Modelism - RHC Forum: Rog ajutor pentru: academy titanic 1:400 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Rog ajutor pentru: academy titanic 1:400 academy titanic

#1 Useril este offline   mari97 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2012 - 08:46 AM

Salut tuturor! imi voi cumpara si eu un kit Academy Titanic 1:400, eu nu am facut niciodata asa ceva,si va rog sa ma ajutati cu urmatoarele sfaturi: ce lipici trebuie sa folosesc, pot folosi orice lipici? stiu ca kit-ul e vopsit, eu as dori sa il vopsesc poate iese mai frumos :) eu am vazut intr-un magazin, un stand cu kit-uri am vazut acolo numai chesti de la revell am vazut pensule vopsele si alte ustensile, pentru a vopsi kit-ul trebuie sa folosesc diluant? Si vreau sa-mi spuneti ce ustensile am nevoie de construirea kitului. va pun si o poza sa vedeti cum arata cutia.Imagine atasata: 3f8ac8566472fb69dd754cdb837d.jpg

Aceasta postare a fost editata de mari97: 20 March 2012 - 08:48 AM

0

#2 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2012 - 10:13 AM

Salut,

La randu`mi sunt incepator (am 4 machete la activ). Doua la pensula si doua la aerograf. Sfatul meu este sa nu incerci sa revopsesti macheta la pensula pentru ca ai sanse mari sa iasa rau.

Ce poti incerca la pensula ar fi un wash si un drybrush. Cateva urma de rugina, o usoara inegrire a cosurilor de fum ar fi in masura sa aduca un + de realism, insa nu exagera pentru nava s-a scufundat imediat dupa lansarea la apa, deci nu a apucat sa o manance rugina prea tare.

Nestiind cu ce a fost prevopsita macheta, ar fi indicat sa folosesti vopseluri acrilice, diluatia acestora realzandu-se cu apa, astfel incat riscul de a strica vopseaua originala vor fi reduse.

Spor la treaba

PS - Un lipici bun este cel de la revell - contacta parca ii zice. Vezi cu mai faci rost si de o penseta.

Aceasta postare a fost editata de sectoristu: 20 March 2012 - 10:14 AM

0

#3 Useril este offline   mari97 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2012 - 04:47 PM

Vezi postareasectoristu, la 20 March 2012 - 10:13 AM, a spus:

Salut,

La randu`mi sunt incepator (am 4 machete la activ). Doua la pensula si doua la aerograf. Sfatul meu este sa nu incerci sa revopsesti macheta la pensula pentru ca ai sanse mari sa iasa rau.

Ce poti incerca la pensula ar fi un wash si un drybrush. Cateva urma de rugina, o usoara inegrire a cosurilor de fum ar fi in masura sa aduca un + de realism, insa nu exagera pentru nava s-a scufundat imediat dupa lansarea la apa, deci nu a apucat sa o manance rugina prea tare.

Nestiind cu ce a fost prevopsita macheta, ar fi indicat sa folosesti vopseluri acrilice, diluatia acestora realzandu-se cu apa, astfel incat riscul de a strica vopseaua originala vor fi reduse.

Spor la treaba

PS - Un lipici bun este cel de la revell - contacta parca ii zice. Vezi cu mai faci rost si de o penseta.

Salut, multumesc pentru sfaturile date! imi sunt de mare ajutor, spunemi ce fel de penseta imi trebuie, am pensete normale acasa, sunt bune ? nu mam uitat daca esti din bucuresti, daca esti din bucuresti spunemi un magazin la care sa gasesc undeltele si alte chesti pt un kit, eu mam dus in diverta si era acolo un stad cu chesti numai de la revell, tinem legatura ! si poate mai imi dai niste sfaturi ! Multumesc !
0

#4 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2012 - 07:29 AM

Vezi postareamari97, la 20 March 2012 - 04:47 PM, a spus:

Salut, multumesc pentru sfaturile date! imi sunt de mare ajutor, spunemi ce fel de penseta imi trebuie, am pensete normale acasa, sunt bune ? nu mam uitat daca esti din bucuresti, daca esti din bucuresti spunemi un magazin la care sa gasesc undeltele si alte chesti pt un kit, eu mam dus in diverta si era acolo un stad cu chesti numai de la revell, tinem legatura ! si poate mai imi dai niste sfaturi ! Multumesc !


Salut,
O prima penseta cred ca o poti imprumuta definitv de la prietena/vecina... In timp vei realiza limitarile pensetei cu care se penseaza doamnele si vei cauta formele de care vei stii ca ai nevoie. Pana atunci insa cred ca te vei descurca si cu asta.

Eu am fost la doua magazine de profil si anume machete.ro si modelism.ro. Ar mai fi si hobbyx dar eu nu am ajuns pe la ei.

Lipiciul recomandat este cel de aici: http://www.revell.de...ARTN=39604&sp=1

Toate bune
0

#5 Useril este offline   mari97 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2012 - 08:11 AM

Vezi postareasectoristu, la 21 March 2012 - 07:29 AM, a spus:

Salut,
O prima penseta cred ca o poti imprumuta definitv de la prietena/vecina... In timp vei realiza limitarile pensetei cu care se penseaza doamnele si vei cauta formele de care vei stii ca ai nevoie. Pana atunci insa cred ca te vei descurca si cu asta.

Eu am fost la doua magazine de profil si anume machete.ro si modelism.ro. Ar mai fi si hobbyx dar eu nu am ajuns pe la ei.

Lipiciul recomandat este cel de aici: http://www.revell.de...ARTN=39604&sp=1

Toate bune

Multumesc inca o data pentru sfaturi ! asta cu lipiciul, cred ca am vazut din diverta lipici dala, mai ma voi duce zilele astea sa ma uit mai bine, ca atunci eram pe fuga si mam uitat mai mult la vopsele. Multumesc Mult pt sfaturi !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro