Modelism - RHC Forum: Mentinerea directiei - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mentinerea directiei Sistem pt mentinerea directiei de zbor

#1 Useril este offline   SoulTrace 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 01-March 03

  Postat 03 March 2003 - 08:37 PM

Buna. As dori sa stiu daca a realizat cineva un astfel de sistem sau daca are macar niste hints. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif
M-am gandit sa construiesc unul folosind o butelie de CO2 si un sistem de supape laterale. Se elimina gaz in functie de inclinarea rachetei pentru a o restabiliza. Cum se poate comanda o deschidere variabila a supapei?

Cum se poate face detectarea inclinatiei? Eu m-am gandit sa folosesc un dinam vechi caruia i-am fixat rotorul (astfel incat statorul se roteste liber in jurul lui). Statorul este ajustat un pic astfel pct de greutate sa fie asimetric. Astfel ca va avea tendinta de a se pozitiona pe verticala. In momentul in care racheta se inclina, rotorul se va roti in raport cu statorul si va genera un curent in functie de amplitudinea si directia inclinatiei.
Mai aveti si alte idei?

PS: trebuie doua diname, unul pt tangajul stanga-dreapta si unul pt fata-spate.
0

#2 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 March 2003 - 11:24 PM

Ideea ta e complicata si s-ar putea face mai simplu cu niste gisroscoape in nici un caz cu diname.In loc de butelia cu gaz ai putea sa monezi nisrte servouri pe aripa...dar e complicat si ocupma mult loc.
O idee mai buna e sa faci racheta stabila de la inceput http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
F=m*a
0

#3 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 04 March 2003 - 11:52 AM

Radu, dar am shi eu o intrebare, de unde servouri asa mici dar rapide? eu am d-alea de avion Graupner.. banuiesc ca nu prea sunt recomandate decat pt o matahala de racheta, care le poata gazdui fara probleme...

hmm

RE5PEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#4 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 March 2003 - 10:07 AM

Pai da ..t-am zis ca nu e practica id eea :)
F=m*a
0

#5 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 07 March 2003 - 10:57 PM

o idee sti care ar fi? e ceva mai greu de realizat.. dar cu un mercury switch.. ar putea sa mearga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif)) tre sa ai spate pt asta
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#6 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

  Postat 17 April 2003 - 02:15 PM

Stiati ca armatele evoluate ( USA si UK) fac cercetari pentru realizarea unui proiectil de arma portativa cu ghidare? Adecatelea, calibru intre 5,6 si 14 mm !!!!!!!!!!!!!!
Pai, am stat si mi-am batut capul -doar ca chestie, asha... - si am ajuns la concluzia ca este vorba de planuri deformabile, ca la vitezele alea mari, orice modificare de plan, fie ea si insesizabila pentru ochi, duce la modificari de traiectorie. So, imaginati-va un sistem cam ca un pendul, ceva inertial, care printr-o parghie modifica ceva prin nasul rachetei. E vre-o problema daca carmesc racheta din nas si nu din coada?
Eh, daca vreti doar sa o stabilizati pe verticala, treaba este destul de simpla. Ajunge ideea ce v-am dat-o, sau tre sa ma strofoc sa sar cu ceva schite?

Malko :)
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#7 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 17 April 2003 - 02:34 PM

CONTINUARE:
Scurta descriere:
Presupunem racheta asezata in plan vertical. Undeva, in interior, aproape de varf, pe o articulatie care sa fixeze pe plan orizontal o tijaasezata de-a lungul axei longitudinale a rachetei.
In partea de jos a tijei se gaseste o greutate. Cam ca un pendul continuat deasupra punctului de fixare. In partea superioara a acestei tije, deasupra punctului de fixare, avem o imbinare cu un plan mobil, de exeplu, un con, con ce iese in fata rachetei. Acest con poate fi chiar un varf de elice de la aeromodele.

Ati prins ideea? In felul acesta, scapati de electromotoarele si bateriile si alea alea necesare unui giroscop. Plus procesorul.

OK?
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

#8 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 21 April 2003 - 09:03 AM

Ideea e buna doar daca racheta nu are deviatii mari de la pozitia verticala. Varianta cu servouri+giro functioneaza si pentru deviatii mari sau chiar pt schimbari semnificative de traiectorie insa ai nevoie de un model putin mai mare.
Suprafetele de comanda nu trebuie deplasate la unghiuri mari la viteza pe care o are racheta. O idee de electronice miniaturale poti sa-ti faci aici www.wes-technik.de
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#9 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 16 May 2003 - 01:55 PM

Ideia cu un sistem macanic este buna pentru ca scapi de servo, acumulatori si tot felul de electronice.
Sa nu te superi dar ideia asta nu mi se pare prea grozava pentru ca se amplaseaza in parte superioare a rachetei iar acolo trebuie pusa parasuta sa nu muncesti la siatem si sa-l folosesti doar o data.
Trebuie facuta o inovatie la ideie si pusa in partea de jos a rachetei.
0

#10 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 29 May 2003 - 03:11 PM

Pai, bineinteles ca se poate deplasa suprafata de control undeva in josul rachetei... "balansoarul" intern poate fi conectat la derive si astfel avem suprafetele de comanda in partea inferioara.... nu?

Nu ainteleg, insa, de ce nu s-ar putea deschide racheta de la jumatate! Numai in varf se poate monta parasuta?

Cat despre eficienta relativ mica a unui astfel de element de echilibrare, el este, asa cum zice si ideea, de echilibrare a traseului , de mentinere in pozitie verticala si nu de ghidare!
Poate da anumite ajustari fine de traiectorie, ceea ce nu scuteste constructorul de echilibrarea modelului, centru de presiune, etc.

Ma gandesc ca ar fi cel mai ieftin si fiabil mod de corectare a traiectoriei, fiind aplicabil si la modelele de dimensiuni mici.

Corectia pe varful rachetei cred eu ca este ceva mai usor de reglat, ca sa zic asa, in sensul ca nu necesita mari alinieri si tolerante foarte mici, asa cum s-ar intampla in cazul unuia pe ampenaj.

Ce ziceti? Incearca cineva?
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro