Modelism - RHC Forum: Vrei alta statie mai nou - catre ce te indrepti ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vrei alta statie mai nou - catre ce te indrepti ?

#31 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 23 March 2012 - 11:08 AM

Vezi postarearenatoa, la 23 March 2012 - 10:42 AM, a spus:

Reactiile la aceasta statie arata cat de putina lume deosebeste realitatea de dorinte in domeniul acesta, si mai ales este capabil sa vada tzapa care se ascunde in spatele unor texte de genul.
OSRC este bine cunoscut in alte forumuri ca un tzepar cipriot care se pretinde ca face si drege, nimic din ce se posteaza acolo nu este real, ci numai abureala si randari pe calculator. OSRC a inceput in urma cu 6 luni si a fost evidenta manareala de la inceput. Dar pentru o imensa majoritatea, si nu numai de la noi din tara, limbajul in care se scriu azi reclamele a devenit ceva litera de lege, si, daca e pe internet, trebuie sa fie adevarat !
Cat despre Open Source, nu aveti nici o grija, acest proiect nu este OS nici macar in intentie, este suficient sa compari limbajul si continutul unui site de proiect OS adevarat, cum e ER9X cu abureala degajata din site-ul OSRC ca sa iti dai seama ca textele alora au fost scrise de repetenti de la materia de marketing... Sa folosesti "secrecy" la un proiect OS este dovada de idiotenie clara...

Teo, nu stiu daca postarea ta este determinata de anumite simpatii Microsoft, dar gresesti. Si eu sunt profesionist IT si MS Partner cu acte, dar stiu sa recunosc softul de calitate fara sa fac cine stie ce analize sofisticate. Nu orice proiect OS inseamna script kiddies.
As pune un jet cu turbina pe un ER9X cu Frsky la orice ora fara exitare.

Si revenind on topic, ce statie... probabil topicul se va relansa la vara cand apare statia Frsky.


Off-topic, nu sunt simpatizant Microsoft si nici nu zic ca OpenSource este naspa, stiu cei Linux si il folosesc cu placere dar deocamdata Microsoft, SUN si Oracle imi dau de mancare si .... de ce nu si ceva bani pentru Hobby-ul acesta dar hai sa fim seriosi ..... unde ai vazut tu banci sau alte companii mari si serioase folosind OpenSource (de ex: MySQL in loc de Oracle sau SQLServer; Linux in loc de Unix sau Windows Server), unde gasesti suport tehnic la OpenSource in afara de niste site-uri pe net unde fiecare isi da cu parerea? Eu daca am o problema legata de ceva complicat am suport online si oncall 24 ore din 24, 7 zile din 7.

Haide sa nu poluam topicul cu polemici OpenSource si alte chestii de IT, eu am dat doar un exemplu si este parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 23 March 2012 - 11:09 AM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2012 - 11:25 AM

O statie (ca multe alte chestii) se vinde pe baza de reputatie, asta se construieste in ani buni. Reputatia este importanta caci nu vrei sa ai surprize.

Avem oricum destule motive pentru care modelele o pot lua pe aratura. Da cei mai multi nu au un model + o statie. Au x modele (fiecare cu problemele si slabiciunile lui) si 1 statie.

Ai un servo/RX/cablu/surub slab intr-un model, pierzi un model. Ai o statie naspa pierzi model dupa model (de 50 sau 5000 USD).

Amator de chestii ieftine binestiut la statii sunt conservator: Futaba, JR (si sa fiu sincer si astea au mai multe bube decat consider ca e acceptabil)
0

#33 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 24 March 2012 - 08:51 AM

O intrebare: sa zicem ca neamtu' "Y", sau chinezul "X" se apuca ei de proiectat sau de ce nu si de platit oarece patente de inventii si inovatii si se apuca si fac o statie radio. Fiind noi intrati pe piata, se vor stradui sa vanda statia cat mai ieftin posibil, tocmai pentru a isi vinde produsul, a-si crea si consolida un nume. Statia lor radio nu va fi buna, pentru ca ... neamtul/japonezul/chinezul nu au ... reputatie?
Adica e ca aia la anunturi de job-uri pentru "tineri": angajam cu minim 5 ani de experienta!!!!! De unde Dumnezeu sa-ti faci experienta, daca tu de abia ai iesit de pe bancile scolii si ... nimeni nu angajeaza fara minim 5 ani de experienta???

Acuma, tot legat de reputatie, n-avem de unde sti daca nu cumva chinezul/neamtul/japonezul "X"/"Y"/"Z", n-au lucrat intr-o firma de renume/cu reputatie, de unde au invatat meserie, si-au perfectionat deprinderile, ba chiar au observat oarece scapari la fabricarea pruduselor "cu renume", pe care ei, in produsul lor, incearca sa le elimine?!

Este insa adevarat ca un client, va fi reticent la a cumpara si folosi un produs "new entry" pe piata, tocmai din lipsa acestui renume.
Dar si aici apare urmatorul aspect: nu-mi place ciorba de burta! Ai gustat? - Nu! Pai si atunci de unde stii daca-ti place sau nu???? :pardon:
Pana nu incerci, n-ai de unde sa stii cat de bun sau de rau este sistemul de emisie-receptie new entry. Opiniile "celorlalti" pot fi si de regula sunt, intr-o masura mai mare subiective.
In multe ocazii, auzeam ca un model de masina/autoturism e "naspa" pentru ca bordul este din plastic de nu stiu de care!!! De fiecare data, imi venea in minte intrebarea: bine omule, da' tu ti-ai propus sa faci sex cu ... bordu' masinii, sau sa te mangai cu el????
Adica, criteriile de evaluare ale respectivului produs, in cazul de fata, sistemul de emisie receptie, ale celor care-si exprima parerile in diverse medii de informare, s-ar putea sa nu fie intotdeauna cele mai ... riguroase si in nici un caz sa atinga functionalitatea in sine.

Aterizari line va doresc si sanatate!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#34 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2012 - 09:22 AM

Vezi postareaPaunFD, la 24 March 2012 - 08:51 AM, a spus:

O intrebare: sa zicem ca neamtu' "Y", sau chinezul "X" se apuca ei de proiectat sau de ce nu si de platit oarece patente de inventii si inovatii si se apuca si fac o statie radio. Fiind noi intrati pe piata, se vor stradui sa vanda statia cat mai ieftin posibil, tocmai pentru a isi vinde produsul, a-si crea si consolida un nume. Statia lor radio nu va fi buna, pentru ca ... neamtul/japonezul/chinezul nu au ... reputatie?
Adica e ca aia la anunturi de job-uri pentru "tineri": angajam cu minim 5 ani de experienta!!!!! De unde Dumnezeu sa-ti faci experienta, daca tu de abia ai iesit de pe bancile scolii si ... nimeni nu angajeaza fara minim 5 ani de experienta???

Acuma, tot legat de reputatie, n-avem de unde sti daca nu cumva chinezul/neamtul/japonezul "X"/"Y"/"Z", n-au lucrat intr-o firma de renume/cu reputatie, de unde au invatat meserie, si-au perfectionat deprinderile, ba chiar au observat oarece scapari la fabricarea pruduselor "cu renume", pe care ei, in produsul lor, incearca sa le elimine?!

Este insa adevarat ca un client, va fi reticent la a cumpara si folosi un produs "new entry" pe piata, tocmai din lipsa acestui renume.
Dar si aici apare urmatorul aspect: nu-mi place ciorba de burta! Ai gustat? - Nu! Pai si atunci de unde stii daca-ti place sau nu???? :pardon:
Pana nu incerci, n-ai de unde sa stii cat de bun sau de rau este sistemul de emisie-receptie new entry. Opiniile "celorlalti" pot fi si de regula sunt, intr-o masura mai mare subiective.
In multe ocazii, auzeam ca un model de masina/autoturism e "naspa" pentru ca bordul este din plastic de nu stiu de care!!! De fiecare data, imi venea in minte intrebarea: bine omule, da' tu ti-ai propus sa faci sex cu ... bordu' masinii, sau sa te mangai cu el????
Adica, criteriile de evaluare ale respectivului produs, in cazul de fata, sistemul de emisie receptie, ale celor care-si exprima parerile in diverse medii de informare, s-ar putea sa nu fie intotdeauna cele mai ... riguroase si in nici un caz sa atinga functionalitatea in sine.

Aterizari line va doresc si sanatate!



Nu pot decat sa iti urez : Pofta Buna ! .. la ciorba de burta -
Mie daca imi declanseaza ... hepatita numai cand o privesc pefer sa NU o gust .

Revenind : daca cumperi pizza si nu iti place o arunci si injuri curierul desi nu e vina lui ..... daca insa un avion de 2 m cade in capul cuiva ca nu mai apuci sa injuri este clar si chiar daca nu cade in capul cuiva dar cade pur si simplu in camp tot injuri - pe tine insuti atunci cand vei face inventarul pierderii .
Despre masini .... priveste numa putin la rubica de automodelism de pe forum sa vezi ce minunatii fac baietii de acolo vis-avis de cum arata la
exterior, de cum arata la interne, ce up-grade-uri , ce discutii ... daramite la una adevarata .
Sunt si " grozavi " care merg cu ele jegoase , cu mochetele pline de ulei si piulite ramase de la " up-grade-uri " cu porbagajul plin de chei si ciocane haotic " aranjate " ... etc .
In rest teorii ca de obicei

P.S.

Cred ca ma indrept catre 12Z ( am gasit una nou nouta la pret super dar nu in 2,4 - am gasit si modul in 2,4 TM 14 si nou si SH ) studiem putin .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 March 2012 - 09:23 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#35 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 24 March 2012 - 03:03 PM

Inteleg (cred eu) punctul tau de vedere. Apare doar o singura intrebare: poti sa fii convins 100% ca 12Z-ul catre care te indrepti va asigura functionalitatea si performantele de care ai nevoie si ca nu va cauza un crash?!
Cat de sigur poti sa fii ca ... va fi o statie buna, pana nu o incerci tu cu ... manutele tale?!

Cine imi poate garanta mie ca daca iau cea mai cea statie de cea mai tare firma, nu voi da cu avionul de pamint din cauza statiei?!
Renumele ar fi o garantie la nivel ... placebo, dar pana nu pui in functiune respectiva statie, pana nu ridici modelul in aer cu acea statie, chiar de mai multe ori, nu poti sa fii 100% sigur de functionalitatea, performantele si calitatea acesteia. Sau cel putin asa cred eu!
Ar mai fi, desigur, varianta in care vad respectiva statie la un alt coleg de "suferinta", la lucru, poate chiar acesta ma lasa sa ... o butonez si sa-i aflu parte din potential, dar aici e problema cu "cine a fost primul: oul sau ... gaina", pentru simplul motiv ca respectivul coleg, deja s-a expus riscului de a avea ceva mai mult sau mai putin functional.

Acuma si pizza aia, poate fi otravita si degeaba o mai arunci dupa ce deja ai gustat-o ... ca sa revenim la tonuri culinare!

Ca sa pastram discutia in ton serios, cred ca mai degraba, renumele arata faptul ca, probabilistic/statistic, numarul de rebuturi, de accidente, incidente nefericite/etc. este mai mic decat la ... produsele firmei/firmelor concurente. Dar acelasi lucru se poate spune si despre produsul/firma "new entry", pentru ca ... a vandut (cel mai probabil) prea putin produse si rata de rebut a fost ... mica (daca a fost mica ...)

In fine, discutia asta permite dezbateri infinte, care nu stiu cat de mult ar ajuta sau ar incurca ... asa ca ...

Aterizari line va doresc si sanatate!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#36 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 24 March 2012 - 06:37 PM

Acum, sa revenim pe pamant. 12Z-ul ala de care vorbeste RD este o superstatie cu putine(zero) referinte negative; nu se compara, de exemplu, rulmentii unei statii cu bucsele plastic/plastic ale altei "statii".
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 March 2012 - 06:51 PM

De ce as avea criteriu rulmentii, cand in primul post vorbim de lucruri care trebuie schimbate oricum "ca mobila sau televizorul" ?
Nu am vazut pe nimeni pana acum postand pentru ce nevoi concrete trece la o statie noua ...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2012 - 07:01 PM

Chestia cu rulmentii la stick-uri e doar pentru feeling si asta daca ai maini fine care sa simta diferenta - in rest nu este nevoie caci nu se "rotesc" axele stick-urilor cu 15.000 rot/min.

Calitatea si siguranta radio e mai importanta , numarul functiilor si de ce nu ... si cum arata .
T9 CAP pe care o am e super O.K. - pana acum nu a avut nici cea mai mica ezitare in functionare dar vreau sa ma inoiesc si eu de Pasti ca tot taranu' care venea pe vremuri Lipscani de isi lua gumari noi si nadragi - acu pe Lipscani se plimba pitipoancele nocturne .

Numarul de rulmenti de la o mulineta de ultima generatie dar cu pinioane din zamac si ici colo cate un bronz/alama nu o face mai grozava ca un DAM de colectie la care mecanica era din otel de scule.

Ca se poate strica si o super statie este adevarat .. au cazut ele OZN-uri cu inalta tehnologie extraterestra dar .....


P.S.

Futaba & JR - the best !

Asta ca sa nu ajungem iar la chestia cu ce folosesc .. campionii la intrunirile Europene sau Mondiale ca la alea intergalactice deja se folosesc
puterile extrasenzoriale fara statie - SFORTZA fie cu voi ! !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#39 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2012 - 07:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 March 2012 - 06:51 PM, a spus:

De ce as avea criteriu rulmentii, cand in primul post vorbim de lucruri care trebuie schimbate oricum "ca mobila sau televizorul" ?
Nu am vazut pe nimeni pana acum postand pentru ce nevoi concrete trece la o statie noua ...


O masina .. cel putin ca teorie , trebuie sa o iei noua si sa nu o tii mai mult de 3 - max 4 ani dupa care sa o schimbi caci altfel va incepe sa
te "plimbe" ea prin service mai mult decat trebuie - deci nu pentru ca nu ar mai face fata nevoilor concrete - tot de colo pana colo mergi, precum si din motive financiare - inca nu pierzi enorm de mult avand sanse sa intrii mai usor in posesia uneia noi.
Nu amintim varianta ca poti agata gacicile mai usor cu model nou de alta generatie .
Aaaa .... daca iti pui problema daca sa o schimbi cu o decapotabila sau cu o basculanta de mare tonaj .. e alta treaba si decizia trebuie cantarita.

Noi nu PRODUCEM ceva concret cu aeromodelele noastre .. nici macar la competitii nu merg majoritatea .. DAR precum niste copii postati in fata vitrinei de la magazinul cu jucarii incepem sa ne "tavalim " pe caldaram " urland " din toti bojogii ca "... Vleau si tatolas losu ca a li Lenatooo ! - ( Vreau si tractoras rosu ca al lui Renatooo - in traducere ).

De cate ori nu privim in " hangar " si constatam ca avem deja 3-4 planoare , altii 8-10 elicoptere , altii ... si ne oprim ? nu ne ajung ? nu ne satisfac nevoile concrete ? ..

Idea e.. AM AVUT MOBRA SI VREAU SA IMI IAU MOTOR de 1000 cmc ! - De care - Yamaha, Honda, Ducati ? sa nu ma trimiti iar la Mobra sau sa imi spui ca o pot repara pe cea veche - desi poate si asta e posibil .


Tocmai pe aceasta realitate mizeaza si producatorii iesind pe piata cu modele noi de la an la an .....

Apropo .. ai schimbat televizorul ( LCD, Plasma, LED ) ? dar mobilul ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#40 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 24 March 2012 - 07:31 PM

Futaba:

http://www.futaba.co...ction/index.asp



Pe de alta parte:

www.altii.com?
0

#41 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 24 March 2012 - 08:44 PM

atata timp cat nu se participa la concursuri nu vad de ce sa investesti 100 de milioane intr-o statie ... la care si una de 14 milioane isi face treaba onorabil.

Aceasta postare a fost editata de adrian82: 24 March 2012 - 08:45 PM

0

#42 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2012 - 09:01 PM

Vezi postareaadrian82, la 24 March 2012 - 08:44 PM, a spus:

atata timp cat nu se participa la concursuri nu vad de ce sa investesti 100 de milioane intr-o statie ... la care si una de 14 milioane isi face treaba onorabil.


Din acelasi motiv pentru care iti cumperi ca tot romanu' 3-4 lansete cu mulinete sau 3-4 undite din trestie sau carbon pentru atunci cand mergi la pescuit desi ai putea sa infasori "nailonu" pe 3-4 tuburi de spray sau sticle de Cola .... si inca o chesti 700 - 800 Euro nu fac inca 100 mil !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#43 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 March 2012 - 09:20 PM

Vezi postareaadrian82, la 24 March 2012 - 08:44 PM, a spus:

nu vad de ce sa investesti 100 de milioane intr-o statie ... la care si una de 14 milioane isi face treaba onorabil.

Iar eu vin cu o intrebare fireasca... De ce sa investesti 14 milioane intr-o statie cand si una de 196ron ($59) isi face treaba onorabil? (100/14 = 14/1.96 :))
As fi mers mai departe dar nu stiu nicio statie de 27ron...care sa isi faca treaba onorabil.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 24 March 2012 - 09:22 PM

It's difficult to make things simple!
0

#44 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2012 - 09:39 PM

Topicul avea si alt scop.
E firesc ca fiecare utilizaor al unei statii sa priveasca strict din punctul lui de vedere - merge, imi e suficinta sau nu , etc.
Dar stiind ca sunt colegi care au pregatire profesionala in ale electronicii pe langa sfaturile din prima categorie era bine sa avem ( nu numai pentru mine ) si recomandari izvorate din partea tehnica ...
Ex.
sistemul FASST consta in .. bla bla bla ( in termeni sa ii inteleaga toata lumea )
sistemul DSM-nu stiu cat, consta in ... ( )
sistemul .....

avantjele , riscurile , unuia fata de altul ar fi cam astea ..... fara a intra in termeni si explicatii foarte tehnice care ne-ar face sa
ne indreptam instant catre alte posturi sau desene animate la TV -ul schimbat de curand !

Deci nu era idea : de ce sa imi iau cutare cand s-ar putea sa nici nu imi mai trebuiasca peste ceva vreme ( o sa ma las de hobby-ul asta si ma apuc de ... pacanele ca poate castig ceva lovele din aparate )
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#45 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 25 March 2012 - 05:03 PM

Pai recomandarile si explicatiile colegilor cu pregatire profesionala in ale electronicii, ar fi putut canaliza discutia spre o directie mai ... lamuritoare.
Astfel noi, cei mai profani, ne-am putea astfel dumiri, pe langa motivul pentru care statia X costa 100 de milioane si care ar fi motivele reale pentru care merita efortul financiar, chiar daca o statie de 59$ face in mare acelasi lucru.

Orice pescar amator sau profesionist iti explica pe intelesul ... lui, de ce a ales sa-si cumpere 3-4 lansete, mulinete si ce mai are el acolo ... in loc de mesina infasurata pe un pet.

Eu ma gandesc ca tot firesc este, sa te indrepti catre o alta statie atunci cand:
1. ori te dau banii afara din casa, oricat te-ai stradui tu sa-i indesi cu piciorul, ei tot se umfla;
2. statia care o butonezi deja de multa vreme, nu-ti mai este deajuns si atunci ... ar trebui desenate motivele pentru care nu-ti mai satisface pretentiile/nevoile;
3. vrei sa treci la un alt nivel si ... iarasi statia nu-ti mai este deajuns;
4. ceva de la statia pe care o ai te nemultumeste si ... bine ar fi sa aflam si noi care ar fi acel "ceva";
5. pur si simplu, esti prin natura/firea ta, mereu in cautare de ceva nou ...

Poate ca o comparatie de genul: "eu am trecut de la X, la statia Y, pentru ca ... a, b, c, d ..." Asa, sa-mi iau o statie noua, pentru ca ... e noua si pentru ca spune "X" ca e mai buna, parca nu m-as incumeta, mai ales daca "X" nu-mi spune si fata de care alta statie e mai buna si mai ales ... in ce consta concret/palpabil acel "mai buna".
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#46 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 01 April 2012 - 02:08 PM

cat se investeste in statie/echipamente depinde de buzunarul fiecaruia si nu cred ca suntem noi ceilalti in masura sa judecam aceste sume.

fiind vorba de un hobby, la intrebarea legata de bani un raspuns perfect valabil ar fi "pentru ca pot".

o firma de traditie iti va oferii si o calitate a materialelor si a productiei, respectiv daca te uiti la interior/exterior vei vedea ca este construita profi. acest aspect spun eu ca este relvant pe termen lung.

eu am avut si statie hitec si graupner. au fost foarte bune, si-au facut treaba fara probleme, dar cand am luat in mana T8FG-ul lui nen77 mi-am dat seama ca este net dintr-o clasa superioara. acum am si eu un T8FG si sunt foarte incantat de ea.

A.
come to the dark side. we have cookies!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro