Modelism - RHC Forum: Device-uri DigitAll - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Device-uri DigitAll pareri si sugestii

#1 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 10:50 PM

Deschid acest topic sa va prezint cateva dintre device-urile facute de mine. Orice sugestie sau reclamatie in ceea ce priveste functionalitatea sunt bine venite. Daca aveti idei despre orice alt device, voi incerca sa il pun in practica
Tel : 0768080180
0

#2 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:04 PM

Volt-Amper-Watt -metru, ideal pt a echipa panourile de la sursele de laborator sau a masura si monitoriza echipamentul electronic dintr-o barcuta...si nu numai


si un screenshoot cu softul prin care se personalizeaza mesajele de intampinare si capetele de scala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard01(1).jpg

Aceasta postare a fost editata de DigitAll: 28 February 2012 - 11:07 PM

Tel : 0768080180
0

#3 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:14 PM

Vezi postareaDigitAll, la 28 February 2012 - 11:04 PM, a spus:

Volt-Amper-Watt -metru, ideal pt a echipa panourile de la sursele de laborator sau a masura si monitoriza echipamentul electronic dintr-o barcuta...si nu numai


si un screenshoot cu softul prin care se personalizeaza mesajele de intampinare si capetele de scala


Imagine atasata: Clipboard01(1).jpg
Tel : 0768080180
0

#4 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:21 PM

Device care are 1 intrare si 2 iesiri, una dintre iesiri este pe "direct" iar cealalta este pe revers, adica de pe o mansa sunt actionate 2 servo-uri care se invart in acelasi timp, dar in sens invers. In clip am folosit un generator de PWM pt a simula receptorul unei radiocomenzi.

Tel : 0768080180
0

#5 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:25 PM

Device ideal in cazul radiocomenzilor cu 3 canale la care unul dintre canale este un intrerupator. Acesta comuta functia unei manse spre o alta functie. Un exemplu, mansa de carma devine mansa de basculare cuve cand este actionat canalul-intrerupator, apoi trece inapoi la functia de carma


Tel : 0768080180
0

#6 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:33 PM

Device "1canal-2servo cu reglaj cursa 0-160 grade" , un exemplu: reglarea precisa si rapida a unghiului de basculare al cuvelor, fara a mai fi nevoie de reglaje mecanice la parghiile de actionare.


Tel : 0768080180
0

#7 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:36 PM

Device "1canal-2servo" ; acesta imparte mansa unei radiocomenzi in doua parti. Am variante realizate care mareste cursa pe fiecare servo la 45,60,90,180 grade, unghi fix, nereglabil

Tel : 0768080180
0

#8 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:37 PM

"Detector punct 0" ; acesta arata cu o precizie de 1% unde se afla punctul 0 pe mansa unei RC.


Tel : 0768080180
0

#9 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:40 PM

Device "1ch-2 servo cu revers" ; acest device imparte in doua cursa unei manse, iar ambele servo-uri se invart in aceesi directie


Tel : 0768080180
0

#10 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:44 PM

Device "1canal- 1servo,1switch cu memorie, cursa reglabila" ; acesta imparte o mansa in doua: una pt un servo la care se poate regla cursa intre 0-160 grade iar cealalta este un switch de lumini cu memorie care scoate la iesire minus(masa), iar tensiunea suportata este intre 3-20V la un curent de max 2A.


Tel : 0768080180
0

#11 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 28 February 2012 - 11:48 PM

Device "1ch-1servo,1switch fara memorie, cursa fixa" ; acesta imparte o mansa in doua: una pt un servo cu o cursa fixa (30,45,60,90,120,180 grade),iar cealalta este un switch de lumini fara memorie care scoate la iesire minus(masa), iar tensiunea suportata este intre 3-20V la un curent de max 2A.


Tel : 0768080180
0

#12 Useril este offline   czd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 29 February 2012 - 12:01 AM

Vezi postareaDigitAll, la 28 February 2012 - 11:04 PM, a spus:

Volt-Amper-Watt -metru, ideal pt a echipa panourile de la sursele de laborator sau a masura si monitoriza echipamentul electronic dintr-o barcuta...si nu numai


si un screenshoot cu softul prin care se personalizeaza mesajele de intampinare si capetele de scala

Un pret?
0

#13 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 29 February 2012 - 09:23 AM

Vezi postareaczd, la 29 February 2012 - 12:01 AM, a spus:

Un pret?

Acesta vreau sa il vand ca proiect, care va contine hex-ul, cablajul in format electronic, interfata hardware pt personalizare mesaje,cablu ICSP cu pini flexibili pt programarea pic-ului direct pe placa.
Proiectul il vand unei singure persoane ! Costurile pt realizarea unui V-A-W ajung in jurul a 31-35ron.
Pret 300 ron.
Tel : 0768080180
0

#14 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 02 March 2012 - 04:31 PM

Parerea mea:

Netul e plin de scheme pt montaje, cine are cateva cunostinte de electronica si VREA poate sa faca relativ usor ce ai prezentat tu.
Eu as fi interesat sa cumpar un montaj gata facut, decat sa gauresc/corodez placute si sa caut/lipesc piese.

Plus: Scuza-ma, dar nu stiu in ce masura valoarea adaugata (de tine) justifica pretul cerut. :drinks:

Numai bine!
0

#15 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 02 March 2012 - 04:39 PM

PS: va referam la valoarea kitului pe care vrei sa il vinzi.
0

#16 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 02 March 2012 - 08:44 PM

Vezi postareaodin, la 02 March 2012 - 04:31 PM, a spus:

Parerea mea:

Netul e plin de scheme pt montaje, cine are cateva cunostinte de electronica si VREA poate sa faca relativ usor ce ai prezentat tu.
Eu as fi interesat sa cumpar un montaj gata facut, decat sa gauresc/corodez placute si sa caut/lipesc piese.

Plus: Scuza-ma, dar nu stiu in ce masura valoarea adaugata (de tine) justifica pretul cerut. :drinks:

Numai bine!

Intradevar netul e plin de scheme, dar arata-mi si mie un V-A-W cu indicator liniar, la care poti seta capetele de scala, sa le aranjezi pe afisaj cum vrei, sa iti poti personaliza mesajele de intampinare dupa bunul plac. Mai mult , acest proiect va pleca cu un soft si o interfata de comunicare, cablu programare,placa demonstrativa, cablaje printate, care totusi costa bani. Un lucru de care trebuia sa tii cont e faptul ca primesti totul mura-n gura si solutia mica si ieftina de a masura curenti de pana in 30A, iar la cerere pana in 80A.
Cu aceasta solutie iti faci aparatul pana in max 8 euro. fac si exceptie, am sa vand si gata facut la cine doreste, pretul 100-120 ron /buc in functie de curentii maximi care trebuiesc masurati.
PLUS : Scuza-ma, dar nu te-am rugat sa imi estimezi munca si costurile pt realizarea acestui proiect.
Tel : 0768080180
0

#17 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 03 March 2012 - 01:11 AM

Poate iti este cunoscuta exprimarea:
"Orice sugestie sau reclamatie in ceea ce priveste functionalitatea sunt bine venite"

Am crezut ca suporti critica. :unsure:

Scuze! Mi-am exprimat doar parerea.

Ca sa faci un "biznis" tre' sa vezi si ce concurenta ai , nu crezi?
http://www.hobbyking..._Analyzer_.html

De obicei asa incepe "distractia": cu credinta cuiva ca poate face un lucru mai bun si mai ieftin.
0

#18 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 03 March 2012 - 11:05 AM

Vezi postareaodin, la 03 March 2012 - 01:11 AM, a spus:

Poate iti este cunoscuta exprimarea:
"Orice sugestie sau reclamatie in ceea ce priveste functionalitatea sunt bine venite"

Am crezut ca suporti critica. :rolleyes:

Scuze! Mi-am exprimat doar parerea.

Ca sa faci un "biznis" tre' sa vezi si ce concurenta ai , nu crezi?
http://www.hobbyking..._Analyzer_.html

De obicei asa incepe "distractia": cu credinta cuiva ca poate face un lucru mai bun si mai ieftin.

Multumesc pt sfaturi, chiar nu mi-a cazut fisa cum se face un "biznis". Daca tot te oferi sa ma ajuti, imi recomanzi un pret de vanzare? Personal nu o consider critica, ci consider o remarca facuta din partea unei persoane frustrate care si-ar face singur ceva dar nu stie, dar nici nu vrea sa plateasca. Clar ca nu toti suntem invatati intr-un anumit domeniu si nu este imposibil sa invatam.
In primul post ma refeream la reclamatia in ceea ce priveste functionalitatea, nu in ceea ce priveste pretul. Ca si concluzie generala, acest proiect nu a fost facut initial pt vanzare ci pt uz propriu.
Tel : 0768080180
0

#19 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 03 March 2012 - 12:39 PM

M-ai inteles cu totul gresit.
Inteleg si apreciez spiritul antreprenorial al celor pasionati de un anumit domeniu - mai ales ca si eu aspir la statutul de intreprinzator si chiar in aceasta perioada caut varianta optima pentru mine.
Dar cred ca inainte de a incerca sa vindem ceva, trebuie sa ne gandim cu ce este produsul nostru mai bun si mai inovator, si nu in ultimul rand daca este mai ieftin.
Pentru ca eu unul, nu as incerca sa vand ceva care deja este pe piata, facut mai bine si - culmea - e si mai ieftin si arata super.
Spor!
0

#20 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 March 2012 - 01:10 PM

Salutara este munca omului care a facut ceva. Tot "salutara" este si munca omului care N-A facut ceva....dar critica la greu.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#21 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 03 March 2012 - 10:39 PM

Vezi postareaodin, la 03 March 2012 - 12:39 PM, a spus:

M-ai inteles cu totul gresit.
Pentru ca eu unul, nu as incerca sa vand ceva care deja este pe piata, facut mai bine si - culmea - e si mai ieftin si arata super.
Spor!

Pe ce te bazezi cand afirmi ca e " facut mai bine"? ..-culmea- la partea cu ieftin te inseli! Un mic calcul matematic si iti vei da seama. Mai mult, plaja de aplicabilitate este mult mai larga in cazul V-A-W decat analizorul de care spuneai.
Unde ai dreptate este faptul ca cel de care spuneai arata mai bine decat cel prezentat de mine, pt ca eu am nu am prezentat un produs finit ci un proiect,dar posibilitatile in ceea ce priveste design-ul constructiv sunt teoretic nelimitate..
Si daca stau sa ma gandesc bine, e problema ta cu cat vand un produs? Nu iti place, nu iti convine, ti se pare nerentabil?...un simpla ignorare si treci la alt topic!
Sau incerci sa ma convingi sa il vand la un pret pe care ti-l poti permite? ...ma cauti in privat si te ajut! Sunt constient ca multa lume are o situatie financiara mai delicata,de aceea mai ajut unde consider ca e cazul.

Aceasta postare a fost editata de DigitAll: 03 March 2012 - 10:39 PM

Tel : 0768080180
0

#22 Useril este offline   Thunderer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 20-March 09
  • Gender:Male
  • Location:North America

Postat 09 March 2012 - 03:09 AM

Vezi postareaDigitAll, la 03 March 2012 - 10:39 PM, a spus:

Pe ce te bazezi cand afirmi ca e " facut mai bine"?...

Oricine are un pic de vointa realizeaza ceea ce DigitAll a facut. Dar majoritatea in R/C sunt hobisti la cumparat. Unul n-ar realiza ceva cu manuta lui! Chiar daca re-inventezi roata, este fun, nu?!

Tot respectul pentru DigitAll: el poate!!! Sa faca produse si sa scoata bani din asta. Si asta doare tare la unii...
De acord ca nu-s asa fatoase ca alea gata de cumparat, dar sunt facute de el, si nu par doar copii de pe Internet (de care internetul este plin cum zic unii).

Oricum, eu laud biznisul lui DigitAll! Si stiu ca pretul materialelor + orele de programare si testing merita complet sumele cerute.

PS: nu am si nu o sa fac biznis cu DigitAll (2 motive definitorii: vointa si distanta), dar consider ca el n-ar trebui sa intre in polemici cu fitecine considera ca produsele lui sunt scumpe. Da pretul si gata, cine vrea cumpara, cine nu trece la taraba urmatoare!

PPS: DigitAll, as zice VA in loc de W. Stiu ca in DC nu e nici o diferenta, dar asa ai explica cum VxA=VA. Si ar da mai multa apa la moara la carcotasi ca totusi ceri prea mult pentru o simpla inmultire (pe care o comanzi unui procesor care te asculta in totalitate) ;)
Please tell me now what life is / Please tell me now what love is
Well tell me now what war is / Again tell me what life is
User thunderer pe: RHCforum, elforum, mikroelektronika/Libstock, HOD, fanowar
0

#23 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 March 2012 - 09:41 AM

In cazul VAW s-a facut o confuzie destul de mare printre unii ,anume ca acesta este un proiect si nu un produs finit. Orice producator din orice domeniu are costuri cu proiectarea ca apoi sa vanda produsul pe piata la un pret mai mic.
Tot ce fac este din pasiune , nu o afacere din care traiesc.
Tel : 0768080180
0

#24 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 09 March 2012 - 12:10 PM

Mie imi place ca toata lumea a observat numai critica din posturile mele, pe cand eu am incercat sa "tulbur apele" in scopuri constructive.

De curiozitate: Stie cineva ce e ala mix de marketing?

@DigitAll: daca tu crezi ca proiectul iti apartine 100%, resursele folosite de tine sunt dobandite legal(licente pt SO,soft dezvoltare,interfete,etc.), ai resurse reale pentru productie(partea de electronica),STII ca ai obtine autorizatii de functionare(fara numar...;) ), da-mi un semn pe privat si hai sa iesim pe piata cu un produs.

Eu sunt dispus sa lucrez pentru testare, carcasa si ambalare.Am si ceva resurse, in sensul celor enumerate mai sus.
0

#25 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 March 2012 - 12:55 PM

Vezi postareaodin, la 09 March 2012 - 12:10 PM, a spus:

Mie imi place ca toata lumea a observat numai critica din posturile mele, pe cand eu am incercat sa "tulbur apele" in scopuri constructive.

De curiozitate: Stie cineva ce e ala mix de marketing?

@DigitAll: daca tu crezi ca proiectul iti apartine 100%, resursele folosite de tine sunt dobandite legal(licente pt SO,soft dezvoltare,interfete,etc.), ai resurse reale pentru productie(partea de electronica),STII ca ai obtine autorizatii de functionare(fara numar...:D ), da-mi un semn pe privat si hai sa iesim pe piata cu un produs.

Eu sunt dispus sa lucrez pentru testare, carcasa si ambalare.Am si ceva resurse, in sensul celor enumerate mai sus.


Proiectul imi apartine 100% , am licente pentru soft, am firma de specialitate, am resurse reale pentru productie oricat de mare ar fi aceasta, dar ce am conceput pana acum tine doar de hobby. Sunt anumite device-uri care au plecat spre diferiti useri cu titlu gratuit, deci partea financiara nu are relevanta in ceea ce fac.
Ca dovada, la sectiunea vanzari este pus doar 1 device din cele 12 care le am proiectate plus VAW despre care mi s-a solicitat un pret. Sumele minuscule incasate le folosesc pt a reinvesti in studiul altor proiecte. Profitul este minus deocamdata. Posibil ca intr-o zi sa beneficieze toata lumea de ele.
Tel : 0768080180
0

#26 Useril este offline   mem 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 19-April 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 March 2012 - 01:04 PM

Buna ziua,din pasiune si pentru alti colegi ai acestui forum puteti posta o schema cu Device "1canal-2servo cu reglaj cursa 0-160 grade"?Multumesc
0

#27 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 18 March 2012 - 12:41 AM

Daca este cineva care are o idee despre un anumit device care sa faca anumite functii, spuneti si poate voi putea sa materializez.
Tel : 0768080180
0

#28 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 March 2012 - 05:45 PM

Idee am avut.
Astept rezolvarea :unsure: De si cred ca este destul de complicata programarea.

Aceasta postare a fost editata de Radu_: 18 March 2012 - 05:47 PM

Invata repede si aplica...tot repede!
0

#29 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 18 March 2012 - 06:15 PM

Vezi postareaRadu_, la 18 March 2012 - 05:45 PM, a spus:

Idee am avut.
Astept rezolvarea :unsure: De si cred ca este destul de complicata programarea.

Da...ideea despre care am discutat este o provocare reala. Pe comenzi de 1 , respectiv 0 logic nu este o problema. Provocarea vine cand iesirile trebuie sa scuipe forme de unda bine definite. Nu m-am apucat de proiect din cauza timpului liber deficitar, pt ca necesita ceva timp de lucru. Nu am abandonat,dar in zilele urmatoare ma apuc de treaba fara sa pot pot promite ca voi reusi.
Tel : 0768080180
0

#30 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 08 April 2012 - 10:11 AM

Proiectul VAW s-a dat,nu mai este valabil.
Tel : 0768080180
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro