Modelism - RHC Forum: Termicele mele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Termicele mele

#61 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 13 March 2012 - 10:33 PM

Multumesc de sfaturi. O sa incec cu adeziv sa blochez piulita.
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#62 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 14 March 2012 - 06:16 PM

Cate minuni poate face un tub de picatura...daca ati stii....

Nu ar trebui uitat ca sonicul e un kit ieftin, facut sa fie ieftin, si atunci unele chestii nu sunt chiar exacte.
Spor la mesterit.
Asteptam sa vedem modelele tale ra RR.
0

#63 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 15 March 2012 - 08:13 PM

O noua problema ivita la Sonic. Eleroanele.. La capetele exterioare eleroanele aripilor sunt perfect aliniate cu aripile. La capetele interioare (langa model) eleronul din stanga este mai jos decat cel din dreapta cu vreo 5 mm. Am incercat sa le "indrept" fortat ... nici vorba. Nu am nici cea mai mica idee cum sa rezolv problema asta. Poate zbura asa? O pot rezolva din trimare? Sau ce alta solutie ar fi indicata?
PS: vietnamezul nu era beat, ci cred ca era drogat bine. A tras un kil' de opium si apoi s-a apucat de facut avioane :) !

Fisiere atasate


Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#64 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 15 March 2012 - 09:57 PM

La ce te asteptai pe banii astia, bine ca zboara :) .Poti zbura cu el asa si rezolvi din trimare sau poti tensiona nu pana la pozitia normala, putin mai mult (daca diferenta este de 5 mm tensioneaza-l pana la -2mm) si lasa-l asa tensionat cam o zi si daca ai un feon pati sa-i dai din cand in cand ceva aer cald ca si folia sa capete acelasi profil. Nu incerca cu fierul de calcat in vonele unde folia este vopsita, doar unde este alba. Bafta!
0

#65 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 15 March 2012 - 10:29 PM

Rezolvarea - ti-am zis-o...


pentru toti care citesc...

eleronul torsionat - scufundat in apa - apoi pus la indreptat - functioneaza - cu un fir de folie la indemana.
0

#66 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 16 March 2012 - 12:41 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 15 March 2012 - 10:29 PM, a spus:

Rezolvarea - ti-am zis-o...


pentru toti care citesc...

eleronul torsionat - scufundat in apa - apoi pus la indreptat - functioneaza - cu un fir de folie la indemana.

nu si daca este infoliat, acum am studiat unul tot de Sonic si este perfect lipit chiar si la balamale deci va intra ca gasca in apa
0

#67 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 16 March 2012 - 12:19 PM

Stai linistit. Problemele de care te lovesti acum o sa te lovesti la majoritatea kit-urilor ieftine. Pana acum la mine absolut toate au avut problemele descrise de tine si au zburat bine merci. Uneori colegii de forum din exces de perfectionalism imping incepatorii catre solutii care nu se preteaza la un trainer sau caramizi zburatoare. Cu timpul o sa intelegi ceea ce spun :drinks:.

Cu eleronul torsionat nu ai de cat sa-l pui cat poti de bine simetric (sus/jos) si dupa aia la primul trim in aer o sa-l asezi pe pozitia care trebuie. Ca efect o sa obtii un Drag(forta de frecare cu aerul)putin mai mare dar nu cred ca o sa iti dai seama la viteza cu care zboare acest aeromodel.

Asa ca bun venit in lumea aeromodelelor ARF din china/vietnam .... Pentru inceput sunt foarte bune si o sa-ti ofere multe ore de satisfactie. La cati bani dai pe ele primesti mai mult de cat dai.

Aceasta postare a fost editata de matei_silviu: 16 March 2012 - 12:22 PM

0

#68 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 16 March 2012 - 07:43 PM

Azi a venit randul aeromodelului Sedona. Probleme intampinate minore. A trebuit sa cioplesc putin la aripi (nu intra servo), apoi un surub care fixeaza profundorul era prea lung si lovea in tija ce actiona profundorul. Aceeasi probleme la conectorii cu surub, dar acum am invatat, folosesc picatura si se rezolva. Am lipit aripile, profundorul, derivorul, am montat servo-urile, am reglat tijele, etc. Ce mai am de facut atat la Sonic cat si la Sedona:
-Fixarea rezervorului;
-Rodarea si fixarea motoarelor;
Si sunt apte de zbor. Poze:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 16 March 2012 - 07:43 PM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#69 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 16 March 2012 - 07:54 PM

Si o noua inventie a mea: huse aripi! Din niste folie de parchet (ramasa de cand am pus parchetul) si niste scotch am facut doua huse de aripi. Ce a iesit se vede mai jos:

Fisiere atasate


Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#70 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 16 March 2012 - 09:01 PM

Eu am luat de la gubela doua paturi mai subtirele dar noi cu 10 lei. Au iesit super husele ca ma pricep la croitorie :pardon:
0

#71 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2012 - 10:06 PM

Vezi postareamatei_silviu, la 16 March 2012 - 12:19 PM, a spus:

Uneori colegii de forum din exces de perfectionalism imping incepatorii catre solutii care nu se preteaza la un trainer sau caramizi zburatoare.



nici nu citesc mai departe...dar nu-mi plac deloc aluziile. Daca stie cineva cum se indreapta balsa...va rog - sa-mi ziceti si mie.
0

#72 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2012 - 10:24 PM

doua chestii..la Sedona.

Stiu pe cineva care la un Sedona i-a adaptat o hobana ca la Piper cub, dintr-o teava de cupru presata si prinsa de aripi pe sub fuselaj. Motorizarea lui era ASP .52. L-am zburat si eu. Un trainer excelent. Mie mi-a placut.

Tot "din exces de zel" iti zic sa fixezi cumva receptorul ala, eu fixez cu schoci cu fibra inclusiv antena, iar receptoarele mele stau foarte bine pe arici autoadeziv....si mai e ceva...poti indrepta evacuarea mai in jos...fara probleme. Nu e fixa.
La zbor cu ele...ca pe cerul patriei e locul lor.
0

#73 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 16 March 2012 - 10:43 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 16 March 2012 - 10:06 PM, a spus:

nici nu citesc mai departe...dar nu-mi plac deloc aluziile. Daca stie cineva cum se indreapta balsa...va rog - sa-mi ziceti si mie.

CORECT! Chiar si un trainer cat de ieftin ar fi necesita atentie, cum ar zbura nu model cu un eleron torsionat, profundorul sa nu lucreze decat in sus, suruburile de la batiu motor slabite si o pala foarte dezechilibrata. Sunt lucruri minore pentru unii.
Am avut ghinionul ca o buna cantitate din lemnul de balsa sa ia apa, am deschis si un topic pe tema aceasta, balsa se modeleaza foarte usor prin umezire, aducere la forma dorita apoi uscare, prin uscarea lenta (la temp.camerei) am observat ca lemnul ramane la fel de moale iar la uscarea rapida cu jet de aer cald devine mai tare. Daca este acolerit cu folie (ca in cazul de fata) parerea mea o stiti, daca stie altcineva o solutie il asteptam.
0

#74 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 16 March 2012 - 10:59 PM

car generatorul la RR, iau fierul de folie si ii indrept eu eleroanele alea..cu apa. Acolo vom vedea si modelele omului.

PS - balsa cu grosime mai mare de 1,5mm, eu unul o scufund in apa inainte de modelare. Se muleaza mai bine uda. Asa fac eu. O fi bine, sau nu, macar nu mai crapa la indoire...
0

#75 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 17 March 2012 - 06:48 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 16 March 2012 - 10:24 PM, a spus:

doua chestii..la Sedona.

Stiu pe cineva care la un Sedona i-a adaptat o hobana ca la Piper cub, dintr-o teava de cupru presata si prinsa de aripi pe sub fuselaj. Motorizarea lui era ASP .52. L-am zburat si eu. Un trainer excelent. Mie mi-a placut.

Tot "din exces de zel" iti zic sa fixezi cumva receptorul ala, eu fixez cu schoci cu fibra inclusiv antena, iar receptoarele mele stau foarte bine pe arici autoadeziv....si mai e ceva...poti indrepta evacuarea mai in jos...fara probleme. Nu e fixa.
La zbor cu ele...ca pe cerul patriei e locul lor.

Mihai nici motorul nici receptorul nu au fost fixate. Le-am pus pe avion pentru a regla cursa tijelor, profundorului, derivorului, elereoanelor si a acceleratiei. Urmeaza sa fixez receptorul, eu ma gandeam sa il prind cu banda cu arici (din aia tip scai).
Referitor la teava de cupru, Sedona a venit cu o teava de aluminiu pe care am bagat-o in interiorul aripilor. Mai e nevoie de inca o teava? Nu e deajuns aia?
Nu am inteles cu indreptatul evacuarii in jos ... cum si ce sa indrept?

Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 17 March 2012 - 06:51 AM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#76 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 17 March 2012 - 06:59 AM

Si mai am o problema mare de tot la Sedona. Si nu ii gasesc deloc rezolvare. Sedona e MARE de tot la propiu. Are 1.8 metrii anvergura aripilor, are cam 1.5 metrii lungime, profundorul are 0.7 metrii latime. Iar eu nu am decat un apartament cu doua camere, care e cam micut. Aseara m-am tot invartit prin casa si nu ii gasesc un loc. Momentan l-am atarnat de o galerie, dar nu e o solutie tocmai buna. Voi cei cu avioane mari pe unde le tineti?

Fisiere atasate


Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#77 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 March 2012 - 08:33 AM

Bine ai benit in club
Eu tin fuselajul Sonicului pe balcon. Aripa lui e pe mobila din sufragerie, alaturi de Guppy. Cloud Dancerul mic e in masina, dar locul lui e pe un perete in dormitor, desupra patului.Pe celalalt perete sta agatat e motor Banditul. Filiusul e in spatele televizorului, aripile pe dulapul din dormitor, si asa mai deprte. Polistirenele ce nu le mai zbor, sunt la tara, la etaj, unde inca e santier. Pe dulapul din dormitor mai sta si o aripa zagy. Asta sta cam de mult acolo.
Restul - locul de onstructie - o masuta de cafea, in dormitor, materialele stau in cutii sub pat, electronica in trei cutii in debaraua mica. Toate astea se intampla intr-un apartament cu doua camere de 45mp. Cand ma voi muta la tara (25 km de Buzau) toate problemele astea vor fi rezolvate. Am un doritor de la etaj care se transforma incet incet in atelier.
Deocamdata ma tot gandesc sa-mi construiesc niste polite in balcon sa le depozitez acolo. CE nu zbor la oras, le duc la tara. Doar sa ma pot hotara!.
0

#78 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 March 2012 - 08:40 AM

....tastatura asta a mea,....

Bine ai venit....ar fi trebuit sa iasa!!!
0

#79 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 17 March 2012 - 12:38 PM

Cred ca am fost inteles gresit. Bineinteles ca siguranta este pe primul plan si cel mai important. Sa nu uitam ca acestea nu sunt jucarii si pot deveni arme in anumite conditii.
Dar, se pot gasi solutii mai simple. Ca de exemplu pentru profundor se putea folosi de exemplu indoirea in Z a tijei. Deci nu este nevoie de cioplit lipit si altele.
Si cu eleronul este o alta poveste. Propun un test zbor cu eleronul torsionat si fara (asta daca este in valori rezonabile de torsionat). As dori sa stiu cine isi va da seama de diferenta la un trainer? Cine poate garanta ca incercand sa indrepti eleronul nu-l strici si mai tare sau o data indreptat intro luna nu se va torsiona la loc?

Inca o data nu vreau sa fiu inteles gresit dar exista solutii si mai simple pentru diverse probleme si am fost posesor de sonic cu aripa jos si trainer cu aripa sus care mi-au oferit clipe frumoase chiar daca eleroul era torsionat sau nu sau potrivit toate piesele ca la carte...

O zi buna,

P.S. A venit vremea buna deci este vremea de zobor :)

Aceasta postare a fost editata de matei_silviu: 17 March 2012 - 12:39 PM

0

#80 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 17 March 2012 - 02:24 PM

Vezi postarealazardominte, la 17 March 2012 - 06:48 AM, a spus:

Mihai nici motorul nici receptorul nu au fost fixate. Le-am pus pe avion pentru a regla cursa tijelor, profundorului, derivorului, elereoanelor si a acceleratiei. Urmeaza sa fixez receptorul, eu ma gandeam sa il prind cu banda cu arici (din aia tip scai).
Referitor la teava de cupru, Sedona a venit cu o teava de aluminiu pe care am bagat-o in interiorul aripilor. Mai e nevoie de inca o teava? Nu e deajuns aia?
Nu am inteles cu indreptatul evacuarii in jos ... cum si ce sa indrept?

Mihai, te rog, daca poti sa imi spui ce ai vrut sa zici cu indreptatul evacuarii. Si de asemenea, de ce mai e nevoie de o teava de cupru, tinand cont ca Sedona are deja in aripa o teava de aluminiu.
Matei multumesc de raspunsuri. Referitor la vreme aici mai trebuie asteptat un pic, cald este cat de cat (cam 8-9 grade) dar bate un vant cam tare. Vreau sa prind o zi fara vant pentru a putea face primul zbor.

Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 17 March 2012 - 02:26 PM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#81 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 March 2012 - 06:40 PM

Evacuarea tobei se poate roti in asa fel incat jetul de evacuare sa fie indreptat cat mai departe de model, sa se murdareasca mai putin. La asta m-am referit.
Legat de teava aia - asa a facut omul....rationamentul - doar el il stie. Oricum toate modelele omului erau ranfosrsate in plus fata de um le-a lasat constructorul.
0

#82 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 17 March 2012 - 07:45 PM

Vezi postarealazardominte, la 17 March 2012 - 06:59 AM, a spus:

Si mai am o problema mare de tot la Sedona. Si nu ii gasesc deloc rezolvare. Sedona e MARE de tot la propiu. Are 1.8 metrii anvergura aripilor, are cam 1.5 metrii lungime, profundorul are 0.7 metrii latime. Iar eu nu am decat un apartament cu doua camere, care e cam micut. Aseara m-am tot invartit prin casa si nu ii gasesc un loc. Momentan l-am atarnat de o galerie, dar nu e o solutie tocmai buna. Voi cei cu avioane mari pe unde le tineti?

Balcon nu ai? Se pot agata pe perete foarte frumos in balcon,eu asa le tin.
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#83 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 17 March 2012 - 08:11 PM

Exclus balconul. Balconul are 4 pereti - doi sunt cu geamuri (cel din exterior si cel dinspre sufragerie). Un perete are un corp suspendat pe el, sub corp e un fel de noptiera ... deci nici acolo nu se poate. Mai ramane un singur perete liber, cel din poza, unde ar merge perfect Sedona, insa acolo este cosul de fum (incalzirea la mine e cu sobe pe lemne, nu exista gaze in C-lung Moldovenesc), cos care se incalzeste si nu cred ca ii face bine foliei. Acolo am sa il pun pe perioada verii. Dar pana atunci mai am cel putin o luna de facut focul.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de lazardominte: 17 March 2012 - 08:13 PM

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#84 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 March 2012 - 09:09 PM

Atunci mai ramane un singur loc de depozitare!!!


Sub pat!...

PS - acuma glumesc desigur.
0

#85 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 17 March 2012 - 10:10 PM

Le gasesc eu un loc ... dormitor, sufragerie, holuri ... am cu ce decora peretii :) !
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#86 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 March 2012 - 12:48 PM

Sa vezi cand o sa inceapa sa curga uleiul ramas prin tobe....ce pereti frumosi o sa ai. Uleiul asta ma face sa tin fuselajele pe balcon, in picioare, cu borul pe o carpa!...
0

#87 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 18 March 2012 - 03:09 PM

La clubul copiilor din oras am vazut ca le tine atarnate cu capul in jos, cu botul infasurat in carpa, si apoi bagat intr-o punga mai mare, inclusiv trenul de aterizare. Astfel nu curge nimic.
Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#88 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 March 2012 - 08:33 PM

Am vazut la Dan Mitea, ca pune capacele pe carburator si pe evacuare. As fi curios unde se gasesc asa ceva in Romanica. Chiar ar fi super - utile.

...infacurate in carpe - asa tineam odata motoarele de la captive. Acuma le tin pur si simplu pe valcon. Am in toba si carburator cate un somoiog de hartie igienica, asa, sa nu intre praful. (care la Buzau - e destul).
0

#89 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 18 March 2012 - 08:42 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 18 March 2012 - 08:33 PM, a spus:

Am vazut la Dan Mitea, ca pune capacele pe carburator si pe evacuare. As fi curios unde se gasesc asa ceva in Romanica. Chiar ar fi super - utile.

...infacurate in carpe - asa tineam odata motoarele de la captive. Acuma le tin pur si simplu pe valcon. Am in toba si carburator cate un somoiog de hartie igienica, asa, sa nu intre praful. (care la Buzau - e destul).

Pentru evacuare gasesti la botosani dop special asta in situatia in care ai acel furtun la evacuare
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#90 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 March 2012 - 08:48 PM

Stiu - Dan avea unele care intrau exact pe evacuare si pe carburator...
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro