Modelism - RHC Forum: Vrei alta statie mai nou - catre ce te indrepti ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vrei alta statie mai nou - catre ce te indrepti ?

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 March 2012 - 08:41 PM

Dupa o perioada de modelism , la fel ca atunci cand vrei sa iti schimbi mobila sau televizorul ti se aprinde beculetul ca parca o alta statie ar fi mai bine !
Asta presupune insa ca vrei ceva mai bun decat ai avut , din alt palier calitativ .... adica daca ai avut o statie de 300- 400 euro sa te muti catre una de 700-900 de euro ..... mai departe consinder ca nu se merita ( T 18MZ) iar mai jos de prima pe care ai avut-o iar nu prezinta interes .

Catre ce te poti indrepta , ce criterii de alegere ar trebui sa ai in vedere, unde poti culege informatii obiective stiut ca fiecare cioara isi lauda puiul si intrebarile pot continua.

Un prin hop care trebuie trecut este cel legat de numarul de receptoare pe care le ai deja de la o anumita firma si daca esti dispus sa rupi pisica si sa treci la alt brand doar de dragul schimbarii sau din motive temeinice : tehnice, soft, design etc sau sa pastrezi vechea firma care a fost fidela cu tine si nu te-a tradat .

Eu sunt in aceasta situatie si avem a alege din :

1 - FUTABA - care nu a scos deocamdata nimic in clasa "fostelor" T-12 - si parca nu se merita sa schimb T-9 cu T-8 sau T-10 - Nu stiu nimic de
statiile tray ( tavita ) din gama FX 30 - nu stiu nici daca se mai produc - pe site la Futaba eu nu le am vazut.
2 - SPECTRUM - care tenteaza cu DX 10T iar mai nou cu DX 18 ( care se pare ca are un sistem nou de antene - cea clasica si alta in maner perpendiculara pe prima ) - a dezamagit insa cu DX-8 , are si ceva istorie negativa cum scria un coleg in al topic legat de Spectrum.
3 - Japan Radio - JR - cu modelul 11X ( cam futurist dupa gustul meu dar nu arata rau absolut de loc ) sau DSM 12-X ( cred ca va fi mai scumpa )
4 - Jeti arata foarte bine, moderne , Hi-Tech dar cu traditie ZERO si parca nu se merita riscul.

Catre alte firme nu m-am gandit.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2012 - 09:09 PM

Imi plac topicele astea.

Daca nu te incanta Futaba 8fg e rau ca alta mai buna la Futaba nu e. In UK te scoate la 1400 RON (cu transport si TVA) mult mai bine ca la Botosani . Nu te mai gandi ca iti cumperi statie pe viata. Mai mult de 4-5 ani nu duce. La receptoare te scoti cu cele Orange de la HK. Eu in locul tau pe 8FG l-as alege.

Daca totusi vrei sa sari la alt brand JR 11X e cea mai tentanta. Are aerofan si totul la ea e cum trebuie. Ecran, marime, finisaj, functii, etc. Da e mai scumpa si trebuie sa o cotesti cu receptoarele. Eu asa ceva as cumpara pentru mine.

Celelalte nu conteaza, oricat de bune ar fi, au un ecosistem prea mic. Si ecosistemele mici au un mare defect, sunt instabile, pot trage obloanele oricand.
0

#3 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 March 2012 - 09:50 PM

Ca functii pentru ce fac eu imi sunt suficiente cele de la T9 - asa ca daca as schimba statia as face-o doar pentru a-mi lua alta "jucarie " mai
"frumoasa" si din alta clasa cel putin ca pret desi nu e o gandire pozitiva neaparat ( scump nu inseamna intotdeuna mai bun dar si cazurile de " mai prost" sunt rare ).
Nu ma deranjeaza ca pe langa mai frumoasa sa aiba si functii mai elaborate si mai multe.

T8-ul nu imi place ca design ...... e moderna , e mica dar cam stearsa fata de Aurora sa spunem - nu spun ca e rea desi am vazut destule filmulete cu ea in care apar probleme - dupa un up-grade de soft nici macar nu se mai aprindea ecranul , iar resetarea catre softul initial nu schimba cu nimic problema , am mai intalnit caz in care nu mai functiona selectorul de meniu ( cel rotativ ) mai sunt necazurile cu trim-urile colegilor , a mai patit
alt coleg alta mica neplacere ( nu mai stiu ce anume dar pot intreba ) si toate astea in prea scurt timp de la achizitie .

Sunt convins ca nu exista marca la care sa nu fi aparut macar un exemplar cu vre-o mica problemuta - dar la asta parca au venit prea repede de la achizitie - nu asa multe ca problemele de soft de la D-X8.

Probabil ca Futaba va incerca sa compenseze aparitiile DX10 , DX18 , Jeti si ce o mai fi cu un model din aceeasi clasa cu noul sistem FasstTest.
Deci poate nu strica sa asteptam - graba strica treaba .

Asa tare imi pace si DX 10 dar daca face figuri ca si DX 8 .....
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#4 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 March 2012 - 10:03 PM

Foarte bun topicul. Si eu intentionez sa schimb statia. Am o Futaba 7CHP si o multime de receptoare tot Futaba sau echivalente. Totul in 72Mhz.
Si atunci de ce sa o schimb? Doar pentru 1-2 canale in plus?
Cochetez cu 8FG dar nu se fabrica in 72. Si atunci ce voi face cu toate celelante? Gunoi?
Un T8 ar fi multumitor si la pret foarte mic acum. Dar parca saltul este prea mic si investitia prea mare (min100$)doar pentru un canal in plus.
Pe moment cred ca raman cu ce am. Nu intentionez sa trec la 2,4 caci voi avea nevoie de prea multe receptoare si nici nu am timp sa "activez" asa de mult cat sa-mi merite investitia.
Poate voi reusi sa multiplic canalele secundare cu jumatati (ex tren aterizare cu declansare..??? etc)
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 March 2012 - 10:25 PM

Futaba 8FG are 14 canale nu doar 8 ... dar eu vreau altceva ..... nu arata cum " visez " eu !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 March 2012 - 10:36 PM

Daca la mine te referi, stiu ca are 14, dar nu exista in 72Mhz.

Aceasta postare a fost editata de Radu_: 20 March 2012 - 10:37 PM

Invata repede si aplica...tot repede!
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2012 - 10:57 PM

800 EUR pentru Spektrum DX10 !!! E cam mult. Poate mai astepti si scoate Futaba un radio pe inima ta.

Ii vinzi lui Radu_ 9C-ul ca merge in orice frecventa, el are o statie foarte buna si nu arunca receptoarele in 72 Mhz, tu faci upgrade-ul visat.
0

#8 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 20 March 2012 - 11:53 PM

Statiile tray "tavita" inca se mai produc si inca se vand bine in Europa desi datorita crizei economice tot mai multi se indreapta catre statii ieftine (eminamente "thumbs on") sau continua sa mai traga inca 1 - 2 ani de statia veche. Site-ul lui Futaba este facut pt americani, si acolo cererea este 99% pentru statii "thumbs on".
Eu sunt un fan al statiilor tavita, dupa ce am zburat aproape 4 ani "thumbs on" am pus prima data mana pe o statie "tavita" si m-am simtit mult mai relaxat.

Am incercat si eu sa fac o trecere in iarna asta la ceva mai modern, tot de la Futaba:
- am un FC-28 V3.23 echivalentul "tavita" al lui PCM1024 (intre T10 si T12) din anul 2003 (ultimul an de fabricare din perioada 1997 - 2003) inca Made in Japan la fabrica mama, 10 canale, conectare PC, stick-uri pe rulmenti cu tensiunea arcurilor reglabila dar cam grea si cu look de anii '90 - '00.
- studiat FX-20 , citit manual , citit pareri de pe forumuri => nu face nimic in plus, are trimere doar digitale, nu are decat 2 mix trimere in loc de 4 si ecranul este inghesuit. Cantareste mult mai putin si pretul este accesibil.
- studiat FX-30 => destul de tare, meniul mai bine organizat, cateva chestii in plus, telemetrie si memorie mare. In principiu ar merita upgrade-ul daca mi-ar face cineva cadou 1000$.

Asa ca fac si eu ca nemtii, tin statia veche si mai bag un carbune acolo (modul 2.4 de Hitec). Telemetria sa mai astepte !

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 20 March 2012 - 11:54 PM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#9 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 21 March 2012 - 09:00 AM

Nea Gigi .... dupa parerea mea nu prea ai prea multe variante cu care sa schimbi T9-ele actual.
Variantele ar fi cam acestea:

1. Futaba 12Z


2. JR 11X


3. Graupner MX-20 Hott



Vezi ca la Futaba 12Z primesti bonus si anume .....

Fisiere atasate


Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2012 - 09:21 AM

E prima oara cand ma uit la Spektrum DX18 mai atent si pe specificatii arata foarte bine.

Chestia cu 2 antene e geniala, cred ca o sa fie copiata la greu, un sigur emitator, comuta permanent intre cele 2 antene, asa cum receptorul comuta permanent intre antene. Da la cate functii are cred ca le trebuie 2 ani sa rezolve toate bug-urile. Parca vad posturi de genul: cand activez modul de zbor 3 profundorul se duce la maximum.

@Teo la 12Z primesti bonus o antena lunga ?
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 March 2012 - 10:42 AM

12Z - e scumpa daca o iei noua .. iar SH nu vreau .
Ca buget as vrea ceva 700 - 900 Euroi.

Eu la Spectrum ma uitam de fapt DX10T sau DX 18 ... dar domnul nostru coleg cel cu globul de cristal m-a facut sa imi schimb parerea cu Spectrum desi mai toti cei cu Heli sunt multumiti de DX 7.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 March 2012 - 10:44 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 21 March 2012 - 02:16 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 21 March 2012 - 10:42 AM, a spus:

desi mai toti cei cu Heli sunt multumiti de DX 7.


...si mai nou de DX 8 (sunt destule "nume" in heli care merg pe statia asta). Si eu am fost putin dezamagit de DX 8 la inceput, dar cred ca ceream prea multe de la o statie noua (ma rog mai noua ca Aurora care o aveam deja).
Eu nu as schimba T9-ele. Singura care ar mai intra in calcul, ar fi JR 11X (si asta pentru ca stiu ca zbori aproape exclusiv avioane), pentru faptul ca "asculta" de Spektrum, iar Horizon Hobby are o gramada de BnF-uri, PnF-uri si alte Msec-uri ("mai stiu eu ce-uri") care fac cu ochiul oricarui zburator, fie el de heli fie el de avioane. Nu mai vorbesc ca la heli, Spektrum (sau JR) este un "must have" in zilele noastre, pentru ca majoritatea unitatilor FBL au nevoie de 1-2 sateliti si atat (si ai scapat de receptoare si cabluri in plus).
Ca sa concluzionez (in opinia mea): ori T9 (gandeste-te la receptoare) ori ceva de la Spektrum (si atunci as merge pe 11X gandindu-ma la avioane).:D
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2012 - 02:17 PM

DX7 e facut de JR, e istorie.

Tot ce are acum spektrum e productie proprie si se pare ca au fost cam zgarciti cu inginerii/programatorii.

E destul de nasol sa ai o statie de nivel mediu cu 8 canale (DX8) prina de buguri si defecte mecanice in timp ce Turnigy 9X cu soft facut de un baiat in timpul liber merge brici. Asta arata ca au folosit pe baiatul de la intretinerea retelei intr-o pauza de intins cabluri (sau nepotul sefului)

Unde mai pui ca au avut un an intre prototipul aratat la expozitie (2 ani in cazul DX10) si lansarea comerciala.
0

#14 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 March 2012 - 03:23 PM

Alegerea este greoaie iar informatiile si argumentele pur tehnice destul de putine si firave.

Eu habar nu am de diferitele sisteme de protocoale DSM, FASST, etc

JR 11X - este interesanta desi pare putin mai greoaie ( nu am pus mana pe ea ) - trebuie vazut unde poate fi gasita usor - la HK pretul in USD e bun nu stiu ce mai inseamna transportul.

DX-10T imi place in continuare si desi am citit zeci de pagini de comentarii inca nimeni nu a ajuns la o concluzie ( toti insa care au luat deja
DX-8 se angajau sa o cumpere imediat ce apare - intre timp a si aparut ). Are 8 canale cu posibila extensie la 18 -

DX-18 de asemenea starneste interesul ( desi toata lumea in afara se intreaba de ce este totusi asa ieftina ) - nici ea nu este full 18 ch ci
10 canale nativ + extensie inca 8 pana la 18 ch.

P.S.

De o noua aparitie la Futaba nu poate stii nimeni - ce misto ar fi sa iau peste o luna un DX 10T si la 3 zile sa prezinte Futaba un nou model ca
prototip .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#15 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 21 March 2012 - 04:14 PM

De la HK pretul de transport nu este mare, am luat eu un Turnigy 9X pentru fratele meu si nu a fost scump transportul.
La T10-ele meu vama a fost 90 RON iar transportul nu a fost scump.

Eu as merge pe JR 11X dar asa cum ti-am mai spus, nu are rost sa te grabesti, parerea mea este sa mai astepti pina prin toamna.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#16 Useril este offline   aerofan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 21 March 2012 - 04:29 PM

+1 JR 11X!
0

#17 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 March 2012 - 06:00 PM

Am facut o simulare de buget si :

daca vand :

- statia Futaba T9C cu modulul FP-TP-FM in 72 Mz + Receptor PCM R149DP + Modul TM-8 2,4GHz + Campac ( MlGore Made - 35 Modele Total ) + Campac Original + Stick-uri Lungi + Stick-uri originale
- Cutie transport Futaba AeroTeam
- Suport statie cu tije detasabile si curea Futaba de gat in doua puncte
- 2 receptoare 4 canale - Futaba R-6004 FF 2.4 GHz FASST
- 1 receptor 6 canale - Futaba R-6106HFC 2.4 GHz FASST
- 4 receptoare 7 canale - Futaba R-617 FS 2.4 GHz FASST
- 2 receptoare 8 canale - Futaba R-6008 HS 2.4 GHz FASST
- 2 pack-uri NiMh 8 cell ( pentru statie )
- 1 pack LiPo 3 Cell ( pentru statie )

si daca mai pun inca vre-o 7 mil si abia daca ating bugetul doar pentru o alta statie de gen DX 10T sau DX 18


Si ca sa refac baza de receptoare cu unele alt brand ( altul decat Futaba ) .... cam naspa .....

Deci o sa mai astept tot la Futaba si daca din greseala ma "enervez" o sa iau ori un 12-Z ori un FX-30 daca va fi graba ori asteptam un produs
nou daca va apare anul asta sau cel viitor.

Postul poate prezenta interes in continuare si pentru alti colegi.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 March 2012 - 06:00 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2012 - 07:15 PM

Pentru tine e mai bine sa stai cu Futaba. Poti sa faci ceva economie cumparand si receptoare FrSky/Orange pentru alte eventuale modele.

Daca ai rabdat pana acum si nu ai cumparat 8FG mai poti sa rabzi. 9C e foarte buna si inafara de ceva bling nu o sa castigi nimic acum daca o schimbi.

Sigur Futaba are niste statii mid level pe teava, chestii care sa merite miscarea.
0

#19 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2012 - 04:00 AM

FX-30 e exact T12FG in cutie tray. FX20 e 8FG.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 22 March 2012 - 04:03 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#20 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 22 March 2012 - 08:10 AM

Nea Gigi ..... eu as zice sa mergi tot pe Futaba avand in vedere multitudinea de receptoare pe care deja le ai si as merge pe una din variantele FX-20 sau FX-30, mie personal imi place cum arata oricare din acestea doua versiuni.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 March 2012 - 09:20 AM

Vezi postareaTeo-Costin, la 22 March 2012 - 08:10 AM, a spus:

Nea Gigi ..... eu as zice sa mergi tot pe Futaba avand in vedere multitudinea de receptoare pe care deja le ai si as merge pe una din variantele FX-20 sau FX-30, mie personal imi place cum arata oricare din acestea doua versiuni.


Mie nu prea !

T 12Z e mult mai eleganta la FX 30.

La capitolul modele tavita ... DX 10-T sau Jeti sunt mult mai moderne ca design decat Futaba FX 30 - FX 20 !

Un lucru e clar .. raman la Futaba ca marca ( din cauza receptoarelor ) asta ...... pana castig la Loto.

P.S.

Nu inteleg de ce FX 30 e mai ieftina ca 12Z , cred ca mai degraba e similara lui 12-FG sau o avea si asta tot doua procesoare ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 March 2012 - 10:42 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 March 2012 - 09:20 AM, a spus:

.......
Nu inteleg de ce FX 30 e mai ieftina ca 12Z , cred ca mai degraba e similara lui 12-FG sau o avea si asta tot doua procesoare ?



Nu citisem bine ce a postat MlGore ... mii de scuze FX 30 = 12 FG !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 22 March 2012 - 10:43 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#23 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 22 March 2012 - 07:08 PM

Enjoy!! :yahoo: http://www.gizmofory...-main-unit.html
0

#24 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 22 March 2012 - 08:51 PM

Scuze dar ce "megamucu" mai este si asta? Sau apucat toti sa faca statii? OPENSOURCE in care isi baga tot felul de programatori, degetele, pentru mine spune multe ..... adiga tot felul de update-uri, la bug-uri de programare, in fiecare saptamina.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#25 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 22 March 2012 - 09:20 PM

Vezi postareasilver arrow, la 22 March 2012 - 07:08 PM, a spus:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  OMG.jpg (7.64K)
    Number of downloads: 9

0

#26 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 22 March 2012 - 09:33 PM

Haideti sa nu fim rautaciosi. :) Bug-urile se rezolva. Cel mai important e ca se potriveste cu toate sistemele. Asta inseamna ca nu trebuie sa schimbi toata gramada de rx-uri din dotare. :D

http://www.os-rc.com...-osrc-main-unit

Compatibility
By choosing the OSRC system, you are in no way forced to change your entire set of already acquired equipment. OSRC provides modular capabilities to integrate existing hardware such as known RC modules and RF communication techniques, giving you the ultimate control station. On the other hand, choosing dedicated OSRC modules and RF techniques you are immersed in a completely new and filled with features environment. By using our dedicated set of hardware, things such as Cloud communications, Remote model Take-Over, Co-Pilot modes and much more, gives a fresh and new approach to RC control.

Aceasta postare a fost editata de silver arrow: 22 March 2012 - 09:34 PM

0

#27 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 22 March 2012 - 09:48 PM

Eu nu am zis ca bug-urile nu se rezolva dar intr-un sistem OpenSource exista posibilitatea sa ai mai multe bug-uri decat intr-un sistem InHouse si nu vorbesc in necunostiinta de cauza, meseria pe care o am mi-a demonstrat de multe, foarte multe ori acest lucru.
Eu unul nu mi-as lua un sistem radio-emisie pentru avioane sau helicoptere in care software-ul este OpenSource, oricat de laudat ar fi el.
Repet, nu sunt rautacios ci realist si asta este doar parerea mea.
Asa cum am mai spus in alt post (receptoare clone), pentru mine conteaza siguranta zborului si a celor din jurul meu, nu doresc sa dau in cap, nimanui, cu un avion de-al meu fiind el si foam dar mai ales cu unul termic.
Locul unde mai zbor din an in paste are la capat de pista o casa a unui cetatean, nu as vrea sa-mi cada receptia, din cauza unui bug de programare, tocmai acolo ..... daca se opreste motorul mai ai ce sa faci, incerci sa-l salvezi si daca este prea naspa situatia il poti baga pur si simplu in pamant fara sa ranesti sau sa strici alte bunuri ce nu-ti apartin.
Cel putin asa gandesc eu si asta este parerea mea.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 March 2012 - 08:31 AM

Buey .. d'aia sa va luati voi aia de va place si i-ati facut reclama aci ! :yahoo: :lol: :rofl: :good:

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 23 March 2012 - 08:33 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 March 2012 - 10:42 AM

Reactiile la aceasta statie arata cat de putina lume deosebeste realitatea de dorinte in domeniul acesta, si mai ales este capabil sa vada tzapa care se ascunde in spatele unor texte de genul.
OSRC este bine cunoscut in alte forumuri ca un tzepar cipriot care se pretinde ca face si drege, nimic din ce se posteaza acolo nu este real, ci numai abureala si randari pe calculator. OSRC a inceput in urma cu 6 luni si a fost evidenta manareala de la inceput. Dar pentru o imensa majoritatea, si nu numai de la noi din tara, limbajul in care se scriu azi reclamele a devenit ceva litera de lege, si, daca e pe internet, trebuie sa fie adevarat !
Cat despre Open Source, nu aveti nici o grija, acest proiect nu este OS nici macar in intentie, este suficient sa compari limbajul si continutul unui site de proiect OS adevarat, cum e ER9X cu abureala degajata din site-ul OSRC ca sa iti dai seama ca textele alora au fost scrise de repetenti de la materia de marketing... Sa folosesti "secrecy" la un proiect OS este dovada de idiotenie clara...

Teo, nu stiu daca postarea ta este determinata de anumite simpatii Microsoft, dar gresesti. Si eu sunt profesionist IT si MS Partner cu acte, dar stiu sa recunosc softul de calitate fara sa fac cine stie ce analize sofisticate. Nu orice proiect OS inseamna script kiddies.
As pune un jet cu turbina pe un ER9X cu Frsky la orice ora fara exitare.

Si revenind on topic, ce statie... probabil topicul se va relansa la vara cand apare statia Frsky.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 March 2012 - 11:02 AM

Vezi postarearenatoa, la 23 March 2012 - 10:42 AM, a spus:

Reactiile la aceasta statie arata cat de putina lume deosebeste realitatea de dorinte in domeniul acesta, si mai ales este capabil sa vada tzapa care se ascunde in spatele unor texte de genul.
OSRC este bine cunoscut in alte forumuri ca un tzepar cipriot care se pretinde ca face si drege, nimic din ce se posteaza acolo nu este real, ci numai abureala si randari pe calculator. OSRC a inceput in urma cu 6 luni si a fost evidenta manareala de la inceput. Dar pentru o imensa majoritatea, si nu numai de la noi din tara, limbajul in care se scriu azi reclamele a devenit ceva litera de lege, si, daca e pe internet, trebuie sa fie adevarat !
Cat despre Open Source, nu aveti nici o grija, acest proiect nu este OS nici macar in intentie, este suficient sa compari limbajul si continutul unui site de proiect OS adevarat, cum e ER9X cu abureala degajata din site-ul OSRC ca sa iti dai seama ca textele alora au fost scrise de repetenti de la materia de marketing... Sa folosesti "secrecy" la un proiect OS este dovada de idiotenie clara...

Teo, nu stiu daca postarea ta este determinata de anumite simpatii Microsoft, dar gresesti. Si eu sunt profesionist IT si MS Partner cu acte, dar stiu sa recunosc softul de calitate fara sa fac cine stie ce analize sofisticate. Nu orice proiect OS inseamna script kiddies.
As pune un jet cu turbina pe un ER9X cu Frsky la orice ora fara exitare.

Si revenind on topic, ce statie... probabil topicul se va relansa la vara cand apare statia Frsky.


Multumim de raspuns Renato ! - cand vine de la un coleg care lucreaza in domeniu sa spunem, este cu atat mai important - comentariile tale
de pe un forum din afara m-au facut sa privesc cu alti ochi noua Jeti care cel putin la exterior era tentanta - mi-a cam trecut - o fi bine,
o fi rau ... nu stiu dar nu as vrea sa fiu eu cel care sa spuna daca e bine sau nu .

Ideea topicului era pentru cineva care are o statie BUNA din punct de vedere tehnic ( parte radio ) si acoperitoare ca soft pentru ceea ce face
dar NEavand ce face i-se nazare sa o schimbe cu una teoretic SUPERIOARA ca si generatie - concept,design, functii, componente .... bla bla .....

Adica daca tot schimbam modele de la mai simple catre mai mari cel putin, daca nu si catre mai sofisticate .. de ce nu am schimba si statia !

- TUB, LCD, PLASMA, LED ... 3D ..... Trabant, Logan, Toyota, Audi, ... elicopter ...


Despre o statie FrSky nu stiam ca va apare ....
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro