Modelism - RHC Forum: FINISARE / VOPSIRE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FINISARE / VOPSIRE Bismarck

#31 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2012 - 11:30 AM

Vezi postareaandreytulcea, la 12 February 2012 - 08:10 AM, a spus:

Deci stai asa pretenas ca eo sunt mai greu de cap si nu am inteles....Deci mai intai dau cu chit si dupa cu "vopsea de astupta porii" sau lac nitrocelulozic diluat sau ce o mai fi sau mai intai cu "vopsea de astupta porii" sau lac nitrocelulozic diluat si dupaia cu chit?

Salut!
Stimate domnule Andrei! Nu cred ca exista o procedura batuta in cuie pentru acoperire. Fiecare este liber sa foloseasca ce produse vrea si sa le aplice in ce ordine doreste. Eu am spus cum am de gand sa procedez. Este optiunea mea in functie de materialele de care dispun in acest moment. Pentru tine o sa repet pasii pe care i-as aplica eu (repet este o parere personala, fiecare este liber sa traga ce concluzii doreste):

- se slefuieste suprafata cu smirghel (din ce in ce mai fin) pana se obtine finisajul dorit.
- se corecteaza eventualele defecte cu chit de lemn.
- se slefuieste din nou astfel incat sa se inlature surplusul de chit. Eventual se poate relua operatiunea anterioara daca se considera necesar.
- atunci cand suprafata corespunde calitativ, se da cu o pensula fina unul sau mai multe straturi de lac (nitrocelulozic, alchidic, etc). Primul strat de lac se recomanda sa fie mai diluat pentru a intra mai bine in fibra lemnului.
- dupa uscarea lacului se poate slefui inca odata cu smirghel fin daca se considera necesar acest lucru.
- dupa uscare se poate vopsi coca navomodelului cu un strat (subtire) de grund. Grundul poate fi nitrocelulozic sau pe alta baza. Un strat de grund de culoare (sa zicem) gri permite observarea eventualelor defecte care nu se vad initial pe culoarea natur a lemnului. Eventual se poate repeta slefuirea si chituirea (cu un chit adecvat), evident daca astfel se descopera defecte ale suprafetei.
- pe acest strat de grund se poate aplica stratul final de vopsea.

Evident aceste etape pot fi adaptate de fiecare in functie de necesitatile si caracteristicile fiecarui model in parte. Materialele folosite pot fi si ele adaptate dupa cerinte. De pilda daca se doreste ca modelul sa fie navigabil se poate folosi un lac mai rezistent la umiditate cum ar fi de exemplu lacul de parchet bicomponent.
Cu stima!
Emil


PS. Cu toata consideratia pentru tine te rog sa nu mai folosesti expresii de gen "pretenas" si nici limbaj de tip mesenger ("eo" = eu). Putin respect fata de colegii tai de forum. Asa cum si noi te tratam cu respectul cuvenit. Iti multumesc!
0

#32 Useril este offline   ursache74 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Militari, Bucuresti
  • Interests:Tel: 0786.126.998

Postat 12 February 2012 - 09:52 PM

Vezi postareaRamsesII, la 12 February 2012 - 02:41 AM, a spus:

Pai... din ce spui tu rezulta ca nu se foloseste chit deloc, tu finisezi suprafata doar cu lac?




nu, voi folosi varianta slefuit, chituit, vopsit, lacuit :pardon:
0

#33 Useril este offline   SRV78 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 12-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Navomodelism
    Tehnica
    Armurier

Postat 13 February 2012 - 09:15 AM

Pentru aceia care sunt incepatori si citesc din carti modelismul le propun sa urmareasca cat mai multe postari si sfaturi.
Multe sunt interesante si de real ajutor, incercati sa nu neglijati ajutorul modelistilor care isi dau interesul.
Acestea sunt pareri personale..................Emil multa stima :)
0

#34 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2012 - 10:34 AM

Vezi postareaursache74, la 12 February 2012 - 09:52 PM, a spus:

nu, voi folosi varianta slefuit, chituit, vopsit, lacuit :yahoo:

Salut!

In cazul tau, caci inteleg ca vrei sa folosesti lacul la final, ai grija sa folosesti un lac mat si nu unul lucios. Aspectul extern al cocii cuirasatului este gri mat. Daca o sa folosesti un lac lucios o sa arate ca un ou incondeiat de Pasti. Eventual ca sa faci lacul mat, poti sa amesteci in el o cantitate de pudra de talc.


Spor la treaba!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 13 February 2012 - 10:35 AM

0

#35 Useril este offline   ursache74 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Militari, Bucuresti
  • Interests:Tel: 0786.126.998

Postat 13 February 2012 - 12:32 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 13 February 2012 - 10:34 AM, a spus:

Salut!

In cazul tau, caci inteleg ca vrei sa folosesti lacul la final, ai grija sa folosesti un lac mat si nu unul lucios. Aspectul extern al cocii cuirasatului este gri mat. Daca o sa folosesti un lac lucios o sa arate ca un ou incondeiat de Pasti. Eventual ca sa faci lacul mat, poti sa amesteci in el o cantitate de pudra de talc.


Spor la treaba!

Emil


evident ca voi folosi un lac mat, multumesc oricum pentru sfat, la varianta cu pudra de talc, cei drept nu m-am gandit, dar e demna de luat in calcul :yahoo:
@ SRV78 nu cred ca status-ul avatarului (incepator) are vreo relevanta aici, te-ai gandit ca poate acei "incepatori", ar putea fi destul de avansati in ale modelismului? se pare ca sunt destul de multi "avansati" pe acest forum care nu fac altceva decat sa-si creasca numarul de postari ca sa dea bine la "experienta". in fine, unii muncesc si nu vorbesc prea mult, iar altii .... vorbesc mult, prost si fara rost!
Inca o data iti multumesc Emil pentru sfaturi, am sa tin cont de ele! :)
Bafta tuturor la Bismarcit!
Cu respect!
0

#36 Useril este offline   SRV78 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 12-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Navomodelism
    Tehnica
    Armurier

Postat 13 February 2012 - 03:43 PM

Cu regret va anunt ca acel mesaj nu va ere destinat, era un punct de vedere personal ce nu intentiona sa lezeze integritate modelistica a nici unei persoane.
Daca am jicnit pe cineva..... SCUZELE DE RIGOARE
Sanatate si spor in modelism :blush:
0

#37 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 13 February 2012 - 05:00 PM

Vezi postareakyssy, la 12 February 2012 - 08:56 AM, a spus:

ca tot suntem la capitolul vopsea....sa vopsim cand se mai incalzeste afara(ca in casa banuiesc ca nu se poate vopsi) sau "lasa ma ca merge asa"

Da multumesc de informatii.Eu nu am nici un material la dispozitie deci acum stiu dupa ce sa ma orientez.
P.S.:Scuze de partile cu pretenas si eo....eram intr-o oarecare stare de euforie cand am scris mesajul....daca ma intelegi ce vreau sa zic.
0

#38 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2012 - 09:41 PM

Am cumparat nu demult un spray de 400 ml de lac incolor mat din Mr. Bricolage dar banuiesc ca s-o gasi si in alte locuri. Este destinat tocmai pentru a anihila luciul vopselelor lucioase sau semilucioase.


p.s. "titlurile" de Nou venit, Incepator, Junior, Senior, Membru de onoare, Mega membru pot sa nu aiba nici o legatura cu priceperea si experienta modelistului dar sigur au legatura cu numarul de postari. Sunt maestri care-s artisti dar mai timizi, secretosi sau pur si simplu n-au timp sa tot posteze si vor ramane cu titluri gen incepator sau junior. Mai sunt maestri carora le face placere sa impartaseasca din experienta lor si ajung la "Membru de onoare" (asta imi place si mie cum suna) sau "Mega membru". Dar sunt si persoane care posteaza doar de dragul cresterii numarului, crezand probabil ca s-o da ceva pentru asta si tot "de onoare" sau "mega" se chiama ca sunt, dar fara a avea merite deosebite. Deci va rog sa nu mai faceti caz de aceste titluri pe care le da automat softul forumului.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 13 February 2012 - 09:46 PM



0

#39 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 14 February 2012 - 03:34 PM

Vezi postareaSRV78, la 13 February 2012 - 03:43 PM, a spus:

Cu regret va anunt ca acel mesaj nu va ere destinat, era un punct de vedere personal ce nu intentiona sa lezeze integritate modelistica a nici unei persoane.
Daca am jicnit pe cineva..... SCUZELE DE RIGOARE
Sanatate si spor in modelism :blush:

Pai cu regret vad ca jignesti limba romana asa ca scuzele se accepta :)Si apropo de titluri va rog sa mai taiati(acum vb serios)din stelutele alea ale mele.Cunostintele mele in acest domeniu sant de cel mult o stea.

Aceasta postare a fost editata de gabibaghera: 14 February 2012 - 03:39 PM

Gabitu
0

#40 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 14 February 2012 - 06:31 PM

Eu voi folosi metoda lu' domnu' FullMetalJacket.Sambata plec la Dedeman sa iau tot ce am nevoie.Si uite cum s-au dus toti banii de la pusculita:)
0

#41 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 14 February 2012 - 07:23 PM

stie cineva daca la chitul pate a bois mai trebuie facut ceva? Adica daca mai trebuie combinat cu ceva?
0

#42 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 15 February 2012 - 08:43 PM

Inteleg ca aerograful e solutia ideala dar totusi a incercat cineva cu un pistol de vopsit sa faca toate operatiile(ma refer la chituirea cu spritz chit,grunduire,vopsire,lacuire)?Intreb asta in primul rand datorita pretului.Multumesc anticipat pentru raspuns(uri)!
Gabitu
0

#43 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 12:08 AM

Vezi postareagabibaghera, la 15 February 2012 - 08:43 PM, a spus:

Inteleg ca aerograful e solutia ideala dar totusi a incercat cineva cu un pistol de vopsit sa faca toate operatiile(ma refer la chituirea cu spritz chit,grunduire,vopsire,lacuire)?Intreb asta in primul rand datorita pretului.Multumesc anticipat pentru raspuns(uri)!

Gabi! Diferenta dintre un pistol de vopsit si un aerograf este enorma!!! Acesta este facut pentru vopsirea unor suprafete mult mai mari decat cea a Bismark-ului. E ca si cand ai bate pioneze cu barosul de 10Kg, nu zic ca nu merge dar... E drept ca un pistol precum cel mai de mai jos este doar 50-60 Ron iar un aerograf (decent) este cam 200Ron dar pistolul are nevoie de un compresor mult mai serios decat aerograful, deci ce ai economisit intr-o parte... Un aerograf poate functiona cuplat la un compresor mare (cu reductor de presiune evident) pe cand un astfel de pistol de vopsit nu poate functiona la un compresor de aerograf, pentru ca acesta nu are debitul necesar. Stai linistit, cu un aerograf poti vopsi suprafete destul de maricele, dar adevaratul avantaj al aerografului se va vedea la vopsiri fine cum ar fi piese de 2-5mm lungime (sau alte fineturi).
Fisier atasat  einhell-efpf-2005~1588798.jpg (17.34K)
Number of downloads: 21
Iata un exemplu de cea ce se poate face cu un aerograf:
http://www.youtube.c...h?v=hC6ycF3MhJI

http://www.youtube.c...h?v=X5BP0Qnjooc

http://www.youtube.c...h?v=QDyYG9kC96E

http://www.youtube.c...h?v=4HAgX9UNATA

http://www.youtube.c...h?v=kdGTTr6Buqw

http://www.youtube.c...h?v=exBc_AkSi3A

http://www.youtube.c...h?v=oAUV92lumnQ

Cu stima!


Emil
PS. @Andreytulcea - Andrei! sunt nevoit sa imi cer (public) scuze de la tine pentru faptul ca ti-am atras atentia asupra unor cuvinte pe care tu le-ai spus intr-un moment de euforie si nu din rea intentie. Considera ca mustrarea mea nu iti era adresata tie ci era mai degraba cea ce englezii numesc "a shot across the bows" adresat acelora certati cu limba romana sau cu buna cuviinta.   Multumesc de intelegere!

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 16 February 2012 - 12:11 AM

0

#44 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 February 2012 - 07:15 AM

Vezi postareaLogan, la 16 February 2012 - 11:23 AM, a spus:

Deocamdata toata coca este plina de chit. Oricum nu iese perfect orisicat l-ai umple cu chit si slefui. Nu iese ca tabla pe masina. Se simt onduleuri daca dai cu mana.

Nu trebuie sa iasa ca tabla de la masina...trebuie sa iasa ca un fund de bebe (de fin)...Ai dat cu spritzchit sa vezi mai bine onduleurile?

M-am apucat aseara de slefuit/vopsit.Din pacate tubul de spray pe care l-am expus anterior era pe terminate, dar mi-a ajuns sa imi fac o idee despre cum sta treaba cu coca mea.In principiu stau bine...zic eu :) Voi continua azi si maine.

Fisiere atasate


0

#45 Useril este offline   alfa_beta 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 17-February 12

Postat 18 February 2012 - 01:41 PM

buna!as dori sa stiu si eu daca cineva a folosit aerograful ce model de vopsea acrilica a folosit si pe unde se gaseste.eventual niste coduri de culoare.multumesc anticipat.
0

#46 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 18 February 2012 - 07:53 PM

Vezi postareaalfa_beta, la 18 February 2012 - 01:41 PM, a spus:

buna!as dori sa stiu si eu daca cineva a folosit aerograful ce model de vopsea acrilica a folosit si pe unde se gaseste.eventual niste coduri de culoare.multumesc anticipat.



S-a vorbit ceva legat de problema ta aici (link). Mai sint si alte discutii interesante legate de folosirea aerografului pe sectiunea "Machete statice". Eu de aici ma inspir.
http://www.rhcforum....opsea-acrilica/

Spor
0

#47 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 18 February 2012 - 07:59 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 18 February 2012 - 07:15 AM, a spus:

Nu trebuie sa iasa ca tabla de la masina...trebuie sa iasa ca un fund de bebe (de fin)...Ai dat cu spritzchit sa vezi mai bine onduleurile?

M-am apucat aseara de slefuit/vopsit.Din pacate tubul de spray pe care l-am expus anterior era pe terminate, dar mi-a ajuns sa imi fac o idee despre cum sta treaba cu coca mea.In principiu stau bine...zic eu :blush: Voi continua azi si maine.

Salut Valeriu!
Tu ai dat direct cu spritchit pe coca fara sa o fi "imbracat" in prealabil cu chit?
interesanta varianta ai ales......in cazul asta o sa cam consumi la spray-uri pana o sa umpli toate golurile sau denivelarile......
eu inca mai astept sa imi vina kitul destept ca sa ma apuc de ea.......
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 18 February 2012 - 08:00 PM

0

#48 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 February 2012 - 08:29 PM

Coca a fost chituita in locurile unde am considerat ca trebuie...dar dupa ce am dat cu spritz chit am vazut ca mai sunt locuri unde trebuie chituit.Acum o sa slefuiesc locurile unde trebuie chituit si o sa chituiesc...o sa dau iar cu spritzchit si tot asa... :blush:
0

#49 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 19 February 2012 - 07:40 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 18 February 2012 - 08:29 PM, a spus:

Coca a fost chituita in locurile unde am considerat ca trebuie...dar dupa ce am dat cu spritz chit am vazut ca mai sunt locuri unde trebuie chituit.Acum o sa slefuiesc locurile unde trebuie chituit si o sa chituiesc...o sa dau iar cu spritzchit si tot asa... :D

Salut!
Am inteles acum......dupa spritchit ai observat denivelarile.......pai in cazul asta.......spor la treaba.......esti un pic avansat cu coca, nu gluma :)
Stima.
0

#50 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 19 February 2012 - 07:44 AM

Vezi postareaXYZ, la 19 February 2012 - 07:40 AM, a spus:

Salut!
Am inteles acum......dupa spritchit ai observat denivelarile.......pai in cazul asta.......spor la treaba.......esti un pic avansat cu coca, nu gluma :)
Stima.

Sunt avansat pentru ca am vazut ca o sa apara cateva piese care vor fi folosite la coca...si nu as vrea sa le ratacesc prin casa sau sa le incurc la montaj. :D

Pentru cei care nu stiu ce sa faca in privinta vopsirii...exista baieti care vopsesc cu aerograful capotele/portierele masinilor.Merita stricat si acolo o intrebare.
0

#51 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 February 2012 - 07:52 PM

Pentru cei care cauta spritzchit...se gaseste in Selgros...si este si gri cum ne trebuie noua. :drinks:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 20 February 2012 - 07:53 PM

0

#52 Useril este offline   densusan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:HATEG

Postat 20 February 2012 - 10:21 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 20 February 2012 - 07:52 PM, a spus:

Pentru cei care cauta spritzchit...se gaseste in Selgros...si este si gri cum ne trebuie noua. :drinks:


Salutare!
eu am luat de la piese auto spritzchit cu fiuler si a mers destul de bine doar ca la -3grade a mai curs dar iese la slefuit si culoarea tot pe gri este!
0

#53 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2012 - 09:00 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 20 February 2012 - 07:52 PM, a spus:

Pentru cei care cauta spritzchit...se gaseste in Selgros...si este si gri cum ne trebuie noua. :)

Vezi postareadensusan, la 20 February 2012 - 10:21 PM, a spus:

Salutare!
eu am luat de la piese auto spritzchit cu fiuler si a mers destul de bine doar ca la -3grade a mai curs dar iese la slefuit si culoarea tot pe gri este!

Salutare!
Atat spritchit-ul cat si culoarea gri sunt standard in domeniul auto si de aceea se gasesc......eu tot de la un magazin specializat auto am luat cele doua materiale....celelalte doua culori trebuiesc facute pe comanda, in cazul in care le vreti la spray
Spor la bismarcit

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 21 February 2012 - 09:01 AM

0

#54 Useril este offline   luciB 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 February 2012 - 02:14 PM

va salut!
dupa parerea mea, va complicati putin!
eu zic asa:daca folosesti un chit de lemn,folosesti si vopsea de lemn!nu poti sa dai pe acel chit de lemn cu o vopsea sa zicem de fier,cum nu poti sa daipe acel chit vopsea..lavabila! eu am folosi numai "igrediente"ptr.lemn si ,cred eu,ca am avut rezultate destul de bune!
0

#55 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2012 - 08:44 PM

Vezi postarealuciB, la 22 February 2012 - 02:14 PM, a spus:

va salut!
dupa parerea mea, va complicati putin!
eu zic asa:daca folosesti un chit de lemn,folosesti si vopsea de lemn!nu poti sa dai pe acel chit de lemn cu o vopsea sa zicem de fier,cum nu poti sa daipe acel chit vopsea..lavabila! eu am folosi numai "igrediente"ptr.lemn si ,cred eu,ca am avut rezultate destul de bune!

Salut!
Nu te supara de observatie dar ti-au iesit cativa porumbei pe "gura"!!! "Vopsea de lemn care se da doar pe lemn si vopsea de fier cere se da pe fier" sunt niste expresii care denota putina naivitate! (si spun asta fara urma de rautate)

In principiu ai dreptate sa spui ca nu orice vopsea merge data peste orice lac, dar clasificarea ta imi starneste un mic zambet.

Vopselele si lacurile (si chiturile daca doresti) se pot clasifica nu dupa recomandarile care sunt trecute pe ambalaj (acestea avand mai degraba de a face cu marchetingul decat cu tehnica) ci dupa "baza" lor , adica dupa substanta care sta la baza fabricarii acesteia.

Iata cateva exemple:

- vopsele si lacuri nitrocelulozice. Sunt cele care au la baza nitratul de celuloza sau cum i se mai spune - celuloid. Da! exact este materialul din care pe vremuri se facea filmul foto, periutele de dinti sau ramele de ochelari (nu! la mingiile de pin-pong materialul este diferit dar contine celuloid). Celuluidului dizolvat in solventi specifici i se adauga pigmenti si alte ingrediente in suspensie pentru a se obtine vopseaua. Pe vremuri aceasta se numea "Duco" (poate cei cu state mai vechi isi aduc aminte de el). Lacul nitrocelulozic este de fapt celuloid pur dizolvat in thinner. Din celuloid dizolvat in acetona se obtine un lipici de lemn destul de bun: Cleiul AGO!

- Vopsele (si lacuri) pe baza de rasini alchidice. Rasinile alchidice sunt rasini obtinute din prelucrarea chimica a uleiurilor vegetale. Sunt asa zisele vopsele pe baza de ulei. Cred ca la ele te refereai tu cand spuneai "vopsea de lemn" caci sunt comercializate mai ales in scopul vopsirii lemnariei.

- Vopsele si lacuri epoxidice. De obicei sunt bicomponente (baza + intaritor).

- Vopsele si lacuri poliuretanice. Se usuca (intaresc; polimerizeaza) in prezenta umezelii

- Vopsele si lacuri acrilice. Au ca solvent apa sau combinatii ale acesteia cu alcooli (etilic, izopropilic, s.a.m.d.).

etc.

Sa nu ne apucam sa inventam termeni si notiuni tehnice doar pentru ca nu avem cunostiintele necesare. Mai intai ne informam. Altfel vom obtine "blugi" si "ciunga" doar pentru ca nu am stiut ce sunt "blue-jeans" si "chewing gum".

Cu stima!

Emil
0

#56 Useril este offline   luciB 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 February 2012 - 05:32 AM

salut,emil!

M-am exprimat un pic cam primitiv,adevarat! dar ,fara a avea intentia sa te contrazic sa-ti mai dau un exeplu(sper sa nu gresesc iar)
nu poti sa chituiesti lemnul cu un chit sa zicem ptr, gips-carton...NU?! LA asa ceva ma refeream. Acum:
Sunt chituri si ptr.interior dar si ptr.exterior... nu poti sa folosesti chitul de interior la exterior. Daca vopseaua epoxidica este pentru lemn atunci poti sa o dai pe lemn, daca nu ,nu cred ca trebuie sa riste careva! DISCUTAM SI INVATAM!
CU STIMA,EMIL!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#57 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2012 - 02:47 PM

Vezi postarealuciB, la 23 February 2012 - 05:32 AM, a spus:

salut,emil!

M-am exprimat un pic cam primitiv,adevarat! dar ,fara a avea intentia sa te contrazic sa-ti mai dau un exeplu(sper sa nu gresesc iar)
nu poti sa chituiesti lemnul cu un chit sa zicem ptr, gips-carton...NU?! LA asa ceva ma refeream. Acum:
Sunt chituri si ptr.interior dar si ptr.exterior... nu poti sa folosesti chitul de interior la exterior. Daca vopseaua epoxidica este pentru lemn atunci poti sa o dai pe lemn, daca nu ,nu cred ca trebuie sa riste careva! DISCUTAM SI INVATAM!
CU STIMA,EMIL!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Salut!

Precum ti-am zis in principiu ai dreptate , dar exprimarea introducea unele expresii care pot fi luate de bune de catre cei care nu sunt familiarizati. Nu numai eu ci si multi alti colegi de pe forum am sustinut ca nu tot ce este la vanzare cu numele de chit se potriveste pentru operatiunea de astupare a imperfectiunilor modelului. Chitul de rosturi folosit de multi nu este adecvat acestei operatiuni! De pilda pe prea putini i-am auzit sa foloseasca de pilda chitul auto (chit poliesteric bicomponent) folosit mai ales pe metal de catre tinichigi. Asta nu inseamna ca pe lemn este total contraindicat; din contra se comporta foarte bine!. Problema cu el este ca trebuie preparat in cantitati mici (caci odata amestecat cu intaritor nu mai ai ce sa ii faci daca nu il folosesti imediat) si este destul de toxic. Rezultatele in schimb sunt foarte bune.
Cineva (imi cer scuze ca nu mai retin numele persoanei) a spus pe acest forum ca unul dintre cele mai bune chituri pentru lemn se poate obtine din aracet cu pulbere fina de lemn. (An oldie but goldie!)
Mai dau un exemplu: uni colegi au sustinut ca aracetul lipeste destul de bune piesele de rasina: FALS!!! E drept ca pe moment dupa ce se usuca, acesta face o priza destul de buna pe piesa de rasina datorita fortelor superficiale care apar la uscare intre cele doua suprafete. Mai tarziu vor constata pe propia piele ca piesele de rasina lipite cu aracet se vor desprinde la un soc mecanic sau asa pur si simplu datorita variatiilor de temperatura. Aracetul lipeste lemnul prin absortia acestuia (precum si a apei din componenta) in fibra lui. In momentul in care aracetul pierde din apa de dilutie acesta incepe sa polimerizeze. Sincer nu cred ca va putea "patrunde" la fel de bine in "fibra" piesei de rasina. Lipirea rasinei cu adezivi epoxi este alta treaba!
Desi se spune ca in modelism exista zicala "Nu conteaza pentru ce a fost facut ci doar la ce se poate folosi!" , aceasta trebuie amendata cu "Nu tot ce zboara se mananca!". Deci adevarul este undeva la mijloc!
Cu stima!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 23 February 2012 - 02:47 PM

0

#58 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 23 February 2012 - 03:00 PM

Salutare,ca tot veni vorba despre chit,eu folosesc de multe ori un chit rapid preparat acasa ,pudra de talc simpla nu mentolata se gaseste la farmacie si nitrolac.Se prepara usor ,se usuca rapid si se slefuieste foarte usor rezultind suprafete netede pe care adera orce vopsea.Toate cele bune si o zi minunata va doresc.
0

#59 Useril este offline   luciB 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 February 2012 - 03:58 PM

Te salut IMPERIAL,Emil!
Pentru noi,cei care cunoastem anumite materiale (construcii,auto,etc.) treaba pare relativ simpla! Dar,din ce stim fiecare,trebuie sa mai spunem si altora.... asta se intampla si pe acest forum! de exemplu:eu nu cunosc foarte bine chitul auto,in schimb ma pricep cat-de-cat la cel din constructii in speta cel ptr,lemn!

BAFTA SI VANT DIN PUPA...!

PS:nu sunt prea familiarizat cu PC-ul asa ca scuze ptr.une grseli!
http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
0

#60 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2012 - 10:27 PM

Vezi postareadj.bobo, la 23 February 2012 - 03:00 PM, a spus:

Salutare,ca tot veni vorba despre chit,eu folosesc de multe ori un chit rapid preparat acasa ,pudra de talc simpla nu mentolata se gaseste la farmacie si nitrolac.Se prepara usor ,se usuca rapid si se slefuieste foarte usor rezultind suprafete netede pe care adera orce vopsea.Toate cele bune si o zi minunata va doresc.

Another "Oldie but goldie". Eu am folosit (clei Ago aka nitrolac) cu rumegus. Merge bine si repede mai ales daca e facut cu acetona!



Vezi postarealuciB, la 23 February 2012 - 03:58 PM, a spus:

Te salut IMPERIAL,Emil!
Pentru noi,cei care cunoastem anumite materiale (construcii,auto,etc.) treaba pare relativ simpla! Dar,din ce stim fiecare,trebuie sa mai spunem si altora.... asta se intampla si pe acest forum! de exemplu:eu nu cunosc foarte bine chitul auto,in schimb ma pricep cat-de-cat la cel din constructii in speta cel ptr,lemn!

BAFTA SI VANT DIN PUPA...!

PS:nu sunt prea familiarizat cu PC-ul asa ca scuze ptr.une grseli!
http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif


Nici eu nu cunosc comportamentul multor vopsele, adezivi sau chituri... dar imi place sa experimentez cu ele cand am ocazia. Iar treaba cu impartasitul ... Dar din dar se face Raiul!


Emil

PS. LuciB! Asa este cu PC-ul cand nu esti familiarizat cu el, nu intelegi dece nu face ca tine cand ii spui ceva! Dupa ce iti devine familiar nu o sa intelegi de ce atunci cand ii spui ceva el face tot ce vrea el. :rolleyes: Bafta!

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 23 February 2012 - 10:30 PM

0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro