si mie mi-ar placea una :)
I reject your reality and substitute my own.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro