Modelism - RHC Forum: submarine - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

submarine camera pe submarin?

#1 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 17 November 2007 - 01:47 PM

sa zicem ca achizitionez un submarin cu radiocomanda. se pot implementa cumva careme video sa vad in apa? daca da de unde le pot achizitiona si la ce preturi? si cam la ce distanta coboara? deexemplu daca il dau pe lac se duce pana pe fund daca are 100m adancime?
0

#2 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 17 November 2007 - 02:15 PM

banui ca vrei sa-i pui si lumini, dar de 100 m adancime la un navomodel....no wayyyyyy...doar daca e de la US Navy Lab.:)



poate o gasesti pe Elodia

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne: 17 November 2007 - 02:16 PM

0

#3 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 17 November 2007 - 02:37 PM

claudiu_ne, la 17 Nov 2007, 14:15, a spus:

banui ca vrei sa-i pui si lumini, dar de 100 m adancime la un navomodel....no wayyyyyy...doar daca e de la US Navy Lab.:)



poate o gasesti pe Elodia

ok. sa zicem la cativa metri acolo. cam la ce adangime poate ajunge? de ce zici tu ca nu poate cobora prea jos? e presiunea prea mare? cam la cat poate ajunge? si de ce sistem de comanda voi avea nevoie? si camere de unde iau? Ma apuc sa caut comori :() =)) Poate imi inghite vreun peste jucaria :))
0

#4 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 17 November 2007 - 04:18 PM

"pe viu" nu am vazut modele de submarine, dar pe youtube sunt o gramada de filmuletze cu subarine model...de la cele simpliste la foarte complexe...dar mai mult de 1 metru nu cobora nici unu...si daca nu ma insel undele radio ale statiei RC pun cele mai mari piedici pentru o adancime mare...c-am asta zic eu.

Poate ma insel...sa vedem ce mai zic si altii
0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 November 2007 - 04:33 PM

Frodule in apa dulce mai merge sa cauti ceva comori poate d-alea scufundate de comunisti prin baltile noaste
dar daca te candesti la mari si oceane ia-ti gandul de la alea radiocomandate ca nu functioneaza in apa sarata.Trebe sa te legi prin cablu de submarin.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#6 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 17 November 2007 - 06:25 PM

Skyspy, la 17 Nov 2007, 16:33, a spus:

Frodule in apa dulce mai merge sa cauti ceva comori poate d-alea scufundate de comunisti prin baltile noaste
dar daca te candesti la mari si oceane ia-ti gandul de la alea radiocomandate ca nu functioneaza in apa sarata.Trebe sa te legi prin cablu de submarin.

faza cu comorile a fost o gluma B)). poi in apa dulce ma joc cu ele dar cal la ce adancime poate cobora? deexemplu la vreo 20m coboara? B) si de unde stiu eu unde este el? se poate pune cumva o mica camera prin wifi in submarin?
0

#7 Useril este offline   geo_sim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 19-April 06

Postat 17 November 2007 - 11:22 PM

Acum vreun an am achizitionat kit-ul Revell, scara 1:72 al u-boot VIIC Grey Wolf.
L-am facut radiocomandat, merge super dar se piloteaza destul de greu, mai ales daca vrei sa-l ti la o adancime constanta, la vremea respectiva neavand destule fonduri sa-mi iau si un depth-control de la firme care produc asa ceva.
Graupner MC-24, 40Mhz, canal 61
0

#8 Useril este offline   geo_sim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 19-April 06

Postat 17 November 2007 - 11:23 PM

poza

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-31-1195334631.jpg

Graupner MC-24, 40Mhz, canal 61
0

#9 Useril este offline   geo_sim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 19-April 06

Postat 17 November 2007 - 11:26 PM

Pt cei interesati de constructie..detalii pe e-mail, din cauza ca nu stiu sa micsorez marimea la fisiere
Graupner MC-24, 40Mhz, canal 61
0

#10 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 18 November 2007 - 10:08 AM

interesant model. e frumos. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif bv.
0

#11 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 21 April 2008 - 06:36 PM

a dat caldura, s-a dezghetat lacul si mi-a venit din nou dorul de rc-uri. Stau la munte, in apropierea unui baraj si ma gandeam la o barca rapida, un submarin sau elicopter.. A mai gasit cineva kituri de submarine mai bune? Imi explica si mie cineva acum la cateva intrebari?: La ce distanta poate cobori un submarin rc (e in functie de scala, volum, masa..? ) , se pot pune lumini pe el? (daca da cum s ce lumini?) , motoarele trebuiesc electrice? , exista camere mici care se pot monta pe asa ceva? (am ceva prin wifi dar functioneaza numai impreuna cu receptorul si nu ma pot duce cu tv-ul sau pc-ul pe baraj..e cam greu).

In cazul unei barci de viteza, daca se rastoarna pe lac ce faci? Exista metode sa o intorci cumva? Ce alta "jucarie" mai merge pe apa?


Rog pe cineva cu mai multa rabdare sa imi raspunda si mie la toate intrebarile.
0

#12 Useril este offline   shtecker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-January 08

Postat 21 April 2008 - 07:38 PM

"distanta de coborare" in cazul unui submarin se numeste adancime :lol:
nu prea are legatura cu scala, mai degraba cu volumul (evrika)
prea adanc nu cred ca vrei sa-l cobori, altfel probabil n-o sa vezi nimic acolo, nici cu lumina artificiala

se pot pune lumini, niste led-uri cum sunt pe frontale de ex., consuma putin si lumineaza bine. fara o camera de luat vederi insa, vei folosi lumina doar ca sa vezi submarinu prin apa

motoarele trebuie sa fie electrice, ultima oara cand am verificat, sub apa nu exista oxigen http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

exista camere, cauta FPV pe forumul de aero, dar nu stiu cat de bine merg sub apa

daca se rastoarna barca, o culegi cu o undita (daca nu se scufunda) sau vorbesti la meteo sa bage vant inspre malul tau poate o aduc valurile :lol:
0

#13 Useril este offline   frodo92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-November 07

Postat 21 April 2008 - 08:39 PM

M-am uitat putin la camere si am vazut ca sunt asemanatoare cu cele care le am eu dar am o nelamurire...ce fac, scot tv-ul la iarba verde ca sa urmaresc ceva..?
0

#14 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 22 April 2008 - 06:13 PM

shtecker, la 21 Apr 2008, 19:38, a spus:

...motoarele trebuie sa fie electrice, ultima oara cand am verificat, sub apa nu exista oxigen... :D

esti sigur ca nu exista oxigen??????
0

#15 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 22 April 2008 - 06:14 PM

oricum daca frodo vrea sa-si faca un submarin telecomandat si mai ales pe care sa-l poata incarca si cu o camera eu-i recomand site-ul asta http://www.rcgroups.com/submarines-60/ unde poate are noroc

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne: 22 April 2008 - 06:18 PM

0

#16 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 April 2008 - 09:36 PM

Dupa cunostintele mele adancimea maxima la care "raspunde" un submarin rc este de 4m in apa dulce.Peste nu se mai propaga undele radio.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#17 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 23 April 2008 - 10:44 AM

as intra si eu in hora la un submarin, planuri mai am si eu mai aveti si voi, stabilim ce vrea sa faca submarinul si facem proiectul, obligatoriu trebuie sa aiba pompe pentru balast sa poata fi tinut la o anumita adancime, poate fi un submarin militar sau unul pentru explorare, la partea de proiectare si plan eu mabag mai ales ca am inceput acum ceva vreme un proiect de acest gen, daca sunteti de acord sa facem unul de la cap la coada si nu un chit intru si eu in joc

Spor
0

#18 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 23 April 2008 - 01:24 PM

Ia vedeti aici daca vreti sa construiti..

Sau aici daca vreti sa cumparati.

Gooogule face minuni! :)

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 23 April 2008 - 01:42 PM

2 fast 4 you 2
0

#19 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 02 September 2008 - 02:16 PM

Frodo92: dupa cum s-a mai scris undele radio nu "bat" prea mult sub apa deci daca vrei sa faci un ROV sa il comanzi si sa captezi imagini trebuie neaparat sa il legi cu sarma.
Cit despre presiune la fiecare 10 metri creste cu un bar.
La 10 metrii adancime ai 2 bari deoarece pui la socoteala si presiunea atmosferica.
In functie de materialele pe care le folosesti faci calcule si obtii grosimea peretelui ca sa reziste la adancimea dorita. Mai poti sa faci o smecherie si sa presurizezi incinta la catva bari si facand diferenta obtii un perete mai subtire.
Si ieri va fi o zi !
0

#20 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 September 2008 - 06:16 PM

Eu am favut o incinta in care am pus o camera dintr-un tub de PPR! care a reusit sa ajunga si sa reziste pana la o adancime de 27 m!dar a ajuns la fund acu judecati voi!
0

#21 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 September 2008 - 06:53 PM

Vezi postareaShumica, la Sep 2 2008, 03:16 PM, a spus:

Frodo92: Cit despre presiune la fiecare 10 metri creste cu un bar.
La 10 metrii adancime ai 2 bari deoarece pui la socoteala si presiunea atmosferica.


Doar o mica precizare. La 10m ai un bar deoarece in incinta ai deja presiunea de la suprafata. Ca doar nu ai vidat-o inainte de scufundare....zic si eu.
0

#22 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 03 September 2008 - 12:47 PM

Este corect pentru o incinta etansata la suprafata la 0 m fata de nivelul marii bla bla bal :unsure: dar la 10 m presiunea absoluta este de 2 bari.
Regulatoarele buteliilor de scafandru autonom asa sunt reglate.
Si ieri va fi o zi !
0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 September 2008 - 01:31 PM

Corect. Consens. Fiecare vorbeam despre alta fateta a problemei.
Pentru cazul nostru de submarin, la 10m adancime, incinta trebuie sa reziste la un bar....nu? Se presupune ca este etansa si ca a fost inchisa la suprafata.
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 September 2008 - 02:11 PM

Vezi postareadan_mitea, la Sep 3 2008, 02:31 PM, a spus:

...
Pentru cazul nostru de submarin, la 10m adancime, incinta trebuie sa reziste la un bar....nu? Se presupune ca este etansa si ca a fost inchisa la suprafata.


Ba la 0,8 bari ca deschide comandantul o sticla de cola in interior si se presurizeaza cu 0,2 bari tot submarinul.
Cine o trage din nou pe turta cu transmisia intre model si suprafata? Problemele cu presurizarea se rezolva din ciocan.
Ce s-ar putea folosi? Ultrasunete? Ceva cu frecvente foarte joase? Pentru comanda modelului sa zicem ca s-ar putea adapta ceva, dar merge transmisa informatia video spre suprafata altfel decat cu sarma? Ca aia cred ca e problema enervanta pana la urma: cum transmiti ce vede camera?

Stau si eu cu ochii pe subiect, ca e interesant.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 September 2008 - 02:15 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 03 September 2008 - 02:33 PM

ROV-urile este clar ca sunt comandate prin sarma si imaginea video este transmisa spre suprafata generic vorbind tot pe sarma.(cabluri de cupru, fibra optica etc.).
Submarinele nucleare pentru a comunica ceva (fiind in imersiune) lanseaza o mica baliza legata tot cu sarma :) si emit manele in eter :)
Din punctul meu de vedere modul de comanda de la suprafata al unui ROV este foarte clar: SARMA
Si ieri va fi o zi !
0

#26 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 03 September 2008 - 03:44 PM

ma scuzati ca intervin dar si eu sunt interesat de subiect :)

as avea si eu o intrebare:

nici macar telecomenzile pe 2.4 Mhz nu bat mai mult de 4 metrii?

legat de camera nu ai alta optiunde decat prin cabluri ( la una wirlss nu stiu daca ii poti lungii antena deoarece ii modifici frecventa ) parerea mea
0

#27 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 03 September 2008 - 03:48 PM

Vezi postareaamd, la Sep 3 2008, 04:44 PM, a spus:

ma scuzati ca intervin dar si eu sunt interesat de subiect :)

as avea si eu o intrebare:

nici macar telecomenzile pe 2.4 Mhz nu bat mai mult de 4 metrii?

legat de camera nu ai alta optiunde decat prin cabluri ( la una wirlss nu stiu daca ii poti lungii antena deoarece ii modifici frecventa ) parerea mea


nu, e invers. cu cat e frecventa mai joasa cu atat bate mai tare prin apa. un RC in 27 Mhz AM e ceva mai bun decat 35/40 Mhz sau 2,4Ghz. ar fi mai indicat un sistem VLF (very low frequency) in 50/100 kHz, dar o sa ai probleme de banda pt semnalul video.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 03 September 2008 - 03:52 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#28 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 03 September 2008 - 03:52 PM

am inteles ideea acum :)


etansarea la axul de la motor cum se face? ( cu semering?)
0

#29 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 03 September 2008 - 04:11 PM

Eu in acest moment lucrez la u 2540 si cu radiocomanda am luat teapa si m-am dat rotund cu una in 2,4.
O sa fiu multumit daca duce pana la adancimea periscopica ( vreo 20 cm) ca oricum mai mult nu am de ce sa il scufund in in apa tulbure a IOR-ului.
Daca nu duce sparg pusculita si iau o alta radiocomanda ata ete :)
Cat despre etansare vaselina la greu ... in cazul meu tuburile port elice sunt foarte lungi (500 mm), nu il scufund prea mult iar corpul etans, inainte de a-l baga in apa se presurizeaza pe la 1,5 - 2 bari.
In mod normal pentru etansare poti sa pui pasla cu vaselina, semeringuri cum ai spus tu ... sunt tot felul de metode pe fiecare cum il taie capu' :)
Si ieri va fi o zi !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro