Modelism - RHC Forum: Winch BRC 802 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Winch BRC 802 Smart Winch

#1 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 04 February 2012 - 11:44 AM

Intre Eurgle si RMG a aparut winch-ul acesta . Este full programabil , are protectie la sarcina si blocare ,full compatibil cu 2,4 Ghz.
Tensiunea de alimentare 3,2 - 9 Volti
Putere 24,9 kg/cm
Tambur standard de 42 mm
Greutate 135 grame
Viteza 0,51 sec /300mm
Cursa regalabila intre 5 si 60 cm de scota , poate fii folosit si cu brat in locul tamburului .
Service in Romania .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BRC802 (2) - Copia.JPG
  • Imagine atasata: BRC802 (1) - Copia.JPG

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de rallyman: 04 February 2012 - 11:45 AM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#2 Userul este online   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 04 February 2012 - 11:53 AM

se poate cumpara si din romania sau numai din afara?un site?multumesc.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#3 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 04 February 2012 - 04:16 PM

bineinteles ca se poate cumpara din romania .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#4 Userul este online   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 04 February 2012 - 05:50 PM

ma intereseaza un pret si de unde se poate cumpara.multumesc.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#5 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 05 February 2012 - 01:31 PM

Ce intelegi tu prin "Intre Eurgle si RMG", ce legatura este intre cele doua produse, in afara de scopul pentru care exista ele??? sa inteleg ca Eurgle e limita inferioara si Rmg limita superioara?!... :unsure: , iar acest produs e undeva pe la mijloc, adica una bunicica dar si ieftinica :D :D :D , sau cele doua produse sunt combinate si au scos un megatroliu :blink:, pune pretul te rog pe forum ca-s tare curios cu aproximatie desigur si fara reducerile posibile :blink: .
0

#6 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 05 February 2012 - 04:44 PM

Vezi postareaszili165, la 05 February 2012 - 01:31 PM, a spus:

Ce intelegi tu prin "Intre Eurgle si RMG", ce legatura este intre cele doua produse, in afara de scopul pentru care exista ele??? sa inteleg ca Eurgle e limita inferioara si Rmg limita superioara?!... :unsure: , iar acest produs e undeva pe la mijloc, adica una bunicica dar si ieftinica :D :D :D , sau cele doua produse sunt combinate si au scos un megatroliu :blink:, pune pretul te rog pe forum ca-s tare curios cu aproximatie desigur si fara reducerile posibile :) .

Of ,si tu Brutus ..... Da asa inteleg eu - si ca sa nu existe discutii ulterioare parerea este personala ! Eurgle, Vigor , Hitec 785 ,SW 10 etc sint SERVO folosite ca si trolii - nu trolii specializate - ok sint ieftine ,unele dintre ele chiar rapide (Eurgel, Vigor )dar in esenta sint servo .
Aduc si argumente : reductoarele mecanice nu sint prevazute cu autoblocare ( fara alimentare te poti trezii ca ti-se desfac scotele . nu au sistem de alimentare separata - se alimenteaza direct din circuitul de alimentare ala receptorului - asta inseamna ca curentul maxim absorbit trece direct prin receptor se poate ajunge in situatii limita ca datorita curentului absorbit de servo tensiunea de alimentare a receptorului sa scada sub limita admisa si atunci un 2,4 sa faca un Glich.
Au dese probleme cu potentiometrele - ( nu sint multi-tura in marea majoritate ) -de ce oare la RC2Hobby se vind potentiometre pentru Eurgle ? sau de ce la cele pe care le vinde Ken Binks le schimba in primul rind potentiometrele .Nu au nici un sistem de protectie propriu - in caz de blocare a traseului de scote trag pina li-se taie alimentarea sau pina rup tot de pe punte .
Reglarea cursei se face doar din statie ( daca ai una destepta )daca nu din scote sau din diametru tamburului .
Service sau repartii -ioc de altfel la pretul lor i-l schimbi cu totul nu ?
Sa fie clar sint parerile mele despre Familia Eurgle - si ca o concluzie sint ieftine si au viteza (cita au )sint usoare
dar eu la un model la care am muncit o gramada eu unul nu le-as pune .
Pret intre 19 dolari - 35 lire sterline .
RMG -este dupa opinia mea adevaratul troliu (winch) specializat - calitati : mecanica autoblocanta -roti dintate foarte late catre iesirea de forta alimentare separata cu bec incorporat , full programabil - nr de ture programabil fara a avea o statie cu computer , protectie la blocare care duce la taiere alimentarii motorului ,viteza mare ( programabila la unele modele ) greutate mica .
Pret intradevar mare aprox 235 euro+ transport .
Intre astea doua este BRC 02 are calitatile lui RMG si un pret mai mic decit el . pretul informativ va fii de aprox 156 euro in usa cumparatorului la asta adaugam Garantie 12 luni ,service in Romania
Distribuitor pt Romania sint eu .

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 05 February 2012 - 04:48 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#7 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 05 February 2012 - 09:02 PM

...ei puteai sa incepi cu asta...ca nu toti modelisti sunt la zi cu toate detaliile despre vinch-urile de pe piata. Sa stii ca informatiile astea sunt foarte utile pentru cineva cine vrea sa-si cumpere un troliu si nu stie care ar fi cea mai optima. Ca si un argument despre Eurgle, sunt foarte bune si sunt ieftine, trei zile la rand am tras la Croatia cu acest vinch , nu am folosit atat de mult la toate etapele nationale din tara noastra, si a rezistat. Desigur toti campionii in ziua de azi concureaza cu Rmg-uri, insa ce vinzi tu, ca sa fiu chiar Brutus, nu este un RMG! :p
P.s ...sa nu uiti ca concurenta intareste calitatea...
0

#8 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 06 February 2012 - 12:52 PM

Sper ca esti constient ca "Brutus" e spus cu prietenie si respect -doar tu esti cel care a cistigat cu Corelis -( eu si cu Gyula am muncit si tu ai cistigat) - asta asa ca sa te perii - in calitate de prieten si coechipier .......
Da corect ce incerc eu sa promovez nu este RMG, este ceva ce s-a inspirat din RMG . dar care are multe din calitatiile lui RMG la un pret mai mic .Si care are posibilitatea sa folosesca toate accesoriile lui RMG ,aici ma refer la tamburi in mod deosebit
-asteptam reactiile pietei.......
In legatura cu Eurgle ai dreptate dar partial zic eu - raportul calitate pret este excelent - dar dupa parerea mea este un produs la care te poti astepta sa crape ori cind , ne mai vorbind de lipsa ori carei protectii.
Chiar am vrut sa precizez ca eu nu le consider produse proaste , dimpotriva sint bune de folosit dar trebuie sa iei in considerare si belele pe care ti-le pot face .
Eu vreau un troliu cu mai multe posibilitati si protectii.

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 06 February 2012 - 12:53 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#9 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 06 February 2012 - 02:23 PM

Mam gandit mult, ca sa scriu sau nu aceste randuri, in calitate de prieten si coechipier, dar nu sunt de acord cu cea ce scrii pe forum, cand am luat de la tine Corelis-ul era doar o coca nereusita fara caseta derivor a ei, fara puntea corect efectuata si fara sa stim punctele de reper de pe punte. Nu vreau sa te licitez pe forum, stim cu totii ca Corelisul este "bebelusul" tau si te apreciez pentru efortul depus, dar cred ca lumea a vazut primul Corelis la Galati, unde tu aveai Carrat si Gyula TripleCrown, asamblat de mine fara sa cunosc modelul si fara sa am vreo schema exacta. Cea ce scrii putin ma supara, sincer si tu ai asteptat rezultatul ca sa vezi daca merita efortul, rezultat pe care eu am obtinut prin a construi un model total strain pentru mine. Modelul meu a fost construit la nimereala, am comparat trei desene care nici nu erau la scara si asa am determinat punctele de ancorare de pe punte. Daca luam modelul asamblat gata de start sau macar cu schema si reglajele necesare minime asamblarii, atunci poti sa spui ca ai lucrat si eu am castigat, pana atunci nu sunt de acord cu tine.
Nici pana astazi nu am gasit punctul optim pentru derivor, exista unele probleme cu pozitia lui, un model finisat nu are nevoie din partea modelistului sa taie si sa modifice modelul ca sa obtina reglajul optim....cu scuzele spuse. :clapping:
0

#10 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 07 February 2012 - 12:58 PM

Vezi postareaszili165, la 06 February 2012 - 02:23 PM, a spus:

Mam gandit mult, ca sa scriu sau nu aceste randuri, in calitate de prieten si coechipier, dar nu sunt de acord cu cea ce scrii pe forum, cand am luat de la tine Corelis-ul era doar o coca nereusita fara caseta derivor a ei, fara puntea corect efectuata si fara sa stim punctele de reper de pe punte. Nu vreau sa te licitez pe forum, stim cu totii ca Corelisul este "bebelusul" tau si te apreciez pentru efortul depus, dar cred ca lumea a vazut primul Corelis la Galati, unde tu aveai Carrat si Gyula TripleCrown, asamblat de mine fara sa cunosc modelul si fara sa am vreo schema exacta. Cea ce scrii putin ma supara, sincer si tu ai asteptat rezultatul ca sa vezi daca merita efortul, rezultat pe care eu am obtinut prin a construi un model total strain pentru mine. Modelul meu a fost construit la nimereala, am comparat trei desene care nici nu erau la scara si asa am determinat punctele de ancorare de pe punte. Daca luam modelul asamblat gata de start sau macar cu schema si reglajele necesare minime asamblarii, atunci poti sa spui ca ai lucrat si eu am castigat, pana atunci nu sunt de acord cu tine.
Nici pana astazi nu am gasit punctul optim pentru derivor, exista unele probleme cu pozitia lui, un model finisat nu are nevoie din partea modelistului sa taie si sa modifice modelul ca sa obtina reglajul optim....cu scuzele spuse. :)

Cele spuse de mine ERAU IN GLUMA . scuze ca nu ai inteles dar sa ma explic : Corelisul fost de la inceput un model in dezvoltare o provocare pe care am acceptat-o intial singur ( ce sa fac am crezut si inca mai cred in acest model )Am pus ochii intii pe Carrat dar incursul discutiilor am primit propunerea sa preiau si dezvoltarea lui Corelis .
Am venit la Galati cu Carratul pentu ca nu am avut timpul necesar sa termin Corelisul- Dar sa nu uiti ca la Galati a fost prima data cind am putut sa facem o comparatie pe apa ale celor trei modele - am tras zeci de concluzii utile care ne-au putut face o imagine mai exacta asupra lui Corelis .- Extrem de util concursul de la Galati . .
NU AM CONTESTAT NICIODATA ca munca depusa de tine nu a fost
primordiala pentru dezvoltarea Corelisului - am recunoscut tot timpul ca tu ai fost primul care l-ai asamblat si multe din solutiile tale le-am preluat si adaptat.NU cred ca esti cinstit cu tine insuti spunind ca ai lucrat la nimereala eu cred ca ai lucrat cu cap si inspiratie la model .
Dupa ce ai terminat modelul si am ascultat unde ai intimpinat greutati am incercat ca - impreuna cu Gyula sa gasim solutii si rezolvari ale problemelor pe care le-ai intimpinat si sa incercam sa facem modelul mai bun .Daca intrebi ai putea afla ca exista extrem de multe discutii pe care Gyula cu mine si cu Nicu le-am purtat cu privire la modificarile pe care le putem aduce la model.
Cea ce trebuie sa intelegi este ca nu aveam la vremea cind tu faceai modelul o schema gata de amplasare( decit orientativa - mi-sa atras atentia asupra locurilor unde ar trebuii sa mai modificam ) - ca o avem acum este altceva ( si la care ai contribuit din plin cu munca ta la fel si Gyula , Nicu si eu ).Da sint de acord ca inca mai e loc de reglaje -dar sint mici si delicate si cer timp dar fii sigur ca le v-oi face .
Nu am pretins niciodata ca Corelisul este un model perfect si ca evolutia lui este gata - am spus mereu ca si tine ca este un model care promite mult dar mai trebuie muncit la el .
Din postul tau se intelege insa altceva -OK e parerea ta - daca e prost nu-l mai folosii , daca colaborarea cu mine a fost dificila - nu o mai folosii .

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 07 February 2012 - 01:02 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#11 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 07 February 2012 - 04:51 PM

Tot ce ce am scris se referea la fraza " -( eu si cu Gyula am muncit si tu ai cistigat) -", nu colaborarea cu tine sau Corelisul era problema mea.
Nu mai doresc sa adaug sau sa dezbat problema asta pe topicul winch-ului.
0

#12 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 February 2012 - 09:42 AM

Nici eu ,dar tot bem o palinca cind ne vedem .
Servus ,
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#13 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 08 February 2012 - 12:21 PM

...palinca plus slanina la gratar, din partea mea :)
0

#14 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 08 February 2012 - 02:11 PM

Hai sa revenim la troliu.....

Sunt ceva dimensiuni disponibile?
Asa foarte ochiometric pare un pic mai lung decat RMG-ul.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#15 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 08 February 2012 - 03:39 PM

Daca nu ma inseala ochiometrul, este o copie dupa RMG, deci dimensiunile cred ca sunt aceleasi. Cu diferenta ca plasticul pentru rotile dintate este gri iar electronica atarna de fire in loc sa fie inchisa intr-o cutie fixa pe ansamblu. Diferenta de pret trbuie sa aiba ceva urmari. :-).
O observatie la un post anterior pe tema: singurul vinci "autoblocant" de care am dat eu de cand ma ocup de chestiune, este Segelwinde. Adica nu se roteste fara comanda sau fara alimentare. Restul se rotesc toate daca nu primesc impulsurile de la receptor sau nu sunt alimentate. Eu asta inteleg prin "autoblocant".
Tot dupa parerea mea, HS725BB, HS785HB sunt ce scrie pe ele, adica vinciuri pentru vele. Sunt proiectate pentru asta, pot efectua cateva rotatii complete, potentiometrul este antrenat prin reductor, adica sunt produse proiectate anume pentru ce trebuie sa faca. Adica nu sunt servouri in sensul de la un post anterior. E adevarat ca nu au viteza de executie la fel ca RMG sau altele dar asta e alt subiect.
Pentru ca incepatorii sa nu fie derutati, atributul de "vinci" nu este dat de faptul ca potentiometrul este de tip multitura si este actionat prin multiplicator de turatie de la axul de iesire. Asta este metoda prin care se imbunatateste precizia de pozitionare.
Se poate spune insa in argou ca un asemenea vinci este un "vinci adevarat" ca sa parafrazez reclama la niste napolitane.
0

#16 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 10 February 2012 - 12:20 PM

Vezi postareaDan Stroie, la 08 February 2012 - 03:39 PM, a spus:

Daca nu ma inseala ochiometrul, este o copie dupa RMG, deci dimensiunile cred ca sunt aceleasi. Cu diferenta ca plasticul pentru rotile dintate este gri iar electronica atarna de fire in loc sa fie inchisa intr-o cutie fixa pe ansamblu. Diferenta de pret trbuie sa aiba ceva urmari. :-).
O observatie la un post anterior pe tema: singurul vinci "autoblocant" de care am dat eu de cand ma ocup de chestiune, este Segelwinde. Adica nu se roteste fara comanda sau fara alimentare. Restul se rotesc toate daca nu primesc impulsurile de la receptor sau nu sunt alimentate. Eu asta inteleg prin "autoblocant".
Tot dupa parerea mea, HS725BB, HS785HB sunt ce scrie pe ele, adica vinciuri pentru vele. Sunt proiectate pentru asta, pot efectua cateva rotatii complete, potentiometrul este antrenat prin reductor, adica sunt produse proiectate anume pentru ce trebuie sa faca. Adica nu sunt servouri in sensul de la un post anterior. E adevarat ca nu au viteza de executie la fel ca RMG sau altele dar asta e alt subiect.
Pentru ca incepatorii sa nu fie derutati, atributul de "vinci" nu este dat de faptul ca potentiometrul este de tip multitura si este actionat prin multiplicator de turatie de la axul de iesire. Asta este metoda prin care se imbunatateste precizia de pozitionare.
Se poate spune insa in argou ca un asemenea vinci este un "vinci adevarat" ca sa parafrazez reclama la niste napolitane.

Este un winch care foloseste aceiasi mecanica ca si RMG ( care este produsa de o firma specializata in angrenaje cu roti dintate - culoarea era la alegere - poate fi si roz ).
Placa controler-ului este imersa intr-un strat de cauciuc protector apoi trasa intr-o husa de plastic termocontractabil . La probe a rezistat aprox 25 minute complet imersa in apa. -asta asa ca o informatie - nu este facuta insa sa functioneze imersa .
Pretul este insa unul extrem de bun zic eu cu mult sub un RMG . 156 euro cu transport si taxe incluse+ garanatie 12 luni eu zic ca e mai mult decit OK
O replica la cele de mai sus - luati un velier echipat cu Hitec stringeti velele, intrerupe-ti alimentarea si puneti-l pe cavalet in vint veti observa ca velele se vor desface ( larga ) singure . Repetati operatiunea cu un RMG sau BRC - velele raman in poziti strins si eventual vintul vi-l da jos cu tot cu cavalet . Zic eu ca asta e sensul notiunii de autoblocant - nu neaparat blocarea mecanica totala . - pe care intradevar nu o are decit mecanica de la Segelwinde .
Si tot pentru incepatori Winch-http://en.wikipedia.org/wiki/Winch
Ramin insa la parerea mea ca celelante "winch-uri " sint servo modificate sa devina winch-uri . Argumentele sint aceleasi - alimentare unica prin receptor ,cu posibilitatea de consum mare care sa treaca prin placa receptorului - comportament identic la interferente radio ca un servo obisnuit ( trage pina rupe sau pina i se taie alimentarea )

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 10 February 2012 - 12:25 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro