Modelism - RHC Forum: Motor brushless cu probleme? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Motor brushless cu probleme?

#1 Useril este offline   Sergio 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 01:33 AM

Salut1 Am cumparat un motor + regulator brushless 4300kw 9T nou.

Am montat motorul pe masinuta, acumulator nimh 4000mah, am selectat cu cardul ca folosesc acumulator nimh si am legat toate firele corect.

Dupa toate astea, cand accelerez din telecomanda, motorul se comporta ca unul pe benzina care se "inneaca" sau care "da in nas" cum se spune pe romaneste... Am schimbat telecomanda si receiverul cu unele mai bune dar se comporta la fel, are un tzachanit, merge inainte si inapoi dar in reprize iar daca o ridic de la sol, masinuta-si invarte rotile atat de tare ca la deformeaza!

Ma poate ajuta cineva? Aveti idee ce-i pot face sa nu se mai comporte asa?

Multumesc!
0

#2 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 04:05 AM

Din cate imi dau seama, sistemul este unul brushless fara senzori - "datul in nas" (cogging-ul) manifestat este normal pentru acest tip de combo-uri. Acestea nu se pot deplasa cu viteza foarte mica, pur si simplu accelerezi si pleci. Deci daca fenomenul se manifesta doar la viteze mici nu se poate inlatura total. Se poate insa diminua prin:
- incercarea diverselor setari de timing si punch pe ESC, eventual daca ESC-ul se poate reprograma, foloseste ultimul firmware disponibil
- folosirea unui acumulator LiPo

Oricum, nu este normal insa ca modelul sa nu plece deloc de pe loc, oricat de tare apesi acceleratia. Daca se intampla asa e posibil ca NiMH-ul sa nu dea suficient curent pentru setup-ul tau sau pur si simplu sa nu fie bun. Daca ai la indemana un LiPo, testeaza cu acesta.

Pentru inceput pune toate setarile pe default folosind cardul de programare (evident, mai putin setarea de LiPo cutoff care e necesara).
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#3 Useril este offline   cosmin65397 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 09:21 AM

Aceasi problema am avut-o si eu cu acelasi tip de motor si accumulatori Nimh si de 4000 si de 5000 mah,am incercat toate setarile posibile din cardul de programare dar fara prea multe rezultate,solutia care a rezolvat problema a fost trecerea la accumulatori Lipo.
Toate cele bune!
0

#4 Useril este offline   Sergio 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2012 - 07:54 PM

S-a rezolvat! Problema era ca daca alegeam anumite setari cu cardul de programare, o lua razna! Daca l-am lasat pe AUTO, mergea perfect. Daca era pe MANUAL, adica: sa dau acceleratia la maxim, franarea la medium etc, nu functiona cum trebuie!

Multumesc pt ajutor!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro