Modelism - RHC Forum: Dilema ! 1/8 cu motorizare 1/10 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Dilema ! 1/8 cu motorizare 1/10 pot utiliza un motor tekin recomandat 1/10 pentru 1/8 off

#1 Useril este offline   Mario Coci 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Italia
  • Interests:Auto

Postat 30 December 2011 - 06:21 PM

salut

O sa incep cu inceputul ... Locuiesc momentan in Sicilia (Italia) si doresc sa revin in tabloul competitional automodelistic (macar pe acasa pe la altii). Desi pasiunea mea este on road (1/10 touring) aici e foarte dezvoltat segmentul 1/8 off road (intr-o localitate cu 20.000 locuitori - 20 automodelisti din care 7,8 participa la competitiii, cel putin regionale). In afara de asta ... pista de off e la 2 km de casa (cea de on e la 150 km). Asadar, pentru a nu irosi banii degeaba (cam 1500 euri valoreaza cosul de cumparaturi, indiferent de clasa) va trebui sa cumpar 1/8 off road electric (nu vreau sa aud de nitro - nu mi-a placut niciodata). In toata lista de modele cu potential competitional am ramas captivat de 1/8 team associated si x-ray cu motorizare tekin. tekin recomanda rx8 ca si esc si motorizare t8 (aici optez pentru varful de gama 2650 kv).
Dilema apare insa cand motorizarea este strict utilizabila pentru 1/8 (datorita motorului 550). Ceea ce inseamna motorizare de 350 euri blocata in clasa 1/8. In contextul in care dupa o bucata de vreme intentionez sa plec de aici (1-3 ani), ma voi reloca fie la Milano, fie inapoi in tara. Daca va fi asa sigur voi opta pentru clasa 1/10 on road (la Milano sunt cel putin 5 piste on road oficiale).
In cautarile mele adiacente am gasit modelul 1/8 off road Hot Bodies Ve8 cu motorizare tip 540. Avantajul ar fi ca pot opta pentru motorizarea esc RSpro si motor redline 3.5T (cu pack de 2S e la fel de capabil precum T8 cu 6S ... cred - aici e dilema). Insa imi convine optiunea pentru ca in cazul in care ma relochez si ma dezvolt pe on road cheltuiala suplimentara va fi doar automodelul (nu si motorizarea,etc).
Interesul meu e pentru esc RS Pro cu motor redline 3.5 T (Tekin) si vreu sa stiu daca intampin vreo problema la utilizarea combo-ului la clasa 1/8 off road.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si opiniile personale !!!

Sa fim iubiti !!!

De mentionat ca 1/8 off road pentru mine va fi 60% divertiment si doar 40 % competitional pe cand on road va fi 99 % competitonal.
0

#2 Useril este offline   off-road 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 27-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:sportul cu motor

Postat 30 December 2011 - 09:07 PM

Eu am avut 5.5 pe un buggy 1/10 si chiar daca era undergeared se incingea.O sa ai probleme cu temperatura,zic eu.
Drive them like you hate them!!!

0

#3 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2011 - 03:17 AM

In general, motorizarile specifice 1/10 nu sunt recomandate pentru modele de 3 kg sau chiar mai mult. Exact cum a spus si colegul nostru mai sus, problema va fi nu lipsa de putere, ci supraincalzirea. Nici ESC-urile de 1/10 si nici motoarele 1/10 nu sunt facute sa disipe caldura generata de propulsarea unui model greu precum un buggy 1/8.

Unde ai vazut motor seria 540 pe Ve8? In pagina producatorului apare intr-adevar, printre lucrurile necesare pentru completarea kitului, o poza a unui motor pe care scrie 540, dar cel mai probabil e o poza generica ce te informeaza ca kitul de acolo nu include motor, nu ca producatorul ar recomanda un motor seria 540 pentru Ve8, cu tot cu sasiul lui usurat din materiale compozite. Daca te uiti in manual, vei vedea ca este ilustrat un motor lung specific 1/8: http://www.hotbodies...nuals/67535.pdf

Niste configuratii adecvate Ve8-ului poti vedea aici, de exemplu: http://www.rctech.ne...ve8-setups.html
Nimeni de pe-acolo nu se da cu motor de 1/10.

Tekin RS Pro are dificultati (in functie de suprafata de rulare, temperatura ambianta etc) chiar si pe Short-Course-uri 1/10 mai greute, cu atat mai mult pe un buggy 1/8 care e chiar mai greu.

Cea mai buna strategie ar fi sa iei acum un combo Tekin RX8 cu motor T8 4030 dedicat buggy, concurezi cu Ve8-ul cat timp ai pista de 1/8 aproape, iar dupa ce te muti vinzi combo-ul de 1/8 si iei combo de 1/10. Nu trebuie sa te gandesti la asta ca la bani pierduti, produsele Tekin in general isi pastreaza foarte bine valoarea de revanzare si nu vei pierde prea mult. Daca iei un combo 1/10 vei descoperi imediat ca nu merge pe buggy 1/8 si pierzi 50 de euro la revanzare in cateva zile, ca sa ajungi tot la RX8+T8. In timp ce daca iei direct RX8+T8 pierzi 50 de euro de-abia peste 2-3 ani cand te muti, dar in anii aia te-ai folosit de motorizare cu succes ;).
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#4 Useril este offline   Alfa 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 706
  • Inregistrat: 03-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2011 - 10:38 AM

Ar mai fi 2 variante pe langa cea expusa de Ovidiu(care cred ca e cea mai buna dar si cea mai scumpa):
1.sa mergi pe Castle Creation cu Mamba Monster si motorul de 2650 kv (tot MM) care este dedicat ptr buggy sau chiar cu cel de 2200kv (tot MM) care merge si in configuratie 6S.Eu am avut asa ceva pe un buggy 1/8 si pot sa spun ca mergea f bine + sofftware-ul foarte "user friendly".Avantajul Tekin aici este ca Tekin este cu senzor. Personal la asemena puteri eu zic ca nu conteaza.Acest combo de la Castle iti spun ca nu are nici o problema cu caldura, m-am dat in 4s si in 6s si nu se incalzea. In 6s era foarte incontrolabila eu preferand tot timpul 4s.

2.Mai e si o varianta iefitna daca te intereseaza seria XERUN de la Hobbywing de 150A care suporta 6s. Se poate configura cu un card de programare.

Iti recomand sa ai interfete de setare esc (hotwire sau castle link) si la Tekin si la Castle ptr ca ai multi paramentri care te vor ajuta f mult in comportamentul masinii.

Singurul ESC 1/10 care apare in masini de scara 1/8 (RTR-urile de la HPI) este Mamba max pro (Castle creation), el avand un comportament ok in configuratia de 4s (suporta si 6s).El e dedicat mai mult Short-Course-ului de 1/10...acolo isi face treaba.Avand in vedere ca exista Mamba Monster.....nu-l recomand ptr buggy.

Clasa este foarte spectaculoasa si iti urez succes!

Ai sa vezi ca in general doar Tekin si Castle se gasesc in configuratiile masinilor care participa la asemenea curse.
Favourite racing class:
electric: buggy 2wd,4wd & SC 1:10 off-road
nitro: 1/8 truggy,buggy


CSTA Bucuresti

“If everything seems under control, you're not going fast enough.”
― Mario Andretti
0

#5 Useril este offline   Mario Coci 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 02-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Italia
  • Interests:Auto

Postat 31 December 2011 - 07:26 PM

In principiu am decis ca motorizarea va fi tekin, asadar aveam de ales intre rx8 + T8 sau RS pro si redline (540). Dupa cum a spus si ovidiu (si a zis bine) ... pot achizitiona acum rx8 pentru ca e recomandat pentru ce vreau eu momentan si in caz de relocare sa vand sau sa ma strang la buzunar de un alt combo specific 1/10. Toata treaba e sa nu fiu carpaci ca voi avea de pierdut(vorba poetului).

Cat despre automodel, in cazul asta am sa ma rezum la Team Associated (HB Ve8 era un compromis pentru ca desi HB face treaba buna, Ve8 are pareri impartite, pozitiv vs negativ )ca tot pot achizitiona Associated la un pret bun - factory kit, iar ca piese de schimb o sa imi iau un set ”tampon”

Multumesc pentru opinii !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro