Modelism - RHC Forum: problema grea - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

problema grea pasta de modelaj

#1 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

  Postat 29 March 2005 - 12:06 PM

Sunt designer industrial si am o mare problema, ma uit de ceva vreme tanjind la ceea ce fac designerii din strainatate in materie de machetare. Ma interesez despre un material pe care il folosesc ei si nu reusesc sa il gasesc in tara, numele acestuia este "styling clay" cu proprietati de-a dreptul deosebite pentru finisaje. Cred ca in romana este vorba despre pasta de modelaj pasta pe care o caut, din nou, si la fel nu reusesc sa o gasesc, pe internet , la policolor, etc.
V-as ruga daca puteti sa ma ajutati in problema pe care o am in special unde pot gasi materialul asta in tara si daca se poate in Iasi.
0

#2 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 29 March 2005 - 10:51 PM

Intereseaza-te de sculptori, magazine gen fond plastic (daca or mai exista). S-ar putea sa fie lutul folosit in sculptura.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 29 March 2005 - 11:55 PM

0

#3 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 30 March 2005 - 10:51 AM

Am sa mai caut, desi fac asta de ceva vreme fara nici un rezultat. Este dificil, cred ca arta in tara asta nu are nici o sansa. Lutul folosit in sculptura il cunosc destul de bine si nu este acelasi lucru. Am facut un liceu de arte si stiu cum este acel lut se crapa, nu prea poti lucra cu cote deoarece tre sa lucrezi cu un bulumac mare si compact, cat despre simetrii nu prea ai mari garantii. Acesta din cate am citit (poate ma insel) se foloseste si la fabricile mari de masini, etc. in machetare pentru macheta de produs industrial, nu se crapa, poate fi vopsit, si se foloseste mai mult ca chitul, in sensul ca se aplica un strat de styling clay gros 2-3 cm, lucru care permite finisaje deosebite, gen imbinari si muchii diverse ale materialului (daca este vorba de o masina). In peranta ca pot primi mai mult ajutor am atasat mai jos o poza care sper sa dea mai multe indicii.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1112172681.jpg

0

#4 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 30 March 2005 - 11:22 AM

altele

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1112174537.jpg

0

#5 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 30 March 2005 - 11:23 AM

siiiiii!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1112174596.jpg

0

#6 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 30 March 2005 - 11:26 AM

altceva

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1112174791.jpg

0

#7 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 30 March 2005 - 11:29 AM

iata!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1112174959.jpg

0

#8 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 31 March 2005 - 10:31 AM

haide-ti mai fratilor, ajutati-ma! :)
0

#9 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 31 March 2005 - 10:53 AM

Si eu ma uit de ceva vreme la postarile tale :)
Ti-ai ales o tema grea si nici macar nu stiu care sunt cunostintele tale in domeniul machete.
Daca mana iti merge la chestii de sclulptura si grevura, foloseste chit epoxi.
Ma indoiesc ca asta n-ai sa gasesti in orasul tau.
Totusi pentru a realiza ceea ce iti doresti (ce am vazut in poze) exista mult mai multe metode decat iti poti imagina.
Bafta!
0

#10 Useril este offline   mihaiteoro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-March 05

Postat 31 March 2005 - 12:42 PM

Cunostinte in machetare as mai avea. Pe parcursul studiilor am avut contact cu diverse materiale; lut de modelaj, polistiren extrudat si apoi chituit cu diverse chituri de masina sau compozitii intre praf de creta si aracet, ABS, lemn, etc. Eu vorbesc despre o tehnica aparte. incadrata din ceea ce am mai citit (pentru ca sincer, caut de ceva vreme) in cea substractiva la fel ca si lutul, numai ca nu este lut in special ca avntaj pentru ca poate fi vopsit. Se lucreaza cu aceleasi unelte si dupa cum se vede se comporta cam la fel.
Este important pentru ca aceasta tenica permite cel mai mult o linie anume de design, exprima o mare libertate in modelare si poate chiar sa te corecteze in anume detalii, (am citit pe undeva cum un inginer care practica si design nu folosea ca etapa incipienta clasica schita de mana, in schimb el intra direct pe conceptie 3d in stiling clay).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro