Modelism - RHC Forum: Chancy-Delta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Chancy-Delta Aripa delta constructie din balsa

#1 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 01:21 PM

Buna,

Acest model este un proiect propriu si l-am construit pe baza planurilor executate intr-un program CAD-3D. Am decis sa postez aici numai dupa ce este invelit si gata de zbor pentru ca nu am fost sigur ca-l voi ducela capat (...timpul).

Mi-au placut intotdeauna aripile zburatoare si modelele cu tractiune vectorizata. UAV-ul X-47A imi place de asemenea foarte mult. Lacautarile google n-am prea gasit modele cu tractiune vectorizata decat la scara( LAVI, Mig-29 OVT,etc) asa ca m-am decis sa incep sa lucrez la propriulproiect care sa contina cate putin ( sau cat mai mult). Oricum .. LAVI sauMig-29 ma depasesc in toate privintele .. constructie dar si costuri , …

Planul era sa construiesc mai intai o aripa delta fara tractiune vectorizata ca sa confirm proiectul si sa am un model cu aripa delta care sa zboare, apoi in final sa instalez o tractiune vectorizata. O alta conditie esentiala ca proiectul sa fie un succes era sa fie usor de construit.Motivul este timpul scurt care il pot petrece construind.

Numele este asa cum am considerat ca va zbura si ca se va comporta modelul atunci cand avea sa fie gata: Chancy = Nesigur,Riscant

Voi continua sa postez comentariile si pozele male, ele sunt deja pregatite.
Si bineinteles ca astept parerile tuturor care sunt interesati sau curiosi de acest proiect.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CD-22.JPG
  • Imagine atasata: CD-26.JPG

0

#2 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 02:13 PM

Date initiale:
Dupa mai multe incercari cu creionul, radiera si calculatorul am definit ca si date initiale:

Aripa delta, elice propulsiva (pusher prop. ), constructie completa din lemn de balsa.
Avergura :700mm
Motor :Brushless 28xx 25A, ESC 33A, acumulator 3S 2200mA (disponibile), elice 7x35
Suprafata aripa :17-20 qdm
Grosime profil : 8% la 40% din coarda aripii
Masa tinta : 500g +/-50g

In final am decis:
Lungime :530mm ( coarda la incastrare)
Suprafata aripa :20 qdm (19.6qdm mai exact)

Cu datele de mai sus, rezulta o incarcare a aripii de 25g/dm2 .Sincer imi pare destul de mult .. dar vom vedea.
Pentru profilul aripii am ales sa folosesc un profil cat mai simplu - linii drepte (m-am inspirat de aici : http://www.rcgroups....ad.php?t=564429 ).


Proiectul:
Pe programul CAD-3D am alocat materiale pentru fiecare piesa astfel ca dupa proiectare masa modelului trebuie sa fie ca in realitate ( mai putin acoperirea cu folie si lipiciul). Mai mult, am definit masa pentru toata electronica ( regulator, motor,acumulator si servo).Astfel am avut masa si centrul de masa a modelului complet echipat.

Rezultatul este:
Masa totala in CAD :340g ( complet echipat )
Pozitie centru de greutate :221mm

Am incredere ca dupa acoperire cu balsa a bordurilor de atac, dupa infoliere si alte ajustari modelul va ajunge sa aiba masa stabilita la proiectare.

Pentru a nu complica prea mult proiectul pe CAD am decis ca unele piese le voi face pe loc asa ca nu le-am modelat. De exemplu fasiile de 10mm care acopera profilele, suportul motorului, etc.

Acumulatorul, receptorul si regulatorul vor fi montate in aripa in zona centrala. Pentru ca accu trebuie sa fie mult in fata ( CG la 220mm ) acesta nu mai incapea incastrat in aripa asa ca ulterior am construit o “cabina” din balsa pe care o voi fixa de aripa cu banda.

Am vrut initial ca servomecanismele sa le montez incastrate in zona centrala impreuna cu receptorul si regulatorul dar mi-am dat seama ca nu e posibil si le-am montat pe extradosul aripilor.Astfel sunt protejate la aterizare.Pe model nu apar, ele urmau a fi facute "pe geninchi" .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CD-29.jpg
  • Imagine atasata: CD-30.jpg
  • Imagine atasata: CD-31.jpg

0

#3 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 02:26 PM

Constructia:

Am listat profilele, lonjeroanele si alte piese pe format A4 (la scara), si le-am taiat din lemn de balsa. Mai intai am creat un cadru din piese cu grosimea de 3mm, apoi am lipit lonjeroanele si profilele din bordul de atac.

Totul a mers relativ bine doar ca idea de a face profilele aripii din doua bucati (o bucata pana la lonjeron si alta pana la bordul de fuga) mi-au creat probleme la alinieri si pastrarea cotelor din proiect. Constructiv pare avantajos, dar nu recomand sa se faca asa ceva. Poate daca se taie piesele cu CNC... Apoi am lipit profilele de la bordul de fuga si am invelit bordul de atac cu placi balsa de 1.5mm.

Prima problema mai mare a fost ca din lipsa de atentie si de experienta cand am comandat la magazinul de modelism materiale, nu am cerut balsa usor asa incat baietii mi-au trimis niste scanduri grele. Ceea ce a influentat masa finala a modelului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CD-2.JPG
  • Imagine atasata: CD-3.JPG
  • Imagine atasata: CD-4.JPG
  • Imagine atasata: CD-5.JPG
  • Imagine atasata: CD-7.JPG

0

#4 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 02:36 PM

...

Pentru a obtine CG-ul in cota dorita trebuia ca motorul sa fie pozitionat la 400mm fata de origine.Asa incat am decupat primele profile la cota si am adaugat un lonjeron transversal pe care mai tarziu s-a montat motorul.

Suportul motorului l-am facut din doua piese decupate din placaj de 1.5mm lipite, apoi am dat gaurile pentru fixarea motorului.
Am decupat zona centrala a fuselajului pentru a permite accesul la accu,regulator si receptor, am adaugat suportii de servo si am adaugat de asemenea intarituri in zona unde vin montate cele doua directii.

Elevoanele si suprafetele de directie au fost usor de construit. Le-am listat la scara pe hartie, si le-am taiat/lipit din baghete de 4x4mm, apoi le-am infoliat. Se vad in pozele atasate. Din pacate nu am facut poze din timpul constructiei.

Constructia, finisarea si infolierea au mers foarte bine si sunt multumit de rezultat. Insa la proiecte viitoare am sa modelez cat mai mult posibil pe CAD pentru ca e nevoie de multa migala si masuratori ca sa construiesti parti ale modelului “pe genunchi”.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CD-8.JPG
  • Imagine atasata: CD-10.JPG
  • Imagine atasata: CD-11.JPG
  • Imagine atasata: CD-13.JPG
  • Imagine atasata: CD-16.JPG

0

#5 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 02:50 PM

...

Dupa ce am fost multumit cu aranjarea echipamentelor in interiorul aripii si dupa ce am construit "cabina" ca sa pot acoperii si acumulatorul, am inceput infolierea. Asa cum ziceam a mers destul de repede si bine - poate si datorita fierului special cumparat de la magazinul de modelism.

Schema de acoperire aleasa nu e complicata dar sper sa va placa.

Dupa ce am terminat de infoliat, am montat servourile si motorul operatii care nu au creat probleme. Electronica incape foarte bine in locas si accesul este foarte usor. Acumulatorul de asemenea se poate inlocui foarte usor fiind fixat cu velcro.

Nu stiu cum, dar am ramas fara sirma de otel de 1.5mm asa ca a trebuit sa apelez la un prieten si am lasat montarea tijelor de comanda pentru camp.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CD-19.JPG
  • Imagine atasata: CD-22.JPG
  • Imagine atasata: CD-23.JPG
  • Imagine atasata: CD-24.JPG
  • Imagine atasata: CD-25.JPG

0

#6 Useril este offline   critx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 18-December 07
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 03:08 PM

Primul zbor:
Am iesit impreuna cu un coleg de modelism Joi 29 Martie la camp cu scopul declarat de a face primul zbor cu modelul.
Cum nu am fost pregatit de acasa, a trebuit sa pregatim aproape totul la camp.Vremea nu a fost prielnica, cu vant cam mare si in rafale.
Totusi,... am setat statia, am montat tijele de comanda, si am facut reglajele initiale.

Zborul:
Am avut doua tentative de lansare care nu au reusit, in sensul ca am aterizat modeul imediat din cauza ca era foarte instabil lateral.
Eu pun acest comportament in principal pe centrul de greutate mult in spate fata de acei 220mm calculati anterior.Cred ca eram undeva la 235-240mm ceea ce ar insemna >20% fata de bordul de atac (recomandat la primele zboruri este 15%). Acest comportament poate fi cauzat si de faptul ca nu avea suficienta viteza, fiind lansat din mana de pe loc.

Sper ca Duminica vremea ne va permite sa mergem la camp si impreuna cu mai multi modelisti (si parerile lor) sa reusim sa-l reglam ca lumea si sa ne bucuram de model.
Din pacate nu am facut poze sau filmari la camp dar voi reveni in zilele urmatoare.

Oricum astept pareri si comentarii legate de modelul Chancy.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro