Modelism - RHC Forum: Pareri , sugestii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pareri , sugestii motor brushless

#1 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 25 March 2012 - 09:16 PM

Salut , va rog sa imi spuneti parerea voastra despre un motor 2848SL 3900kv Brushless Inrunner (WaterCooled) as vrea sa fac un upgrade unui catamaran de la venom ( ekos ) de 86 cm lungime cu motor outruner , motoarele originale ( barca este in varianta cu doua motoare ) am vazut astazi ca se incalzesc la vreo 65-70 grade , motoarele nu au nici un sistem de racire cu apa , s-au imi recomandati voi vreun sistem de colier racit cu apa , iar acesta sa poata intra in locasul original ( sincer nu as renuta la motoarele orginale mai ales ca sunt noi ( au mers cam 15 minute ) , m-am gandit la cealata varianta ( cu schimbatul motoarelor )am vazut ca turatia este mai mare decat cele originale si banuiesc ca si viteza va creste exponential ( barca se aseaza foarte bine pe apa)dar au puterea sa duca o barca de dimensiunile acestea ?
Cu stima
0

#2 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 10 April 2012 - 06:20 AM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 25 March 2012 - 09:16 PM, a spus:

Salut , va rog sa imi spuneti parerea voastra despre un motor 2848SL 3900kv Brushless Inrunner (WaterCooled) as vrea sa fac un upgrade unui catamaran de la venom ( ekos ) de 86 cm lungime cu motor outruner , motoarele originale ( barca este in varianta cu doua motoare ) am vazut astazi ca se incalzesc la vreo 65-70 grade , motoarele nu au nici un sistem de racire cu apa , s-au imi recomandati voi vreun sistem de colier racit cu apa , iar acesta sa poata intra in locasul original ( sincer nu as renuta la motoarele orginale mai ales ca sunt noi ( au mers cam 15 minute ) , m-am gandit la cealata varianta ( cu schimbatul motoarelor )am vazut ca turatia este mai mare decat cele originale si banuiesc ca si viteza va creste exponential ( barca se aseaza foarte bine pe apa)dar au puterea sa duca o barca de dimensiunile acestea ?
Cu stima


Nimeni ?
0

#3 Useril este offline   `dasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 14-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Auto
    Navo
    Robotica
    Arduino

Postat 18 April 2012 - 12:55 PM

[quote name='marian.dumitru74' timestamp='1334031617' post='561163']
Ndeaca e catamaran este cel mai bine sa utilizezi un singur motor si o sa vezi ca daca reduci greutatea o sa fie si mai rapida dar inainte pune poze sa ne facem o idee :)
0

#4 Useril este offline   utzykiller 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 12-July 12
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti militari

Postat 20 September 2012 - 06:15 PM

De ce nu pui 755/40 si elice de 50 cu 5pale dar atentie la conexiune motor ax ca e tensiune acolo nu gluma
0

#5 Useril este offline   Roko1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 26-October 11
  • Gender:Male
  • Interests:pescuit,offroad

Postat 20 September 2012 - 09:17 PM

Motoarele in general se incalzesc cam la temperatura pe care o ai si tu in barca.
Avand in vedere ca este spatiul inchis, cam asta ar fi temperatura de lucru a motoarelor.
Motorul pe care l-ai enuntat 2848SL 3900kv Brushless Inrunner ,are turatia de cel putin trei ori mai mare decat motoarele pe care le ai tu pe barcaz,
si consumul pe masura.
Te sfatuiesc sa lasi barcazul asa cum este,ca temperatura pe care o spui este o temperatura normala de lucru...motoarele se incalzesc in timpul mersului.
Grav este cand se incalzeste regulatorul.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro