Modelism - RHC Forum: CORONA CT 8F - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CORONA CT 8F intrebari

#1 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2012 - 05:10 PM

Dragi colegi,
Aavand in vedere ca suntem in perioada Sarbatorilor Pascale, dati-mi voie sa urez tuturor ortodocsilor, Hristos a Inviat!

Deschid si eu acest topic cu rugamintea de a-mi spune parerile voastre referitoare la modulul CORONA CT 8 F (V2DSS)-receptor CR8D.

http://www.hobbyking...x_V2_DSSS_.html

Am asa ceva (achizitionat sh de pe forum). Personal m-am impacat bine cu el pina cind a picat receptia (a fost montat pe o spuma EZ). Receptorul stiam ca a avut o problema, dar care a fost reparat. L-am folosit cu succes mai bine de un an pe statia FUTABA T9CAP, pe care am achizitionat-o de la Stefan Tiganas (inca odata multumesc lui Stefan pentru statie......super).
As dori, daca puteti, sau exista printre voi utilizatori, sa imi spuneti daca merita sa cumpar ceva receptoare pentru modelele mele, avand in vedere ca a cedat numai receptorul, sau ar trebui sa ma orientez spre altceva.
Stiu ca ceea ce este ieftin nu-i chiar foarte bun...dar ma refeream la raportul pret-calitate.
Acuma folosesc statia cu modulul si receptoarele in 40Mhz.


Va multumesc anticipat pentru opinii, pareri, comentarii, critici, etc.
Adrian
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2012 - 05:46 PM

Ma bag eu desi nu (mai) am acest modul. Am avut receptoare Corona 40Mhz si toate, fara exceptie, au picat din cauza unui mic trimer dupa vreo 2 ani asa ca increderea mea in Corona e zero. Peste asta Corona poate oricand sa nu mai produca acest sistem (oricum nu il mai cumpara nimeni, mai cumpara receptoare cei care il au deja)

Eu as face un mic efort si as cumpara modulul Futaba FASST si receptoare ieftine de la HobbyKing. In felul asta stiu ca si peste 10 ani o sa am receptoare compatibile cu statiile Futaba. O alta varianta, mai ieftina (dar nu destul de ieftina dupa gustul meu) ar fi un modul FrSky cu receptoarele aferente. Daca telemetria e interesanta pentru tine (de pilda pentru planoare) e o solutie foarte buna si accesibila.

Eu sunt rasfatat cu receptoarele orange compatibile Spektrum de 6 USD. Sunt mai bune ca originalul, niciodata nu au facut probleme.

Cat priveste pierderea receptie am auzit de probleme la statiile Futaba legate de contactele intre modul si statie (cele 5 contacte aurite).
0

#3 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2012 - 06:23 PM

Salut Stefan
Stiam de problema cu trimerul respectiv de la receptor....la receptorul meu problema este ca nu se mai alimenteza receptorul......probabil un contact rece ceva...sigur EBA ii poate da de capat asa cum a mai facut-o inainte de a cumpara eu modulele.
Varianta FrSky cu telemetrie este o varianta care imi face cu ochiul....dar receptoarele sunt cam scumpe. Pe mine practic ma intereseaza cata zeama mai am in baterie ca nu zbor departe......asta se poate rezolva cu un beep-er.
Nu m-am gandit niciodata la varianta propusa de tine referitoare la modulul FUTABA FASST si receptoare Orange compatibile Spectrum.......trebuie sa mai studiez sa vad despre ce-i vorba....

Stii cumva daca se poate (si mai ales cum remedia) problema contactului dintre statie si modul?..in afara solutiei de tensionare artificiala a pinilor. Eu tocmai posibilitatea de schimbare a modulului o apreciam foarte mult la acest tip de statie (in afara de celelalte facilitati)...tu ai avut probleme de acest fel cat timp a fost statia la tine?...Ma intereseaza sa vad cum rezolv problema pentru ca imi place prea mult statia......

Aceasta postare a fost editata de tetea: 15 April 2012 - 06:23 PM

0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 April 2012 - 06:37 PM

Aceeasi Futaba 9CAP pe care o detin am observat ca daca miscam modulul ( TM 8 ) acestuia i se stingea led-ul de pe carcasa -
deci modulul nu mai facea contact .
Noroc ca asta am observat la sol.
Am folosit spray de contacte si de un an nu am mai avut probleme - banuiesc ca operatia ar trebui repetata semestrial cuplata si cu o usoara curatare mecanica a pinilor ( un smirghel cu granulatie 1000 )
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#5 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2012 - 07:15 PM

La mine nu s-a stins niciodata ledul...........deci nu stiu daca modulul functiona bine sau nu.....
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2012 - 07:22 PM

Cat a fost statia la mine nu au facut nici o problema contactele. Dar poate ca un spray de contacte din cand in cand nu strica. Poate ca statia ta fiind mult mai veche are contacte mai bune.

Nu e imposibil ca schimbatul modulelor din cand in cand sa-i faca bine la contacte.

Vezi postareatetea, la 15 April 2012 - 07:15 PM, a spus:

La mine nu s-a stins niciodata ledul...........deci nu stiu daca modulul functiona bine sau nu.....

0

#7 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2012 - 08:02 PM

Stefan....ai uitat...statia ta este acum la mine....am vopsit carcasa, am dat cu spray pe toate contactele......merge super..................
Atata am facut...am incercat sa inloculesc modulul cu unul in 2,4, pentru ca am si cateva aeromodele mai pretentioase si nu vreau sa le fac praf din cauza statiei...daca nu va fi buna mina pilotului....asta va fi......\
Nu-i vorba ca am probat toate receptoarele in 40 de la tine si merg foarte bine, dar ziceam si eu asa sa...sa incerc sa trec si pe 2,4.....
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2012 - 09:10 PM

Vezi postareastiganas, la 15 April 2012 - 05:46 PM, a spus:

...Eu as face un mic efort si as cumpara modulul Futaba FASST si receptoare ieftine de la HobbyKing...


Vezi postareatetea, la 15 April 2012 - 06:23 PM, a spus:

...Nu m-am gandit niciodata la varianta propusa de tine referitoare la modulul FUTABA FASST si receptoare Orange compatibile Spectrum.......trebuie sa mai studiez sa vad despre ce-i vorba....


Se face o confuzie, Stefan nu propune receptoarele cu care "se rasfata" el, acelea sunt compatibile Spekstrum si nu au cum sa mearga cu un modul FASST.
Daca mergi pe FASST, atunci "receptoarele ieftine de la HK" de care pomeneste Stefan sunt tot Frsky si sunt mai scumpe decat cele ACCST Frsky, neoferind nimic in plus la capitolul calitatea legatura, tehnlogic FASST fiind inferior noului val de circuite RF folosite in Hitec-Frsky-Graupner. Iar calitatea executiei este aceasi fiind vorba de acelasi producator.
Mai exact ai de ales intre:
- FASST Frsky (orange) HK 8ch - 28$
- ACCST Frsky 8ch standard - 19$
- ACCST Frsky 8ch telemetrie - 24$

Daca vii la RR putem discuta mai multe pe tema asta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2012 - 09:52 PM

Seara buna Renato,
Din pacate nici in acest an nu pot ajunge la RR (probleme de servici)....chiar as dori sa port o discutie pe aceasta tema intre patru ochi.
Nu stiu cum se face dar de fircare data cind am vrut sa ajung si eu la RR tot au aparut probleme strigente la servici.....asta-i...cine stie. Poate data viitoare ca drumuri prin Cariova ca sa ne vedem nu m-i s-au mai aratat......
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2012 - 10:57 PM

Nu am uitat. Statia aia a fost in multe maini ilustre (nu vorbesc de mana mea). Cand treci la 2,4 trebuie sa te gandesti ce vrei pe termen lung caci altfel ramai cu un pumn de receptoare cu care nu ai ce face.

Sa zicem ca ai multe receptoare Corona (sau FrSky, nu conteaza). Peste 3 ani (trec repede) cumperi o statie noua care o sa fie fara modul. Receptoarele Corona o sa fie bune de aruncat la fel si cele FrSky (asta daca nu cumperi statie FrSky de care zice renato ca o sa apara si sunt convins ca asa e). Daca cumperi azi modulul Futaba o poti continua pe linia asta (Futaba) fara sa schimbi receptoarele. Si daca nu schimbi statia peste 3 ani o sa ai oricum un sistem foarte bun.

Daca nu mai vrei peste 3 ani Futaba tot ramai cu un pumn de receptoare dar macar o sa le poti da mai departe (posibil valabil si pentru FrSky, sigur nu pentru Corona)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 April 2012 - 11:11 PM

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2012 - 11:11 PM

Vezi postareastiganas, la 15 April 2012 - 10:57 PM, a spus:

...bune de aruncat la fel si cele FrSky (asta daca nu cumperi statie FrSky de care zice renato ca o sa apara si sunt convins ca asa e).

Daca cumperi azi modulul Futaba o poti continua pe linia asta (Futaba) fara sa schimbi receptoarele.
Si daca nu schimbi statia peste 3 ani o sa ai oricum un sistem foarte bun.

Daca nu mai vrei peste 3 ani Futaba tot ramai cu un pumn de receptoare dar macar o sa le poti da mai departe.


Statia Frsky va fi topul, va mai fi sub ea un nivel intermediar, 9XR care va avea tot Frsky ca sistem RF. Ma indoiesc ca acest sistem va parasi piata prea curand, din contra au toate sansele sa acapareze tot ce va insemna FASST, pe care Futaba il va retrage. Si Stefan va comenta malitios "la fel ca si DSM2" :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2012 - 11:26 PM

Ar fi excelent sa fie cum zici tu. Chinezii inca nu au un sistem in jurul caruia sa se coaguleze. Poate sa retraga Futaba FASST si Spektrum DSM2, cat timp statiile lor raman compatibile cu receptoarele vechi si receptoarele vechi cu statiile noi e OK.

Pentru mine (si orice modelist banal) partea de radio nu mai prezinta interes, daca receptia e buna orice sistem e bun. Performanta telemetriei poate o se la mai diferentieze.

Aici merge chestia cu "good enough" ce conteaza ca statia X bate 30Km si statia Y 40km, eu zbor la max. 200-300m

Vezi postarearenatoa, la 15 April 2012 - 11:11 PM, a spus:

Statia Frsky va fi topul, va mai fi sub ea un nivel intermediar, 9XR care va avea tot Frsky ca sistem RF. Ma indoiesc ca acest sistem va parasi piata prea curand, din contra au toate sansele sa acapareze tot ce va insemna FASST, pe care Futaba il va retrage. Si Stefan va comenta malitios "la fel ca si DSM2" :)

0

#13 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2012 - 09:10 PM

In alta ordine de idei.....
Stie cineva daca exista receptoare compatibile cu emitatorul de la Corona?
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2012 - 05:58 PM

Nu prea inteleg.

Exista. Se vand separat chiar receptoarele care vin in combo (modul+RX)

http://www.hobbyking...r_V2_DSSS_.html

sunt toate listate la:
http://www.hobbyking...Ghz_Corona.html

Vezi postareatetea, la 24 April 2012 - 09:10 PM, a spus:

In alta ordine de idei.....
Stie cineva daca exista receptoare compatibile cu emitatorul de la Corona?

0

#15 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 26 April 2012 - 06:24 AM

Scuze,
poate nu m-am facut inteles....este vorba de alte receptoare, produse de altcineva, care sa nu aibe acele probleme cu pierdutul semnalului datorita unui semireglabil, sau mai stiu eu ce
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 April 2012 - 07:14 AM

Chinezi ajung sa se cloneze chiar intre ei numai cand e vorba de produse de real succes, vezi frame-urile DJI.
Ori, Corona nu intra in aceasta categorie...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 29 April 2012 - 07:34 AM

Am priceput.....trebuie sa ma reorientez spre altceva.......
0

#18 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 04 December 2012 - 11:37 AM

Vezi postareastiganas, la 15 April 2012 - 05:46 PM, a spus:

Am avut receptoare Corona 40Mhz si toate, fara exceptie, au picat din cauza unui mic trimer dupa vreo 2 ani asa ca increderea mea in Corona e zero. Peste asta Corona poate oricand sa nu mai produca acest sistem (oricum nu il mai cumpara nimeni, mai cumpara receptoare cei care il au deja).


Te rog sa-mi dai detalii despre aceasta problema a receptoarelor Corona, fiindca nicaieri n-am gasit. Eu am cumparat multe receptoare Corona RP8D1 de 35MHz si nu am avut nici o problema cu ele de mai bine de 2 ani de utilizare. Au raza de actiune f mare comparativ cu Graupner R700 pe care l-am folosit initial, doar rezolutia simt ca e mai mica, fiindca probabil sensibilitatea neobisnuit de mare s-a obtinut pe seama scaderii rezolutiei.
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2012 - 11:51 AM

Nu are legatura sensibilitatea cu rezolutia... sau nu e chiar asa directa pe cat ar parea.
La un sistem in FM rezolutia este infinita, latimea acelui impuls se poate teoretic modifica continuu, nu in pasi ca la 2.4GHz.
Totusi, receptoarele corona folosesc dupa detectie un etaj DSP, de curatirea suplimentara a semnalului de zgomot, si acestea face o digitizare, din pacate la o rezolutie anemica, de sub 100 pasi, nici macar 7 biti.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 04 December 2012 - 01:05 PM

Pai m-am gandit ca sensibilitatea creste prin filtrarea semnalului RF pe o banda mai ingusta, dar atunci se sacrifica din largimea de banda utila.
Oricum, rezolutia slaba mi se pare pana acum singurul dezavantaj al acestor receptoare Corona FM. In rest, numai de bine am auzit despre ele.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro