Modelism - RHC Forum: F.P:V - auto - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

F.P:V - auto pentru ca nu trebuie neaparat sa zboare

#1 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 12 March 2012 - 11:26 PM

Salutare,


Dupa multa cautare pe internet am hotarat sa incep un nou proiect si anume FPV pe o masina RC.


Am inceput prin a cauta un sistem RX-TX semnal video. Am ajuns pe pagina BEVRC si mi-am achizitionat un sistem 1.3ghz de 800mw http://www.bevrc.com...800mw-p-52.html

Tot de pe BEVRC mi-am achizitionat si un switch video cu 3 canale pentru a monta doua camere pe masina una fata una spate prin comutarea unui switch.


Dupa am inceput sa caut camere si am ajuns pe siteul http://www.securitycamera2000.com de unde mi-am cumparat doua camere de 600 TLV - http://www.securityc...D-Menu-DNR.html

Toate bune si frumoase pana in momentul asta , am asamblat sistemul , testat dar acum marea intrebare este ce platforma sa aleg:

- un rockcrawler gen G1

- un axial wraith

sau o platforma mai dedicata cum ar fi: http://www.pololu.co...og/product/1560 este o platforma 6x6 care merge foarte bine pe orice suprafata sau http://www.lynxmotio...-combo-kit.aspx 4x4 mai de baza dar cu mult potential


Din start traxxas summit depaseste bugetul meu cu mult dar fiind ideal pentru ce vreau eu sa fac, autonomie mare plus mult spatiu pentru echipament.

Ce imi recomandati ca si platforma cu o autonomie cat mai mare , nu ma intereseaza viteza foarte mult.


Poze cu echipamentul FPV:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0642.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0637.JPG

Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#2 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 12 March 2012 - 11:27 PM

mai multe poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0636.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0641.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0640.JPG

Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#3 Useril este offline   Daemonus Modelus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 421
  • Inregistrat: 21-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Dolj

Postat 13 March 2012 - 08:10 AM

Vezi postareaSere4uall, la 12 March 2012 - 11:27 PM, a spus:

mai multe poze

Orice ai alege, dupa ce montezi sistemul o sa ii schimbi centrul de greutate, devenind instabil. Astfel, nu vei putea merge pe bolovani/inclinatii cu sistemul montat - cu el dat jos va merge fara nici o problema. Mai mult, in cazul wraith-ului, fiind un rock racer, are si oaresce viteza - va deveni destul de instabil, apare pericolul de rasturnare care te poate costa acea camera montata.

Am incercat un sistem asemanator (de fapt era al unui amic de-al meu) prin casa si ce pot spune ... nu merita. Nu poti sa conduci masina pe baza imaginilor primite (cel putin asa a fost in cazul meu - unghiul de deschidere al obiectivului camerei era destul de mic, zoomul optic practic era 0 si niciodata nu vedeam ce am sub roti).

Ce poti face insa....o camera spion care sa o montezi pe model si sa dai inregistrare :) Mai ieftin, nu incomodeaza asa de tare si mai mult...daca te rastorni si spargi....plangi mai putin (oricum, asemenea camere sunt mult mai rezistente decat cele "clasice").

Bafta !
Murdar poate....insa nu JEGOS !!!
0

#4 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 13 March 2012 - 04:38 PM

Vezi postareaDaemonus Modelus, la 13 March 2012 - 08:10 AM, a spus:

Orice ai alege, dupa ce montezi sistemul o sa ii schimbi centrul de greutate, devenind instabil. Astfel, nu vei putea merge pe bolovani/inclinatii cu sistemul montat - cu el dat jos va merge fara nici o problema. Mai mult, in cazul wraith-ului, fiind un rock racer, are si oaresce viteza - va deveni destul de instabil, apare pericolul de rasturnare care te poate costa acea camera montata.

Am incercat un sistem asemanator (de fapt era al unui amic de-al meu) prin casa si ce pot spune ... nu merita. Nu poti sa conduci masina pe baza imaginilor primite (cel putin asa a fost in cazul meu - unghiul de deschidere al obiectivului camerei era destul de mic, zoomul optic practic era 0 si niciodata nu vedeam ce am sub roti).

Ce poti face insa....o camera spion care sa o montezi pe model si sa dai inregistrare :good: Mai ieftin, nu incomodeaza asa de tare si mai mult...daca te rastorni si spargi....plangi mai putin (oricum, asemenea camere sunt mult mai rezistente decat cele "clasice").

Bafta !



Salut !

Multumesc pentru raspuns , dar nu urmaresc sa fie neaparat rock crawler . Vreau ceva sa se descurce pe un drum normal/accidentat dar nu bolvani. Ceva care sa nu se rastoarne foarte usor si sa aiba spatiu destul de mult pentru tot echipamentul fpv.

Nu stiu daca sa optez pentru ceva scale si aiba incorporat echipamentul FPV.
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#5 Useril este offline   Daemonus Modelus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 421
  • Inregistrat: 21-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Dolj

Postat 13 March 2012 - 08:02 PM

Vezi postareaSere4uall, la 13 March 2012 - 04:38 PM, a spus:

Salut !

Multumesc pentru raspuns , dar nu urmaresc sa fie neaparat rock crawler . Vreau ceva sa se descurce pe un drum normal/accidentat dar nu bolvani. Ceva care sa nu se rastoarne foarte usor si sa aiba spatiu destul de mult pentru tot echipamentul fpv.

Nu stiu daca sa optez pentru ceva scale si aiba incorporat echipamentul FPV.

Incearca un Traxxas Summit :) E mare....tine bine la tavaleala....:)
Murdar poate....insa nu JEGOS !!!
0

#6 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 13 March 2012 - 10:36 PM

Traxxas Summit imi da peste cap tot bugetul :D de bani aia pot sa imi iau un GO PRO HD 2 + un automodel mai capabil :wacko: din cauza asta ma tot bate gandu la un Axial Wraith dar am impresia ca se rastoarna usor.
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#7 Useril este offline   Daemonus Modelus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 421
  • Inregistrat: 21-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Dolj

Postat 14 March 2012 - 08:20 AM

Nu stiu ce sa zic, nu l-am testat / nu am mers cu vreunul. Primele observatii facute cand am vazut unul live (la Cluj)....OMG este ....lat. De aici zic eu ca este si destul de stabil. Daca nu ma insel are un motor de 20T, deci si un pic de viteza ar avea (daca pui un pinion si mai mare, mai castigi un pic).
Acum depinde si de locul unde amplasezi camera + restul de acareturi, caci daca o pui sus pe plafon...cu siguranta o rastorni...Poate cumva la interior sa gasesti un loc unde sa o fixezi si vezi cum se comporta la viteze mai mici...de asemenea ia in calcul si posibilitatea ca semnalul video sa nu fie bruiat cumva de ESC (de regula se rezolva prin adaugarea de condensatori - cel putin asa am citit), precum si posibilitatea sa-ti faci sistemul "waterproof" - nu zic ca il vei baga in apa neaparat, dar cu siguranta vei colecta...praf :wacko:
Murdar poate....insa nu JEGOS !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro