Modelism - RHC Forum: Fy 21ap - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Fy 21ap Probleme fy 21ap

#1 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 05:11 PM

Va salut pe toți ce o sa răspunde ți la acest topic. Sint posesorul unui stabilizator fy 21ap, in afara de lucrurile bune pe care le face m am lovit de o problema fff nasoala. Dupa un zbor de circa 10 minute pe un vint relativ redus m am dezorientat si am folosit comanda de RTL. Avionul a început sa vina către mine pina la un moment dat dupa care a luat un alt curs si sa prăbușit . Teoretic nu ar fi avut voie sa se intimple asta deoarece stabilizatorul a fost activat toată perioada. Din păcate in momentul prabusirii am auzit motorul si am scos ochelarii pt a aduce avionul la aterizare la vedere . Nu stiu ce s a putut întîmplă dar pot sa va confirm ca toate dispozitivela funcționau corect. Doua accident am verificat stabilizator , sevo , GPS si totul pare in regula. Daca a mai patit cineva ceva de genul asta as dori un sfat?
Distrugerile au fost mari avion bulit, transmitator ars, camera video busita.
www.fotofilmaerian.ro
0

#2 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 January 2012 - 05:43 PM

Inainte de a raspunde mai trebuie niste informatii

Cum era cerul,senin sau acoperit?
Ce frecventa are statia?
Ai avut failsafeul la throtell activat?
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 January 2012 - 06:01 PM

Ce treaba are cerul acoperit cu un stabilizator bazat pe IMU ?

Daca prabusirea a semanat a vrie, as inclina sa cred ca este un fenomen specific acestor "stabilizatoare", a acumulat drift si a luat-o razna.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 06:11 PM

Vezi postareatakeoff, la 21 January 2012 - 05:43 PM, a spus:

Inainte de a raspunde mai trebuie niste informatii

Cum era cerul,senin sau acoperit?
Ce frecventa are statia?
Ai avut failsafeul la throtell activat?

Soarea, vint slab , fail safe activat verificat cu o zi înainte. Inainte de prabusire am turat motorul mai tare pt ca pe osd arată 500 m iar observatorul care era cu mine nu îl vedea. Dupa zgomot motor la văzut in mom in care a spus ca a luat alta directie fata de mine am scos ochelarii atunci sa si prăbușit
www.fotofilmaerian.ro
0

#5 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 06:12 PM

Vezi postareatakeoff, la 21 January 2012 - 05:43 PM, a spus:

Inainte de a raspunde mai trebuie niste informatii

Cum era cerul,senin sau acoperit?
Ce frecventa are statia?
Ai avut failsafeul la throtell activat?

Satana 2,4GHz, video 5,8GHz
www.fotofilmaerian.ro
0

#6 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 06:15 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 January 2012 - 06:01 PM, a spus:

Ce treaba are cerul acoperit cu un stabilizator bazat pe IMU ?

Daca prabusirea a semanat a vrie, as inclina sa cred ca este un fenomen specific acestor "stabilizatoare", a acumulat drift si a luat-o razna.

Ce e de facut pe viitor pt a nu mai intimpina problema asta. Nu prea inteleg cu acumulare drift? Poate explici mai bine
www.fotofilmaerian.ro
0

#7 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 January 2012 - 06:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 January 2012 - 06:01 PM, a spus:

Ce treaba are cerul acoperit cu un stabilizator bazat pe IMU ?

Daca prabusirea a semanat a vrie, as inclina sa cred ca este un fenomen specific acestor "stabilizatoare", a acumulat drift si a luat-o razna.

Are treaba gps.Al dracului drift,se acumuleaza busc si baga avionul in vrie.
0

#8 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 January 2012 - 06:33 PM

Am inteles ca failsafeul era activat,dar aveai si comanda motorului setata pe el?Daca da,cat(in procente)?
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 January 2012 - 06:38 PM

Poate ne explici dumneata cum gps-ul ar putea determina prabusirea.
Drift-ul nu s-a acumulat dintr-o data, ci in timp. Dintr-o data a fost cand a intrat in vrie, ca a fost prea mult si a iesit din bucla. Asa si-a pierdut avionul si detinatorul recordului de distanta, cand nu a avut ce face si a trecut de la stabilizare IR la IMU.
Eu cel putin stiu sigur ca nu mi-as lasa avionul pe seama unui stabilizator inertial, dumneavoastra puteti crede ce vreti despre minunatele produse FeyuTech.

Zburand la 500m inaltime eu zic ca mare minune ca l-ai mai gasit...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 January 2012 - 06:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 07:36 PM

Distanță fata de casa era 500 m altitudinea era undeva la 80 m . Am GPS tracker pe avion si ASA l am depistat.
Zice sa iau alt tip de stabilizator? Nu prea inteleg eu ce e cu driftul ala pt ca am zburat pe vint mai puternic la 2 km si nu am avut nici o problema.
www.fotofilmaerian.ro
0

#11 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 07:39 PM

Vezi postareatakeoff, la 21 January 2012 - 06:33 PM, a spus:

Am inteles ca failsafeul era activat,dar aveai si comanda motorului setata pe el?Daca da,cat(in procente)?

Acceleratia era pe fail safe la 40%.ceea ce însemna o viteza in conditii fara vint cam de 70 km pe GPS. In ziua cu pricina vint avea max 10 km/ ora
www.fotofilmaerian.ro
0

#12 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 07:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 January 2012 - 06:38 PM, a spus:

Poate ne explici dumneata cum gps-ul ar putea determina prabusirea.
Drift-ul nu s-a acumulat dintr-o data, ci in timp. Dintr-o data a fost cand a intrat in vrie, ca a fost prea mult si a iesit din bucla. Asa si-a pierdut avionul si detinatorul recordului de distanta, cand nu a avut ce face si a trecut de la stabilizare IR la IMU.
Eu cel putin stiu sigur ca nu mi-as lasa avionul pe seama unui stabilizator inertial, dumneavoastra puteti crede ce vreti despre minunatele produse FeyuTech.

Zburand la 500m inaltime eu zic ca mare minune ca l-ai mai gasit...

500 m fata de casa si avea cam 80 100 m altitudine. Iar cind sa dus sa dus brusc. A căzut in bot zic eu dupa cum arată avionul, dar aici e posibil sa mă insel pt ca o aripa a scăpat fara nimic alata cred ca a fost lovită de elice si s a rupt o bucata din ea iar botul cum ziceam putin deformat. Camera si celelalate s au rupt din cauza impactului. Camera era flycamone one hd am găsit o la Jumatate de metru de avion cu SD sărit din ea
www.fotofilmaerian.ro
0

#13 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 January 2012 - 08:35 PM

Acum cred ca pot sa-ti spun cam ce sa intamplat,ai ramas fara receptie,a intrat in failsafe,motorul a trecut la 40%
la rth(rtl) activat,modelul tinde sa urce la mai mult de 80m si a pierde viteza.Deci e posibil sa fi intrat in stal
si de aici prabusirea.Eu foloseam 50% throtel si era putin,in viraj pt. rth pierdea inaltime,am marit la 60%,dar nu am
facut probe ca sa stricat vremea.
0

#14 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 January 2012 - 10:31 PM

Vezi postareatakeoff, la 21 January 2012 - 08:35 PM, a spus:

Acum cred ca pot sa-ti spun cam ce sa intamplat,ai ramas fara receptie,a intrat in failsafe,motorul a trecut la 40%
la rth(rtl) activat,modelul tinde sa urce la mai mult de 80m si a pierde viteza.Deci e posibil sa fi intrat in stal
si de aici prabusirea.Eu foloseam 50% throtel si era putin,in viraj pt. rth pierdea inaltime,am marit la 60%,dar nu am
facut probe ca sa stricat vremea.

Nu cred adica imposibil. Am zburat cu modelul asta la 2 km si nu o data fara sa pierd nici o clipa receptia. In mom in care avionul se afla la 500 m de casa observatorul care era cu mine nu la văzut ASA ca l am accelerat si in mom ala la identificat. Deci clar receptia nu s a pierdut. Plus ca in momentul dinaintea prabusirii a traversat un dn si l am pilotat din mansa si a ascultat comanda. Nu a fost asta motivul iar in momentul in care l am accelerat era mansa undeva la 70%. M am gindit ca avind vint din fata nu face fata motoul sa îl aducă inapoi acasă.
Altu e motivul. Partea proasta e ca înregistrarea nu am putut sa o recupereze deoarece la probusire a sărit SD din camera si nu a reușit sa încheie sesiunea. O sa încerc sa recupereze filmul sa vad cum fac si acolo o sa se vadă clar. Pina una alta o sa cumpar un inregistrator sa inreg in permanenta imaginea de pe ochelari (ca o cutie neagră ).
www.fotofilmaerian.ro
0

#15 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2012 - 07:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 January 2012 - 06:38 PM, a spus:

Poate ne explici dumneata cum gps-ul ar putea determina prabusirea.
Drift-ul nu s-a acumulat dintr-o data, ci in timp. Dintr-o data a fost cand a intrat in vrie, ca a fost prea mult si a iesit din bucla. Asa si-a pierdut avionul si detinatorul recordului de distanta, cand nu a avut ce face si a trecut de la stabilizare IR la IMU.
Eu cel putin stiu sigur ca nu mi-as lasa avionul pe seama unui stabilizator inertial, dumneavoastra puteti crede ce vreti despre minunatele produse FeyuTech.

Zburand la 500m inaltime eu zic ca mare minune ca l-ai mai gasit...

poate mai vb la tel sa mi mai povestesti una alta ref la stabilizatoarele astea
www.fotofilmaerian.ro
0

#16 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 February 2013 - 03:46 PM

Este bazat pe ArduIMU si cu siguranta nu este de pus baza in el.
Recomand (desi nu mai folosesc) un MicroPilot.

MIG-29

Vezi postareaadi elicopter gl, la 22 January 2012 - 07:48 PM, a spus:

poate mai vb la tel sa mi mai povestesti una alta ref la stabilizatoarele astea

0

#17 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 February 2013 - 09:34 PM

Vezi postareaMIG-29, la 14 February 2013 - 03:46 PM, a spus:

Este bazat pe ArduIMU si cu siguranta nu este de pus baza in el.
Recomand (desi nu mai folosesc) un MicroPilot.

MIG-29

ce sa va zic am 10 km facuti cu el si nu a mai aparut nici o problema
acum am niste antene noi tunate de costi , incer si eu cit mai mult si va tin la curent!!!
www.fotofilmaerian.ro
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 February 2013 - 09:41 PM

Poate 1.2G de foloseai anterior il supara.
Si ai crescut si tu mare :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 13 March 2013 - 11:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 February 2013 - 09:41 PM, a spus:

Poate 1.2G de foloseai anterior il supara.
Si ai crescut si tu mare :p

cum ma prinzi cum ma arzi :rolleyes:
www.fotofilmaerian.ro
0

#20 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2013 - 10:42 AM

salut, incerc si eu putin marea cu degetul; vad ca topicul este FY21ap. Am modulul si OSD-ul (fy-osd). Am o problema cu osd-ul in sensul ca nu mai am imagine de nici un fel. Am bantuit forumurile si din cele citite banuiesc ca l-am prajit. desi OSD-ul pare ca primeste semnal de la modulul de stabilizare (ledurile sunt aprinse) nu exista semnal video out.
Stiu ca pot folosi modul de stabilizare in combinatie cu altceva dar as vrea o parere, indicatie, whatever, daca merita sau nu, si unde, sa-l repar. Multumesc.

din pacate, m-am ales intre timp cu inca chestiune similara, cu un Strom OSD care a murit pur si simplu, si asta tocmai la a doilea zbor in care ma bucuram ca am reusit sa-mi dobor si eu un record personal de distanta (indiferent cat e modest pentru veterani - pentru mine cei 6 km au fost un eveniment - si cred ca va aduceti aminte de senzatie si voi care faceti jobul asta de ceva ani)

merci,
0

#21 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2013 - 06:57 PM

Vezi postareacristilo, la 02 May 2013 - 10:42 AM, a spus:

salut, incerc si eu putin marea cu degetul; vad ca topicul este FY21ap. Am modulul si OSD-ul (fy-osd). Am o problema cu osd-ul in sensul ca nu mai am imagine de nici un fel. Am bantuit forumurile si din cele citite banuiesc ca l-am prajit. desi OSD-ul pare ca primeste semnal de la modulul de stabilizare (ledurile sunt aprinse) nu exista semnal video out.
Stiu ca pot folosi modul de stabilizare in combinatie cu altceva dar as vrea o parere, indicatie, whatever, daca merita sau nu, si unde, sa-l repar. Multumesc.

din pacate, m-am ales intre timp cu inca chestiune similara, cu un Strom OSD care a murit pur si simplu, si asta tocmai la a doilea zbor in care ma bucuram ca am reusit sa-mi dobor si eu un record personal de distanta (indiferent cat e modest pentru veterani - pentru mine cei 6 km au fost un eveniment - si cred ca va aduceti aminte de senzatie si voi care faceti jobul asta de ceva ani)

merci,


Daca ai drum prin Berceni ma pot uita la ele. FY-ul este mai problematic (a ars unul si adi elicopter) insa Storm-ul beneficiaza "by default" de cateva erori de proiectare dar din fericire destul de usor remediabile, ceea ce ii mai da o sansa la viata.
Felicitari pentru recordul personal de 6km, asteptam date despre setup precum si impresii din timpul zborului pe topicul "recorduri fpv" daca ai placerea sa ni le impartasesti :drinks:
0

#22 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2013 - 07:00 PM

edit...postat de doua ori (netul e de vina) :pardon:

Aceasta postare a fost editata de costi_n: 02 May 2013 - 07:02 PM

0

#23 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2013 - 08:12 PM

super, merci Costi. O sa te sun sa stabilim ce si cum. o sa postez si setup-ul folosit,poate cateva poze si un filmultz. Oricum EZ2 e deja istorie caci a trebuit sa-l stric ca sa-i scot matele (storm-ul). Am avut proasta inspiratie sa-l lipesc fara sa las vreo posibilitate de a umbla la nimic inauntru. De', prea multa incredere in tehnologia chinezului si bineintels lipsa de experienta a subsemnatului.
0

#24 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 03 May 2013 - 06:17 AM

Vezi postareacristilo, la 02 May 2013 - 10:42 AM, a spus:

salut, incerc si eu putin marea cu degetul; vad ca topicul este FY21ap. Am modulul si OSD-ul (fy-osd). Am o problema cu osd-ul in sensul ca nu mai am imagine de nici un fel. Am bantuit forumurile si din cele citite banuiesc ca l-am prajit. desi OSD-ul pare ca primeste semnal de la modulul de stabilizare (ledurile sunt aprinse) nu exista semnal video out.
Stiu ca pot folosi modul de stabilizare in combinatie cu altceva dar as vrea o parere, indicatie, whatever, daca merita sau nu, si unde, sa-l repar. Multumesc.

din pacate, m-am ales intre timp cu inca chestiune similara, cu un Strom OSD care a murit pur si simplu, si asta tocmai la a doilea zbor in care ma bucuram ca am reusit sa-mi dobor si eu un record personal de distanta (indiferent cat e modest pentru veterani - pentru mine cei 6 km au fost un eveniment - si cred ca va aduceti aminte de senzatie si voi care faceti jobul asta de ceva ani)

merci,

daca l-ai alimentata cun nu trebuie l ai bulit. Din pacate si eu am ars unul si am reusit intr-un final sa il repar cu unul nou
:rolleyes:

Vezi postareacristilo, la 02 May 2013 - 10:42 AM, a spus:

salut, incerc si eu putin marea cu degetul; vad ca topicul este FY21ap. Am modulul si OSD-ul (fy-osd). Am o problema cu osd-ul in sensul ca nu mai am imagine de nici un fel. Am bantuit forumurile si din cele citite banuiesc ca l-am prajit. desi OSD-ul pare ca primeste semnal de la modulul de stabilizare (ledurile sunt aprinse) nu exista semnal video out.
Stiu ca pot folosi modul de stabilizare in combinatie cu altceva dar as vrea o parere, indicatie, whatever, daca merita sau nu, si unde, sa-l repar. Multumesc.

din pacate, m-am ales intre timp cu inca chestiune similara, cu un Strom OSD care a murit pur si simplu, si asta tocmai la a doilea zbor in care ma bucuram ca am reusit sa-mi dobor si eu un record personal de distanta (indiferent cat e modest pentru veterani - pentru mine cei 6 km au fost un eveniment - si cred ca va aduceti aminte de senzatie si voi care faceti jobul asta de ceva ani)

merci,

daca l-ai alimentata cun nu trebuie l ai bulit. Din pacate si eu am ars unul si am reusit intr-un final sa il repar cu unul nou
:rolleyes:
www.fotofilmaerian.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro