Modelism - RHC Forum: Balansarea palelor - superimportanta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Balansarea palelor - superimportanta

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2012 - 09:14 PM

Mi-am luat toate prostiile de scule pentru heli mai putin un dispozitiv de echilibrat palele. Mare greseala.

Am luat unul cu imprumut, asa am vazut ca palele mele erau varza, le-am echilibrat si diferenta e uriasa. Am zburat pana acum asa ca heliurile sunt iertatoare si nu se supara dar cu palele echlibrate e mult mai bine.

Cel mai tare se observa palele neechilibrate la decolare/aterizare, la turatii mici cand apar vibratii nasoale.

Palele vin de la producator imperecheate, destul de bine chiar. Dar cele mai mult nu vin echilibrate.

Exista exceptii. Palele SpinBlades si SAB sunt echilibrate dinamic din fabrica; sunt perfecte si echilibrarea de acasa nu poate decat sa strice. Palele americane facute in china si palele ieftine china nu sunt echilibrate.

SpinBlades au pe una din pale un disc micut. De palele SAB nu stiam ca sunt echilibrate. Am fost la Dragos sa cumpar o pereche de 600 si le-am verificat. Una din ele avea o bavura la capat si am vrut sa le schimb (deh, esti client poti sa faci pe nebunul)
Am luat a doua pereche si, surpriza, avea acelasi "defect" pe una din pale. La o privire mai atenta m-am prins - e locul in care le echilibreaza.

Mare plus pentru palele SAB. In poza se vede punctul de echilibrare.

Pentru echilibrare am folosit un dispozitiv de genul asta:
Main blades balancer for all Types of Main Blades Blue color
http://www.hobbyking...lue_color_.html
cred ca oricare merge daca e bine facut.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3536.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 22 February 2012 - 09:15 PM

0

#2 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 22 February 2012 - 09:21 PM

Salut , poate gasesti ceva cu un sistem magnetic , sunt mult mai precise , deoarece forta de frecare este mai mica decat la sistemul tau , exista ceva similar cu sistem magnetic pentru elice de navo si pentru roti auto , vezi pe youtube sistemul magnetic cum functioneaza
Cu stima
0

#3 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 22 February 2012 - 09:25 PM

eu folosesc pentru echilibrat pale o bara filetata de 3mm cu 2 piulite cu saibe puse pe 2 pahare identice pline jumate cu ala, am echilibrat si pale de heli si elicii la avioanecu succes.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 22 February 2012 - 09:36 PM

Vezi postareaR3dD3vil, la 22 February 2012 - 09:25 PM, a spus:

eu folosesc pentru echilibrat pale o bara filetata de 3mm cu 2 piulite cu saibe puse pe 2 pahare identice pline jumate cu ala, am echilibrat si pale de heli si elicii la avioanecu succes.


Dar tija filetata este echilibrata , si piulitele la fel ? cel putin la sistemul pentru avioane( unde se echilibreaza inclusiv conul ),barci si auto sistemul vine echilibrat de ei , plus ca nu iti trebuie o baza perfect plana fiindca magnetul tinde sa ajunga in punctul cel mai apropiat de tija , vezi ceva similar TOP FLITE BALANCER
0

#5 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 22 February 2012 - 09:40 PM

Vezi postareastiganas, la 22 February 2012 - 09:14 PM, a spus:


Exista exceptii. Palele SpinBlades si SAB sunt echilibrate dinamic din fabrica; sunt perfecte si echilibrarea de acasa nu poate decat sa strice. Palele americane facute in china si palele ieftine china nu sunt echilibrate.



Mda...si din pacate Align nu face exceptie...m-am zgarcit degeaba pentru palele de pe 450 si am luat Align, ca erau mai ieftine. Am realizat de ce.:) Tremura de-l iau dracii pana ajunge la turatie.
0

#6 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 22 February 2012 - 10:06 PM

Eu am echilibrat de la inceput toare palele pe care le-am avut.
Sunt si cateva tutoriale despre cum se face corect acest lucru.

Am luat MAH - sunt echilibrate din fabrica... le-am pus sa le verific si erau ECHILIBRATE

...asa mi-am explicat de ce zboara asa frumos si lin... elicopterele mele ha, ha,... :) :D
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2012 - 11:01 PM

Am TOP FLITE BALANCER magnetic. E foarte bun dar;

- ai vazut cum arata o pala de 700 ? nu merge

Palele imperecheate din fabrica sau balansate in casa sunt o solutie foarte buna si in mod normal rezultatele sunt OK dar;

- palele echilibrate dinamic (cum fac baietii la vulcanizare) sunt cele adevarate. Am niste pale SAB mai vechi si nu au chestia asta. Cele noi da. Trebuie sa fie o scula care costa bine peste 100.000 USD caci trebuie sa faca operatia automat (nu ca la vulcanizare)

SpinBlades sunt specializati pe pale scale (3, 4, 5 la set), greu de imperecheat.

@Ice9 - e posibil ca palele Align sa nu fie echilibrate dar poate fi si un ax usor stramb. Te lamuresti usor, pui o pereche de pale SAB (imprumut) si ridici heli in aer, 15 secunde si ai aflat unde e buba.

Solutia lui R3dD3vil e buna, mai ales la pale mici de 450, are marele avantaj ca nu costa.

Ma uimeste cat de prosti sunt baietii de la SAB, ai chestia asta fantastica si o tii ascunsa. Eu scriam mare pe cutie "DYMANICALLY BALANCED" si puneam si o poza cu punctul de balansare. Daca nu avea Dragos raftul plin cu pale SAB noi ramanean cu impresia ca am luat rebuturi.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 22 February 2012 - 11:03 PM

0

#8 Useril este offline   aerofan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 23 February 2012 - 01:24 AM

Vezi postareastiganas, la 22 February 2012 - 11:01 PM, a spus:

Am TOP FLITE BALANCER magnetic. E foarte bun dar;

- ai vazut cum arata o pala de 700 ? nu merge

Palele imperecheate din fabrica sau balansate in casa sunt o solutie foarte buna si in mod normal rezultatele sunt OK dar;

- palele echilibrate dinamic (cum fac baietii la vulcanizare) sunt cele adevarate. Am niste pale SAB mai vechi si nu au chestia asta. Cele noi da. Trebuie sa fie o scula care costa bine peste 100.000 USD caci trebuie sa faca operatia automat (nu ca la vulcanizare)

SpinBlades sunt specializati pe pale scale (3, 4, 5 la set), greu de imperecheat.

@Ice9 - e posibil ca palele Align sa nu fie echilibrate dar poate fi si un ax usor stramb. Te lamuresti usor, pui o pereche de pale SAB (imprumut) si ridici heli in aer, 15 secunde si ai aflat unde e buba.

Solutia lui R3dD3vil e buna, mai ales la pale mici de 450, are marele avantaj ca nu costa.

Ma uimeste cat de prosti sunt baietii de la SAB, ai chestia asta fantastica si o tii ascunsa. Eu scriam mare pe cutie "DYMANICALLY BALANCED" si puneam si o poza cu punctul de balansare. Daca nu avea Dragos raftul plin cu pale SAB noi ramanean cu impresia ca am luat rebuturi.

O echilibrare corecta "de acasa" ar fi corecta atunci cand este facuta in doua etape. In prima este adus CG-ul la aceiasi distanta fata de axa gaurii de prindere la ambele pale prin adaugare de balast pe extremitatea uneia din ele, iar in a doua etapa se balanseaza prin adaos de balast la CG-ul determinat. Ideal dar nu imposibil ar fi de echilibrat intregul rotor cu palele montate si stranse in gripuri pe o axa comuna.
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2012 - 10:00 PM

Asa e. Eu deocamdata nu m-am complicat cu CG-ul.

Asta e pagina cu ghiduri de pe helifreak.

http://www.helifreak...ead.php?t=41692

aici se afla si ghidul, bine facut, pentru echilibrarea palelor, merge inteles si fara mari cunostinte de engleza.

Vezi postareaaerofan, la 23 February 2012 - 01:24 AM, a spus:

O echilibrare corecta "de acasa" ar fi corecta atunci cand este facuta in doua etape. In prima este adus CG-ul la aceiasi distanta fata de axa gaurii de prindere la ambele pale prin adaugare de balast pe extremitatea uneia din ele, iar in a doua etapa se balanseaza prin adaos de balast la CG-ul determinat. Ideal dar nu imposibil ar fi de echilibrat intregul rotor cu palele montate si stranse in gripuri pe o axa comuna.

0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 03:46 PM

Cam asa am lucrat si eu:



Am pus scociul peste cg-ul palei facut inainte prin balansarea palei pe un creion.
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2012 - 11:24 PM

Am gasit si solutia la echilibrarea palelor de coada pentru clasa 600-700 (cu gaura de 3mm). Solutia merge si la pale de planor.

Se foloseste balancerul de pale magnetic TopFlight. Acesta are un ax de otel de 3mm. Se pun palele pe el prin presare (intra mai greu impinse cu mana si nu se misca liber) a potrivesc pana sunt echilibru si se echilibreaza ca orice alte pale.

Maine o sa fac o proba la palele proaspat echilibrate in felul acesta. Pozele spun tot.
Imagine atasata: IMG_3726.jpgImagine atasata: IMG_3729.jpg
0

#12 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 04:19 PM

si la mcpx e bine sa echilibra-ti palele.
Linkul meu
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#13 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 07:36 PM

Chiar ma intrebam daca tantarul (nu Tantar) are aripile echilibrate - poate nu are tracking-ul bun si ne mai lasa neitepati :good:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#14 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 07:42 PM

cele extreme si kbdd sint echilibrate (verificat)
cele stok -nu(verificat)

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 18 April 2012 - 07:42 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro