Modelism - RHC Forum: Imprimanta 3D MakiBox A6 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Imprimanta 3D MakiBox A6 imprimanta 3d la un pret mai mult decat rezonabil

#1 Useril este offline   sihastrul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 19-February 10

Postat 02 March 2012 - 10:19 AM

Salut,
nu vreau sa creez valuri daca cumva stiti deja de acest proiect, dar vad ca a obtinut suportul pentru a ajunge curand la vanzare.

O imprimanta numita MakiBox 3D - mai multe detalii aici.
Costa 350$ in varianta de kit.

Tare imi place si cred ca fiecare am dori sa ne realizam acasa piesele pentru modelele noastre.
Cele bune tuturor.

Aceasta postare a fost editata de sihastrul: 02 March 2012 - 10:19 AM

0

#2 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 02 March 2012 - 10:36 AM

sant haioase asa la prima vedere da' nu-ti imagina ca-i mai mult de o jucarie. cu genul asta de printer scoti ceva care seamana cu piesa dorita dar in nici un caz piese utilizabile... daca vrei bibelouri merge dar precizia si calitatea in general a piesei rezultate sant patetice daca vrei ceva tehnic.
am vazut si printere 3d care scot piese utilizabile, sinterizare in baie cu mai multe materiale din care poti alege inclusiv metale, da-i la alte preturi... cam mari dupa gustul si putinta mea
0

#3 Useril este offline   sihastrul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 19-February 10

Postat 02 March 2012 - 11:33 AM

De asta vroiam sa scriu ca daca-si permite careva sa o ia de test :) as vrea sa aflu cat poate.
Cel putin autorul o lauda ca va fi capabila de tolerante mici si deci piese gen roti dintate de plastic destul de bune.

Vom vedea ca deja a adunat banii necesari si a inceput productia ei.

Aceasta postare a fost editata de sihastrul: 02 March 2012 - 11:34 AM

0

#4 Useril este offline   Elements 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 06-November 11
  • Gender:Male

Postat 14 March 2012 - 09:33 PM

Vezi postareasihastrul, la 02 March 2012 - 11:33 AM, a spus:

De asta vroiam sa scriu ca daca-si permite careva sa o ia de test :( as vrea sa aflu cat poate.
Cel putin autorul o lauda ca va fi capabila de tolerante mici si deci piese gen roti dintate de plastic destul de bune.

Vom vedea ca deja a adunat banii necesari si a inceput productia ei.


Imprimanta de care vorbesti este o imprimanta de hobby,am cerut niste piese facute de o imprimanta tot de hobby care costa umpic mai mult (3000 de euro)sa ma lamuresc in privinta calitatii si pot spune ca nu intra nici la categoria de semiprofesionale si piesele care le face parca sunt facute pe "soba", piesele corespun vizual pana la anumite detalii, (sa faci nist eforme geometrice) dar nimic functional sau sa l folosesti pt a testa un prototip.Imprimantele profesionale incep de la 20.000-25.000 de euro si modelele sunt construite in interiorul unei anvelope in care temperatura este tinuta constant pana la pragul de topire al plasticului pentru a se "suda" straturile in timpul constructiei.De obicei cei care vand astfel de aparate trimit mostre potentialilor clienti cu o piesa.Daca vrei sa te lamuresti cere una si nu este noie sa cumperi o imprimanta.
Noi folosim tehnologia de printare 3d si folosim o imprimanta profesionala.Daca te intereseaza o mostra anunta-ma.

prototipuri3d.ro
ofiice@prototipuri3d.ro
0

#5 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 24 March 2012 - 03:11 PM

Salutare,
Si eu sunt f interesat de aceste printere 3D incat am cumparat un Ultimaker. Chiar ieri am fost anuntat ca s-a trimis cu DHL. Trebuia sa astept 4-6 sapt. A costat 1700 euro cu tva si transport din olanda !Am scris cu o mic din cauza Schengen.. De MakiBox n-am auzit dar am sa ma uit. O sa revin cu detalii cand vine coletu !
:)

t
0

#6 Useril este offline   Elements 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 06-November 11
  • Gender:Male

Postat 24 March 2012 - 09:43 PM

Pentru a afla mai multe despre serviciul nostru de imprimare 3D intrati in contact cu echipa noastră.
www.prototipuri3d.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Elements: 24 March 2012 - 09:44 PM

0

#7 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 25 March 2012 - 10:25 AM

M-am uitat la site-ul dvs dar n-am vazut nici un pret ? E secret ?
Salutare
tt
0

#8 Useril este offline   Elements 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 06-November 11
  • Gender:Male

Postat 25 March 2012 - 11:28 AM

Ceau,
Nu am scris pret pe forum pt ca sa nu zica cienva ca fac publicitate.La site inca se lucreaza la sectiunea de MAgazin Online si vor aparea preturile acolo.Ce grosime de filament si ce tip de plastic foloseste imprimanta ultimaker?
0

#9 Useril este offline   Like 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 02-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT,Design, Aero/Auto

Postat 03 June 2012 - 03:16 PM

Ceva nou legat de Ultimaker?ati spun ca ve-ti reveni cu pareri , dar vad ca n-ati facut-o.:D
0

#10 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 June 2012 - 02:11 PM

Eu nu inteleg de ce nu va apucati sa o construiti. Va iesi la un pret mult mai mic, capatati si experienta, aveti si satisfactia ca este construita de voi. In final va fi la un pret de 400$, si iese ceva mai solid decat ce s-a prezentat aici. Va fi un Mendel Max, exact cea ce fac eu.
0

#11 Useril este offline   Elements 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 06-November 11
  • Gender:Male

Postat 04 June 2012 - 10:41 PM

Vezi postareamincof, la 04 June 2012 - 02:11 PM, a spus:

Eu nu inteleg de ce nu va apucati sa o construiti. Va iesi la un pret mult mai mic, capatati si experienta, aveti si satisfactia ca este construita de voi. In final va fi la un pret de 400$, si iese ceva mai solid decat ce s-a prezentat aici. Va fi un Mendel Max, exact cea ce fac eu.



Misto daca reusesti sa o realizezi.Stiu ca exista piese printabile( roti dintate , suporti , coturi , etc) pentru realizarea unor astfel de imprimante.DAca te intereseaza anunta -ma.Spor in continuare!
0

#12 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 June 2012 - 10:57 PM

Misto daca reusesti sa o realizezi.Stiu ca exista piese printabile( roti dintate , suporti , coturi , etc) pentru realizarea unor astfel de imprimante.DAca te intereseaza anunta -ma.Spor in continuare!
[/quote]

Eu fac o varianta mai speciala. Incerc sa scot tot ce este piesa printata si sa inlocuiesc cu piese din fibra de sticla si carbon, lucrate pe cnc. Capul nu cred ca o sa-l pun pe ala care este in poza, o sa fac un mk7.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro