Modelism - RHC Forum: FEDERATIA ROMANA DE MODELISM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

FEDERATIA ROMANA DE MODELISM

#1 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 25 January 2012 - 08:08 PM

Salut!

Incep acest topic pentru a lamuri problemele voastre legate de federatie si motivele pentru care doriti / nu doriti sa va afliati.
0

#2 Useril este offline   Skipper74 

  • Kaboom!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 795
  • Inregistrat: 25-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:motorsport,automodelism

Postat 25 January 2012 - 09:03 PM

:) da' se mai face una ?
:wacko:
Team Durango DESC 410R
Tekin RX8/SCX RedLine/Spektrum/AKA
0

#3 Useril este offline   Rzv5.5T 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Buc
  • Interests:Auto

Postat 25 January 2012 - 09:20 PM

De ce sa ma afiliez la federatie cand pot oricum sa particip la campionatul national fara a fi inscris? In afisul de aici nu scrie nimic nici de federatie nici de obligativitatea de a fi afiliat - "CAMPIONATUL NATIONAL DE AUTOMODELE RADIOCOMANDATE":
http://www.rhcforum....post__p__541114
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2012 - 12:02 AM

Vezi postareaAndi Alex, la 25 January 2012 - 08:08 PM, a spus:

motivele pentru care doriti / nu doriti sa va afliati.

S-a mai discutat problema,
Am o observatie. Poate gresesc, dar federatia lucreaza cu cluburi sau asociatii nu cu sportivi luati la bucata. Ca individ, te inscrii sau nu la un club sportiv care la randul lui se afiliaza sau nu la federatie. Cand sau daca interesele celor doua institutii se intersecteaza, ele pot colabora.

Odata inscris in club, ramane sa discuti cu seful tau de trib de ce vrei sau nu vrei, sa ai treaba cu federatia.
Si mai este un aspect. Ca sa poti discuta de ce vrei sau nu vrei cu federatia, presupune ca o cunosti si ca ai avut oarece interactiuni cu ea. De pe margine nu poti discuta in cunostinta de cauza. O sa fie ca discutia cu de ce nu vor barbatii sa se casatoreasca, si toti vor spune ca nevestele sunt asa sau invers, dar fara sa stie ce-i aia o nevasta, doar privind prin gaura cheii in "bucataria" unuia casatorit. E ca si cum as spune eu cum e sa sari cu parasuta, fara sa fi sarit pana acum.

Poate mergea intrebat altfel, ca "de ce unii sportivi nu mai vor cu federatia?", desi e rasuflata. Cine nu a mai vrut a rezolvat-o de multa vreme. Nu cred ca mai sunt multi care ezita sa plece daca sunt convinsi ca asta trebuie facut.
Pleaca pentru ca pot mai mult sau vor mai mult.

Revenind la subiect, mie daca nu-mi convine ceva la un concurs (la singurul din an la care mai particip din cand in cand) ma cert cu instructorul meu de la club si el sa se certe cu cine vrea in continuare. Ma lasa rece termenul de federatie, dar nu-mi sunt indiferenti oamenii din ea. Problemele sunt punctuale, legate de un arbitraj, de o organizare, de ceva concret. Daca ai subiect interesant de barfa, iesi la interval, ca suntem numai ochi si urechi... La modul general, nu tine. Federatie cred ca este si proprietarul acestui forum, si contabila, si mustaciosul de la rachete. Nu poti discuta la gramada.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 January 2012 - 12:07 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 26 January 2012 - 10:20 AM

Vezi postareaRzv5.5T, la 25 January 2012 - 09:20 PM, a spus:

De ce sa ma afiliez la federatie cand pot oricum sa particip la campionatul national fara a fi inscris? In afisul de aici nu scrie nimic nici de federatie nici de obligativitatea de a fi afiliat - "CAMPIONATUL NATIONAL DE AUTOMODELE RADIOCOMANDATE":
http://www.rhcforum....post__p__541114


Un campionat national nu este organizat numai de frmd. Campionatul national organizat de frmd se desfasoara conform unui calendar competitional, anunta la sfarsitul anului precedent (nu ca astia nu isi pot anunta campionatul lor national de DREPT PRIVAT cu un an inainte). Vad ca ai ceva cu astia de la hpi ca e a doua oara cand faci referire la asta. Este un campionat NATIONAL (cuvant ce nu este inregistrat la osim de catre frmd) de drept privat, destinat tuturor, in mod special cetatenilor practicanti ai acestui sport din tara asta. Si daca o mai tii pe a ta, da-mi si mie detalii despre campionatul national de automodele radiocomandate organizat de frmd, la care IN FIECARE AN a existat doar o etapa. Cum se poate numi CAMPIONAT un eveniment organizat odata pe an la o clasa de concurs??? Esti inscris la un club si astia iti fac concurenta sau iti creeaza vreun prejudiciu??? Spune-ne sa stim macar motivele inversunarii tale...
0

#6 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 26 January 2012 - 10:22 AM

Si Andi Alex, tu cine esti? Ce calitate ai tu sa lamuresti aceste probleme?
0

#7 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 26 January 2012 - 11:19 AM

Vezi postareaDiesel, la 26 January 2012 - 10:22 AM, a spus:

Si Andi Alex, tu cine esti? Ce calitate ai tu sa lamuresti aceste probleme?


"Andi Alex" este noul secretar general al federatiei (Cringu Alexandru Popa), incepand cu 1 ianuarie anul curent.
No brain, no headache.....
0

#8 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 26 January 2012 - 12:22 PM

Vezi postareaRzv5.5T, la 25 January 2012 - 09:20 PM, a spus:

De ce sa ma afiliez la federatie cand pot oricum sa particip la campionatul national fara a fi inscris? In afisul de aici nu scrie nimic nici de federatie nici de obligativitatea de a fi afiliat - "CAMPIONATUL NATIONAL DE AUTOMODELE RADIOCOMANDATE":
http://www.rhcforum....post__p__541114


Prieten CEAUSIST, ca vad ca unii ramaneti cu sechele,dupa perioada decedatului sau adoptati stilul basesc de viata. Daca nu intelegi conceptul de CAMPIONAT NATIONAL PRIVAT, imi pare rau pentru tine,cuvintele sunt de prisos.
RC DRIFT & CRAWLING CHALLENGE este si va ramane CAMPIONATUL NATIONAL PRIVAT DE DRIFT SI CRAWLING IN ROMANIA !

si nu cred ca trebuie sa dam explicatii nimanui atata vreme cat este un campionat organizat din forte si bani proprii.

Aceasta postare a fost editata de sandrei: 26 January 2012 - 12:24 PM

TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#9 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 12:45 PM

cred ca vrea sa faca referire la notiunea de "national" inclusa in titulatura concursului; poate ca nu crede in reprezentativitatea sau anvergura "nationala" a acestei competitii, in sensul de asociere nemijlocita intre o anvergura cu adevarat nationala a unei manifestari competitionale cu notiunea in sine inclusa in titulatura concursului de la cluj...
in ceea ce ma priveste, am avut ocazia sa particip, sa arbitrez si sa conduc concursuri organizate de baietii de la cluj, si pot afirma ca cel putin din punct de vedere al anvergurii,al consistentei, al regulamentelor, al desfasurarii, al tinutei si imaginii competitionale, precum si al premiilor acordate, concursurile organizate de baietii de la cluj sint din ORICE punct de vedere mult mai indreptatite sa primeasca/includa in titulatura lor particula de "national" decit orice alt simulacru de concurs rc (la auto, in special) din calendarul frmd ...
revenind la demersul si motivul care a dus la initierea prezentului topic, ma surprinde initiativa lui alexandru, deoarece am avut ocazia sa vorbim direct cu noul titular de la federatie si am incercat sa expunem, cit am putut de sintetic si cuprinzator, dar totodata punctind cu exemple clare si fara putinta de tagada, care ar fi (sau mai ales care NU ar fi) oportunitatea peisajului federal in rc-ul romanesc...
asteptam cu deosebit interes cum vor evolua lucrurile si abordarile, nu inainte de a face recomandarea respectuoasa de a parcurge anterior cit mai multe din sutele de rinduri care s-au scris, detaliat, explicit, cuprinzator si chiar direct vis-a-vis de problema aproape hamletiana a spectrului federal rc de p-acilea...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#10 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 01:14 PM

Vezi postareaAndi Alex, la 25 January 2012 - 08:08 PM, a spus:

Salut!

Incep acest topic pentru a lamuri problemele voastre legate de federatie si motivele pentru care doriti / nu doriti sa va afliati.

intrebare punctuala: ne putem afilia DIRECT, ca si sportivi independenti, la susmentionata organizatie? intrebam si noi, deoarece una din celebrele "dureri" resimtite in istoriile recente ale rc-ului competitional autohton tin si de aspecte legate de comunicare, in sensul ca daca merg ca simplu sportiv legitimat la un club oarecare, eventualele probleme NU le pot ridica in mod DIRECT, iar daca incercam sa le ridice asa zisul antrenor sau conducator de club, ajungem la concluzia ca ori nu stie/poate, ori nu-l intereseaza in mod real problema sportivului sau vis-a-vis de prezumtivul partener federal de dialog...
altfel spus, daca as fi legitimat DIRECT, as putea avea poate posibilitatea sa se tina cont in mod DIRECT de aspectele sau problemele pe care le-as sesiza/semnala, si nu as fi "trimis la plimbare", replicindu-mi-se ca "...nu stam de vorba cu dumneata, sa vina antrenorul...!"???
s-ar putea ridica problema DE CE as vrea sa pot avea un astfel de demers DIRECT, de ce as avea atita nevoie sa dialoghez DIRECT cu federatia: credeti-ne, cind deplasezi la o competitie materiale de concurs si logistica aferenta in valoare destul de ridicata, raportata la venitul mediu net din romania, mai exact la spectrul economico-social contemporan, este de bun simt sa accepti sa raspunzi interpelarilor si cerintelor unui sportiv care a venit PE BANII LUI la concurs, iar ca sportiv pentru care nu exista motive finaciare sa scrie pe tine Clubul X sau Y, si scrie doar cutarita cutarescu, parc-ai vrea sa se respecte efortul material pe care-l faci venind la concursurile respective...
gresim? avem asteptari nefondate si nejustificate?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#11 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 01:52 PM

Mizzone, in principiu ai dreptate. Din pacate insa, conform legilor, suntem obligati sa afilieam doar cluburi, cluburile avand obligatia sa afilieze sportivi. In ceea ce priveste dialogul, te inteleg si promit ca deschiderea federatie spre dialogul cu spportivii sa fie una corespunzatoare.
In ceea ce priveste chestiunea cu "national" este o marca. Federatiile pot organiza competitii doar cu titulatura "Cupa Romaniei" si "Campionat National". De asemenea, doar federatiile pot organiza asemenea competitii. Tilulatura este "inregitrata la OSIM" datorita legilor aflate in VIGOARE.
Deci, chestia cu fondurile e clara. Federatia sustine din fonduri proprii competitiile interne, ca oricare alta organizatie. Nu primeste bani de la stat pentru asta.
Fondurile guvernamentale se cheltuiesc doar pentru calendarul international si doar acolo unde se intorc sportivii cu medalii. Medalii raportate la ANST. Anul acesta au fost 52 din cele 350 raportate mai departe de catre ANST.
Noi nu procedam altfel decat in baza legii.
0

#12 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 02:45 PM

Pentru a va lamuri anumite aspecte va recomand sa cititi Legea 69 din 2000, legea care reglementeaza aspectele competitionale din Romania.
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 02:50 PM

http://www.avocatnet...e-sportiva.html
0

#14 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 26 January 2012 - 02:53 PM

Vezi postareaAndi Alex, la 26 January 2012 - 01:52 PM, a spus:

Mizzone, in principiu ai dreptate. Din pacate insa, conform legilor, suntem obligati sa afilieam doar cluburi, cluburile avand obligatia sa afilieze sportivi. In ceea ce priveste dialogul, te inteleg si promit ca deschiderea federatie spre dialogul cu spportivii sa fie una corespunzatoare.
In ceea ce priveste chestiunea cu "national" este o marca. Federatiile pot organiza competitii doar cu titulatura "Cupa Romaniei" si "Campionat National". De asemenea, doar federatiile pot organiza asemenea competitii. Tilulatura este "inregitrata la OSIM" datorita legilor aflate in VIGOARE.
Deci, chestia cu fondurile e clara. Federatia sustine din fonduri proprii competitiile interne, ca oricare alta organizatie. Nu primeste bani de la stat pentru asta.
Fondurile guvernamentale se cheltuiesc doar pentru calendarul international si doar acolo unde se intorc sportivii cu medalii. Medalii raportate la ANST. Anul acesta au fost 52 din cele 350 raportate mai departe de catre ANST.
Noi nu procedam altfel decat in baza legii.



Tin sa te contrazic. Titulatura de "Campionat National" o fi fost data in folosinta cu alte cuvinte pe vremea cand doar federatia facea concursuri... Titulatura de "Campionat National" sau derivate din aceasta, NU poate fi rezervata la OSIM intrucat sunt cuvinte uzuale din dictionarul limbii romane. Altfel aveam de gand sa rezerv si eu cateva cuvinte la osim si ma imbogateam pana acum din procese... Pe de alta parte, cred ca titulatura asta este folosita gresit in FRdM, deoarece fiind o singura etapa/ clasa intr-un an, ar trebui sa se cheme Etapa Nationala sau Concurs la clasa ...., pur si simplu. Termenul de campionat atrage dupa sine mai multe etape de ... ceva.
Referitor la topic in sine, nu stiu ce vrei sa ti se spuna sau ce vrei sa rezolvi, insa sunt ferm convins ca nu o sa iasa mare lucru. Vrei sa rezolvi sau sa faci ceva constructiv in auto, sau undeva unde sa fie prezenti majoritatea (macar cei are au participat si anul trecut) trebuie sa vii la primul concurs si sa discuti fata in fata cu liderii cluburilor/palatelor...

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 26 January 2012 - 02:54 PM

0

#15 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 03:43 PM

Da. Chestia cu OSIM era in ghilimele. Nu e rezervata la OSIM ci conform legii. Federatia organizeaza finala Campionatului National la care ar trebui sa se prezinte selectionatele judetene, provenind din competitii organizate de cluburile din judete si Bucuresti. Din pacate, suntem prea putini pentru a face asta, iar asta nu intra in atributiile federatiei.
Mai departe... Eu am fost la concursuri la auto si chiar am si participat. La origini sunt aeromodelist (din 1992), dar nu conteaza asta... Ma mir ca nu stii asta, pentru ca ne-am intalnit pe la concursuri. Ideile legitimatilor le stiu, vroiam sa le conosc si pe ale celorlalti, care in principiu, nu merg acolo unde merg eu.
0

#16 Useril este offline   smk 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 05-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 05:16 PM

De ce nu se afilieaza lumea? pai probabil pentru ca sunt prea putine concursuri si prea multe proceduri.

Sa zicem ca am avea un modelist care are DOAR un automodel, de ce s-ar baga el in club ar plati in fiecare an taxa pentru UN SINGUR concurs pe an... si ala nu foarte bine organizat.

Alta problema ar fi cu clasele de concurs, sunt unele care nu mai sunt populare si alte clase au inceput sa fie ( 1:10 SC, 1:8 buggy)

Plus ca federatia nu face absolut nimic pentru promovarea sportului si sa aduca noi sportivi doar magazinele fac ce pot.
Garajul:
Mugen MBX6 - Ninja JX
HB Cyclone TCX - Tekin RS Pro
HB Cyclone TC - LRP SXX Stock Spec
Associated B44 - LRP SXX Stock Spec
Serpent 1/12 - Tekin RS Pro
0

#17 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 26 January 2012 - 05:24 PM

Vezi postareasmk, la 26 January 2012 - 05:16 PM, a spus:

De ce nu se afilieaza lumea? pai probabil pentru ca sunt prea putine concursuri si prea multe proceduri.

Sa zicem ca am avea un modelist care are DOAR un automodel, de ce s-ar baga el in club ar plati in fiecare an taxa pentru UN SINGUR concurs pe an... si ala nu foarte bine organizat.

Alta problema ar fi cu clasele de concurs, sunt unele care nu mai sunt populare si alte clase au inceput sa fie ( 1:10 SC, 1:8 buggy)

Plus ca federatia nu face absolut nimic pentru promovarea sportului si sa aduca noi sportivi doar magazinele fac ce pot.


Bravo Bogdan...ma bucur ca ai spus lucrurilor pe nume si sincer!

In ultimii ani am vazut o crestere majora a competitiilor in Romania, calitativ si cantitativ, dar aceasta crestere majora a fost facuta de entitati private, magazine de profil,care isi doresc cresterea acestui sport si promovarea acestuia in randul oamenilor , DAR , nu refuzam ideea de un dialog pentru a face ceva mai bun. Tot timpul este loc de ceva mai bun...Trebuie doar sa vrem.

Aceasta postare a fost editata de sandrei: 26 January 2012 - 05:27 PM

TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#18 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 05:51 PM

Un concurs la federatie costa 40 lei. Taxa anuala e 40 lei. Deci taxa pentru un concurs la o clasa e 80 lei. Daca participati la mai multe, taxa anuala se dilueaza... La magazine cat e? Eu am dat 100:)
Calendarul federatiei s-a imbogatit fata de anul trecut cu o gramada de concursuri din Cupa Romaniei. Va rog sa verificati situl.
Eu nu cunosc ca in cadrul competitiilor facute de magazine sa nu fie probleme de regulament. Cand o sa vad ca acolo se respecta vreun regulament, ca pilotul sta pe podium atat cat dureaza cursa, ca cele 10 minute cerute nu se transforma functie de interese, o sa ma plec in fata voastra.
0

#19 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 26 January 2012 - 06:09 PM

Daca vorbim de taxe si numere de concursuri organizate si sa masuram numarul de concursuri organizate de FRMD vs Entitatile private....haideti sa va dau un exemplu concret,ca nu ma pot abtine

Anul competitional 2011 - Evenimente organizate strict de firma noastra

2 Concursuri RC OFFROAD CHALLENGE organizate la Cluj Napoca (clase de concurs: 1/10buggy pro, 1/10 stock, 1/10 sc/truck , 1/10 sc4wd)
1 Concurs Rc Winter Challenge organizat in colaborare cu alte entitati private la Pucioasa (clase de concurs: 1/10buggy pro, 1/10 stock, 1/10 sc/truck , 1/10 sc4wd, clasa fete 1/10 truck)
3 Concursuri RC DRIFT & RC CRAWLING CONTEST organizate la: Cluj,Bucuresti,Timisoara (clase de concurs: 1/10 onroad, 1/10 crawling)

Total: 6 EVENIMENTE Competitionale Complete

-taxele de participare au fost in medie pe clasa de 30 RON, bani cu care s-au platit chiriile pentru locatii,nu i-am incasat noi in buzunar.

Pe langa acestea nu adaugam colaborarile la alte evenimente organizate de alte entitati private.

Inca un exemplu:
Campionatul FXRACING Romania , organizat de baietii de la MURES, are in medie 6 ETAPE pe an + 2-3 concursuri de tip OPEN anuale - clase de concurs: 1/10buggy pro, 1/10 stock, 1/10 sc/truck , 1/10 sc4wd
Taxe de concurs: in medie 30 RON

Campionatul AUTORC OFFROAD 1/8 Buggy 1/8Truggy Nitro - organizat de Autorc , aprox 6 etape anual
Campionatul AUTORC ONROAD RALLY 1/8 - aprox 6 etape anual

Fiecare concurs s-a organizat pe puterile si fondurile proprii fiecarei entitati private...

Deci intelegeti,aici nu este vb de concurenta intre privati vs FRMD ci mai bine o eventuala ajutorare reciproca, daca chiar se doreste ca FRMD sa insemne ceva pentru noi cei care avem ceva de spus in automodelism in Romania

Aceasta postare a fost editata de sandrei: 26 January 2012 - 06:13 PM

TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#20 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 January 2012 - 06:13 PM

Vezi postareaDiesel, la 26 January 2012 - 02:53 PM, a spus:

Tin sa te contrazic. Titulatura de "Campionat National" o fi fost data in folosinta cu alte cuvinte pe vremea cand doar federatia facea concursuri... Titulatura de "Campionat National" sau derivate din aceasta, NU poate fi rezervata la OSIM intrucat sunt cuvinte uzuale din dictionarul limbii romane. Altfel aveam de gand sa rezerv si eu cateva cuvinte la osim si ma imbogateam pana acum din procese... Pe de alta parte, cred ca titulatura asta este folosita gresit in FRdM, deoarece fiind o singura etapa/ clasa intr-un an, ar trebui sa se cheme Etapa Nationala sau Concurs la clasa ...., pur si simplu. Termenul de campionat atrage dupa sine mai multe etape de ... ceva.
Referitor la topic in sine, nu stiu ce vrei sa ti se spuna sau ce vrei sa rezolvi, insa sunt ferm convins ca nu o sa iasa mare lucru. Vrei sa rezolvi sau sa faci ceva constructiv in auto, sau undeva unde sa fie prezenti majoritatea (macar cei are au participat si anul trecut) trebuie sa vii la primul concurs si sa discuti fata in fata cu liderii cluburilor/palatelor...


Corect...dar de curiozitate cate cluburi de automodelism sunt in Bucuresti ?
0

#21 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 06:18 PM

Sunt 4 inscrise la federatie : CSTA, Palatul National al Copiilor, Motorsport Racing Team si Sportul Studentesc. Problema e ca toti se pronunta, ca sportivi, fara sa stie legea sportului si vin cu acuze fara sa stie ce activitate are si are dreptul sa aiba federatia. Mai bine ma intrebati ce vreti. Promit sa va raspund si sa incerc sa va lamuresc. Nu mi se pare corect sa injurati fara sa stiti...

Aceasta postare a fost editata de Andi Alex: 26 January 2012 - 06:23 PM

0

#22 Useril este offline   bolocang 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 800
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Buc

Postat 26 January 2012 - 06:20 PM

Vezi postareaAndi Alex, la 26 January 2012 - 05:51 PM, a spus:

Un concurs la federatie costa 40 lei. Taxa anuala e 40 lei. Deci taxa pentru un concurs la o clasa e 80 lei. Daca participati la mai multe, taxa anuala se dilueaza... La magazine cat e? Eu am dat 100:)
Calendarul federatiei s-a imbogatit fata de anul trecut cu o gramada de concursuri din Cupa Romaniei. Va rog sa verificati situl.
Eu nu cunosc ca in cadrul competitiilor facute de magazine sa nu fie probleme de regulament. Cand o sa vad ca acolo se respecta vreun regulament, ca pilotul sta pe podium atat cat dureaza cursa, ca cele 10 minute cerute nu se transforma functie de interese, o sa ma plec in fata voastra.

Ce dracu site sa verificam cand federatia nu este in stare sa updateze rezultatele din 2011, ca sa nu mai zic de calendarul pentru 2012.
XRAY XB 4
XRAY T4
XRAY T3 2012
XRAY T3 2012
XRAY NT1
XRAY XB808e
XRAY M18 PRO
SCHUMACHER CAT SX 3
SCHUMACHER Mi4Lp
Team Durango DESC 410
Team Durango DESC 410
SERPENT S120LT
0

#23 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 26 January 2012 - 06:27 PM

Vezi postareabolocang, la 26 January 2012 - 06:20 PM, a spus:

Ce dracu site sa verificam cand federatia nu este in stare sa updateze rezultatele din 2011, ca sa nu mai zic de calendarul pentru 2012.

Dragul meu Bolo, de ce dezinformezi? Intra pe site, unde gasesti tot ce vrei si ai nevoie, la sectiunea automodelism. Atat rezultate, cat si calendar...

Aceasta postare a fost editata de Andi Alex: 26 January 2012 - 06:29 PM

0

#24 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 26 January 2012 - 07:10 PM

Vezi postareaAndi Alex, la 26 January 2012 - 06:18 PM, a spus:

Sunt 4 inscrise la federatie : CSTA, Palatul National al Copiilor, Motorsport Racing Team si Sportul Studentesc. Problema e ca toti se pronunta, ca sportivi, fara sa stie legea sportului si vin cu acuze fara sa stie ce activitate are si are dreptul sa aiba federatia. Mai bine ma intrebati ce vreti. Promit sa va raspund si sa incerc sa va lamuresc. Nu mi se pare corect sa injurati fara sa stiti...


Vezi ca este MOTOSPORT :lol:), si mai este si PC Vaslui si probabil inca cateva. Nu asta este important. Poate ca asa trebuia sa incepi acest topic. Cu legea sportului simplificata. Nu stiu ce acuze se aduc, sau ti-au fost aduse, si nici cine si cum s-a pronuntat ca sportiv, si nici cine te-a injurat, dar ar fi bine sa lamuresti lucrurile ca pe mine m-ai bagat in ceata.
Fi concis si la obiect te rog, adica explica si pentru prosti: ce activitate si ce are dreptul sa faca federatia??
0

#25 Useril este offline   bolocang 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 800
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Buc

Postat 26 January 2012 - 07:45 PM

Vezi postareaAndi Alex, la 26 January 2012 - 06:27 PM, a spus:

Dragul meu Bolo, de ce dezinformezi? Intra pe site, unde gasesti tot ce vrei si ai nevoie, la sectiunea automodelism. Atat rezultate, cat si calendar...

Gata, imi retrag cuvintele, se pare ca sa modificat siteul.
XRAY XB 4
XRAY T4
XRAY T3 2012
XRAY T3 2012
XRAY NT1
XRAY XB808e
XRAY M18 PRO
SCHUMACHER CAT SX 3
SCHUMACHER Mi4Lp
Team Durango DESC 410
Team Durango DESC 410
SERPENT S120LT
0

#26 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 26 January 2012 - 08:03 PM

Vezi postareabolocang, la 26 January 2012 - 07:45 PM, a spus:

Gata, imi retrag cuvintele, se pare ca sa modificat siteul.


Salut George , nu te supara macar astazi , maine ai tot timpul , apropo La Multi Ani
0

#27 Useril este offline   smk 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 05-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 10:25 PM

Ok, dar de ce se face doar o singura etapa pe clasa. La offroad vom avea doua piste foarte bune in Romania- una in Tineretului si una care se va face in Frumusani, de ce nu s-au programat macar doua etape?
La touring iar este o clasa cu destul de multi participanti - si acolo se puteau face doua etape - Vaslui + Frumusani ca sa nu zic ca ar fi mers si la Pucioasa.

Andrei zice foarte bine, o colaborare intre magazine si federatie ar fi de binevenit si cred ca ar trebui discutate anumite detalii intre voi , eventual la o intalnire planificata de federatie cu magazinele.

Ar fi ideal un Campionat National sustinut de magazine in care sa gasim si premii si competitii pe clase, sa fie rezultatele pe un site adevarat - apropo, siteul federatiei arata oribil. Cu un site bun federatia poate incepe sa dea comunicate de presa, sa trimita stiri la jurnalisti sa ofere reclame pentru magazine si tot asa. Nici nu trebuie foarte multi bani,pe net se pot face lucruri cu buget redus, trebuie doar sa fie vointa.
Garajul:
Mugen MBX6 - Ninja JX
HB Cyclone TCX - Tekin RS Pro
HB Cyclone TC - LRP SXX Stock Spec
Associated B44 - LRP SXX Stock Spec
Serpent 1/12 - Tekin RS Pro
0

#28 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 27 January 2012 - 01:10 AM

Avem deja un parteneriat cu firmele in vederea organizarii de CN. Ma astept la premii la peste 30 la suta din CN.
La multi ani George! Situl e acelasi si rezultatele sunt puse pe site imediat dupa fiecare capmionat, iar clasamentul general 2011 e acolo de vreo 2 luni!
Avem voie sa organizam un singur CN pe clasa, raportat apoi la ANST, careia ii suntem subordonati si mai multe etape de cupa. Pentru informatii consultati calendarul pe frmd.ro
Deja avem o campanie de comunicate de presa si o noua pagina de prezentare pe facebook.
Pe mine nu m-a injurat nimeni. Unii injura federatia fara sa stie anumite lucruri pe care intentionez sa la lamuresc aici.

Aceasta postare a fost editata de Andi Alex: 27 January 2012 - 01:13 AM

0

#29 Useril este offline   Andi Alex 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 23-September 11

Postat 27 January 2012 - 01:24 AM

Diesel, scuze pentru gresala de scriere, iar PC Vaslui nu e in Bucuresti, iar intrebarea era legata de cluburile din Bucuresti.
0

#30 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2012 - 09:26 AM

'ete ca s-a animat inca o mini-"poiana lui Iocan"...
nenea federalu', tot o pui pe masa cu legea sportului...
pai, daca legea e oarecum ANACRONICA vis-a-vis de REALITATEA cotidiana din peisajul rc contemporan, deoarece in mod evident si pe cale de consecinta nu poti(sau nu e NORMAL!!!???) sa mergi la o manifestare (de orice fel) pe banii CUIVA(particularizind, banii sportivului...) si pe tine(pe sportiv, adica...) sa "scrie" ALTCEVA(in speta, numele clubului)...ce ne facem?... deasemenea, sa nu-ti fie opinia respectata, cind mergi la un concurs, din SI acest motiv, ca esti "inregimentat" intr-un club, iar intreb, ce ne facem?...
am vazut ca nenea aia mai "mari", in speta la alea 1/1, si-au facut competitie paralela, care a primit fara probleme titulatura/particula "national", si le "merge" excelent, la etape la FRAS am fost, etape la FRAK nici nu am mai auzit sa fie...!!!(ne poate povesti d-astea insasi catawrc...)
deasemenea, pot da inca un exemplu relevant, cind, la un alt sport in care sintem chiar tari la nivel mondial(ca tara sau, mai exact, NATIUNE), din motive ca in competitiile federale, din varii motive, nu "are loc" toata lumea, s-a generat o noua miscare competitionala PARALELA, destinata EXCLUSIV NELEGITIMATILOR, si aceasta s-a dezvoltat an de an, inca din 2007-2008 ajungind la o anvergura mult, mult peste campionatul "traditional" organizat de federatia de specialitate respectiva...credeti-ne, au venit legitimatii si AU RUGAT organizatorii noii competitii sa-i primeasca, si au fost acceptati, organizindu-le si lor o sectiune SEPARATA, ca si desfasurare si clasament, FARA A PERTURBA in vreun fel concursul NELEGITIMATILOR, si chiar este vorba de un CAMPIONAT NATIONAL, fara putinta de tagada, distinsi domni;...by the way... printre altele, un mic amanunt, de fapt o precizare: acolo, cind a aparut un "muceeea-flaimuceeea" cu limbaj necivilizat si injurios, a fost avertizat in mod serios si invitat imediat sa-si continue activitatea in afara competitiei...
revenind la "oile noastre", credem ca cel mai util si usor ti-ar fii sa citesti, cit poti tu de atent, sutele de rinduri care s-au tot scris pe marginea problemelor competitionale din rc; deasemenea, daca ai fi fost in anul de interimat, pe care inteleg ca l-ai avut la dispozitie, la cit mai multe concursuri(mai ales la cele PRIVATE!!!), cu siguranta ai fi avut mai multe raspunsuri referitor la atit de multele probleme si aspecte anacronice si nerezolvate din peisajul "federal".
cit despre partea cu regulamente si arbitraje din competitiile PRIVATE, iti spunem DIRECT ca, in cazul baietilor de la cluj, chiar daca la inceput sportivii aveau aparent nedumeriri vis-a-vis de regulamentele si arbitrajele din concursurile lor, foarte REPEDE au primit TOATE precizarile, astfel ca la finalul tuturor competitiilor lor au primit FELICITARI SI MULTUMIRI de la CONCURENTI chiar si ARBITRII angrenati, nu numai ORGANIZATORII insisi...
pina una alta, e bine ca o entitate "federala" macar INTREABA, CE si CUM, lumea, e un semn ca acolo s-ar fi schimbat ceva...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 27 January 2012 - 09:27 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro