Modelism - RHC Forum: Receptorul TFR8S de la FrSky - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Receptorul TFR8S de la FrSky .... sau alte clone Futaba 2.4GHz

#1 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 27 February 2012 - 01:07 AM

A incercat cineva receptorul TFR8S de la FrSky?
Detalii se gasesc aici
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#2 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2012 - 01:08 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 27 February 2012 - 01:07 AM, a spus:

A incercat cineva receptorul TFR8S de la FrSky?
Detalii se gasesc aici


Avem, eu si cu Adi, Fasst Orange care e facut tot de FrSky. Nu am avut probleme, dar nu m-as risca sa-l pun pe altceva decat pe spume.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#3 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2012 - 06:02 PM

Am si eu o bucata Fasst Orange 8CH.
A mers exemplar pana acum, dar tot intr-o spuma e cazat.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#4 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 27 February 2012 - 07:21 PM

Deci sa inteleg ca nici o clona de receptor compatibil Futaba nu este demna de un aeromodel altul decat o spuma, asa-i?
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2012 - 07:29 PM

Parerea celor de mai sus, altii il pun in modele de $$$$.
E doar intertia si preconceptiile despre lucrul ieftin, in interior este cam acelasi lucru cam ce gasesti si intr-un Futaba.
Nu ca s-ar fi copiat ceva, schema se bazeaza pe chipuri publice deja invechite, aparute in 2003 unele. Manopera in valoare de aprox 20$, capabila de a fi produsa in orice fabrica de electronice. Nu exista un chip proprietar Futaba care sa fi fost copiat.
Ce s-a copiat a fost schema FASST de bind si hop, numai soft si proprietate intelectuala. ACTA la vista, baby !

A nu se compara cu clonele Spektrum, unde s-a copiat un concept prost din start.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 February 2012 - 07:31 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 27 February 2012 - 07:33 PM

Sincer mie nu imi este de avion ci de eventualele pagube materiale si nu numai (eventualele persoane aflate prin zona) in cazul in care un astfel de receptor se blocheaza sau nu functioneaza cum trebuie.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#7 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2012 - 07:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2012 - 07:29 PM, a spus:

Parerea celor de mai sus, altii il pun in modele de $$$$.
E doar intertia si preconceptiile despre lucrul ieftin, in interior este cam acelasi lucru cam ce gasesti si intr-un Futaba.
Nu ca s-ar fi copiat ceva, schema se bazeaza pe chipuri publice deja invechite, aparute in 2003 unele. Manopera in valoare de aprox 20$, capabila de a fi produsa in orice fabrica de electronice. Nu exista un chip proprietar Futaba care sa fi fost copiat.
Ce s-a copiat a fost schema FASST de bind si hop, numai soft si proprietate intelectuala. ACTA la vista, baby !

A nu se compara cu clonele Spektrum, unde s-a copiat un concept prost din start.


Si l-au copiat atat de bine incat o ia razna daca setezi fail safe-ul din statie! Cum a spus si Teo, nu modelul conteaza, ci pagubele pe care le poate produce in cazul unui crash. D-aia nu folosesc nici servouri de 10$ sau Ubec-uri HK pe modele de 8kg.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2012 - 08:03 PM

Gore... stim prea bine amandoi ca stii despre ce e vorba :D
Producatorul iti scrie in manual sa dezactivezi telemetria din statie. Il asculti sau...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2012 - 10:06 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2012 - 08:03 PM, a spus:

Gore... stim prea bine amandoi ca stii despre ce e vorba :drinks:
Producatorul iti scrie in manual sa dezactivezi telemetria din statie. Il asculti sau...

Adica fail-safe-ul nu telemetria. Asta nu inseamna decat un lucru: au copiat FASST-ul, dar pana la un punct. Nu asta e problema, pana la urma un soft care isi face treaba , nu crapa de nebun, mai ales ca nu are de interactionat cu alte softuri, dar eu am avut probleme cu un RX Futaba original (e drept ca din cauza mea, nu am respectat ce scria in manual), asa ca nu vreau sa am remuscari ca nu am mers pe un original in caz de crash.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 27 February 2012 - 10:07 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#10 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 12:54 AM

E posibil si sa fie doar o idee preconceputa.. dar iti asumi riscul? Poate nu e nici un risc si e la fel de bun ca originalul, totusi.. iti asumi riscul sa existe riscul? :wacko:

Sau apropo de demn de spuma sau mai mult. Daca iti iei un Mertan S500, risti sa pui pe el casetofon PanasoAnic si te imbraci de la Dolce&Banana cand te duci la agatat?
Daca ai un jeg de Oltcit, PanasoAnicul deja ii dubleaza valoarea si Dolce&Banana sunt toale de fite.. aspecte care nu conteaza ca oricum esti inofensiv si inexistent pt restul lumii (cam ca spumele).
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#11 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 12:58 AM

In tema cu subiectul, prea buna sa nu o pun la bataie:
Fisier atasat  red-labial.jpg (63.49K)
Number of downloads: 119

Risti sa bei un paharel cu prietenii din licoarea lui Ion Muncitoru'?
Sunt sigur ca a copiat reteta, ambalajul seamana, e o bautura si sigur isi face treaba sa te faca muci.. dar risti?

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 28 February 2012 - 01:01 AM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 08:09 AM

Analogia corecta e:

- ai pune un HDD Seagate intr-un Apple, sau o memorie Sandisc intr-un PSP (in locul memory stick braduit Sony)?

Oricum trebuie sa zbori cu atentie, cu Futaba sau fara avioanele mai pica.



Vezi postareaMaverick, la 28 February 2012 - 12:54 AM, a spus:

E posibil si sa fie doar o idee preconceputa.. dar iti asumi riscul? Poate nu e nici un risc si e la fel de bun ca originalul, totusi.. iti asumi riscul sa existe riscul? :wacko:

Sau apropo de demn de spuma sau mai mult. Daca iti iei un Mertan S500, risti sa pui pe el casetofon PanasoAnic si te imbraci de la Dolce&Banana cand te duci la agatat?
Daca ai un jeg de Oltcit, PanasoAnicul deja ii dubleaza valoarea si Dolce&Banana sunt toale de fite.. aspecte care nu conteaza ca oricum esti inofensiv si inexistent pt restul lumii (cam ca spumele).

0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 February 2012 - 08:39 AM

Bune analogii...
In Pulsar-ul de 800$ care il am pe drum voi pune Frsky.

Alta analogie... mergand pe firul apei pentru un coleg in suferinta, am gasit comutatoarele de Aurora la reprezentanta fabricantului chinez din UK, la sub un euro bucata. Aceleasi comutatoare, solicitate la service Hitec sunt 5$.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 28 February 2012 - 08:50 AM

Cand am specificat ca un astfel de receptor merge pus pe spuma m-am referit nu la valoarea modelului ci la siguranta, una este sa cada pe o casa un model din spuna si alta este sa cada un avion de la 7-8 Kg in sus, cat despre a pune PanaSoanic pe Mertzan S500 nu este cazul caci nu am o astfel de masina si nici nu as lua un Mertzan fara casetofon sau CD caci ar insemna sa fie facatura si acel Mertzan si nici cazul in care imi cumpar nu stiu ce marca de haine doar ca sa agat ceva, nu se pune in discutie.

Cand zbori pe un camp unde nu sunt "asezari" in jur este ceva dar cand zbori de exemplu la Adunatii Copaceni unde casa omului este la capat de pista este altceva sa ramai fara receptie deasupra casei omului sau deasupra lanului de culturi mai ales cand sunt omuleti la munca campului.

Oricum trebuie sa zbori cu atentie dar cand iti pica un receptor poti sa fii tu SUPER atent ca tot degeaba, esti la mina sortii unde va pica modelul.

Eu doream sa stiu daca cineva de pe aici a folosit astfel de receptoare si ce probleme a avut sau nu avind in vedere ca un receptor din acesta este 39 EURO fata de 120 EURO cat este omologul de la Futaba.

Am prins ideea - receptoare Futaba.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 28 February 2012 - 08:52 AM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#15 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 February 2012 - 09:48 AM

Eu am o alta informatie ( sper sa fie corecta ) si anume :

Pe alte meleaguri e putin mai profi practicarea sportului asta : se achita taxa de afiliere la un club si/sau licenta la federatia de profil daca e cazul , se achita totodata si o polita de asigurare - fara astea doar in sufragerie ai voie sa zbori legal - ilegal poti incerca oriunde.

Toate astea sunt obligatorii alaturi de un curs finalizat cu o exminare teoretica si practica - ca la vanatori pe la noi.

Acum despre ce ne doare pe noi - receptorul - ...... anexa la cererea de adeziune este si o lista declarata pe proprie raspundere cu echipamentul de radio emisie ce il va utiliza "pilotul" si tipul de modele - pentru Jet-uri te mai purica putintel .

NU se emite polita de asigurare in cazul in care se folosesc echipamente de radio emisie clonate sau homemade si implicit nu se da acceptul de folosire a modelodromului adica te uiti si salivezi - poti doar sa dai din stick-uri cu statia oprita - ca si cum fumezi o tigara ..... la rece - neaprinsa .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#16 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 09:52 AM

Altii s-au ars si d-aia au aparut regulile stricte, ceea ce e normal. Stai sa crape vreunul si pe la noi si sa vezi reguli dupa aia!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#17 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 February 2012 - 09:56 AM

Vezi postareaMLGore, la 28 February 2012 - 09:52 AM, a spus:

Altii s-au ars si d-aia au aparut regulile stricte, ceea ce e normal. Stai sa crape vreunul si pe la noi si sa vezi reguli dupa aia!


Asta vroiam sa completez dar EDIT-ul asta ..... tine cat stopul de pe Viilor ...




La noi nu s-au luat masuri pentru cainii de lupta decat dupa ce au omorat un copil si au schilodit si alte persoane.
Cand o sa se infiga vre-un Krill de 3 m sau vre-un Hangar 9 de 2,7 m in vre-un grajd cu animale si sa mai si ia foc cu vacar cu tot
o sa avem si noi reglementari in domeniu .... asa ca dati bataie cu clonele daca vreti urgentarea reglementarilor.
Sa zic bafta in aparitia reglementarilor .. sau nu ?? ... mai bine NU !


P.S.


U.E. daca vrei sa iti faci ferma de animale ( vaci porci etc )cu fonduri europene trebuie sa ai minim 500 m distanta intre ferma si
prima asezare omeneasca ... o sa vedem noi si cu modelodroamele astea facute prea aproape daca bagam la greu clone ... la 500 de Km

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 28 February 2012 - 10:00 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 10:17 AM

Nu este chiar asa. Regulamentele si regulile nu au nici o legatura cu receptoarele compatibile sau clone.

Regulamentul AMA privind turbinele nu zice nimic de de partea radio mai mult decat niste cerinte de baza.

http://www.google.co...MYHDhP6vQyrSQzg

De altfel sistemul XPS (care a fost o mare duda pana la urma) a zburat cu succes pe turbine, cu asta se si laudau.

Ultimul accident foarte urat pe care il tin minte a fost in Ungaria, un avion de vreo 3m a omorat (unul sau mai multi oameni) la un show RC. Pilotul era un profesionist german.

Sansele sa aparem la TV cu un acident nasol sunt mai mari cu un model mare echipat de top condus de un pilot foarte bun. De ce ?

Simplu, accidentele nasoale implica modele mari, modelele mari sunt echipate de top (de ce sa faci economie de 100 USD la RX la un avion de 5000 USD) si sunt zburate de piloti care se pricep si care le forteaza pentru ca pot si pentru ca ne place spectacolul.

Anul trecut am fost la un numar de fun-fly la care m-am tras mai dupa masini exact la acest gen de zboruri. Da, mama ce mi-au placut.

Astea fiind zise nici eu nu as pune pe un heli de 1000 USD un receptor de 6 USD, chiar daca as fi sigur ca e sigur si rad de cei care pun receptoare de 150 USD pe EasyStar (si nu sunt in stare sa lipeasca bine firele la baterie). Si de asta nu zbor in Herastrau.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 February 2012 - 10:24 AM

0

#19 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 01:06 PM

Recunosc, analogia cu Mertanul si Panasoanicul nu este cea mai stralucita, dar aia cu bautura contrafacuta este, ca tine tot de sanatate si siguranta ca si in cazul modelelor.
Nu stii ce chimicale a pus ala in bautura si in ce conditii a produs-o cum nu stii nici ce piese s-au folosit in cazul clonei de receptor sau cine si cum a verificat buna lui functionare.

Stiu ca diferenta nu este data neaparat de piese, de mana de lucru (care probabil tot China este si pt FrSky si pt Futaba), dar cred in continuare ca brandul pe care il platesti se reflecta (sau asa ar trebui) si in Quality Control de la capatul liniei de asamblare.. si in fond asta ar trebui sa fie tot ce conteaza cand te intrebi de ce sa platesti pretul mai mare.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 02:10 PM

Nu te contrazic, mi-a venit doar o idee mai buna de analogie.

Canon si Nikon fac obiective numai pentru aparatele Canon si Nikon. Sunt de regula scumpe si foarte bune.

Protocolul de comunicatie intre obiectiv si aparat nu e public dar un mare numar de firme fac obiective pentru Canon si Nikon: Sigma, Tokina, Tamron, etc unele mediocre, altele foarte bune, de regula mai ieftine decat Canon si Nikon. E adevarat ca profesionistii cu Canon au obiective Canon si cei cu Nikon, Nikon dar nimeni nu pune problema legitimitatii si calitatii "compatibilelor".

Mai mult, obiective pentru Canon si Nikon face si Zeiss. Obiectivele Zeiss sunt (mult) mai scumpe si (banuiesc) chiar mai bune dacat originalele. Din tot ce am citit vad pe FrSky ca un fel de Sigma in modelism - calitate buna la pret decent. Sa nu uit, am o parere foarte proasta despre produsele Corona, si ei vad ca fac un receptor compatibil Fasst.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 February 2012 - 02:31 PM

0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 February 2012 - 02:33 PM

Obiectivul foto este mai greu sa cada pe casa omului .... asa ca ... in cel mai rau caz iese gagica stramba in poza aia cu ...... tanga rosii .

Cand am spus ca sunt modelodroame unde sunt anumite conditii impuse tehnicii de emisie/receptie nu am spus ca sunt reglementari oficiale AMA sau alte organisme ci ca
proprietarii acelor modelodroame/cluburi au impus conditia respectiva iar tu ca pilot nu poti beneficia de polita de asigurare si in lipsa ei stai si te uiti ...... sau
ascunzi acest lucru si iti vezi de zbor pana cand ......

Probabil ca a fost mai simplu pentru ei sa gandeasca asta de la inceput decat sa te caute prin geanta la intrarea pe modelodrom sa vada cu ce " te dai " in
ziua respectiva - cand s-a produs beleaua se face crash invetigation si daca printre ramasite se intrezareste receptorul homemade sau portocaliu .... POC ... asigurarea nu se aplica si esti bun de plata sau mai rau ...

Acu face fiecare cum vrea ca de ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 February 2012 - 02:56 PM

Multumesc de comparatie, sper sa nu ti-o retragi acum ca tocmai aruncasi Frsky in top... :)
Pentru ca din top 10 lense distributia este: 3 Nikon, 2 Canon, 2 Sigma, 2 Sony, 1 Samyang. Primul Zeiss este pe locul 12.

http://www.dxomark.c...ra-Lens-Ratings

Legendele s-au nascut pe vremea cand optica era o arta artizanala, si mana omului conta. Acum o lentila se proiecteza pe calculator si tot el o slefuieste. Sticla e singura care a ramas sa mai faca vreo diferenta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 28 February 2012 - 11:02 PM

Vezi postareastiganas, la 28 February 2012 - 02:10 PM, a spus:

Nu te contrazic, mi-a venit doar o idee mai buna de analogie.

Canon si Nikon fac obiective numai pentru aparatele Canon si Nikon. Sunt de regula scumpe si foarte bune.

Protocolul de comunicatie intre obiectiv si aparat nu e public dar un mare numar de firme fac obiective pentru Canon si Nikon: Sigma, Tokina, Tamron, etc unele mediocre, altele foarte bune, de regula mai ieftine decat Canon si Nikon. E adevarat ca profesionistii cu Canon au obiective Canon si cei cu Nikon, Nikon dar nimeni nu pune problema legitimitatii si calitatii "compatibilelor".

Mai mult, obiective pentru Canon si Nikon face si Zeiss. Obiectivele Zeiss sunt (mult) mai scumpe si (banuiesc) chiar mai bune dacat originalele. Din tot ce am citit vad pe FrSky ca un fel de Sigma in modelism - calitate buna la pret decent. Sa nu uit, am o parere foarte proasta despre produsele Corona, si ei vad ca fac un receptor compatibil Fasst.



Te voi contrazice un pic. Spre exemplu Tokina este tare la obiectivele wide si ultra wide cu distanta de focalizare relativ fixa. Bate la cur orice obiectiv similar Canon sau Nikon. Iar ca pret e mult mai scump. Tamron e axat mai mult pe plaja teleobiectivelor. Din nou vrei sa-ti spun cam cum bate Canon-ul sau Nikon-ul din clasa asta?

In alta ordine de idei, nu stiu de ce toata lumea simte nevoie sa gaseasca comparatii care mai de care mai inutile si fara rost. Eu, unul pt. linistea mea mi-as pune receptorul original. Dar din pacate am constatat ca si receptoarele originale mai fac figuri la Futaba, asa ca Teo, i-ati tata un receptor d'asta clona, pune-l pe o spuma ca tot ai una si testeaza-l frate. Du spuma la dracu in praznic, pune-o la soare, bag-o in congelator si tragi o concluzie. In felul asta iti si eliberezi unul din receptoarele originale pt. un avion mai mare.
Nu-i mai corect asa?
0

#24 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 28 February 2012 - 11:06 PM

Vezi postareaMaverick, la 28 February 2012 - 12:58 AM, a spus:

In tema cu subiectul, prea buna sa nu o pun la bataie:
Atasament red-labial.jpg

Risti sa bei un paharel cu prietenii din licoarea lui Ion Muncitoru'?
Sunt sigur ca a copiat reteta, ambalajul seamana, e o bautura si sigur isi face treaba sa te faca muci.. dar risti?



Vezi ca Ion ala e "umblator", nu "muncitor".
Cat despre asta din poza, aici nu mai e nici-un Ion, e "red labial" frateeeee.

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 28 February 2012 - 11:07 PM

0

#25 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 11:20 AM

Originalul o fi "umblator", dar Labialul din poza e cat se poate de "muncitor", vezi eticheta. :D

Cat despre partea cu "ia o spuma, baga clona, testeaza pana ii ies ochii" sunt total de acord. Cea mai buna varianta. :)
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#26 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 February 2012 - 01:33 PM

Un lucru fara renume nu inseamna ca e si prost si in plus : prost chiar din prima secunda.
Iti iei pantofi noname si constati ca le cad talpile dupa ... 1 saptamana, 1 luna sau 2 ani sau niciodata.
Asa si cu receptorul ... il pui pe spuma si poate merge bine merci dar cand il muti pe un " composite " sa il dernjeze gestul tau si sa iti faca o aroganta ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#27 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 02:29 PM

Luand exemplul tau, am avut si papuci de firma care au ramas fara talpa.
La fel se poate intampla si cu un receptor de firma. Poate sa mearga azi perfect si la 40 grade celsius sa nu o mai faca cum trebuie si sa iti faca aroganta.

Eu cand imi iau ceva de firma ma bazez (mai bine zis sper) pe un singur lucru cand platesc pretul suplimentar, ca acea firma a ajuns sa treaca de la noname la brandname tocmai pe baza unei istorii fericite si nu isi permite sa o dea in bara acum, sa redevina noname.

Desigur si un produs noname copiat poate fi la fel de bun ca originalul, dar ca la orice copie s-ar putea sa nu fie absolut identic cu originalul si exista intotdeauna posibilitatea sa se fi pierdut ceva esential in transfer. Ca tot facem analogii in postul asta, iau exemplul xeroxului (copiatorului). Oricat de bun ar fi acesta o copie iese cu mici diferente, pete, adaugiri, cauzate de diversi factori.. iar cand un fir de ata se suprapune absolut intamplator pe CNP-ul cuiva fix pe cifra 3 si o transforma in 8 s-ar putea sa fie o problema..
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 07:38 PM

Receptor Futaba FASST compatibil sub eticheta BeastX
http://www.fast-lad....00-p-16156.html

Pentru cine nu stie Microbeast a rupt piata FBL la heli. Faptul ca vand un receptor FrSky sub marca proprie valideaza aceste receptoare 100%. BeastX se pune in mod curent pe heli de 3000 EUR.

Asta inchide si problema receptoarelor compatibile definitiv. As vrea sa vad clubul din Germania unde nu esti admis cu un Henseleit TDR de 3000 EUR echipat cu BeastX si receptor BeastX.
0

#29 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 29 February 2012 - 10:55 PM

Asa cum spune si Stiganas, am dat astazi de site-ul BEASTX (http://www.beastx.com/products.html) care produce si comercializeaza receptorul in 8 canale (http://www.freakware...w_artikel=47615) si asa cum spune l-am vazut pus pe scule de XXXX EURO deci tind sa cred ca este OK din moment ce nemtii il folosesc, am sa-l comand si am sa-l testez, toata chestia la receptoarele FRSKY este sa dezactivezi failsafe-ul din statie caci au ele secventa de setare direct din receptor.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 February 2012 - 11:21 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 29 February 2012 - 10:55 PM, a spus:

Asa cum spune si Stiganas, am dat astazi de site-ul BEASTX (http://www.beastx.com/products.html) care produce si comercializeaza receptorul in 8 canale (http://www.freakware...w_artikel=47615) si asa cum spune l-am vazut pus pe scule de XXXX EURO deci tind sa cred ca este OK din moment ce nemtii il folosesc, am sa-l comand si am sa-l testez, toata chestia la receptoarele FRSKY este sa dezactivezi failsafe-ul din statie caci au ele secventa de setare direct din receptor.


Cate canale are pana la urma .. eu am inteles ca 7 + pin SRXL ?

Diferenta de pret fata de un original Futaba tot 7 canale ( Futaba R-617 FS 2.4 GHz FASST ) nu mi se pare semnificativa .. doar 10 - 15 Euro !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro