Modelism - RHC Forum: Care e cel mai pustan dintre noi ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Care e cel mai pustan dintre noi ? Pasionat de modelism/raspuns cu premii

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 04:51 PM

Inspirat de simpaticul Ciprian din Galati care rasare periodic cu diverse nikuri si tulbura apele mi-a venit ideea acestui topic si anume:

- care e cel mai tanar dintre noi ?

e clar, majoritatea suntem cu slujba, nevasta si copii, barbatul tipic intre doua varste cu pasiuni neimplinite ramase din copilarie dar sunt unii pe care ii intereseaza modelismul de foarte tineri.

L-am cunoscut pe alex-revo97, nascut in 97, foarte haios si pasionat de masini.
Florin 100% a inceput de mic dar acu e deja copt, nu cred ca se mai califica.

Asa ca sariti aici.

Ca sa merite efortul pun la bataie si un fel de premiu, un kit de ceva, ce anume nu stiu, dar am destule care sunt in plus. Oricum o sa fie ceva din urmatoarele (dar lista nu e completa): Mustang mic facut de Cox, Extra 330 depron, Funjet, T34 Balsa, etc sau daca are nevoie de ceva anume si eu am, gen ESC, servo, motor, etc - ideea e sa fie ceva care sa-l bucure pe respectivul si mie sa-mi faca placere sa il dau.

Stefan, sarit din 40 de ani
0

#2 Useril este offline   Marian S 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Comuna Valeni,judetul Vaslui
  • Interests:Avioane,Elicoptere RC

  Postat 16 May 2010 - 05:10 PM

Marian Surleac, 15 Ani

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 16 May 2010 - 09:59 PM

''Dă-i la inimă ce 'ti cere,Astăzi ești mâine nu ești!''
0

#3 Useril este offline   octi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Navomodelism,automodelism,etc

Postat 16 May 2010 - 05:25 PM

Octavian 14 ani.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 16 May 2010 - 10:00 PM

0

#4 Useril este offline   Borz_Florin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Zalau
  • Interests:Aero

Postat 16 May 2010 - 05:40 PM

Florin: 17 ani(din 9mai numai)

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 16 May 2010 - 10:00 PM

Imi pare rau de greselile gramaticale
0

#5 Useril este offline   gaza07 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Caransebes

Postat 16 May 2010 - 05:47 PM

Dan (15 ani nascut in 07.mai1995)

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 16 May 2010 - 10:00 PM

0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 05:56 PM

Ma bucur ca postati, puneti si doua vorbe despre voi, ce ati facut, ce planuri aveti, orice legat de modelism. Pentru noi (astia batrani) e mai interesant sa vedem care sunt cei tineri si pasionati, e secundar ce piesa anume lipseste fiecaruia (sau merge si asa daca intra in alea 2 vorbe).

De genul, am facut un motoplanor din balsa, e aproapa gata, lucrez la el de la 6 ani, ii mai trebuie un ESC.

Cum spuneam nu stiu ce si cui o sa dau dar sigur o sa ma tin de cuvant si cel care primeste ceva, orice, trebuie sa ne arate si noua ca a facut, sa ne bucuram - evident, daca e nevoie, trimit prin posta.

Toti cei care au scris se califica, nu conteaza pana la urma care e cu o zi si 2 ore mai tanar. Nu va grabiti, nu dau fuga maine la posta :lol:

Cele bune, Stefan

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 16 May 2010 - 05:57 PM

0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 06:12 PM

In cazul asta ai inceput sa mesteresti de pe la 1 an. Meriti un premiu special.

Vezi postareaCalin, la May 16 2010, 07:05 PM, a spus:

umm 9 ani :lol: Parol!



Cateva din chestiile de care spuneam, de la Cox e un P47, am gresit. Cel de pe pereta e zburat/busit/zburat dar e RTF (GWS Zero), celelalte 2 sunt in cutie dar nu au electronica.

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

  Postat 16 May 2010 - 06:33 PM

Vezi postareastiganas, la May 16 2010, 07:12 PM, a spus:

In cazul asta ai inceput sa mesteresti de pe la 1 an. Meriti un premiu special.



Cateva din chestiile de care spuneam, de la Cox e un P47, am gresit. Cel de pe pereta e zburat/busit/zburat dar e RTF (GWS Zero), celelalte 2 sunt in cutie dar nu au electronica.

Ma numesc Dragos,am 14 ani,in trecut m-am ocupat mai mult de aeromodele si navomodele la palacul copiilor,dar acum am trecut mai serios pe automodelism,mai ales ca avem pista in oras si club sportiv de automodele,dar incerc sa ma tin inca si de aeromodele si navomodele,dar e cam greu cu banii,doarece nu e usor sa faci rost de bani de la 14 ani,asa ca ma plimb de la firma la firma in cautarea unui sponsor :lol:,poate intr-o zi... din pacate am ramas fara aeromodel,cauza nu cred ca mai trebuie sa o spun....mi-ar placea daca ati avea de dat vre-un un planor sau trainer uitat pe undeva care necesita "iubire si afectiune" :)),ceva "lejer".Multumesc anticipat.Respect,Dragos.

Aceasta postare a fost editata de dadooo-stayl: 16 May 2010 - 06:43 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 06:39 PM

Baieti, nu mai dati numele complet si datele din buletin ca nu vreau sa apara discutii, varsta e suficienta, si cele 2 vorbe, felicitari Dragos, pari intradevar pasionat, in RO nu cred ca e cineva sponsorizat (exceptand parintii)
0

#10 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 16 May 2010 - 07:14 PM

Salut, eu sunt Ady si am 17 ani. Ma ocup de aeromodele de la varsta de 13 ani. Acestea sunt modelele mele si acesta sunt eu. Pe jurnalista care a scris articolul a cam luat-o valul. Elicoptere nu am, avionul despre care era vorba era un Pilatus Pc-6 homemade de doar 3400g si in viata mea nu am zburat 1 la 1. Si suma e cam pompoasa, singurele mele fonduri fiind banutii de la olimpiade si sponsorizarile parintilor. Intrucat am electronica pentru acel T-34 mi-as dori sa-l echipez, asta daca ma calific printre cei alesi. Mare parte din modelele mele sunt homemade fiindca kiturile arf sunt scumpe. Vara aceasta imi propun sa invat sa zbor cu trainere din clasa 40 si avioane cu aripa mediana.
Multumesc,
Cu stima, Ady.
0

#11 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 07:20 PM

Deci,asdar, carele este

Intr-un inceput sau intr-un final din ceea ce vrea Stefan se transforma intr-o wish list la care fiecare isi doreste de mic copil ESC-ul sau trainerul de pe perete

Cam banuiesc de unde i-a venit lui Stefan ideea - am stat la un Cico la RR de vorba tocmai pe acesta tema si am ajuns ca concluzia ca orice ai da nu trebuie sa dai moca ci cu un pret tocmai pentru a preveni dorintele nestavilite "din copilarie" de a avea acel produs. Vezi topicul 'donatii moca'

Ideea pare traznet - zau ca mi-as dori ca voi copii ( ma scuzati nu fac disensiuni legate de varsta dar sunt vreo 20-25 de ani diferenta intre noi ) sa puteti citi cu atentie ce a cerut Stefan.

Postati ceea ce ati facut pina acum din hobby - cu poze si pasiune - sunt convins ca daca va tineti de treaba si demonstrati ca aveti pasiune nu numai Stefan va plusa cu premiul promis ci oricare dintro noi - cei carora sa zicem poate le prisoseste un ESC sau un kit de avion pe care stim in adincul sufletului ca , desi l-am luat cu speranta si bucurie - nu vom ajunge sa il asamblam decat poate la pensie - si nici acolo , ne-o confirma cei ca au avut bafta de a ajunge

Asa ca poate va pleca spre unul din voi

Doar cu wish list - e mai greu trebuie sa exemplificati serios pasiunea si dorintele voastre :lol:

Stefan spre ca sunt in asentimentul tau

Brava ideea


P.S Pina acum iata ca o sageata de argint e semi-calificata .Din ciclul ,asa da !

Aceasta postare a fost editata de motzu: 16 May 2010 - 07:22 PM

0

#12 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 16 May 2010 - 07:28 PM

Eu am doar 2 anisori si 6 luni jumate ' :lol:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bicut: 16 May 2010 - 07:31 PM

0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 08:36 PM

+1 motzu, eu cam asta am avut in minte. Sa vadem care dintre noi sunt tineri si pasionati si daca tot fac efortul sa ne explice sa dau ceva sa ne simtim bine, cu atat mai mult cu cat cineva la 13-15 ani primeste banii de la parinti care nu intotdeauna sunt convinsi ca sunt bani bine cheltuiti.

Nu am avut intentia sa facem o lista cu ce ne lipseste fiecaruia.

Sotia mea nu imi da nici 5 ani la minte dar pe chestia asta nu primesc decat castane in cap.

Pentru cei mai batrani multa sanatate ca-i mai buna ca toate.

Vezi postareacasper20, la May 16 2010, 08:16 PM, a spus:

Si eu ma incadrez cred ca aici, la varsta oi fi mare la 23 de ani dar la minte cateodata prietena nu imi da nici 5 anisori.
Deci eu ce primesc??? :) :) :rolleyes: :lol:

0

#14 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 16 May 2010 - 09:41 PM

Vad ca sau adunat cativa cu cereri pe aici, dar eu nam de gand sa cer nimic.
Povestea mea incepe cam asa .
Prin clasa a 8 a m-am lasat de inot pentru a invata pentru testarea nationala(asa se numea acu 3 ani), habar naveam de modelism, sau de ce vroiam sa fac in viata(parca vroiam arhitect pe vremea aia), naveam pasiuni (timp de 9 ani am facut inot si n-am avut vreme sa imi fac si pasiuni, sa si fac performanta si sa mai si invat). Pe scurt eram un pustan obisnuit care vroia sa se bage in seama...
In timp ce eram in clasa a 9 a am descoperit ca exista 2 litere, care daca le cauti pe youtube gasesti o gramada de jucarioare, masinute, avionase - RC . Cum stiam ca plec in canada in vara urmatoare am zis hai sa ma uit mai bine, poate chiar imi cumpar ceva de acolo. Pana la urma gasisem un hobbyshop chiar la 2 cravate de locul unde locuia unchiul meu in canada. Zis si facut, mi-am ales ceva avion interesant si am plecat de acasa cu gandul ca imi iau unu de ala (din cate tin minte era Twist 3D .40 de la H9).
Ajuns in canada merg la acel hobbyshop(dupa ce am lucrat o vreme cu unchiul meu si am castigat o GRAMADA de bani in doar juma de luna sau chiar mai putin) si sta un tip de la heli cu mine si imi explica cum sta treaba. Demoralizat de cele auzite si holbandu-ma cu gura cascata prin magazin vreo ora dau de Real Flight. Iau statia (sau joystick ce era) in mana si dau pe reset. Apare avionu fac ce fac pe acolo si in 3 secunde era in aer si in 2 in mama terra. Vine baiatu de la heli si imi arata un pic cat de bine se stie, eu din nou casc gura...
In final iau ceva masina de la hpi pe metanol si o gramada de accesori pentru ea. Intre timp imi descarcasem de pe net RFG, imi luasem un joystick de la Walmart si cumva l-am facut sa mearga. Am dat pe forum atunci de Mircea aka MirceaFgs, si ma jucam in multiplayer cu el.
N-am tot jucat noi asa pana iarna cand, demoralizat din nou de mesteritul la masina, de curatat, de multe pe care nu le cunosteam am vandut-o(cu intentia de a trece la aero). De bani mi-am luat un cessna rtf de la kelemen. Si atunci a inceput adevarata pasiune :rolleyes: .
Cat am dat de pamant cu cessna ala , cat l-am lipit, cate piese de rezerva am inlocuit, numa eu stiu . Avionul pur si simplu nu mai avea nici o piesa originala cand l-am vandut (dupa rr parca).

As vrea sa scriu tot si as putea umple atat de multe pagini cu pasiune, dar nimeni nu le-ar citi...

Dupa primul avion prin martie mi-am luat un extra 260 de la e-flite, extraordinar modelul, acum imi pare rau ca l-am vadut ca de fapt e modelul care mi-a placut cel mai mult, poate intro zi chiar il cumpar inapoi(de aia am zis sa nu cumva sa arunci cutia in care ti l-am trimit Tudore!).
Vine Romulus in oras, deja alta atmosfera. Merg cu el la zbor, vad ce inseamna futaba 14mz, raman cu gura cascata.
Cum am vazut la Romulus futaba, si la cativa colegi de zbor din oras m-am decis si mi-am cumparat o futaba 7c.
A trecut rr, am fost extraordinar de frumos, m-am simtit in al 9 lea cer acolo, am intalnit o gramada de oameni extraodinari :) .
Dupa rr mi-am luat un acromaster, am fost foarte multumit si de el, am aflat ca este un aeroclub in baia mare, si ca suntem binevenit sa zburam si noi acolo.
Am descoperit ca motoarele pe metanol nu sunt de loc greu de reglat, mi-am luat si eu un trainer desi zburam cu acromasterul de naveam treaba.
Am invatat de la Romulus cum se piloteaza un avion. Pana atunci zburam FOARTE dezordonat.
Tot zburand pe acolo si vorbind cu instructorii de planorism, s-au oferit baietii sa ne faca si la noi un zbor. Cum am ajuns in planor si am prin ceva viteza mi-am dat seama de fapt ce cautam, ce vroiam, ce iubeam. Mi-am dat seama ca pentru asa ceva sunt facut si doar acel lucru vreau sa il fac - SA ZBOR.
Daca as fi marit povestirea as mai fi inclus numeroase persoane incredibile, dintre care chiar un memebru al acestui formul - Janos aka Kistsched.
A urmat FV, unde i-am intalnit pe Zozo, Calin, Matica, Motzu, Docmarius, Vivi, MlGore(mersi inca o data pentru ca m-ai adus atunci pana la pensiune) si nu in ultimul rand pe Seba aka nen77. Cu mai multi eu vorbisem, dar acum ii cunosteam in persoana. Extraordinari cu toti...

Povestea continua maine. O fac mai mare sa mai pot include pe ici pe colo cate un detaliu mionor pentru voi dar major pentru mine.

Baftaaa!

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 16 May 2010 - 09:43 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#15 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 16 May 2010 - 10:08 PM

Silver Arrow calificat,confirm aprobativ.Restul departe de adevar.

@Stiganas
Am editat posturile cu ce au nevoie modelistii tineri gratis.Poate le da de gandit celor care au postat.....
flying is my life...
0

#16 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 10:30 PM

Vezi postareaBIGfoot, la May 16 2010, 10:41 PM, a spus:

Vad ca sau adunat cativa cu cereri pe aici, dar eu nam de gand sa cer nimic.

Camile, dispari, ca tu nu te califici cu 48-ul ala la pantofi !

Lasa poezia ca am priceput noi unde bati apa - poate vine mosu cu o Extra cu motor pe gazolina, la HF. Nu tine !

La munca !


:)
0

#17 Useril este offline   gaza07 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Caransebes

Postat 16 May 2010 - 10:42 PM

Eu nu inteleg ...titlul acestui topic e "Care e cel mai pustan dintre voi?" nu "Care are cele mai mari realizari?"

Nimeni nu a cerut sa spunem ce am creat ci doar care e cel mai tanar!
0

#18 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 10:45 PM

Vezi postareagaza07, la May 16 2010, 11:42 PM, a spus:

Eu nu inteleg ...titlul acestui topic e "Care e cel mai pustan dintre voi?" nu "Care are cele mai mari realizari?"

Nimeni nu a cerut sa spunem ce am creat ci doar care e cel mai tanar!

Nenea Silviu - daca Stefan da acordul sunteti de acord sa modificati titlul in cel mai tinar pustan dintre noi, PASIONAT de modelism ?

Iete asa .
0

#19 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 17 May 2010 - 06:46 AM

Vezi postareamotzu, la May 16 2010, 11:30 PM, a spus:

Camile, dispari, ca tu nu te califici cu 48-ul ala la pantofi !

Lasa poezia ca am priceput noi unde bati apa - poate vine mosu cu o Extra cu motor pe gazolina, la HF. Nu tine !

La munca !


;)



Baaaaaaa! Deci nu trebuia sa scriu de loc http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif . Sau chiar asa mare pasiune pun eu incat chiar te calc in picioare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif. Ma multumeam si cu un sebart da nah :lol: .
Bravo Stefan pentru ceea ce faci !


P.S. am 17 ani si implinesc 18 in vara dupa FV
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#20 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 07:03 AM

Misto topic! Am si eu un premiu surpriza, sa vedem cine va fi fericitul posesor.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#21 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 17 May 2010 - 07:15 AM

Eu as spune de cind am inceput fiecare aceasta minunata pasiune,deci primi pasi in modelism la varsta de 7 ani si tot atunci si primul concurs la care am participat, unul judetean dar cu multi participanti la acea vreme, iar acum 45 si am impresia ca a fost ieri.(la 15 ani aveam deja titlu de campion national la zbor liber juniori si cunoscusem oameni ca Popa Cringu sau George Arghir)
Nu cer sa ma calific dar devine interesant, varsta pare sa fie din ce in ce mai avansata cu trecerea timpului pentru a incepe o astfel de activitate si parca nu e bine, lucrurile astea se prind bine in copilarie cind inveti sa tai la traforaj sa bati un cui sa faci un desen cit se poate de tehnic si asta iti ajuta in viata mai tirziu. Fosti mei colegi de la "Casa Pionierilor" au ajuns in viata sa fi cei mai buni in meseria lor indiferent daca au fost strungari sau au ajuns piloti pe liniile aeriene dar sunt sau au fost cei mai buni pentru ca au deprins abilitati tehnice de mici.

Baftaaa!
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#22 Useril este offline   Marian S 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 06-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Comuna Valeni,judetul Vaslui
  • Interests:Avioane,Elicoptere RC

  Postat 17 May 2010 - 09:33 AM

Vezi postareastiganas, la May 16 2010, 06:56 PM, a spus:

puneti si doua vorbe despre voi, ce ati facut, ce planuri aveti, orice legat de modelism.
Cele bune, Stefan



Va salut, Probabil ca va intrebati de ce nu-mi construiesc eu un model. As vrea sa-mi construiesc un model, Dar din pacate, Boala de care sufar nu-mi da puterea necesara pentru constructia unu-i model. Niste oameni cu suflet, Mi-au donat niste electronice, motor, ESC, servo, statie+receptor, incarcator de Lipo . Iar acum, Un prieten(Andriu) Din cati modelisti sunt pe-aici, Doar el sa oferit sa ma ajute) Mi-a construit un Piper Cub din depron, Dar nu pot sa-l zbor, Pentru ca nu am Acumulator. Asa ca: Va rog dati-mi un Acumulator Lipo 3 celule, Sa fie macar de 1300mAh


Cu respect: Marian Surleac(Cu probleme MARI de sanatate!)
''Dă-i la inimă ce 'ti cere,Astăzi ești mâine nu ești!''
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 02:48 PM

Hehe, nu e concurs de realizari, daca ai deja 5 ani vechime in hobby si multe "realizari" e greu sa fii si pustan. Silver Arrow are clar multe realizari dar firesc nu mai e cel mai tanar.

Topicul l-am deschis ca sa vad/vedem care dintre noi sunt tineri si pasionati (de aceea 2 vorbe pe langa varsta sunt utile) si in mod evident sunt. Premiul il dau ca sa fac topicul mai atractiv si pe voi mai interesati sa scrieti - pot sa il dau la fel de bine si prin tragere la sorti. Premiul este flexibil caci doresc ca cel care il primeste sa se si bucure de el (precum fata care a primit un regulator la RR)

Nu am magazin de modelism, am strans insa destule, de unele nu o sa ma apuc niciodata asa ca nu imi pare rau sa dau ceva. Cei care posteaza aici fie ca au 13 sau 17 ani trebuie sa fie mandrii ca fac parte dintr-o comunitate atat de misto in care varsta si banii sunt pe locul doi.

PS
@Marian, pune si tu cateva poze sa vedem cum a iesit Piperul din depron.
@dadooo-stayl ce model ai avut si ai facut praf ?
@gaza07 - am si cateva masini dar le tin pentru prieteni, ca sa nu puna mana pe elicopterele si avioanele mele, nu am nici o piesa de auto.

Vezi postareagaza07, la May 16 2010, 11:42 PM, a spus:

Eu nu inteleg ...titlul acestui topic e "Care e cel mai pustan dintre voi?" nu "Care are cele mai mari realizari?"

Nimeni nu a cerut sa spunem ce am creat ci doar care e cel mai tanar!

0

#24 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 17 May 2010 - 03:33 PM

Bogdan - 16 ani ! Ce pot sa zic .. pasiunea o am de vreo 5 ani de cand un vecin de-al meu si-a luat un avion! Pe vremea aceea mi se parea ceva neobisnuit :blink: ! Dupa vreo 2 ani a venit ziua unui prieten caruia tatal ia luat un easy star , acestuia placandu-i avioanele , insa cand a vazut cu ce se mananc l-a vandut :) pe nimica toata ! Pana atunci modelismul pentru mine insemna , sa intru pe google sa ma la avioane şi sa ma mai dau prin casa cu o veche masinuta chinezească , insa intr-o zi l-am vazut pe domnul Emilare la TVR2 la o emisiune in care povestea despre acest hobby ! Atunci am descoperit si forumul si am inceput incet incet sa citesc... ! Mai avusem eu ceva tangente cu modelismul, ma dadusem eu cu automodele vecinului , insa ce am descoperit pe forum era ceva nou ! Pana anul acesta nu am avut nimic ... deh' criză .. parinţii :" ce iti trebuie tie avioane la varsta asta ! " insa anul asta am reusit sa imi iau o statie , am luat si un elicopter mai mic si acum incerc incerc sa il fac sa zboare ! Pe viitor sigur ma voi apuca si de aero insa inceputul e greu !

PS : daca tot oferiti un avion sau ma rog , 2 , 3 etc ar fi frumos ca cel care il primeste sa arate ca il si foloseste nu ca il tine pe dulap pe post de suport de praf ! Felicitari pentru initiativa :)
0

#25 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

  Postat 17 May 2010 - 04:47 PM

Vezi postareastiganas, la May 17 2010, 02:48 PM, a spus:

Hehe, nu e concurs de realizari, daca ai deja 5 ani vechime in hobby si multe "realizari" e greu sa fii si pustan. Silver Arrow are clar multe realizari dar firesc nu mai e cel mai tanar.

Topicul l-am deschis ca sa vad/vedem care dintre noi sunt tineri si pasionati (de aceea 2 vorbe pe langa varsta sunt utile) si in mod evident sunt. Premiul il dau ca sa fac topicul mai atractiv si pe voi mai interesati sa scrieti - pot sa il dau la fel de bine si prin tragere la sorti. Premiul este flexibil caci doresc ca cel care il primeste sa se si bucure de el (precum fata care a primit un regulator la RR)

Nu am magazin de modelism, am strans insa destule, de unele nu o sa ma apuc niciodata asa ca nu imi pare rau sa dau ceva. Cei care posteaza aici fie ca au 13 sau 17 ani trebuie sa fie mandrii ca fac parte dintr-o comunitate atat de misto in care varsta si banii sunt pe locul doi.

PS
@Marian, pune si tu cateva poze sa vedem cum a iesit Piperul din depron.
@dadooo-stayl ce model ai avut si ai facut praf ?
@gaza07 - am si cateva masini dar le tin pentru prieteni, ca sa nu puna mana pe elicopterele si avioanele mele, nu am nici o piesa de auto.

EU am avut un Multiplex Easy Glider electric,am strans bani destul de greu intr-o vara ca sa il vad zburand doar 5 zboruri :blink:).Acum mai am fuselajul,sta atarnat pe perete :)) .
0

#26 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 18 May 2010 - 07:59 PM

Vezi postareastiganas, la May 16 2010, 05:51 PM, a spus:

Inspirat de simpaticul Ciprian din Galati care rasare periodic cu diverse nikuri si tulbura apele mi-a venit ideea acestui topic si anume:

- care e cel mai tanar dintre noi ?

e clar, majoritatea suntem cu slujba, nevasta si copii, barbatul tipic intre doua varste cu pasiuni neimplinite ramase din copilarie dar sunt unii pe care ii intereseaza modelismul de foarte tineri.

L-am cunoscut pe alex-revo97, nascut in 97, foarte haios si pasionat de masini.
Florin 100% a inceput de mic dar acu e deja copt, nu cred ca se mai califica.

Asa ca sariti aici.

Ca sa merite efortul pun la bataie si un fel de premiu, un kit de ceva, ce anume nu stiu, dar am destule care sunt in plus. Oricum o sa fie ceva din urmatoarele (dar lista nu e completa): Mustang mic facut de Cox, Extra 330 depron, Funjet, T34 Balsa, etc sau daca are nevoie de ceva anume si eu am, gen ESC, servo, motor, etc - ideea e sa fie ceva care sa-l bucure pe respectivul si mie sa-mi faca placere sa il dau.

Stefan, sarit din 40 de ani



SALUT ....Foarte faina initiativa ...si multi inainte Stefan



Mihai 17 ani din 1992 si fac aeromodele de la 7

La mine inspiratia a plecat de la domnul Musca Mihai, la el a vazut primul aeromodel vreo 7 ani aveam si imediat apoi am inceput cu ajutoare din toate partile binenteles sa fac un planorah de carton si de la varsta de 8 ani am inceput sa iau parte la cursul de aeromodele de la palatul copiilor ...si uite asa marea mea pasiune pentru aeromodele s-a dezvoltat de la captive si motoare disesel la aeromodele cu radiocomanda : planoare si modele cu motor.
Pentru mine pilotajul rc a fost pot spune o treapta importanta a evolutiei deoarece am invatat sa pilotez pe un robbe charter care in momentul acela mi sa parut cel mai frumos si mai interesant aeromodel

Aceasta postare a fost editata de mitzaprofly: 18 May 2010 - 08:10 PM

0

#27 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

  Postat 23 May 2010 - 10:16 AM

ce se mai zice? s-a ales un "fericit castigator":D ?pun o poza cu un aeromodel facut de mine

Fisiere atasate


0

#28 Useril este offline   caranfil 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 10-May 10
  • Gender:Male

Postat 24 May 2010 - 11:28 AM

Salut ma numesc Alex am 12 ani si pasiunea mea a inceput cand am vazut o reclama la tv despre un elicopter lam comandat si marea supriza era ca el nu era mai mare decat mana si construit din zapada artificiala,apoi am vazut un elicopter dragonfly si lam cumparat dar nu zbura(nu stiu de ce).mai tarziu de craciun am primit un helicopter knick hauck 3d si apoi am cumparat un cargo copter .si cam asta ar fi povestea

Cu stima Alex
0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2010 - 02:48 PM

Alex, pana acum tu pari cel mai pustan, pana la urma care iti plac mai mult: masinile, elicopterele sau aero? Ai fost pana acum undeva unde se intalnesc cei cu modele, indiferent de care ?

Vezi postareacaranfil, la May 24 2010, 12:28 PM, a spus:

Salut ma numesc Alex am 12 ani si pasiunea mea a inceput cand am vazut o reclama la tv despre un elicopter lam comandat si marea supriza era ca el nu era mai mare decat mana si construit din zapada artificiala,apoi am vazut un elicopter dragonfly si lam cumparat dar nu zbura(nu stiu de ce).mai tarziu de craciun am primit un helicopter knick hauck 3d si apoi am cumparat un cargo copter .si cam asta ar fi povestea

Cu stima Alex

0

#30 Useril este offline   caranfil 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 10-May 10
  • Gender:Male

Postat 24 May 2010 - 05:50 PM

Pai imi plac elicopterele si aero dar nu am fost la nici o competitie
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro