Modelism - RHC Forum: Controlul turatiei unui motor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Controlul turatiei unui motor

#1 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 21 March 2005 - 01:53 AM

De cand m-am apucat de treaba, am dat peste o groaza de probleme... ufff... :D

Eu trebuie sa controlez 2 motorase, astfel incat ele sa se miste cat mai exact, folosind semnale numerice de pe portul paralel...

Initial am pus motorasele de la cd-rom, dar nu erau suficient de puternice. Le-am inlocuit apoi cu doua motorase dintr-un casetofon, alea erau suficient de puternice, chiar mai mult decat era nevoie. Dar cand am incercat sa le controlez, nu prea mergea... Am incercat sa le dau impulsuri de tensiune, dar la cel mai mic impuls trimis (1 milisecunda), motorul se invartea mult, si misca acel cap cu cativa centimetri... Si eu ar fi trebuit sa le misc cu mai putin de un milimetru chiar...

Acum am cam renuntat la a mai folosi motoare de curent continuu, nu prea se pot regla numeric. Nu prea cred ca e posibil sa se faca un astfel de motor sa execute o jumatate de rotatie...


Va trebui sa folosesc motoare pas cu pas pentru controlul turatiei, sunt mult mai precise, zic eu. Problema e ca portul paralel are doar 8 iesiri de date, si eu trebuie sa controlez 2 motoare, si unul din pini il folosesc deja, deci mai am doar 7 pini pentru controlul motoarelor.

Ce intrebari as avea... Cum arata un astfel de motor pas cu pas? Unde as gasi de cumparat? Cum pot sa controlez acei pasi folosind cati mai putini pini?

Pe site la Vitacom aveau multe modele de "stepper motor driver", dar astea erau niste integrate, care nu prea mi-am dat seama prea bine ce faceau...

Din cate am inteles eu, la cd-rom si floppy exista un singur pin ("Step") care ar trebui sa miste motorul respectiv cu doar un singur pas. Daca exista un astfel de integrat ar fi super, pentru ca nu as avea nevoie de prea multi pini ca sa controlez rotatia... Exista ?!
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 March 2005 - 03:22 AM

Ai citit subiectul CNC http://www.rhc.ro/fo...t/ST/f/8/t/1389 ? Problema a fost dezbatuta in toate feluruile.
Cel mai simplu gasesti motoare pas cu pas in imprimante .....parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 21 March 2005 - 03:23 AM

0

#3 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 22 March 2005 - 07:41 PM

Citisem destul de mult din el, dar nu gasisem nici o adresa de unde sa pot cumpara motoare pas cu pas, si am vazut ca si altii aveau astfel de probleme... :D

Oricum, aveam o imprimanta dar imi trebuiau 2 motoare, nu unul. Dar, spre surprinderea mea, cand am desfacut-o, spre surprinderea mea, avea 2 motoare pas cu pas !

Imprimanta este una Epson, iar motoarele sunt EM-257 si EM-290. Din pacate nu am gasit aproape nimic despre aceste motoare pe google :D. Atat am gasit, a zis cineva ca EM-257 merge la 42V... Personal mi s-a parut cam mult, ma asteptam la ceva de genul 12V maxim 24V... 42V e mult? Sau este posibil? Daca pun 9V pe una dintre bobine (sau ce sunt acolo) apar niste scantei, si motorul cred ca se roteste cu un pas... Cel putin se misca...

Stiti ceva despre motoarele astea?
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 March 2005 - 09:10 PM

Uita-te pe aici :
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...e=post&id=53649

Eu cred ca sunt la 4.2 V. In definitiv sursa din imprimanta ce tensiuni da ? Ca doar cu ea a functionat.

Conteaza numarul de bobine si implicit cate fire ai. Verifici cu un ohmetru. Dupa ce te-ai lamurit ce fel de motor ai faci controlerul. Ceva despre bobine :
http://www.cs.uiowa....p/circuits.html
http://www.otocoup.c..._e.htm#_PerfPAP
http://etronics.free.../num50/mpap.htm

Tensiunea nu prea conteaza. De exemplu daca controlerul are limitare de curent poti sa lucrezi fara probleme cu tensiuni de zece ori mai mari.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 22 March 2005 - 09:28 PM

0

#5 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 23 March 2005 - 02:55 AM

Ok, succes ! Se invarte motorul in ce sens vreau eu si cu ce viteza vreau eu ! Ehh, aproape cu ce viteza vreau eu... Are o plaja de valori descreta cam limitata la prima vedere...

Intradevar, apar probleme la reglarea vitezei, timer ul din windows este cam limitat... ;) Mai trebuie sa studiez aici problema putin...

Oricum, sunt bucuros ca l-am facut sa se invarta. Deocamdata nu am folosit nici un controler sau integrat pentru controlul motorasului. Am pus fiecare bobina a motorului pe un circuit inversor simplu facut de mine dupa o schema luata de aici si controlata pe portul paralel.

O sa trebuiasca in schimb sa caut un controller pentru motoras (ambele sunt motoare bipolare pas cu pas; au 4 fire) ca arata urat... Le-am pus la 9V si pare in regula. Cred ca merg si la mai putin, o sa mai incerc. Imprimanta de la care le-am luat avea sursa interna, si nu stiu la cat mergeau inainte, iar sursa din interior scoate mai multe tensiuni, si nu stiu care era pentru motoare.

O sa mai caut maine sa vad ce controller e sunt pe site la Vitacom, caut unul simplu, ieftin si care sa nu aiba prea multe piese externe... Sa ii dau eu doar doua comenzi: pas si directie. Vreo idee? Sau poate o sa il las direct comandat din portul paralel, ca tot merge asa -_-
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 March 2005 - 07:59 AM

Treci pe pas si directie, foloseste UCN5804 pentru unipolare, L297/298 pentru bipolare sau logica cu porti si final de putere. Pentru puteri mai mici sunt si circuite mai ieftine. Cauta si pe conexelectronic. Spun asta ca o sa ai mari avantaje ulterior, ca gasesti soft moka sau ieftin, pe net. Sper ca nu te opresti doar la a misca doua motoare pe o masa cu carlig de rufe fixat pe arbore.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 March 2005 - 10:23 PM

Eu zic sa treci cat mai poti pe drivere ca risti sa ramai fara port paralel la computer. Banuiesc ca ai folosit ceva cu optocuploare pentru protectia calculatorului ? Nu ? daca nu cauta ca sunt scheme multe de cuplare pe portul paralel cu optocuploare daca vrei sa mai ai port LPT...
0

#8 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 27 March 2005 - 03:13 PM

Nu, nu am folosit optocuploare... Semnalul din portul paralel intra in baza unui tranzistor si asa mai departe. Nu cred ca putea sa apara scurgeri de tensiune in port... Oricum, banuiesc ca si aia care au facut portul paralel au pus sigur niste protectii cat de cat in el... hehe...

Din cate am vazut eu L297 trebuie folosit impreuna cu L298, si oricum pentru a le folosi, imi trebuie pe langa pas/directie si alti pini gen enable sau half-step, asa ca tot acolo ies, atat ca ar fi mai scump :(.

Am zis sa folosesc totusi un integrat, si anume ULN2803. E simplu, ieftin si este perfect pentru mine. Are exact 8 pini cati imi trebuie pentru a controla cele 2 motoare care le am. Nu o sa am probleme cu softul, pentru ca il scriu tot eu http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2005 - 03:43 PM

Nici eu nu am folosit optocuploare si n-am avut probleme, cu o singura exceptie. Tot facand improvizatii cu diode pe la niste tranzistoare am bagat 12 volti pe un pin si am omorat doar acel pin. PC-ul e OK dar LPT-ul e compromis pentru apicatiile standard (imprimare, scanare pe LPT). Nu-i grav, dar se poate intampla. Protectiile portului sunt facute pentru cei 5 volti care pot circula pe acolo, nu pentru alte tensiuni. Un tranzistor cred ca se poate face muci si riscul exista. Parerea mea. Totusi, nici macar acum nu folosesc optocuploare. Merg uneori pe un bufer (HCT573) care are tot 8 pini si da oarece senzatie de siguranta, dar nu-i optocuplor.
Privind circuitele mai serioase, de semnal pe unii pini (gen enable, half-step... ) poti scapa prin setarea lor hard, pe cablaj. Si e mai sfant asa.
Parerea mea e ca daca-i mai simplu nu-i complicat, deci e o afacere!

Acel ULN2803 e ok ca pare montajul mai profi si le poti lega in paralel daca ai motoare mai puternice, dar numarul de gauri si volumul ocupat pe placa sunt cam aceleasi ca pentru 4 tranzistoare. Un alt avantaj pentru circuit e faptul ca poti folosi un soclu si rezolvi cu depanarea, plus faptul ca portile se ard bucata cu bucata, deci ce-i nears poate fi folosit separat, eventual in alte aplicatii. Pentru inceput poti sa-l legi direct la port si practic comanzi 2 motoare cu un singur CI, daca te superi, fara cablaj, si radiator. Dar e pentru inceput.

Ideea cu circuitele in sistemul step/dir. e ca dupa ce treci de faza de inceput n-o sa mai poti face fata cu softul si trebuie sa faci electronica astfel incat sa fie compatibila cu softurile profesionale de pe net. Majoritatea folosesc step/dir., deci la sistemul asta o sa ajungi. Daca te deranjeaza pretul celor specializate, construieste partea logica cu ceva ieftin (CMOS-uri chioare) si partea de putere cu ce apuci, de la tranzistoare, ULN2803, la MOS-FET-uri... Iesi mai ieftin, daca ai timp la dispozitie sa lucrezi. Daca nu, la 100 dolari gasesti electronici bune. Avantajul celor specializate este ca au cel putin jumate de pas, uneori lucru cautat! In rest aceeasi constatare, ca sunt la prima vedere foarte scumpe pentru ce pot face.
Daca gresesc, e vina mea. Dar daca tu poti face un soft care sa citeasca un fisier DXF si in urma caruia sa comanzi automat 4 motoare, o sa scoti bani din soft si nu mai are rost sa te complici cu mecanica sau electronica. Pentru partea soft nu-i simplu. Trebuie sa fii bun programator ca nu se gaseste chiar totul pe net. Multa bafta si succes! Mai vorbim.
Spor la treaba!

PS. Faci usor subrutina pentru litera A, dar cum o faci pe cea care modifica inclinarea literei A cu 15 grade sa zicem, sau daca vrei litera mai lata cu un 5%? Sa nu mai vorbesc ca ai de facut program pentru orice linie... Te limitezi ca performante. Acum se face grafica in orice soft specializat se citeste fisierul cu CEVA si electronica e adaptata acelui CEVA. Daca faci tu acel CEVA, te rupi de grafica. De exemplu daca eu vreau sa construiesc ceva iti trimit fisierul DXF cu desenul facut. Ca sa misti motoarele citesti acel DXF si faci de mana un program special pentru acel fisier? Nu merita osteneala.

La varianta direct drive (adica comanda pe 4 pini), ai avantajul ca prin soft poti face jumate de pas sau chiar sfert, dar nu simplu. Nu se merita osteneala. Au incercat altii si au trecut de etapa asta. Si eu am inceput ca tine si am pierdut cativa ani si bani buni cu acele circuite. Acum le pot folosi la actionari, dar numai cu soft propriu si nimic compatibil cu softul de pe net. E bine sa treci prin asta, dar nu sa ramai acolo. Si nimic din ce ai lucrat nu-ti mai foloseste, nici electronica si nici softul. Parol! Faza cu "am castigat experienta" nu tine, ca nu te intreaba nimeni de experienta aia!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 March 2005 - 03:55 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 27 March 2005 - 04:26 PM

Eu vreau sa controlez doar doua directii. Vreau sa fac un plotter care sa deseneze, deci un sistem 2D, si mai imi trebuie doar inca un pin care sa coboare creionul pe masa.

Nu vreau sa fac un sistem 3D din care am vazut ca aproape toti de aici aveti sau lucrati la el... Poate alta data o sa ma bag la un astfel de sistem, momentan ma rezum la acesta...

Probabil o sa spuneti la ce imi trebuie un plotter acum ca sunt imprimante care deseneaza mult mai bine... E un proiect mai mult teoretic pe care il fac pentru proiectul meu de diploma.

Softul pe care o sa il fac are un editor (care iti permite sa desenezi liber, sa desenezi linii, elipse, dreptunghiuri; un fel de paint dar vectorial). O sa aiba de asemenea posibilitatea sa citeasca o poza (bmp, jpg), sa-i determine marginile, si sa o deseneze normal. Se poate face, e doar mult de scris...


Sa stii ca ma gandisem si la introducerea unei a treia dimensiuni, dar asta pe viitor. Acele fisiere de care vorbesti, DXF, pot fi citite si prelucrate. Pot sa preeau si sa prelucrez fisiere generate de autocad. Desigur, e ceva mult mai complicat, si o sa ma gandesc de mai multe ori pana sa ma apus sa scriu un astfel de soft. Dar este posibil, cu toate ca nu am incercat...
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2005 - 07:11 PM

Stiu ca se poate face si am senzatia ca o sa reusesti. Vorbesc de partea soft. Abia astept sa cumpar soft de la tine, ca electronici am destule. Dar au facut altii munca asta inainte si poate obtii mai mult daca faci ce n-au facut ei.
Nu mai stiu daca te-am intrebat in ce an esti la facultate (am uitat oricum...), dar sper sa duci la capat viitoarea tema de proiect. Iti vand un pont: cauta o planseta de desen pe care s-o adaptezi la camanda electronica. Merge bine varianta REISS si nu e scumpa. Posibil s-o scoti si sub 1 milion (vezi casarile din Politehnica, sau cauta una scoasa din uz de prin biroul unui prof., ca multe sunt pe post de insectare prin scoala). Din moment ce partea mecanica o ai si e solida, restul e mai simplu. Iti mai trebuie un electromagnet pentru axa Z (cu bitul de rigoare pentru comanda) si ai rezolvat problema. Faci un plotter sau cutter-ploter A0 de toata frumusetea.
Chiar sunt curios pana unde o sa ajungi cu softul. De exemplu, Stefan Gales a facut de 15 ani acelasi lucru si are soft si hard propriu, dar nu stiu cine cumpara, pentru ca trebuiesc luate impreuna, lucru anormal in ziua de azi. Adica performantele nu justifica costurile. La el avantajul e ca softul e mult mai bun ca ala de la firmele consacrate in domeniu. Chiar si Roland vinde soft fara optimizare, pe cand al nostru roman a rezolvat problema. Felicitari celor care muncesc si reusesc!
Bafta si tie!

PS. In viitorul apropiat voi cumpara softul de la kellycam, care costa cam 95 euro. Daca poti face unul mai bun sau macar comparabil, am sa-l cumpar de la tine. Nu glumesc. Vezi ce performante are softul acela. Nu e nici pe departe cel mai bun! E doar ieftin. Baga un ochi! Sa nu mai vorbesc de variantele mai rapide si mult mai ieftine, de DOS!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 March 2005 - 07:14 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 28 March 2005 - 03:33 PM

Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Sunt in anul 5 la automatica si este vorba despre proiectul de final de facultate...

Inca nu m-am gandit sa comercializez nimic, momentan e "just for fun".

O sa va arat cand il termin, ar trebui sa fie cam gata in 5 saptamani maxim.
0

#13 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 22 April 2005 - 01:22 AM

Am o mare problema... Poate ma ajuta si pe mine cineva :(

Acum am renuntat la a pune fiecare bobina a motorului meu pas cu pas pe un inversor separat, si am incercat sa folosesc circuitul ULN2803, pentru ca am vazut la cineva ca ar merge (aici). Dar se pare ca nu imi merge mie, si din cate am vazut eu in schema din care m-am inspirat eu fiecare motor are 4 bobine si 5 fire :D iar motorul meu are 2 bobine si 4 fire...

Am atasat cum am legat eu circuitul ULN2803 la motorul meu, si nu merge... nu obtin tensiune intre bobinele motorului, doar intre fiecare fir al motorului cu plusul pe care l-am folosit...

Imi poate spune si mie cineva cum ar trebui sa leg firele sau poate nu se poate folosi acel integrat la controlul motorului meu?
0

#14 Useril este offline   catos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-December 04

Postat 22 April 2005 - 01:24 AM

hmm, poza...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1114125872.jpg

0

#15 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 April 2005 - 12:48 PM

Foloseste un mixer.Ai sincronizare garantata daca este bine reglat.
...tabula crasa, mortua est!
0

#16 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 23 April 2005 - 01:55 PM

Schema pare sa fie gresita. Trebuie sa legi de la fiecare bobina cate un fir la alimentare (+V) si celelalte doua ramase, la circuit . Deci o sa existe numai doua iesiri. Circuitu ULN2803 poate oferi max 500 mA . Ai aici datasheet'u acestui circuit.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 23 April 2005 - 02:02 PM

0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 April 2005 - 02:23 PM

Motorul folosit de tine este pas cu pas dar BIPOLAR. Astea nu pot fi comandate cu circuitul respectiv nici daca le ...
ULN2803 merge bine la UNIPOLARE. Ai constatat bine ghidusenia cu numarul firelor. Mai aveai putin.... Vezi partea de clasificare a motoarelor cu ce au ele specific privind comanda.
Cauta un driver special pentru bipolare sau un motor unipolar.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 April 2005 - 02:24 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 13 May 2005 - 12:28 PM

comanda motorului bipolar presupune schimbarea succesiva a polaritatii pe bobine ,
deci trebuie adaptata o schema asemanatoare cu cea de jos
Daca se face comanda cu ajutorul calculatorului , pentru simplificarea schemei se renunta la tranzistoarele Q5 , Q10 (se pune un strap in locul lor ) si la circuitele integrate .

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1115980116.gif

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 14 May 2005 - 11:53 AM

0

#19 Useril este offline   dottore 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 11 March 2008 - 04:59 PM

catos, la 21 Mar 2005, 01:53, a spus:

De cand m-am apucat de treaba, am dat peste o groaza de probleme... ufff... :rolleyes:

Eu trebuie sa controlez 2 motorase, astfel incat ele sa se miste cat mai exact, folosind semnale numerice de pe portul paralel...

Initial am pus motorasele de la cd-rom, dar nu erau suficient de puternice. Le-am inlocuit apoi cu doua motorase dintr-un casetofon, alea erau suficient de puternice, chiar mai mult decat era nevoie. Dar cand am incercat sa le controlez, nu prea mergea... Am incercat sa le dau impulsuri de tensiune, dar la cel mai mic impuls trimis (1 milisecunda), motorul se invartea mult, si misca acel cap cu cativa centimetri... Si eu ar fi trebuit sa le misc cu mai putin de un milimetru chiar...

Acum am cam renuntat la a mai folosi motoare de curent continuu, nu prea se pot regla numeric. Nu prea cred ca e posibil sa se faca un astfel de motor sa execute o jumatate de rotatie...


Va trebui sa folosesc motoare pas cu pas pentru controlul turatiei, sunt mult mai precise, zic eu. Problema e ca portul paralel are doar 8 iesiri de date, si eu trebuie sa controlez 2 motoare, si unul din pini il folosesc deja, deci mai am doar 7 pini pentru controlul motoarelor.

Ce intrebari as avea... Cum arata un astfel de motor pas cu pas? Unde as gasi de cumparat? Cum pot sa controlez acei pasi folosind cati mai putini pini?

Pe site la Vitacom aveau multe modele de "stepper motor driver", dar astea erau niste integrate, care nu prea mi-am dat seama prea bine ce faceau...

Din cate am inteles eu, la cd-rom si floppy exista un singur pin ("Step") care ar trebui sa miste motorul respectiv cu doar un singur pas. Daca exista un astfel de integrat ar fi super, pentru ca nu as avea nevoie de prea multi pini ca sa controlez rotatia... Exista ?!

salut!vreau sa construiesc un plotter 3d pentru cartografierea unui camp magnetic si m-am gandit sa folosesc motoare pas cu pas de la imprimanta.problema e ca nu prea ma pricep la mecanica si am tot cautat modele dar nu prea am gasit.nu stie cineva o idee pe unde sa gasesc ceva asemanator?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro