Modelism - RHC Forum: FINISARE / VOPSIRE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FINISARE / VOPSIRE Bismarck

#1 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 28 January 2012 - 07:17 PM

Vezi postareaXYZ, la 28 January 2012 - 05:56 PM, a spus:

Ok Emil!
Am, sa incerc sa dau vreo 2-3 maini de lac ca sa absoarba bine de tot lemnul, o sa il las sa se usuce bine, dupa care o sa dau cu chit Pate ou Bois pe care l-ai recomandat prin postarile trecute.....sper sa iasa bine si sa ma pot lauda iar cu niste poze :good: :D :D
Stima,
colegul de suferinta XYZ




xyz imi poti spune si mie de unde ai luat chitul
0

#2 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2012 - 08:43 PM

Vezi postareanicutzzu, la 28 January 2012 - 07:17 PM, a spus:

xyz imi poti spune si mie de unde ai luat chitul


Salut!
L-am luat de la Mr. Bricolage. Dar nu trebuie neaparat sa folosesti acest tip......sunt atatea chituri din astea cu acoperire fina......eu l-am luat pe acesta fiindca asa sa nimerit cand am fost pe acolo si nu stiam ce sa iau.......
Stima.
0

#3 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 January 2012 - 09:35 AM

Referitor la finisarea Bismark-ului...
O sa iau zilele acestea legatura cu reprezentantul zonal al firmei Wurth si o sa cumpar un chit pentru lemn de la ei...dupa ce il aplic si slefuiesc o sa dau un strat de glet de pulverizare pentru a vedea unde mai trebuie finisat....si sigur va mai trebui :drinks: apoi iar chit si iar glet...si tot asa pana iese treaba buna.Toate astea la voi face dupa ce da caldura...in aer liber in fata unui gratarel cu o berica pe masa :drinks:
Referitor la macheta WOOD chiar daca suntem off topic...astept sa o termin pe asta si oi mai vedea.:)
Am terminat numarul 45 :drinks:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 29 January 2012 - 09:36 AM

0

#4 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 January 2012 - 07:57 PM

Vezi postareaBismarck C., la 29 January 2012 - 09:00 PM, a spus:


Nu intentionez sa dau cu grund, doar chit slefuire si lac, pentru ca lacul e foarte bun si umple micile erori.

Principalul lucru care ma intereseaza este care sunt culorile ( codurile ) care trebuiesc folosite ?
Stiu ca ne trebuie gri si rosu, dar ce nuante ?




Daca dupa ce dai stratul de lac mai trebuie finisat cu chit ce faci?...va adera chitul pe lac?

Referitor lacodurile de culoare parca am citit undeva...ma mai documentez si voi posta.

O rugaminte catre moderatori...se poate face un topic separat pentru WOOD.Multumesc.
0

#5 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 30 January 2012 - 08:08 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 30 January 2012 - 07:57 PM, a spus:

Daca dupa ce dai stratul de lac mai trebuie finisat cu chit ce faci?...va adera chitul pe lac?

Referitor lacodurile de culoare parca am citit undeva...ma mai documentez si voi posta.

O rugaminte catre moderatori...se poate face un topic separat pentru WOOD.Multumesc.


Imi cer scuze poate nu ai inteles postarea mea, am spus ca nu intentionez ca prima data sa dau cu lac si apoi cu restul, am citit pe aici si unii au spus ca prima data lacuiesc si apoi chituiesc.
Am si avut o mica problema de genul asta, si am smirgheluit lacul pentru ca apoi sa chituiesc din nou ( prima data nu am vazut denivelarea :good: )
Chitul sigur nu adera pe lac....

Numai bine, si chiar astept noutati legate de culoare.
keep it simple stupid
0

#6 Useril este offline   eddie 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-February 11

Postat 30 January 2012 - 09:12 PM

Vezi postareaBismarck C., la 30 January 2012 - 08:08 PM, a spus:


Numai bine, si chiar astept noutati legate de culoare.


Referitor la culori atasez doua link-uri si un al treilea catre un utilitar care ajuta la identificarea acestora:

Bismarck

Kreigsmarine Camouflage 1939 - 45

Model paint database

Mai am doua fisiere de tip .pdf cu instructiunile de constructie ale celor de la Revell. Daca consideri ca iti pot fi de ajutor, astept un PM cu o adresa de mail.
Respect!
0

#7 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 January 2012 - 09:34 PM

Vezi postareaBismarck C., la 30 January 2012 - 08:08 PM, a spus:

i am smirgheluit lacul pentru ca apoi sa chituiesc din nou ( prima data nu am vazut denivelarea :blush: )
Chitul sigur nu adera pe lac....



Eu ma referam si la faptul ca ,chitul nu adera la lac si la faptul ca nu iti poti da seama foarte bine de unele defecte pana nu dai o mana de culoare...am vopsit oglinzi auto si diferite parti de tuning de la masina si dupa ce le dadeam cu chit pareau perfecte...dupa ce la dadeam acel grund de umplere de care vorbeam in posturile anterioare apareau defectele...si urma iar slefuirea si iar chituriea si iar vopsirea...pana iesea totul perfect... :good:
0

#8 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 31 January 2012 - 08:14 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 30 January 2012 - 09:34 PM, a spus:

...si urma iar slefuirea si iar chituriea si iar vopsirea...pana iesea totul perfect... :rolleyes:


Salutare!
Poti sa ne dai si noua un exemplu de spritkit (grund) bun ptr jucaria noastra? Eventual unde il putem gasi? De vopsele noastre nu mai vreau sa te stresez. Eu unul vreau sa termin cu coca navei.....adica sa o vad finisata.....ma astept sa fie ceva de munca cu slefuitul asta final.
Multumesc anticipat,
Colegul XYZ

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 31 January 2012 - 08:16 AM

0

#9 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 January 2012 - 09:15 AM

Am postat o poza mai sus...sprayul este luat din Practiker acum un an cred...

Sau asta la superoferta.

Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 31 January 2012 - 09:17 AM

0

#10 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 January 2012 - 11:09 AM

Vezi postareaXYZ, la 31 January 2012 - 08:14 AM, a spus:

De vopsele noastre nu mai vreau sa te stresez.


Nu e nici un stres :rolleyes:
Codurile pentru culoare sunt
RAL 7001 -Gri
RAL 8012 -Visiniu
RAL 7016 -Negru

Culorile se pot gasi cred la magazinele care prepara vopsele auto...in Galati exista Palinal ...o sa dau o fuga pe la ei sa vad ce au.
0

#11 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 31 January 2012 - 05:38 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 31 January 2012 - 11:09 AM, a spus:

Nu e nici un stres :pardon:
Codurile pentru culoare sunt
RAL 7001 -Gri
RAL 8012 -Visiniu
RAL 7016 -Negru

Culorile se pot gasi cred la magazinele care prepara vopsele auto...in Galati exista Palinal ...o sa dau o fuga pe la ei sa vad ce au.


Salut!
Multumim de ajutor Ciprian!
Am fost la Practiker si nu am gasit acel spray spritchit.......o sa incerc la magazinele auto.......vezi ce faci la Palinal si poate ne ajuti si pe noi cu niste preturi.
Multumim anticipat,
XYZ
0

#12 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 31 January 2012 - 06:45 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 31 January 2012 - 11:09 AM, a spus:

Nu e nici un stres :pardon:
Codurile pentru culoare sunt
RAL 7001 -Gri
RAL 8012 -Visiniu
RAL 7016 -Negru

Culorile se pot gasi cred la magazinele care prepara vopsele auto...in Galati exista Palinal ...o sa dau o fuga pe la ei sa vad ce au.


Multumesc :good:
keep it simple stupid
0

#13 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 02 February 2012 - 07:12 PM

Vezi postareaXYZ, la 31 January 2012 - 08:14 AM, a spus:

Salutare!
Poti sa ne dai si noua un exemplu de spritkit (grund) bun ptr jucaria noastra? Eventual unde il putem gasi? De vopsele noastre nu mai vreau sa te stresez. Eu unul vreau sa termin cu coca navei.....adica sa o vad finisata.....ma astept sa fie ceva de munca cu slefuitul asta final.
Multumesc anticipat,
Colegul XYZ

Salutare tuturor!
Am gasit spritchit si vopsea gri la spray in oras la mine la magazinul Policolor (firma are magazine mai in toate orasele (dati pe "gagal") si este specializat pe auto mai mult) ....... pe comanda face si celelalte vopsele, dar.... costa cam dublu un spray ......... cat despre chit nu ma prea inteleg bine de tot cu acel Pate Ou Bois (seamana perfect cu un chit auto si este destul de delicat sa il dai) ........ asa ca........cine doreste o cutie inceputa din care a fost consumat cca 10-15 % sa imi trimita un PM ....... intretimp o sa caut pe la magazinele de specialitate un alt chit mai putin pretentios cu incepatorul de mine.......eventual o sa incerc un chit de cutit din asta mai autohton..........poze mai tarziu in cazul asta.....
Spor la treaba,
XYZ
0

#14 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2012 - 07:24 PM

Salut,

Filler (spritkit) folosesc spray, iar pentru chituit folosesc traditionalul chit auto cu intaritorul aferent. Daca il faceti navigabil, eu unul nu prea as avea incredere in chitul de cutit, ma rog, este doar o parere personala.

Fisier atasat  IMG02191-20120202-1919.jpg (308.61K)
Number of downloads: 240
...
0

#15 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 02 February 2012 - 10:27 PM

Va rog sa-mi permiteti sa-mi motivez propunerea cu privire la un nou topic "Finisare/Vopsire " sau "Vopsire"
Acest topic are deja 70 de pagini cu ~2100 de postari,pe care cu totii l-am citit cap coada.
Daca progreseaza in ritmul acesta vom avea pina la sfirsit probabil mai mult de 200 de pagini.
Ai o problema si iti aduci aminte ca ai citit pe undeva si te apuci sa cauti si cauti si cauti!!!
Avind un alt topic dedicat ,informatiile sunt cit de cit mai condensate ,cu atit mai mult cu cit pe acest topic sunt deocamdata citeva postari despre finisare/vopsire.
0

#16 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 03 February 2012 - 12:31 AM

Vezi postareaspike 2, la 02 February 2012 - 10:27 PM, a spus:

Va rog sa-mi permiteti sa-mi motivez propunerea cu privire la un nou topic "Finisare/Vopsire " sau "Vopsire"
Acest topic are deja 70 de pagini cu ~2100 de postari,pe care cu totii l-am citit cap coada.
Daca progreseaza in ritmul acesta vom avea pina la sfirsit probabil mai mult de 200 de pagini.
Ai o problema si iti aduci aminte ca ai citit pe undeva si te apuci sa cauti si cauti si cauti!!!
Avind un alt topic dedicat ,informatiile sunt cit de cit mai condensate ,cu atit mai mult cu cit pe acest topic sunt deocamdata citeva postari despre finisare/vopsire.


Cred ca va fi util un astfel de topic, tinand cont ca fiecare are metoda lui de finisat si vopsit, plus combinatii de materiale cu care e obisnuit (chitul x, grund y, lac z etc.)

Consider ca finisatul si vopsitul navei (nu numai a cocii, ci si a pieselor suprastucturii) este un proces important, care face diferenta intre o nava frumoasa si una mai putin reusita.

Fiecare numar al revistei, este un mic episod al "povestii" si ar fi pacat se le fragmentam cu chestiuni legate de acest subiect mai ales ca, asa cum a observat si colegul spike 2, aceste posturi au inceput sa apara.

Spor
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#17 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 03 February 2012 - 07:41 PM

Eu folosesc chit "ROST", pe care il voi folosi si pentru primul strat de bordaj. Fiind prima nava de lemn pe care o fac, unele vergele au spatiu mare intre ele si am considerat ca acest lucru ma va ajuta la lipirea stratului doi.
Am testat chitul cu Moment Wood si adera de minune.

Fisier atasat  DSCF4618.jpg (70.36K)
Number of downloads: 232
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#18 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 03 February 2012 - 08:51 PM

Vezi postareaZânu, la 03 February 2012 - 07:41 PM, a spus:

Eu folosesc chit "ROST", pe care il voi folosi si pentru primul strat de bordaj. Fiind prima nava de lemn pe care o fac, unele vergele au spatiu mare intre ele si am considerat ca acest lucru ma va ajuta la lipirea stratului doi.
Am testat chitul cu Moment Wood si adera de minune.

Atasament DSCF4618.jpg

Salutare!
La acest chit sa nu astepti de pe o zi pe alta sa se intareasca ca........o sa iti blestemi smirghelul pana ai sa reusesti sa il finisezi.......eu l-am testat cu alte ocazii......este destul de bun.......si acopera destul de bine suprafetele.......numai ca.......daca il folosesti in strat mai gros cam crapa.....asa ca.......acolo unde este nevoie dai in mai multe straturi.......
Spor la "ROST"-uit,


P.S.: sa ai grija ca face si mult praf dealtfel......prinde bine si vopseaua peste el
0

#19 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 04 February 2012 - 06:05 PM

Vezi postareaXYZ, la 03 February 2012 - 08:51 PM, a spus:

Salutare!
La acest chit sa nu astepti de pe o zi pe alta sa se intareasca ca........o sa iti blestemi smirghelul pana ai sa reusesti sa il finisezi.......eu l-am testat cu alte ocazii......este destul de bun.......si acopera destul de bine suprafetele.......numai ca.......daca il folosesti in strat mai gros cam crapa.....asa ca.......acolo unde este nevoie dai in mai multe straturi.......
Spor la "ROST"-uit,


P.S.: sa ai grija ca face si mult praf dealtfel......prinde bine si vopseaua peste el



Eu unul prefer sa fie chitul mai bine intarit cand il finisez, chiar daca dureaza mai mult pana se usuca straturile si pana reusesc sa il finisez cum trebuie.

Cat despre praf, ma gandeam sa-mi iau o masca de protectie (am vazut una pe la 3-4 Ron)

Spor
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#20 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 05 February 2012 - 08:18 AM

Vezi postareaZânu, la 04 February 2012 - 06:05 PM, a spus:

Cat despre praf, ma gandeam sa-mi iau o masca de protectie (am vazut una pe la 3-4 Ron)

Salut!
Inseamna ca ai un spatiu anume unde o sa faci praf.......eu unul, in balcon, nu ma prea descurc bine..........de cate ori am sucit si invartit nava am cam lovit peretii si implicit ciobit........de aceea am o cutie ca a ta ptr remedieri pana nu vede "sefa" mea si sa ma taie de la "sponsorizari".
Spor la treaba,
XYZ
0

#21 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 February 2012 - 09:38 PM

Vezi postareaZânu, la 03 February 2012 - 07:41 PM, a spus:

Eu folosesc chit "ROST", pe care il voi folosi si pentru primul strat de bordaj. Fiind prima nava de lemn pe care o fac, unele vergele au spatiu mare intre ele si am considerat ca acest lucru ma va ajuta la lipirea stratului doi.
Am testat chitul cu Moment Wood si adera de minune.

Atasament DSCF4618.jpg


Chitul asta il folosesc si eu :D dar pe bune ca deja mi-am rupt mainile de la atata smirgheluit, e ca si cum as smirghelui beton =@
Initial nu am stiut ca e asa tare si am dat un strat mai gros, s-a dovedit a fi o mare greseala, pentru ca a trebuit sa procur o masina de smirgheluit ca sa pot sa ajung la normal, mi-a venit sa imi dau cu capul de pereti.
Cat despre praf .... ce sa mai zic.... aspir, sterg mobila .... apoi cand oi termina cu toata sandramaua urmeaza spalarea covorului ....

Oricum rezultatul e cel care conteaza si merita toate sacrificiile.
Numai bine.
keep it simple stupid
0

#22 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2012 - 05:14 PM

Vezi postareacorn, la 11 February 2012 - 04:54 PM, a spus:

La numarul 47, figurile 01, 02, 03 ni se spune sa dam intai cu stuc (traducerea lasa de dorit - in romaneste se
spune chit) apoi cu vopsea de astupat porii (si apoi alternativ din nou cu cele doua, pana se corecteaza
imperfectiunile).
Parerea mea este ca teoretic trebuie dat intai bine cu vopsea de astupat porii si apoi cu chit, trebuie ca si
lemnul aflat sub chit sa fie tratat.
Ce ziceti de asta?

Salut!
Poti sa ne explici te rog termenul de "vopsea de astupat porii". De asemenea intrebarea mea este daca o pot folosi si pentru tenul meu; am porii destul de mari. :)
Serios acuma, chitul de lemn se foloseste direct pe ... ei bine, no sa ma crezi... lemn. Asta ca sa rectifici eventualele defecte. Poti incerca sa astupi "porii", dupa aceea, folosind ceva lac, mai ales ca acesta ajuta si la impermeabilizare, apoi un strat de grund. si la final stratul final de vopsea. S-a mai discutat asta! Nu lua totul din revista mot-a-mot, caci traducerea lasa intr-adevar de dorit.
De asemenea ma alatur apelului facut si de alti colegi: cititi forumul si documentati-va. Multe dintre aceste aspecti au mai fost discutate (doar) de cateva zeci de ori pe acest forum. Incercati sa invatati sa folositi functia "Search" dupa cuvinte cheie in topicurile specificate, aceasta ajuta la eficientizarea obtinerii informatiei cautate. http://www.rhcforum....earch_in=forums Aici puteti folosi si criterii avansate de cautare. E mai greu, dar nu se poate sa vina totul asa ... mura'n gura!
Cu stima!
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 11 February 2012 - 05:16 PM

0

#23 Useril este offline   corn 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2012 - 05:39 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 11 February 2012 - 05:14 PM, a spus:

Salut!
Poti sa ne explici te rog termenul de "vopsea de astupat porii".


Termenul este luat din revista Bismark, nr 47. Am citit toate posturile de pana acum,
dar am obiceiul asta prost de a intreba de 10 ori inainte de a trece la treaba.
Scuze.
0

#24 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 11 February 2012 - 07:06 PM

Oare de ce nu s-au postat problemele referitoare la chituire,finisare,vopsire in topicul dedicat ??
Avem o problema de constructie cautam ln acest topic.
Pentru una de motorizare ln topicul Motorizare.
Pentru scule in topicul respectiv.
Daca le amestecam vom gasi greu raspunsuri ,sfaturi,idei sau vom intreba de mai multe ori despre probleme deja discutate.
0

#25 Useril este offline   densusan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:HATEG

Postat 11 February 2012 - 07:15 PM

Scuze spike 2,dar macar spune-mi te rog care este topicul legat de finisare si vopsire ca nu-l gasesc! :)
0

#26 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 11 February 2012 - 08:33 PM

Vezi postareadensusan, la 11 February 2012 - 07:15 PM, a spus:

Scuze spike 2,dar macar spune-mi te rog care este topicul legat de finisare si vopsire ca nu-l gasesc! :)

Intra pe "Cuirasatul Bismarck" jos in dreapta pagini si vei gasi "Finisare\Vopsire".
0

#27 Useril este offline   ursache74 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Militari, Bucuresti
  • Interests:Tel: 0786.126.998

Postat 12 February 2012 - 01:49 AM

Vezi postareaciucanu, la 11 February 2012 - 01:35 PM, a spus:

Pentru astuparea porilor si o buna impregnare a lemnului se recomanda lacul nitrocelulozic diluat. Poti aplica 2-3 straturi, dupa care vei slefui si apoi vei aplica sprit chit ( 2 straturi cu slefuire si corectare intre ele). Dupa aceste operatiuni poti aplica vopseaua si la final lac de protectie.


Salutare,
Imi cer mii scuze ca ma bag, dar corect este: aplici un strat de lac, finisezi, dupa care mai aplici un strat de lac, iar finisezi si tot asa pana ajungi la o suprafata perfecta, numai ca dupa aceea nu mai poti da cu spritchit sau sa chituesti, pentru ca nu mai prinde chitul, chiar daca iti da senzatia ca e ok, te trezesti in timp ca o sa crape sau o sa se cojasca vopseaua. Varianta cu lacul este valabila doar la modelele care trebuie sa pastreze lemnul natur. Sper ca nu am suparat pe nimeni, fiecare face cum vrea si cum ii este mai usor!
0

#28 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 12 February 2012 - 02:41 AM

Pai... din ce spui tu rezulta ca nu se foloseste chit deloc, tu finisezi suprafata doar cu lac?
0

#29 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 12 February 2012 - 08:10 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 11 February 2012 - 08:39 PM, a spus:

Te cred, dar asa cum spuneai si tu traducerea este ... "buna". Ideea ar fi sa nu acreditam termeni inventati de niste traducatorii de la revista care nu au nimic de a face cu tehnica (sau limba romana). Exista cateva posibilitati de a combina produsele de acoperire (chituri, lacuri, vopsele) si a obtine un rezultat final bun. Am enuntat pe undeva pe aici optiunea mea in legatura cu lacuirea si vopsirea, dar mai exista si alte metode ale altor colegi care isi au meritul lor si merita studiate si incercate.
Apelul pentru a citi posturile anterioare nu era neaparat la adresa ta ci era exprimat asa in general, deoarece multi colegi, in special nou veniti, cer lamuriri asupra unor probleme deja discutate, lucru care denota faptul ca ei nu au citit mai nimic din cele discutate aici. Ar fi bine sa o faca inainte de a intreba ceva, asa cum am facut-o si eu, ca si multi altii la inceputurile noastre pe acest forum.
In loc ca dicutia despre Bismark sa progreseze si sa dicutam aspecte noi aici, forumul devine greoi si greu de urmarit pentru ca se reiau iar si iar aceleasi lucruri vechi.
Cu stima!
Emil

Deci stai asa pretenas ca eo sunt mai greu de cap si nu am inteles....Deci mai intai dau cu chit si dupa cu "vopsea de astupta porii" sau lac nitrocelulozic diluat sau ce o mai fi sau mai intai cu "vopsea de astupta porii" sau lac nitrocelulozic diluat si dupaia cu chit?
0

#30 Useril este offline   kyssy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-June 11

Postat 12 February 2012 - 08:56 AM

ca tot suntem la capitolul vopsea....sa vopsim cand se mai incalzeste afara(ca in casa banuiesc ca nu se poate vopsi) sau "lasa ma ca merge asa"

Aceasta postare a fost editata de kyssy: 12 February 2012 - 08:56 AM

0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro