Modelism - RHC Forum: Diorama - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Diorama cel putin o tentativa

#61 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 22 April 2005 - 08:36 PM

Z-mare, la 22 Apr 2005, 20:20, a spus:

Interesanta cea de a doua-a macheta!Tot ...iarna? Daca nu, atentie la iarba....pare lina!

:rolleyes: :D :D
@Z-mare . Nu cred ca ai citit atent . Sau nu m-am exprimat eu bine . Diorama cu iarna , rusia , adica cea cu care v-am "batut" atat la cap este a doua diorama . Daca e a doua , atunci trebuie sa existe si o prima , care e chestia cu mult verde (ultima poza care am pus-o). Verdele ala voia sa fie iarba , nu zapada , deci nu voia sa fie iarna .
Si iarba ... chiar e lana :D . Sau cevas asemanator , un material care l-am gasit prin casa . Dar e acolo de vreo 4 ani , deci am o scuza .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#62 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 23 April 2005 - 03:26 PM

Mai, Mk_IX sa sti ca am o meteahna: prind greu si uit repede :o :o :D. Bun, acum vorbind serios, scuze, intr-adevar nu am fost atent. Dar treaba cu ...lina ramine valabila :D. Am crezut ca peste acea "iarba" vei pune "zapata", de aceeia am intrebat de iarna!
Alexandru
0

#63 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 24 April 2005 - 08:10 PM

Gresala , gresala ... da mi-ai dat o idee super buna . In loc sa o las sa zaca asa pe biblioteca , o fac diorama de iarna . Din esec intr-un posibil succes . Dar , intai sa o termin pe asta .
Sa nu credeti ca as avea ceva cu iarna (desi , tre sa recunosc , arata mai bine , cel putin atunci cand esti incepator) , dar este recomandata de lipsa resurselor . Asa la vara/primavara/toamna ai nevoie de o gama mai larga de culori : verde , maro , galben , rosu , roz (daca faci floricele pe campii) . Si in afara de prima , restul ioc ! Cu timpu ... In schimb la iarna => alb , alb mai putin alb , alb si mai putin alb , si un alb mai albicios :lol:
Negru si gri , poate niste rugina sau maro si e gata . Bine , daca vrei sa faci chestii cum face Ronin (am vazut galeria , felicitarile mele) , e nevoie de o marire a gamei de culori , dar pt inceput , cand inca inveti , e perfect . Mie mi se par cel mai simplu de facut dioramele de iarna (pt incepatori) . Daca nu stii ce culoare are un anumit lucru ... il ningi :D .

Oricum , diorama mea o sa astepte finalizarea pana pe la vara (ma refer la soldati si tanc/halftrack/camion/etceterau ) . Vine Megadeth ! Si un concert ca asta , cam odata in viata . In schimb , atatea companii produc soldati . Dar o sa fac toate detaliile pana la soldati . Mai putin asa-zisul cuib de MGu . La etajul din mijloc vreau sa fac o mica bucatarie , cu niste rafturi si un bucatar care se ascunde , mort de frica . Sa fac eu rost de ei , ca nu duc lipsa de imaginatie . Si in fond nu se stie . Poate ii cumpar chiar cu ocazia concertului .

Da chiar , pe alt subiect zicea cineva ca s-ar face o chestie la generalitati unde fiecare sa zica ce asculta . S-a facut ? Chiar sunt curios daca ar fi si manelisti pe for ? (curiozitate pura , NU INTERPRETATI ! ca luati tzeapa )
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#64 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 25 April 2005 - 10:24 AM

Parca a fost o discutie si intr-adevar sunt si manelisti pe forum. Concertul Megadeth a ramas pe 15 Iunie? Eu vin sigur.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#65 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 25 April 2005 - 12:02 PM

Eu asa am citit pe metalfan . E la Arenele Romane , pe 15 iunie si biletele se pun in vanzare de azi (25apr) . Sunt 500.000(in picioare) si 750.000(pe scaun) [sper ca am voie sa zic asta]. Si eu sper mult sa vin . Ar fi un super cadou de ziua mea :D . Am vorbit de bilete , dar cine stie ce intervine .
Poate se nimereste si o expozitie de modelism a doua zi :D . Ce misto ar fi !!! As vedea si io pe viu niste chestii calumea . Ca de a mea , m-am saturat ..... just kidding !
Voi ce muzica ascultati ? Formatii ma refer , ca e mai clar . Ca nu am gasit topicul asta pe for . Si daca tot s-a deschis aici discutia . Sau face altcineva un subiect nou . Sau daca s-a deschis , imi da si mie linku :D.

PS - Cine mai vine la concert ?
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#66 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 25 April 2005 - 12:17 PM

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...hl=manele&st=80
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#67 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 02 June 2005 - 04:06 PM

Munca , munca , iarasi munca ... dar cu ce folos daca nu se vad rezultate ? Asa ziceam si eu pana azi cand am reusit sa imprumut un aparat foto de la un coleg , sa mai pozez ce am mai realizat . Am inceput sa lucrez si la un 'modul' care sa il atasez , am mai pus cateva 'chestii' si peste cateva ore o sa pun si poze .

A , si sa nu uit . Am facut rost de 3 soldatei . O sa ii pun (desi nu au nimic de a face cu perioada istorica) , mai mult pentru referinta dimensionala :o .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#68 Useril este offline   Octavian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 09-August 05

Postat 27 August 2005 - 04:48 PM

Salut. Zapada arata bine. Si eu folosesc tot copaci "naturali" . Eu unul recomand bucatele de gard viu ( usor de gasit peste tot )
Imi place. Bafta!!

Aceasta postare a fost editata de Octavian: 27 August 2005 - 05:03 PM

Nu conteaza daca esti ultimul atata timp cat nu te opresti!!
0

#69 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 10 September 2005 - 06:02 PM

Ah , de cand nu m-am mai ocupat de modelism :( . A fost o vacanta aproape irosita din acest punct de vedere . Singurul lucru bun ca am mai facut rost de cativa soldatei si ca am mai facut un modul . Pe la inceputul subiectului bateam eu campi cum ca ar fi frumos sa faci o diorama din mai multe bucatzele care sa le pui una langa alta si sa iasa ceva mare si frumos . Am fost avertizat ca e periculos , ca risti sa nu se potriveasca bine , etc . Nu am luat in seama . Si in concluzie , in afara de diorama asta care e prezentata aici , mai am una , cam la fel de mare , ce ii vine in continuare . Un fel de transeu . Saptamana viitoare ma duc sa iau aparatu de la Zigo sa mai fac niste poze , ca arata destul de interesant . Eh , stiu ca soltatii sunt americani post Vietnam , ca tancul e rusesc WWII si ca actiunea se petrece pe undeva pe langa stalingrad , dar astea sunt detalii :rolleyes: .
I'll be back .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#70 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 14 November 2005 - 11:29 AM

Deci in urma cu cateva luni promisesem niste poze http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif . Hai sa ma tin de promisiune . Aveti aici 10 poze .


poza 1
Vedere generala . Diorama e facuta din doua bucatzele pe care inca nu le-am lipit intre ele . Tre' sa imi fac rost de niste timp si niste ipsos . Chiar se vede rau unde sunt lipite . Dupa aceea , voi pune si vreo doi soldatei in dreapta .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi01.jpg

poza 2
Vedere cu blindatele . Poza ar fi iesit frumoasa daca era mai clara . Stiu ca tancul pare ca aterizat acolo . nu tu urme , nu nimic . Sfaturi cum pot sa repar acest lucru . Si alte sfaturi cum pot sa fac prinderea lui de diorama mai reala (nu e inca lipit de postament).
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi02.jpg

poza 3
Vedere cu modulul nou din fatza . Reprezinta un transeu intre doua cladiri "cam" distruse . Mai multi soldati au scos capul sa traga in fata noii amenintari . Si-au facut si o mica cazemata , mai mult sa ii protejeze de zapada decat de bombe . Nu si-au mai batut capul sa o camufleze . Iarna s-a ocupat de tot .
In spate se vede un blindat . Pe cuvantul meu ca nu stiu ce blindat e . Nu stiu nici macar din ce perioada e http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif . Asa ca daca nu l-am nimerit imi cer scuze , dar fondul meu de machete e cam mic si alegerile limitate (sa il pun sau sa nu il pun , aceasta-i intrebarea) .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi03.jpg
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#71 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 14 November 2005 - 11:39 AM

Poza 4
Acelasi lucru dar mai de sus .Se vad pe acolo vreo doua lazi cu munitie goale , ceva care vrea sa fie un mortier si soldatii
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi04.jpg

Poza 5
Parte din modulul vechi . Un soldat se uita in zare si comunica celui de la radio ca artileria iar cade prea scurt (cel de la radio e acoperit de plasa de camuflaj) . Pacat ca si-a pierdut binoclul la poker . Sub el e un tip care de frica , a si ridicat lansatorul in mana . Nu conteaza al cui e tancul , e periculos .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi05.jpg

Poza 6
Alta vedere a noului modul (stiu ca ma cam repet dar ma grabesc si nu am timp sa compun un text adevarat http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif) . Lazi de munitie goale , mortierul , niste ramasite dintr-o casuta , un soldat cu mitraliera grea , altul pus pe burta , etc .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi06.jpg

Poza 7
Soldatzii vazuti de sus . Unul dintre ei fuge spre locul luptei , cel din fatza lui , de frica e una cu pamantul . Cateva mantii furate de la niste morti (care sigur nu s-au suparat) protejeaza intrarea in asa - zisa cazemata . Cam goala masina de transport . Nu ne-o lua si pe noi de aici ?
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi07.jpg
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#72 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 14 November 2005 - 11:43 AM

Poza 8
Alt unghi . In stalpul de rezistenta care a mai ramas intreg se afla un ac , care am uitat sa il scot de acolo din gresala . Soldati , ruine si copacelul meu .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi08.jpg

Poza 9
Alt unghi . Jos se vede Adolf , omul de zapada . Golul din primul modul chiar trebuie umplut cu un soldat , sau macar cu niste lazi/butoaie .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi09.jpg

Poza 10
Blindatul vazut de sus . E cam gol . Intentionez sa pun un fel de copertina peste el .
http://i18.photobucket.com/albums/b146/ein_Drake/Modelism/Iarnalarusi10.jpg
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#73 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 14 November 2005 - 11:50 AM

Astept sfaturi , carcoteli .
Ce am observat si eu (sa va usurez munca ,sau sa o ingreunez . depinde de unde priviti).
Zapada e cam alba .
Tancul si blindatul parca au aterizat acolo .
Zidurile sunt cam groase .
Limita dintre cele doua module arata urat de suparator http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
Soldatii , cu exceptia unuia nu sunt de loc vopsiti . Nici macar postamentele .
Nu stiu daca ceva in genul cazematei a existat vreo data ,sau e doar imaginatia mea .
Soldatii nu au ce cauta acolo (avand in vedere ca e WW2 si ei au M16 in mana ...) . Spuneti-i lipsa de optiuni
Blindatul care nu stiu nici ce e , nici de unde/cand vine si deci nu stiu daca are ce cauta pe acolo .

In rest eu zic ca nu e prea aglomerata si ca dupa ce mai rezolv unele din greseli , nu va arata prea rau .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#74 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 14 November 2005 - 09:19 PM

Pai sa le luam pe rind
- arata nitel mai bine, nu mai e asa aglomerata si pune mai bine in valoarea dinamica scenei
- trebuie pastrat "unghiul" din care a venit zapada/viscolul
- cu toate ca nu este obligatoriu (i-a luta si pe ei pe nepregatite, vezi primarii nostri vs iarna :wub: ) pe blindatae trebuia camuflajul de iarna [suficiente citeva dire de pesula cu vopsea alba (Vezi tancul din fotografiile de la expo)], nu ar mai fi facut nota discordanta
- intr-adevar zapada prea alba, lipsesc urmele lasate de vehicule. Acestea trebuie sa fie nitel mai inchise la culoare decit restul zapezii
- 'hainele' soldatilor lasa de dorit in acest peisaj hibernal
- mergind prin zapada, cauciucurile, butuicii rotilor, rotile de ghidare si interstitiile dintre senile aduna oarece zapada
- incearaca sa pastrezi "sensul" miscarii: soldatii se "uita" intr-o parte, blindatele merg in alta! Sa zicem ca unu, doi pazesc spatele, dar nu chiar ...toti! Un tanc nu prea intoarce spatele unui potential atacator!
Ai stofa de "dioramist"! Am o e-carticica despre diorame, poate te intereseaza
0

#75 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 14 November 2005 - 09:30 PM

Ha , ha . Bine spus de dioramist , avand in vedere ca eu fac doar diorama , nu si machetele de pe ea . Am mai spus , nici tancul nici tabul sau ce o fi ( da chiar , ce blindat este ??? ) nu imi apartin . Mai facusem inca o diorama , cadou unui prieten , dar inainte sa apuc sa o fotografiez , a cazut de pe boxa (sa fie de vina bass-ii prea tari) . Nu s-a deteriorat prea tare , dar tot nu mai e ca la inceput . Pacat insa de poveste : in loc sa repare avionul , mechanicii prajeau carnati pe gratar . Dupa ce o repar poate pun niste poze de la cealalta dio .
In ceea ce priveste hainele soldatilor , am de munca ...
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#76 Useril este offline   sosos69 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 18-February 09
  • Location:baia mare

Postat 23 February 2009 - 11:08 AM

Faceti si diorame de peisaje?
Am avea nevoie pentru un parc national de cateva diorame (cu factura).
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro