Modelism - RHC Forum: elicoptere Ely-Q - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

elicoptere Ely-Q semnal

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 February 2012 - 08:41 AM

Va semnalez asaltul firmei Ely-Q pe piata europeana.

Sunt disponibil elicoptere si piese la Lindinger, http://shop.lindinge...cPath=1643_1645, au preturi incredibile. Cred ca daca o tin asa (si daca sunt prinsi in oferta Lindinger nu pot modifica pretul cel putin un an), vor intra pe piata. Par ok la materiale si conceptie, sunt distribuiti in UE (ajung repede), in rest e o problema de timp.

Deci, cine vrea un heli nou, e momentul sa se uite la Ely-Q. Aviz si comerciantilor.
0

#2 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 29 February 2012 - 10:01 AM

Sunt disponibile de ceva timp in Marea Britanie (Fastlad de ex.). La un moment dat aveau o politica interesanta. Vindeau heli-ul fara head, urmand sa-l achizitionezi separat in functie de preferinte (FB sau FBL).
http://www.fast-lad....&sort=1a&page=1

Aceasta postare a fost editata de Ice9: 29 February 2012 - 10:02 AM

0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 01:12 PM

E o firma ciudata. Pe situl lor apar tot felul de informatii aiuritoare:

http://www.elyq.com/index.php

la distribuitori nu apare lindinger dar apare amainhobby care mai au 3 piese ramase si nici un kit. Elicopterele multe sunt de fapt unul singur si anume un 50 termic.

Peste asta tot ce vinde lindinger e cu flybar. Mie imi miroase a produs/firma care iese din business si a vandut ultimul container la lindinger.

Nu m-as atinge de asa ceva nici gratis. Fara head FBL si cine stie daca mai gasesc piese peste 2 ani. Eu vreau un heli la care sa gasesc piese si peste 10-20 ani. Mai mult vreau sa gasesc piese in mai mult de un magazin si sa nu ma rupa la transport.

De cate ori vad cate un heli din asta imi aduc aminte de SJM (disparuta definitiv), Esky (ca si disparuta), Robbe (toate elicopterele moarte si fara piese de schimb), Ikarus (toate elicopterele moarte)

Singurul heli atipic pe care il am e Protos la care gasesc piese in nenumarate magazine dar tot sunt nelinistit ca pot trage obloanele.

Singurele heli la care n-am emotii pentru viitor sunt Align, Blade si Mikado; restul sunt nisipuri miscatoare.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2013 - 12:25 PM

Nu vor modifica preturile cel putin un an, vor face ceva si mai bun; puff au disparut, nu mai e urma de Ely-Q la Lindinger.

Asaltul Ely-Q a luat sfarsit. Ultima stire pe siteul firmei e din 6.09.2011; pe amainhobby, distribuitor oficial, nu mai e nici un kit si putinele piese care mai sunt se vand la pret de nimic.

Aviz amatorilor de kituri ieftine. Asa arata o teapa. Noroc ca exista vanzarile pe forum, poti pasa teapa mai departe unui incepator.

Vezi postareavlad1, la 29 February 2012 - 08:41 AM, a spus:

Va semnalez asaltul firmei Ely-Q pe piata europeana.

Sunt disponibil elicoptere si piese la Lindinger, http://shop.lindinge...cPath=1643_1645, au preturi incredibile. Cred ca daca o tin asa (si daca sunt prinsi in oferta Lindinger nu pot modifica pretul cel putin un an), vor intra pe piata. Par ok la materiale si conceptie, sunt distribuiti in UE (ajung repede), in rest e o problema de timp.

Deci, cine vrea un heli nou, e momentul sa se uite la Ely-Q. Aviz si comerciantilor.

0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 February 2013 - 10:15 AM

Nu fi malitios cind ma citezi:

Acum un an, cind am scris eu, situatia era urmatoarea:
- avea 12 dealeri activi in europa (magazine cu piese in stoc)
- era prezent pe Lindinger
- era prezent pe fast-lad
- avea reclama color de 1/3 pagini in RC-Heli Magazine, si RC-Pilot Magazine (cred ca mai am revistele)
- asta ca asta, dar avea elicoptere. Citeva modele distincte foarte, foarte bine facute. Mai performate ca T-rex & co.
- e drept, si preturi de dumping.

Si apoi, eu nu m-am consultat cu mama Omida, d'aia n-am stiut ce-o sa se intimple peste un an (de cind am scris).

PS.
Fa si tu o prezentare despre vre-o firma care acuma este in aceeasi situatie, sa am si eu ce comenta peste un an.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 18 February 2013 - 10:16 AM

0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2013 - 11:09 AM

Cred ca pot sa fiu un pic malitios. Acum un an (cu ajutorul mamei omida) am vazut toate semnele dezastrului.

Asta arata ca magazine cu urme de piese pe stoc si reclame in reviste moarte nu sunt de bun augur. Si elicoptere nu aveau. Si site-ul lor tot noutati din 2011 avea.

Cea mai buna indicatie despre viitorul unui heli e sa te uiti pe helifreak si sa vezi cati useri sunt online la fiecare brand/model.

Cum mie imi place sa fac pronosticuri despre evolutia pietii si am facut (si o sa mai fac) o multime exista deja material de comentat din belsug.

Acum de dragul acestui topic vad doua branduri China obscure cu viitor:

TSA Infusion
KDS INNOVA

au investit masiv in proiectare si calitate, par foarte populare in China.

Heli sub semnul intrebarii:

Outrage (oamenii din spate par sa fie cei care au si Goblin, outrage nu ii mai intereseaza)
0

#7 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 18 February 2013 - 01:09 PM

Vad ca Nigel Brown (TSA) se zbate cu promovarea, si in definitiv au un produs destul de competitiv, insa nu-i vad depasind "segmentul" Sinergy, Next D sau Outrage. Din pacate si eu sunt de aceeasi parere in ce priveste Outrage-ul, si spun din pacate pentru ca am doua Velocity 50 care zboara dumnezeieste (cred ca mai sunt doua in toata tara, unul in cutie si altul la vanzare - sper sa ma insel). Dar nu o sa renunt la ele, le zbor pana nu o sa mai existe piese pe stoc. C'est la vie...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro