Modelism - RHC Forum: De unde se pot cumpara ieftin si bune ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

De unde se pot cumpara ieftin si bune ? gyro, servo, FBL

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 06:41 PM

Am fost intrebat asa ca scriu din nou:

- De unde pot cumpara o unitate Align 3g cu 50 USD sau un gyro Logitech cu 30 USD (sau orice altceva la preturi ce sfideaza magazinele) ?

- Toate astea si multe alte bunatati se pot cumpara de pe forum, la fel ca de pe RHC. Cele mai bune forumuri pentru cumparaturi sunt runryder si rcgroups, au sectiune dedicata de vanzari.

Ca si aici lumea vinde lucruri mai noi sau mai vechi, mai bune sau mai proaste si de regula mult mai ieftin. Din USA e greu sa aduci un heli, transportul e foarte, foarte scump dar o chestie mica electronica nu e nici o problema.

Intai si intai trebuie sa il convingi pe american ca nu esti tepar (destui nici nu se obosesc sa raspunda). Platesti cu paypal. Posta americana (USPS) e scumpa dar sunt si portite. Un plic cu bule in care pui un 3g sau un gyro costa 3-4 USD pana in Romania. De regula nici cei de acolo nu stiu asta si sunt uimiti.

Trebuie instruiti sa treaca pe declaratia vamala gift, 5 USD. Coletul face 20-30 zile pana in RO. Cineva trebuie sa suporte si comisionul Paypal (3%). Daca trimiti banii ca gift comisionul cade in spinarea ta, altfel il suporta cel care primeste banii. Daca trimti ca gift nu poti face reclamatie, daca ii trimiti pentru un bun poti sa faci reclamatie dar, poti abuza si face reclamatii false si il poti praji pe vanzator, asa ca americanul o sa fie reticent sa primeasca banii asa (romanii nu au o reputatie tocmai buna)

Asta inseamna ca trimti banii ca gift si riscul il preiei tu. Avantajul tau e ca poti sa vezi ce vechime, feed-back are respectivul si in mod normal nu risti nimic. Eu am cumparat de foarte multe ori deja si tot timpul a fost excelent.

De exemplu pentru electronice:
http://rc.runryder.c...licopter/f65p1/

cand scriu acest post se cer urmatoarele preturi tipice:

Unitate Align 3g 40-50 USD, gyro Logictech 30 USD, ESC Align 70-100A 50 USD, Align 3gx 100-110 USD etc. La chestiile foarte apreciate gen v-bar, beastX o sa vedeti reduceri minime fata de magazin.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 24 February 2012 - 06:42 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro