Modelism - RHC Forum: Aprilie 2005 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Aprilie 2005

#61 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2005 - 11:38 AM

SILVIU66, la 24 Apr 2005, 19:50, a spus:

decolare .daca mai intelegeti ceva din poza planoru se ridica muult inaintea magisterului.

merita sa faci poza din dreptul locului unde se desprinde vreunul din ele;
important e ca remorcajul de data asta fiind cu eleroane la planor e muuuult mai precis si chiar nu am avut probleme (decat la neatentii...)
ca sa nu mai vorbim de termicile pe care le-am prins ieri...
in plan mai este un vario/altimetru, nu numai ca sa ne distram, dar si ca sa-l bagam pe Marinar in boala.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#62 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2005 - 02:25 PM

marinaru e, saracu', in boala demult, ce sa-l mai bagi si tu, bogdane, ca l-am gasit ieri, la umbra padurii, calare pe bombonel, avea insa linga el un morman de "scobitori chinezesti"(culmea, un timplar italian cu chinezisme?!!! :D ), cica, nene, bruiaj...de la frunze, s-au frecat alea una de alta cu frecvente parazite, de i-au dat sifonierul jos din nori... :D
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#63 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 25 April 2005 - 02:30 PM

Minciuni de neadevar! De data asta Bombonelul a scapat intreg dupa o zi intreaga de zbor! Da lumea s-a obisnuit cu fabulatiile lui Mizzone!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#64 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2005 - 03:06 PM

baaa, n-am zis ca ai rupt bombonelu'! ca doar te-am gasit calare pe el. de celalalt avion vorbeam(scriam)! :D
ce, vrei sa zici ca nu te-am gasit linga o sacosa de scobitori chinezesti ieri la clg?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#65 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 25 April 2005 - 03:27 PM

BogdanStancu, la 25 Apr 2005, 11:38, a spus:

merita sa faci poza din dreptul locului unde se desprinde vreunul din ele;

oricum cablul fiind lung nu le puteam prinde pe amandoua in poza.
si se vedea o simpla decolare .
asa daca te uiti antent se vad amandoua si cu sfoara dintre.... :D
flying is my life...
0

#66 Useril este offline   Flightaddicted 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 25 April 2005 - 06:19 PM

Se pare ca a prins la lume asa ca pun o poza ...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-20-1114445997.jpg

0

#67 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 April 2005 - 12:04 AM

Combat?Combat? :D
0

#68 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 26 April 2005 - 07:06 AM

mizzone, la 25 Apr 2005, 16:06, a spus:

baaa, n-am zis ca ai rupt bombonelu'! ca doar te-am gasit calare pe el. de celalalt avion vorbeam(scriam)! :D
ce, vrei sa zici ca nu te-am gasit linga o sacosa de scobitori chinezesti ieri la clg?...
bafta si minuni!

Nu stiu langa ce m-ai gasit dar nu cred ca era vorba de mine sau nu eram eu implicat...si nici nu m-am plans eu de bruiaj, asa cum ai scris! Cauta sa fii obiectiv data viitoare! Cat despre scobitori chinezesti sau alte "intepaturi" de genul asta, consider ca afirmatia ta e chiar ranchiunoasa!
Duminica s-a zburat la Calugareni in paralel cu activitatea de la Clinceni...au fost cativa flacai pe acolo, printre care si Valterasu, s-au zburat electrice, termice si HLG-ul binecunoscut de acum! L-am ghidonat si eu putin: SUPERB!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#69 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 April 2005 - 08:19 AM

Guest11, la 26 Apr 2005, 00:04, a spus:

Combat?Combat? :D

Da... ar fi palpitant un combat cu doua slowflyere submotorizate. Iti dai seama ce adrenalina !!!
DT
0

#70 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2005 - 10:13 AM

@ timplarul italian: -aia cu "bruiajul", daca stai sa citesti mai atent, era o figura de stil...am uitat ca nu "le vezi" p-astea "literare"..."ne shkujaci"!...cit despre restul...chiar ca nu mai e prea mult de spus(scris)...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#71 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 April 2005 - 06:16 PM

Marinaru, la 26 Apr 2005, 07:06, a spus:

au fost cativa flacai pe acolo, printre care si Valterasu, s-au zburat electrice, termice si HLG-ul binecunoscut de acum! L-am ghidonat si eu putin: SUPERB!

:o :o

i-a placut la marinar ceva fara metanol !!!
flying is my life...
0

#72 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2005 - 09:06 AM

...continuam cu autodenunturile:
26 Aprilie, Clinceni, imediat dupa ce a trecut ploaia;
Magister-tractor
Easy Glider planor de 1800mm anv.
tractare la 150m, termica pana la 200, pierdut, aterizat.
tractari pana pe la 140m (mi se parea suficient) dupa vario-altimetrul care functioneaza fara repros, dar nu am reusit sa mai prind o termica suficienta. Zboruri de cca 10 min din momentul declansarii.
nu trebuia sa fie, dar a fost ultimul zbor al lui Magister, packul de receptie (neincarcat de vreun an ca lumea, incarcat la plezneala pe camp) a cedat si am ramas fara control; VERIFICATI packurile!
Noroc ca se mai gaseste Magister in stoc, iar asta probabil ca o sa se transforme in tractor cu mot. termic.
O sa repetam figura cu remorcajul si la RR, daca mai sunt planoare (va recomand cu eleroane si declansator in bot!) de pana la 1 kg, cred ca sunteti invitatii nostri.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#73 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 29 April 2005 - 04:50 PM

am iesit azi cu mada la clinceni.
vant 18-20 m/s din 360 in rafale.(in majoritatea timpului)
am apucat sa bag un zbor cu 10 %nitro sa vad cum se comporta motoru.
are forta nene nu gluma.

dupa o aterizare chinuita din cauza turbulentelor si vantului nu tocma constant,a inceput ploaia asa ca am strans urgent si am fugit acasa. :D
flying is my life...
0

#74 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 April 2005 - 05:01 PM

Tot termicele saracele :D
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro