Modelism - RHC Forum: Micul router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Micul router CNC Cu piese de prin "debara".

#1 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 26 January 2012 - 02:41 PM

Avand nevoia de a gaurii PCB-uri (serie mica!)si incercand si varianta manuala am observat ca imi ocupa destul de mult timp si rezultatul nu este asa de multumitor m-am hotarat sa fac o jucarie cu piesele ce le am prin atelier fara a avea costuri suplimentare!Deci micul meu cnc are structura din pal laminat ,bare rectificate de 16mm pe axa x,si 12 mm pe axele y si z,"rulmentii" liniari sunt din poliamida (facuti de mine),surub trapezoidal de 16x4 pe axele x si y iar metric 10 pe axa z!Motorul de frezare se alimenteaza la 220v,3000 rpm (este de productie romaneasca) la care i-am atasat o mica mandrina rapida, puterea consumata este de 5W :rofl: !
Motoarele sunt recuperate de prin imprimante sau multifunctionale nu stiu exact detalii .Cuplajul axului motoarelor cu capatul surubului conducator este realizat cu furtun alimentare benzina dacia 1310 :rofl: Electronica este realizata pe baza driverului TB6560AHQ,si o placa de conectare la portul paralel cu optoculploare si un releu pt motorul de frezare !Sursa de tensiune este una de PC (AT)aprox 300W. Cursele utile ale acestei jucarii este de 300x210 mm adica aproximativ format A4!Masina a fost testata zilele acestea si spre uimirea mea merge ok !! :good: Atasez cateva poze ! Si astept pareri bineinteles!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: driver2.JPG
  • Imagine atasata: Fotografie0026.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0025.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1255.JPG

0

#2 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 26 January 2012 - 02:43 PM

Si inca cateva poze!!!(Cutia cu electronica urmeaza a fi chituita si popsita!!!)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1286.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1276.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1287.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1293.JPG

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 26 January 2012 - 02:43 PM

0

#3 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 27 January 2012 - 08:23 AM

O poza cum ai fixat bucsele de poliamida fata de masa mobila se poate?
0

#4 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 27 January 2012 - 10:23 AM

Vezi postareamihaighe, la 27 January 2012 - 08:23 AM, a spus:

O poza cum ai fixat bucsele de poliamida fata de masa mobila se poate?

Nu am poza dar am facut repede un desen! Gauri filetate in bucsi,cornierul e ceva de aluminiu in cazul meu !:drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: micul cnc.jpg
  • Imagine atasata: micul cnc 2.jpg

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 27 January 2012 - 10:25 AM

0

#5 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 27 January 2012 - 09:04 PM

Sabin. Ce esenta de lemn este melaminatul? Am auzit ca nucul nu prea merge. Se umfla si strange la ghidaje. :)
Frumos proiect. Felicitari pentru rezultat, avand in vedere scurta cale financiara abordata.

Aceasta postare a fost editata de mihasimon: 27 January 2012 - 09:05 PM

0

#6 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 27 January 2012 - 09:36 PM

Vezi postareamihasimon, la 27 January 2012 - 09:04 PM, a spus:

Sabin. Ce esenta de lemn este melaminatul? Am auzit ca nucul nu prea merge. Se umfla si strange la ghidaje. :)
Frumos proiect. Felicitari pentru rezultat, avand in vedere scurta cale financiara abordata.

Salut Mihai! Nu stiu daca e "nuc" o sa verific datasheetul lemnului sa verific! :D Multumesc pt felicitari :)
0

#7 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 29 January 2012 - 08:07 AM

Vezi postareasabinescu2006, la 27 January 2012 - 10:23 AM, a spus:

Nu am poza dar am facut repede un desen! Gauri filetate in bucsi,cornierul e ceva de aluminiu in cazul meu !:drinks:

Multumesc de clarificari ca eu sant la inceput cu constructia si invat din mers cand vad ca am gresit cu ideea mea.Frumos proiect si la obiect pentru cablaje ,asta meriti :drinks: .
0

#8 Useril este offline   enastase 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 16-January 10

Postat 30 January 2012 - 12:07 AM

si un filmulet? gaurind cablaje, evident :-0)
0

#9 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 01 February 2012 - 05:42 PM

Vezi postareamihasimon, la 27 January 2012 - 09:04 PM, a spus:

Sabin. Ce esenta de lemn este melaminatul? Am auzit ca nucul nu prea merge. Se umfla si strange la ghidaje. :)
Frumos proiect. Felicitari pentru rezultat, avand in vedere scurta cale financiara abordata.


Salut.Palul melaminat nu este o esenta de lemn in sine.Este doar rumegus si alte resturi lemnoase (uneori nu prea lemnoase) presate si acoperite de melamina."Melamina" folosita acum este doar o hartie colorata in decorul de lemn specific : nuc , cires , brad , etc.Am pus melamina intre paranteza ptr ca in trecut era ceva rezistent , un fel de plastic pe care il mai vezi doar la mobilierula alb mai vechi.Acum este doar o hartie colorata si adezivata corespunzator.Ceva mai rezistent este placajul , tego , sau mdf furniruit cu furnir natural.Toate acestea se gasesc in grosimi diferite si pot fi cumparate si la placa.Toate acestea "lucreaza" la umezeleaza , cel mai repede palul melaminat iar ceva mai rezistente sunt cele din urma care isi pot mari rezistenta daca sunt tratate cu grunduri si lacuri speciale.Palul nu poate fi tratat cu nimic , doar marginea cantuita.
Sper ca am dat o buna lamurire.
0

#10 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 01 February 2012 - 10:19 PM

Vezi postareablackwind, la 01 February 2012 - 05:42 PM, a spus:

Salut.Palul melaminat nu este o esenta de lemn in sine.Este doar rumegus si alte resturi lemnoase (uneori nu prea lemnoase) presate si acoperite de melamina."Melamina" folosita acum este doar o hartie colorata in decorul de lemn specific : nuc , cires , brad , etc.Am pus melamina intre paranteza ptr ca in trecut era ceva rezistent , un fel de plastic pe care il mai vezi doar la mobilierula alb mai vechi.Acum este doar o hartie colorata si adezivata corespunzator.Ceva mai rezistent este placajul , tego , sau mdf furniruit cu furnir natural.Toate acestea se gasesc in grosimi diferite si pot fi cumparate si la placa.Toate acestea "lucreaza" la umezeleaza , cel mai repede palul melaminat iar ceva mai rezistente sunt cele din urma care isi pot mari rezistenta daca sunt tratate cu grunduri si lacuri speciale.Palul nu poate fi tratat cu nimic , doar marginea cantuita.
Sper ca am dat o buna lamurire.

Multumesc pentru lamurire dl blackwind :pardon:. Era o gluma ironica pentru Sabin, asemenea si raspunsul lui, dar repetitia este mama invataturii, asa ca uite am aflat ca nu se mai pune melamina "adevarata" pe pal, desi un mare producator este Azomures Tg. Mures, oras in care lucrez. Toate bune.
0

#11 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 02 February 2012 - 04:16 PM

Vezi postareamihasimon, la 01 February 2012 - 10:19 PM, a spus:

Multumesc pentru lamurire dl blackwind :rofl:. Era o gluma ironica pentru Sabin, asemenea si raspunsul lui, dar repetitia este mama invataturii, asa ca uite am aflat ca nu se mai pune melamina "adevarata" pe pal, desi un mare producator este Azomures Tg. Mures, oras in care lucrez. Toate bune.


Imi pare rau , am vazut doar ironia lui Sabin , dar totusi , Azomures nu cred ca produce pentru domeniul mobilei melamina ptr ca sunt alte variante mai ieftine si din cate stiu este toxica din cauza ureei si amoniacului din care este compusa
0

#12 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 03 February 2012 - 09:16 PM

nu stiu ce aveti voi cu palu
dar pot sa zic ca eu am niste pal de pe vremea lui ceasca
si nici macar nu e indoit
cred ca are deja vreo 25 ani
si sunt sigur ca pina se rupe ala io is demult pe lumea cealalta
:rofl:
si eu imi fac unu exact la fel pentru cablaje
numai bine
succes
:drinks:
0

#13 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 03 February 2012 - 10:41 PM

Buna seara tuturor! Astazi am vrut sa fac o filmare la micul router cum face un pcb ( frezare + gaurire) dar partea proasta ca am uitat un ULP pt eagle acasa si nu am avut cu ce sa generez gcodeul!Asa ca am avut timp sa "rectific" masa de frezare cu o "scula" speciala(vezi poza)!Peste PAL am asezat o bucata de forex la care ulterior i am dat un plan! Maine poate apuc sa fac un pcb si sa il filmez! :drinks: Toate cele bune!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1331.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1333.JPG

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 03 February 2012 - 10:42 PM

0

#14 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 04 February 2012 - 09:36 PM

Azi am facut primul pcb complet,frezare + gaurire,rezultatul este acceptabil dar am observat ca am joc la motorul de frezare (este cu bucse),de accea am avut mici abateri ale frezei,gaurile au fost date cu un burghiu de proasta calitate si a mai fugit si acela un pic! Filmarea a iesit ff prost din cauza luminii asa ca nu am sa o postez!Atasez doar cateva poze! (Montajul este un temporizator).O sa incerc sa caut solutii pt motorul de frezare sa vad cu ce o sa il schimb!O seara buna! :good: :drinks:
http://available.ro/albums/d/11328-1/1.JPG
http://available.ro/albums/d/11337-1/4.JPG
http://available.ro/albums/d/11340-1/5.JPG
http://available.ro/albums/d/11331-1/2.JPG
http://available.ro/albums/d/11334-1/3.JPG
0

#15 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 15 February 2012 - 07:02 PM

Salutare! Am facut azi un nou pcb pe "micul router" Am gasit problema nu era de la bucsele motorului ,era de la cuplajul flexibil,era distanta prea mare intre varful axului motorului si varful surubului,era distanta mare si furtunul(cuplajul) se torsiona!!!Atasez o poza ! Incep sa ma apropii de adevar ! Mai am de reglat una alta ca sa iasa perfect!!! :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pcb2.JPG

0

#16 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 04 July 2012 - 09:47 PM

Am mai facut unele modificari micii mele masinute!
I-am schimbat lagarii cu unii facuti pe o freza cnc pe care sant si gaurile pt prindearea prezoanelor de fixare a motoarelor!
I-am pus cuplaje elicoidale,am chituit vopsit cutia in care este electronica,i-am pus un alt motoras de frezare pe care "scrie" ca merge pana la 35000rpm.In concluzie aspectul si functionalitatea micului meu rouer cnc sa schimbat in bine!Inca nu am facut nimic cu el dar voi posta imagini sau filmari imediat dupa ce fac ceva ! Pentru cei care doresc sa cumpere aceasta jucarie ...aceasta se va pune in vanzare pe "debara"
O seara buna :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: minicnc01.JPG
  • Imagine atasata: minicnc03.JPG
  • Imagine atasata: minicnc02.JPG
  • Imagine atasata: minicnc05.JPG

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 04 July 2012 - 09:47 PM

0

#17 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 13 July 2012 - 10:16 PM

Am reglat masinuta si acum functioneaza corect am facut un pcb a iesit frumos ,defectele ce sant vizibile sant din cauza frezei care este una facuta dintr-o coada de burghiu de 3,2 mm :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0153.JPG

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 13 July 2012 - 10:16 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro