Modelism - RHC Forum: Soft deviz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Soft deviz pt cei care au o afacere din modelism...si nu numai

#1 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 08 January 2012 - 06:22 PM

Am creat un mic softulet pt divertisment sau utilitate , care creeaza un deviz de lucrari in cazul unei reparatii sau constructii in domeniul modelismului, in special in cazul navomodelelor de plantat.
Nu l-am dezvoltat mult asa ca pt cei care il vor folosi sau se vor juca cu el, prezint un mic "help"
Prima data se creeaza baza de date din meniul "Edit componente" unde se introduc toate materialele existente pt constructie. Adaugarea produselor se face cu "sageata jos" apoi ENTER si se activeaza o noua linie pt a putea defini numele si pretul componentei. In cazul in care se doreste stergerea unui produs,aceasta se face cu tasta DEL
Pt o comanda preluata de la un client, se da clic pe "Comenzi noi" iar din meniul "+" se adauga numele clientului. In dreapta va aparea fereastra cu produsele care au fost introduse in nomenclator. Cu dublu clic se selecteaza componentele de care sunt nevoie in realizarea barcutei
Din meniul print se scoate la imprimanta devizul pt client. Toate executiile raman in baza de date intr-un istoric de unde se poate vizualiza oricand comenzile.
De aici se poate descarca:

http://www.filetransfer.ro/R5Mcdw

Daca este cineva interesat si crede ca este util, poate sa vina cu sugestii pt modificare/imbunatatire. In functie de timpul alocat pt acestea posibil sa il dezvolt.

Sper ca am sechis topicul unde trebuia; in caz contrar rog moderatorul sa il mute
Tel : 0768080180
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 08 January 2012 - 06:50 PM

Cum modifici numarul de bucati la piese?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 08 January 2012 - 09:05 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 08 January 2012 - 06:50 PM, a spus:

Cum modifici numarul de bucati la piese?

Nr de piese nu se poate modifica pt ca este o versiune lite. Am plecat de la premiza ca se trece ca obiect "furci" - 20 ron(un exemplu) . De obicei maruntisurile sunt in nr mai mare de bucati si totodata ieftine unde se cam cunoaste valoarea (rotunjita) pt o anumita executie; ESC, BEC, motor, coca, Acc sunt in principiu unitare.
Aceeasi treaba se poate face simplu in excel,clar!.. dar un soft este mai elegant daca este facut bine. Nu am dedicat mult timp acestui proiect pt faptul ca nu puteam anticipa daca va fi de real folos macar unui grup de persoane.
De dezvoltat se poate dezvolta dar trebuie sa fiu motivat pt a face acest lucru. O modificare in structura de baza necesita timp pt ca trebuie reluat din "temelii".
M-as bucura daca macar unei persoane ii va fi de real folos.
Bafta multa tuturor!
Tel : 0768080180
0

#4 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 24 December 2013 - 06:22 PM

m-ar interesa sa stiu daca potzi realiza shi softuri la comanda...
0

#5 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 27 December 2013 - 11:41 PM

Se poate. Pt detalii ai nr de contact in semnatura sau PM.
Tel : 0768080180
0

#6 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 28 December 2013 - 11:27 PM

Perfect, Te voi cauta dupa sarbatori.....
apropo, Sarbatori Fericite
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 December 2013 - 07:40 AM

Nu am reusit sa descarc ...... DAR cred ca mai corect ar fi ca in loc de DEVIZ sa fie numit FISA LIMITA DE CONSUM :

- DEVIZUL il intocmim in general pentru altii in scopul calcularii si evidentierii profitului, pe langa celelalte capitole ale devizului si foarte rar, in cazuri extreme, pentru lucrari de investitii in regie proprie ..

Capitolele unui deviz sunt :

A - Cheltuieli Materiale ( in baza FISEI LIMITA DE CONSUM )
B - Cheltuieli Utilaje ( amortizari, reparatii capitale .. )
C - Cheltuieli Transport Aprovizionare
D - Cheltuieli Manopera Directa + toate recapitulatiile de pe statul de plata ( CAS, FASS, SOMAJ , etc )
E - Cheltuieli Manopera Indirecta ( T.E.S.A. - Maistrii )
F - Cheltuieli Indirecte ( Chirii, Telefoane, Rechizite , etc .. )
G - Cota Profit
H - T.V.A.
I - TOTAL DEVIZ


Mai exista niste subtotaluri intre capitole cu relatii de calcul intre capitole ..

...
Pentru aeromodelism ne putem limita la capitolul A si doar dca suntem foarte chitrosi mai putem adauga capitolul C ... si daca chitrosenia a atins apogeul .. merge si capitolul B ( un dremel, o bormasina , un fier de intins folia , etc )

Scuze pentru interventie .. si .. SARBATORI FERICITE ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 December 2013 - 07:44 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 30 December 2013 - 01:14 AM

Nu am realizat ca a expirat gazduirea pe filetransfer.ro . Am cautat prin calculator softul sau sursele lui dar din pacate nu le mai gasesc. Mai am ceva backup-uri pe undeva ...poate il voi gasi totusi.
Softul cu pricina e o varianta lite, facut la o cafea dimineata, nedezvoltat mult, cu dedicatie pt cei care presteaza servicii. Este un soft care creeaza un DEVIZ pt anumite lucrari in modelism, bazat pe cheltuieli materiale si manopera.
In acea perioada eram dispus sa il dezvolt pana la extrem daca era folositor si existau cateva persoane interesate.

Sarbatori Fericite si un An Nou plin de impliniri !
Tel : 0768080180
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro